Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 листопада 2025 року Справа №200/1863/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про зміну способу виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
У березні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач) про:
- визнання протиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 21.11.2023 року №7406/Д, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області»;
- зобов'язання здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» 21.11.2023 року №7406/Д про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 46 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 року у справі №200/1863/24, яке набрало законної сили 25.06.2024 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) з 01.12.2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 21.11.2023 року №7406/Д, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсій за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії.
11 листопада 2025 року до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про зміну способу виконання вказаного рішення, в якій він просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 03.05.2024 року у справі №200/1863/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії позивачу, починаючи з 01.12.2019, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 318 839,96 грн. (триста вісімнадцять тисяч вісімсот тридцять дев'ять грн 96 коп.).
Заява мотивована тим, що на виконання вказаного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснило з 01 грудня 2019 року відповідний перерахунок пенсії, сума доплати пенсії становить 318 839,96 грн., що підтверджується листом відповідача та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача. Однак виплату вказаної суми Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача не здійснило, що свідчить про часткове невиконання рішення суду боржником. Таким чином, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахованої суми (318 839,96 грн.) є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.11.2025 року прийнято до провадження заяву стягувача про заміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №200/1863/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
18 листопада 2025 року до суду надійшли заперечення відповідача на заяву про зміну способу виконання рішення суду, які обґрунтовані тим, що протягом 2025 року відповідно до Порядку № 821 Головним управлінням проведено позивачу виплату коштів на погашення заборгованості в межах бюджетних призначень у жовтні 2025 року - в розмірі 187,35 грн. Залишок пенсійних виплат нарахованих згідно рішення суду за минулий період станом на 17.11.2025 складає 318652,61 грн. Таким чином, виплата доплати пенсії за рішенням суду за період з 01.12.2019 по 31.07.2024 у загальній сумі 318652,61 грн буде здійснено в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до Порядку № 821. Разом з цим, у Головному управлінні відсутні рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України, що, в свою чергу, унеможливить виконання вказаного судового рішення. Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту не відповідає об'єкту порушеного права, оскільки в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право позивача. З огляду на викладене, враховуючи те, що фактично єдиною причиною, яка уповільнює виконання рішення суду, є неналежне фінансування державою витрат на погашення заборгованості з пенсійних виплат, то Головне управління вважає безпідставними аргументи позивача, наведені в його клопотанні, про наявність правових підстав для зміни способу та порядку виконання рішення суду у справі. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну способу та порядку виконання судового рішення у повному обсязі.
Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
За статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини першої та другої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
На підставі ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Виходячи з системного аналізу приписів наведених норм, у першу чергу положень ст. 378 КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX, процесуальний закон не надає суду розсуду щодо задоволення/відмови у задоволенні заяви про заміну способу та порядку виконання рішення суду відносно обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, у разі якщо таке рішення набрало законної сили та не виконано суб'єктом владних повноважень протягом двох місяців з дня набрання законної сили, що є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення від 03.05.2024 року відповідачем нарахована заборгованість з пенсії за період з 01.12.2019 по 31.07.2024 у загальній сумі, що утворилась в результаті перерахунку та підлягає виплаті за рішенням суду.
У жовтні 2025 року Головним управлінням проведено позивачу виплату коштів на погашення заборгованості в межах бюджетних призначень у розмірі 187,35 грн. Залишок пенсійних виплат нарахованих згідно рішення суду за минулий період станом на 17.11.2025 складає 318652,61 грн.
Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 року, що стосується виплати спірних сум, не виконано більше двох місяців з дня набрання законної сили.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи факт невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення шляхом стягнення відповідних виплат у розмірі 318652,61 грн.
Отже, суд дійшов висновку про задоволення заяви представника позивача про зміну способу виконання судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.
2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03.05.2024 року в адміністративній справі № 200/1863/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.12.2019 по 31.07.2024 у сумі 318652,61 гривень (триста вісімнадцять тисяч шістсот п'ятдесят дві гривні 61 копійка).
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя В.М. Чучко