Справа № 366/3095/25
Провадження №3/366/1857/25
Іменем УКРАЇНИ
21 жовтня 2025 року с-ще Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Корчков А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції № 1 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області щодо притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце роботи не повідомила, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 460172 від 21.09.2025,: 21.09.2025 о 00:20 год в с-щі Іванків, вул. Толочина під час комендантської години ОСОБА_1 керувала т/з Mercedes-Benz GLE 250 днз НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. На вимогу поліцейського ОСОБА_1 погодилася пройти у встановленому законом порядку медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Драгер. Проба позитивна 0,37‰ (проміле), чим порушив вимоги п.2.9а ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Протокол склав інспектор СРПП ВП №1 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області капітан поліції Богуш Л.В.
Відповідно до протоколу авторозподілу судової справи між суддями від 24.09.2025, головуючим суддею визначено суддю Корчкова А.А. Розгляд справи призначено на 21.10.2025.
Крім того, з метою забезпечення прав гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, особі, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, з посиланням на ст. 250 КУпАП, постановою Іванківського районного суду Київської області від 09.10.2025 було повідомлено Іванківський відділ Вишгородської окружної прокуратури щодо необхідності організації участі в якості сторони обвинувачення у цій справі.
30.09.2025 представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Ярошенко М.С., яка вступила у справу на підставі договору про надання правової допомоги №27/09 та ордеру на надання правничої допомоги серія АА № 1629121 від 27.09.2025, звернулась до суду з клопотанням про ознайомлення з матеріалами зазначеної справи.
21.10.2025 адвокат Ярошенко М.С. з використанням підсистеми «Електронний суд» звернулась до суду з клопотанням про визнання недопустимим доказом результатів огляду на стан алкогольного сп'яніння, отриманих за допомогою спеціального засобу «Drager» та закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 , в обґрунтування якого зазначила, що у відповідь на її адвокатський запит Відділення поліції № 1 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області про надання інформації та підтверджуючих документів щодо технічного приладу Drager, надано наступні документи:
- свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки видане ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» від 25.02.2025;
- сертифікат про відповідність вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів DRAGER (без деталізації маркування), виданий ТОВ «УКРМЕДСЕРТ» від 05.07.2023;
- декларацію про відповідність вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів;
- журнал обліку, повернення газоаналізатора Drager.
Адвокат зазначає, що відповідно до отриманих нею документів, остання повірка Газоаналізатора для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alcotester 6810» ARBL-0630 за допомогою якого проводився огляд ОСОБА_1 , датована 25.02.2025 і проведена ДП «КИЇВОБЛСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ».
Тоді як, згідно з інструкцією експлуатації приладу Drager Alcotest 6810 (офіційний сайт компанії «Saturn Data International» за посиланням www.saturn-data.com) - «для використання приладів у професійній діяльності у підрозділах Департаменту патрульної служби та Управління національної поліції, необхідне своєчасне проведення операцій «Сервісне технічне обслуговування», «Регулювання» («Градування») та повірка для приладів Drager Alcotester 6810, принаймі 1 раз на 6 місяців.
Крім того, з інформації розміщеної на офіційному сайті www.saturn-data.com, вбачається, що в Україні виробник Drager Safety AG&Co. KGaA надав методику, обладнання, програмне забезпечення, PIN-коди, сертифікати про навчання та щодо повноважень для виконання регулювання (градуювання), технічного обслуговування та ремонту, а також продажу приладів Drager Alcotest та мундштуків до них ексклюзивному уповноваженому представнику ТОВ «АТЗТ Компанія «Сатурн Дейта Інтернешенл».
Жодним іншим підприємствам в Україні (у тому числі ПКВФ «СОРБПОЛІМЕР» - ЄДРПОУ 23856614, ТОВ «СОРБПОЛІМЕР-АНАЛІТИК» - ЄДРПОУ 36408462, Приватному підприємству «БРОМ» - ЄДРПОУ 36449430, ТОВ «НВП «АКАДЕМІЯ МЕДТЕХНОЛОГІЙ» - ЄДРПОУ 35057087, ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» - ЄДРПОУ 02568182, тощо) методика, обладнання, програмне забезпечення, PIN-коди, сертифікати про навчання та щодо повноважень: для виконання регулювання (градуювання), технічного обслуговування та ремонту, оформлення будь-яких документів щодо приладів, а також продажу приладів Drager Alcotest та мундштуків Drager Alcotest Mouthpieces Standard - не надавалися.
