Справа № 159/6698/25
Провадження № 2/159/2151/25
18 листопада 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Чалого А.В.,
за участю секретаря судового засідання Конашук М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ковеля в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів,
Позивачка звернулася до Ковельського міськрайонного суду Волинської області з позовною заявою, в якій просить змінити спосіб стягнення аліментів з ОСОБА_2 на її користь на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з твердої грошової суми на частку заробітку відповідача та стягувати з відповідача на утримання дитини аліменти у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно.
Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 21.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Позивач та її представник в судове засідання не з'явилися.
14.11.2025 батько відповідача ОСОБА_4 подав до суду заяву з відповідними письмовими доказами про те, що ОСОБА_2 проходить військову службу у військової частині НОМЕР_1 Збройних Сил України та 16.03.2023 зник безвісти при виконанні бойового завдання у Харківській області.
Дослідивши письмові докази суд приходить до наступного висновку.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року оголошено загальну мобілізацію, у зв'язку з введенням на території України з 24 лютого 2022 року воєнного стану, що в подальшому був неодноразово продовжений та діє дотепер.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , 1981 року народження, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.03.2022 №68 призваний на військову службу під час загальної мобілізації у воєнний час та направлений для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_1 , вказана обставина, доводиться довідкою виданою 15.09.2022 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до сповіщення сім'ї № 95, яке видане 31.03.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 , солдат ОСОБА_2 , 1981 року народження, призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_5 , зарахований 02.03.2022 до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 , зник безвісти 16.03.2023 в результаті танкового обстрілу під час виконання бойового завдання щодо захисту незалежності України в районі населеного пункту Гряниківка Харківської області.
Згідно з ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, - електронна база даних, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, їх невпізнані останки, наявність чи відсутність рішення суду про визнання осіб, зниклих безвісти, безвісно відсутніми або оголошення померлими, а також інших даних, що використовуються для забезпечення обліку осіб, зниклих безвісти, з метою їх розшуку.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», особа, зникла безвісти за особливих обставин, - особа, зникла безвісти у зв'язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин за № 20250228-4903 від 28.02.2025 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженець м.Ковеля Волинської області, відповідно до зареєстрованої заяви № 4366 від 04.04.2023 Ковельське РУП ГУНП у Волинській області, кримінальне провадження № 12023030550000410 від 05.04.2023, є безвісти зниклою особою на території бойових дій /воєнних дій/. Дата набуття статусу відповідачем ОСОБА_2 як особи, зниклої безвісти за особливих обставин - 16.06.2023.
Статтею 20 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначено, що розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, припиняється не пізніше ніж через три дні з дня встановлення місця перебування особи, зниклої безвісти за особливих обставин, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи з повідомленням про це її близьких родичів та членів сім'ї, а також заявника, якщо заявник не є близьким родичем та членом сім'ї. Про припинення розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин, невідкладно робиться відмітка в Реєстрі.
Отже, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , як солдат був призваний на військову службу до лав Збройних Сил України і проходив службу у військовій частині в/ч НОМЕР_1 , де ще у 2023 році безвісно зник під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Гряниківка Харківської області.
Загальновідомим є той факт, що в Харківській області відбуваються військові дії, тому дана обставина вважається доведеною. Та саме у зв'язку із військовими діями солдат ОСОБА_2 безвісно зник під час виконання бойового завдання в районі населеного пункту Гряниківка Харківської області.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 251 ЦПК України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Наведені вище обставини у сукупності є обов'язковими підставами для зупинення провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.
Крім цього, право на звернення до суду (право на захист у процесуальному розумінні) гарантується Конституцією України та законами України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючи те, що в Україні введено воєнний стан, а відповідач ОСОБА_2 перебуває у складі Збройних Сил України, зник безвісті, у зв'язку з чим обмежений у процесуальних правах та правах на справедливий суд.
Суд звертає увагу, що при зупиненні провадження у даній справі не будуть допущенні порушення прав відповідача чи його інтереси.
Враховуючи, що відповідач, перебуваючи на військовій службі в ході виконання своїх обов'язків щодо захисту Батьківщини, зник безвісти, доказів того, що він виключений зі списків особового складу Міністерством оборони України не здобуто, через що існують підстави для зупинення провадження у справі до припинення відносно відповідача обставин, передбачених п. 2 ст. 1 статті 251 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 251, 259-261 ЦПК України, суд,
Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів, зупинити до припинення перебування відповідача ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду.
СуддяА. В. Чалий