Справа № 335/6476/25
20 листопада 2025 року Сумський районний суд Сумської області у складі головуючого судді Вортоломей І. Г., за участю секретаря судового засідання Бондаренко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,
Представник позивача звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 36000 грн 00 коп. та судових витрат у справі. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 . 02 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району із заявами про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб себе та доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі заяв відповідачу видані довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: від 02 серпня 2022 року № 2304-5001951460 на ім'я відповідача та від 02 серпня 2022 року № 2304-5001953266 на ім'я доньки ОСОБА_2 . Після отримання вказаних довідок 03 серпня 2022 року відповідач подав до управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. На підставі заяви відповідача від 03 серпня 2022 року та наданих документів йому було призначено державну допомогу з 01 серпня 2022 року у розмірі 5000,00 грн. щомісяця (2000,00 грн. відповідачеві та 3000,00 грн. на дитину). Подовження строків виплати проводиться автоматично до подання заяви про припинення виплати. У вересні 2023 року за результатами перевірки, проведеної Міністерством соціальної політики України, було встановлено, що донька відповідача ОСОБА_2 перебуває на обліку як ВПО в Управлінні соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації. 22 вересня 2023 року Департаментом надіслано запит до управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації. 27 вересня 2023 року отримано відповідь, що ОСОБА_2 з 31 серпня 2023 року перебуває на обліку як ВПО в Управлінні соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації. Додатково зазначено, що з 10 серпня 2022 року по 30 серпня 2023 року ОСОБА_2 перебувала на обліку як ВПО у складі сім'ї своєї тітки ОСОБА_3 в Управлінні соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, яка отримувала допомогу на проживання ВПО у розмірі 3000,00 грн щомісячно. За результатами проведених перевірок спеціалістами Департаменту був проведений розрахунок неправомірно отриманих Відповідачем сум допомоги на проживання ВПО та проведений розрахунок надмірно отриманої ним допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на нього та на дитину ОСОБА_2 з серпня 2022 по липень 2023 року в загальному розмірі 36000,00 грн. 18 березня 2024 року ОСОБА_1 подав до Департаменту нову заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій вже зазначив, що донька ОСОБА_2 облікована як ВПО в Рівненській області, там же проживає та навчається. Рішенням Департаменту від 28 березня 2024 року відповідачеві було відмовлено у призначенні допомоги на проживання ВПО у зв'язку з тим, що він не відповідає умовам, визначеним Порядком 332. Департаментом на адресу місця проживання ОСОБА_1 направлялись листи з пропозицією повернути переплачену суму державної соціальної допомоги добровільно, але переплачені кошти відповідач в добровільному порядку станом на дату подання позову не повернув. Тому позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом.
Ухвалою Сумського районного суду Сумської області від 08 вересня 2025 року відкрито провадження у справі. Постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, направив до суду заяву про розгляд справи без його, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не подав.
Згідно з ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд вважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 .
02 серпня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району із заявами про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб себе та доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі заяв відповідачу були видані довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02 серпня 2022 року № 2304-5001951460 на ім'я відповідача та від 02 серпня 2022 року № 2304-5001953266 на ім'я доньки ОСОБА_2 (а.с. 16-17).
Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2017 року № 509 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок №509), довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 2 Порядку оформлення і видачі довідки ВПО передбачено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі уповноважені органи).
З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до п. 5 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджено постановою КМУ від 20 березня 2022 року № 332, допомога призначається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 року з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
Рішенням Запорізької міської ради по Вознесенському районі про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 09 серпня 2022 року на підставі заяви ОСОБА_1 №2309 від 03 серпня 2022 року та наданих документів йому було призначено державну допомогу з 01 серпня 2022 у розмірі 5000,00 грн. щомісяця (2000,00 грн. відповідачеві та 3000,00 грн. на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ). Подовження строків виплати проводилось автоматично до подання заяви про припинення виплати (а.с. 18).