Звертає увагу суду, що, ДП «Укрметртестстандарт» та інші обласні метрологічні центри не належать до уповноважених осіб відділу обслуговування приладів Drager Alcotest Компанії Drager Safety AG & Co. KGaA, більше того, виконувати ці функції їм заборонено відповідно до законодавства України.
Отже, якщо операції «Сервісне технічне обслуговування» та «Регулювання» («Градуювання») не здійснені вчасно, то за рахунок забруднення вимірювальних трактів (через конденсацію мікро часток жиру з парів видиху людини, потрапляння мікро часток пилу, тощо) та дрейфу параметрів (у тому числі короткотермінові та довготермінові дрейфи за рахунок перепаду температур, вологості, змін зі сплином часу чутливості /старіння/ електрохімічного сенсора, тощо) результати тесту можуть виходити за межі допустимої похибки (дані будуть невірні) з долею ймовірності та у межах, що залежать від таких факторів, як: стан, вік та зношеність сенсора, умови зберігання приладу і умови вимірювання (температура, вологість), інтенсивність використання приладу, тощо.
Адвокат вказує на те, що за матеріалами справи, патрульними надано результати огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , проведеного із застосуванням спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6810 прилад ARBL-0630, якими встановлено показник 0,37 проміле. У чеку за результатом тестування на алкоголь є посилання на останнє калібрування - 25.02.2025. Отже, на час проходження огляду на стан сп'яніння 21.09.2025 вже минуло 6 місяців,
Таким чином, сторона захисту вважає, що огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , проведений за допомогою приладу Drager Alcotest 6810 прилад ARBL-0630 та його результати, не можуть бути визнані належним і допустимим доказом у розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки отримані з порушенням вимог законодавства та інструкції з експлуатації приладу.
Враховуючи викладене адвокат просить суд врахувати зазначене у клопотанні та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про місце, дату та час розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. При цьому будь-яких клопотань про її участь в судовому засіданні не надходило.
Адвокат Ярошенко М.С., яка взяла участь у судовому засідання у режимі відеоконференції на підставі постанови Іванківського районного суду Київської області від 21.10.2025, зазначила, що ОСОБА_1 не має можливості прибути у судове засідання, її інтереси представлятиме вона. З приводу обставин справи, адвокат підтримала своє клопотання про закриття провадження у справі та звернула увагу суду на те, що огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 проводився за допомогою приладу Drager Alcotest 6810 ARBL-0630, який станом на 21.09.2025, не відповідав вимогам чинного законодавства. Адвокат вважає, що огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проведено із суттєвими порушеннями, а тому, справа про притягнення її підзахисної до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю, оскільки в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Інспектор СРПП ВП № 1 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області капітан поліції Богуш Л.В. у судовому засіданні обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення підтвердив, зазначив, що транспортний засіб, яким керувала ОСОБА_1 був зупинений під час дії комендантської години. З приводу приладу, яким проводився огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 , а саме Drager Alcotest 6810, зазначив, що повірка приладів, за допомогою яких проводиться огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться централізовано у відповідності до інструкцій до цих приладів. Додав, що у різі, якщо закінчується термін повірки, прилад це відображає на екрані. Даних щодо періодичності калібрування приладу, за допомогою якого проводився огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 повідомити не зміг.
Представник прокуратури у судове засідання не з'явився. Про дату, час і місце судового засідання повідомлені вчасно, належним чином. Причини неявки до суду не повідомили, з будь-якими клопотаннями не звертались.
У судовому засіданні оглянуто оптичний диск, який долучено до матеріалів справи на якому містяться два відеозаписи із нагрудних камер поліцейських від 21.09.2025: export-nz047 (ID реєстратора 855383) та export-u9jbl (ID реєстратора 842940), які оглянуто в судовому засіданні та на яких відображено як поліцейські у темну пору доби зупиняють автомобіль чорного кольору та підходять до нього, повідомляючи водієві жіночої статі, що діє комендантська година. У подальшому поліцейські встановлюють особу водія, якою є ОСОБА_1 та під час спілкування з водійкою, поліцейський зазначає, що відчуває запах алкоголю та запитує, чи не вживала вона алкоголь та чи пройде огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що ОСОБА_1 погоджується. У подальшому, поліцейські поводять огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння задопомогою приладу Драгер, зазначивши, що прилад сертифікований та повідомляють результат огляду, який склав 0,37 проміле. Після проведення огляду, поліцейські склали відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
У судовому засіданні також досліджені наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 460172 від 21.09.2025, в якому викладено місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, пункт ПДР, вимоги якого порушено, стаття КУпАП, якою передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення;
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та роздруківка тесту на алкоголь за допомогою приладу Alcotest 6810 (ARBL 0630) № 2099 від 21.09.2025, відповідно до яких, о 00:31 год. 21.09.2025 за результатами огляду ОСОБА_1 встановлено - 0,37 ‰ (проміле);
- документи ВП № 1 Вишгородського РУП ГУНП в Київській області, які підтверджують правомірність долучення оптичного диску до матеріалів справи (рапорт, доручення, лист про долучення доказів).
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, заслухавши поліцейського, який складав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , беручи до уваги клопотання та пояснення адвоката Ярошенко М.С. приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення має бути з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення у справі.
Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглядаючи справу № 524/5741/16-а зауважив, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Верховний суд наголошує, що судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже, діючи таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику ЄСПЛ як джерело права.
У рішення ЄСПЛ від 30.05.2013 року (заява №36673/04) зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом). Виходячи з практики застосування Європейським судом Конвенції, у випадку, якщо передбачені санкції є достатньо суворими, то судовий розгляд має відповідати принципу справедливості відповідно до статті 6 Конвенції.
У рішенні по справі «Карелін проти росії» («заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року) ЄСПЛ зазначив про заборону зміни судами у своїх рішеннях фабули правопорушення, усувати певні розбіжності та неточності, які мають місце в протоколах про адміністративні правопорушення, оскільки це становить порушення ч. 1 ст. 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із перелічених елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для ініціювання притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених уст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст.251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП.
Аналізуючи практику ЄСПЛ, можна зробити висновок, що оцінюючи докази, національні суди повинні мати на увазі можливості особи, яка притягується до відповідальності, оскаржувати допустимість доказів, заперечувати проти них, а також збирати та подавати суду докази, на підтвердження своєї невинуватості (Постанови ЄСПЛ у справі «Ялло проти ФРН» від 11.07.2006, у справі «Биков проти РФ» від 10.03.2009). Більш того, при дослідженні і оцінці доказів суди повинні враховувати подані зауваження і доводи сторін щодо доказів та доказування тих обставин, про які зазначають сторони. Тільки в такому випадку судовий розгляд на підставі п.1 ст.6 Конвенції 1950 р. можна вважати справедливим.
Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. А притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення необхідно встановити наявність усіх елементів складу адміністративного правопорушення. При цьому, наявність в діях особи складу правопорушення (всіх його елементів) повинна доводитись належними та допустимими доказами, які у своїй сукупності та взаємозв'язку будуть достатніми для висновку, що особа вчинила відповідне правопорушення.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 252 КУпАП суддя лише оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як роз'яснено у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст. ст. 283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 460172 від 21.09.2025: вбачається, що 21.09.2025 о 00:20 год в с-щі Іванків, вул. Толочина під час комендантської години ОСОБА_1 керувала т/з Mercedes-Benz GLE 250 днз НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. На вимогу поліцейського ОСОБА_1 погодилася пройти у встановленому законом порядку медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Драгер. Проба позитивна 0,37‰ (проміле), чим порушив вимоги п.2.9а ПДР, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Пунктом 2.9А Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2006 року № 1306 (далі - ПДР), передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 1.1 розділу 1 Правил дорожнього руху, ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до п.1.10 розділу 1 ПДР водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Питання, пов'язані із проведенням огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції регламентовані у ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС/МОЗ від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція № 1452/735).
Відповідно до ч.ч. 2, 5, 6 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно з п. 2, 3 розділу І Інструкції № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
З цих норм слідує, що вимога поліцейського до водія транспортного засобу про проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння має бути законною. Законність такої вимоги полягає у наявності у водія транспортного засобу ознак алкогольного сп'яніння, а в силу вимог КУпАП, наявність таких обставин підлягає доказуванню, у тому числі шляхом збирання доказів особами, уповноваженими на складання відповідних протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 6 розділу І Інструкції № 1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться:
поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до пунктів 1-7 розділу ІІ Інструкції № 1452/735:
- за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів.
- огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.
- поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та/або сертифікат перевірки типу засобів вимірювальної техніки, та/або декларацію про відповідність та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
- огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
- перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та/або сертифікат перевірки типу засобів вимірювальної техніки, та/або декларацію про відповідність та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
- огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться поліцейським із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення Не можуть бути залучені як свідки працівники Національної поліції України або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
- установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Вищевказані вимоги також дублюються Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року за №1103,
З протоколу про адміністративне правопорушення та долучених до матеріалів справи відеозаписів, які було оглянуто в судовому засіданні вбачається, що зупинка транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 відбулася 21 вересня 2025 року о 00 год. 20 хв., тобто безпосередньо під час дії комендантської години, що є загальновідомим фактом у період дії воєнного стану, який введено в Україні з 24.02.2022 та який продовжує діяти дотепер. У таких умовах працівники поліції мають право та обов'язок здійснювати перевірку документів та особи водія, а також зупиняти транспортні засоби для забезпечення громадської безпеки та правопорядку.
Таким чином, дії поліцейських щодо зупинки транспортного засобу були обґрунтованими і відповідали вимогам чинного законодавства, включаючи режим воєнного стану. Факт зупинки транспортного засобу працівниками поліції не оспорювався ОСОБА_1 проте, суд зазначає, що поліцейським не були чітко озвучені ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , які б давали підстави вважати, що вона перебуває у стані сп'яніння. На відеозаписах зафіксовано лише як поліцейський запитує водійку чи вживала алкоголь та одразу пропонує пройти огляд на стан сп'яніння. На що остання погоджується. Потім поліцейський озвучує, що ніби з автомобіля відчувається запах, «можливо омивач, можливо хтось сидів, можливо ви». Будь-яких інших ознак, як то «порушення координації рухів; порушення мови; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці», які б давали підстави вважати, що водій перебуває у стані сп'яніння озвучено не було. Також ознаки алкогольного сп'яніння, які вбачались у ОСОБА_1 , не зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення складеному відносно неї, а тому законність вимоги поліцейського пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння водієм не підтверджено належними доказами.
Відповідно до матеріалів справи, огляд на перебування ОСОБА_2 у стані алкогольного сп'яніння проводився за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 6810» прилад ARBL-0630.
Інструкцією з експлуатації газоаналізатора «Drager Alcotest 6810», яка розміщена у вільному доступі у мережі Інтернет визначено, що вказаний пристрій - це портативний алкотестер для швидкого і точного аналізу алкоголю у видихуваному повітрі. Умовою правильної роботи приладу є суворе дотримання вимог, що наведені у розділі Інтервали технічного обслуговування.
Розділом «Інтервали технічного обслуговування» передбачено, що інтервали технічного обслуговування приладу перевірки калібровки (градуювання), має проводитися кожні шість місяців.
Крім того, нормами ч. 2 ст. 8 Закон Україну «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Отже, з наведеного вбачається, що технічне обслуговування газоаналізатору «Alcotest 6810» має проводитись кожні шість місяців, згідно вимог інструкції з експлуатації даного технічного засобу, оскільки відповідне передбачено Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який регулює відносини, що виникають в процесі провадження метрологічної діяльності.
Однак, у порушення Інструкції з експлуатації газоаналізатора «Drager Alcotest 6810» у долученому до матеріалів чеку з газоаналізатора «Drager Alcotest 6810» прилад ARBL-0690 датою останнього калібрування вказано 25.02.2025, тобто більше 6 місяців до проведення поточного тесту (21.06.2025).
Враховуючи те, що співробітником поліції було застосовано прилад «Drager Alcotest 6810» з порушенням 6-ти місячного строку з дати його останнього калібрування, існують обґрунтовані підстави вважати, що дані щодо результату огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 , можуть бути невірними, відтак суд не може прийняти результати вказаного тесту як належний та допустимий доказ.
Крім того, суд також зазначає, що матеріалами справи щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП не підтверджено технічну справність приладу, яким було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння водійки, зокрема працівниками поліції не долучено свідоцтво про повірку технічного приладу Drager Alcotest 6810 прилад ARBL-0630.
За таких обставин, показники газоаналізатора Alcotest Drager 6810 (0630) не можуть вважатися достовірним та належним доказом.
Таким чином, доводи адвоката Ярошенко М.С. щодо несправності та непридатності приладу Drager Alcotest 6810, яким було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння її підзахисного ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні.
З огляду на зазначене, законність процедури проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння є сумнівною і такий сумнів, в силу положень ст. 62 Конституції України, тлумачиться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи викладене, суддя приходить до висновку, що огляд на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, Інструкції № 1452/735 та Порядку № 1103.
Частиною 5 статті 266 КУпАП передбачено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 19.02.2020 у справі №204/8036/16-а, адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
За статтею 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи встановлені обставини справи, суддя приходить до висновку, що відомості, які відображені у протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають фактичним обставинам справи, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння не доведено належними та допустимими доказами.
Суд зазначає, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення за своєю суттю є процесуальним документом, яким уповноважений орган засвідчує певне порушення, допущене особою, яке містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого відповідними нормами КУпАП і який є підставою для подальшого провадження у справі. Суд, що розглядає справу, не має повноважень уточнювати чи редагувати фабулу правопорушення, викладену уповноваженими особами у протоколі (постанова Київського апеляційного суду від 12.04.2021 у справі №752/23552/20).
Протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи у тому чи іншому діянні, оскільки він не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується зі стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства" (Ireland v. theUnitedKingdom), п. 161, Series A заява N 25), оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" N 39598/03 від 21.07.2011).
При складенні протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП поліцейський не звільняється від обов'язку дотримуватись відповідного алгоритму дій (процедури) при проведенні огляду та оформленні його результатів.
Протокол про адміністративне правопорушення є одним із тих доказів, який у сукупності з іншими доказами по справі, дає підстави суду вважати винуватість особи, яка притягується до адміністративної відповідальності доведеною повністю і беззаперечною, за умови визнання таких доказів належними і допустимими.
З наведеного слідує, що відомості, які відображені у протоколі про адміністративне правопорушення повинні підтверджуватись долученими у встановленому законом порядку доказами, які відображають у своїй сукупності всю суть обставин інкримінованої протиправної поведінки правопорушника, що наведена у протоколі про адміністративне правопорушення.
Ураховуючи вищевикладене, слід зазначити, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки, таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вищенаведені обставини у своїй сукупності свідчать про порушення вимог до процедури проведення огляду водіїв на стан сп'яніння, передбачених ст.266 КУпАП.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.
Відтак, матеріали цієї справи не містять достатньої кількості належних та допустимих доказів на підтвердження того, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вищевикладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В свою чергу, суд враховує, що Законом України "Про судовий збір" та ст. 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому виходячи з норм ч. 2 ст. 284 та ст. 247 КУпАП, не вбачає підстав для звернення судового збору.
Керуючись ст. ст. 7, 9, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 245, 247, 251, 256, 266, 268, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд Київської області.
Суддя Анатолій КОРЧКОВ