Згідно з повідомленням про проведення верифікації внутрішньо переміщеним особам Управління соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради стосовно перевірки, проведеної Міністерством соціальної політики України, виявлено подвійні виплати у родині ОСОБА_2 . За даними Єдиної інформаційної системи соціальної сфери та ЄІБД ВПО з 01 серпня 2022 року по 31 липня 2023 року допомогу на ОСОБА_4 отримував батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в Управлінні соціальної підтримки населення Департаменту соціального захисту Запорізької міської ради. Неповнолітня ОСОБА_4 перебуває на обліку в районі 5607, як внутрішньо переміщена особа з 31 серпня 2023 року по теперішній час (а.с. 20).
22 вересня 2023 року Департаментом соціального захисту Запорізької міської ради надіслано запит до Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації для отримання інформації для визначення права на подальше отримання допомоги ВПО ОСОБА_1 на себе, оскільки відповідно до щомісячної верифікації Мінфіну по допомозі ВПО на проживання справа ОСОБА_1 була зупинена 03 серпня 2023 року по причині «виявлено дублі персональних даних осіб за рівними ЕОС» (а.с.21).
У відповіді відділу надання соціальних послуг м. Здолбунів Управління соціального захисту населення Рівненької районної державної адміністрації Рівненської області від 27 вересня 2023 року зазначено, що ОСОБА_2 з 31 серпня 2023 року перебуває на обліку як ВПО в Управлінні соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації. З 10 серпня 2022 року по 30 серпня 2023 року ОСОБА_2 перебувала на обліку як ВПО в складі сім'ї своєї тітки ОСОБА_3 в управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області (район 51329) (а.с. 22).
28 вересня 2023 року Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради надіслано запит до Управління соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації для отримання інформації з метою визначення права на подальше отримання допомоги ВПО ОСОБА_1 на себе, оскільки відповідно до щомісячної верифікації Мінфіну по допомозі ВПО на проживання справа ОСОБА_1 була зупинена 03 серпня 2023 року по причині «виявлено дублі персональних даних осіб за рівними ЕОС» з їх районом (а.с. 23).
Згідно з відповіддю Яворівської районної державної адміністрації Львівської області від 31 жовтня 2023 року ОСОБА_2 , яка проживала за адресою АДРЕСА_3 , перебувала на обліку управління як внутрішньо переміщена особа з 10 серпня 2022 року по 31 серпня 2023 року за заявою ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 є її племінницею). Виплата допомоги проводились ОСОБА_3 з 01 серпня 2022 року по 31 липня 2023 року в місячному розмірі 5000,00 грн в тому числі на ОСОБА_2 в сумі 3000,00 грн (а.с. 24).
За результатами проведених перевірок спеціалістами Департаменту був проведений розрахунок неправомірно отриманих відповідачем сум допомоги на проживання ВПО за дитину ОСОБА_2 з серпня 2022 по липень 2023 року в загальному розмірі 36000,00 грн (по 3000,00 грн щомісячно) (а.с. 25-26).
18 березня 2024 року ОСОБА_1 подав до Департаменту нову заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій вже зазначив, що донька ОСОБА_2 облікована як ВПО в Рівненській області, там же проживає та навчається (а.с. 28).
Рішенням департаменту від 28 березня 2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні допомоги на проживання ВПО у зв'язку з тим, що він не відповідає умовам, визначеним Порядком 332 (а.с. 29).
Згідно з п. 5 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджено постановою КМУ від 20 березня 2022 року № 332, в редакції який діяв на час оформлення допомоги, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.
Листом від 07 грудня 2023 року відповідача повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених коштів у розмірі 36000,00 грн, але вказані грошові кошти державі ОСОБА_1 не повернув (а.с. 27).
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (ст.1213 ЦК України).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплачених сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Пунктом 11 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, який затверджено постановою КМУ від 20 березня 2022 року № 332, визначено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Відповідач доводів позивача не спростував, доказів добровільного повернення допомоги, які були отримані неправомірно за період з 01 серпня 2022 року по 31 липня 2023 року, суду не надав.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а тому із ОСОБА_1 слід стягнути на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 36 000,00 гривень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 3028,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 280-284, 289 ЦПК України, суд
Позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації ВПО: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ: 37573438, м. Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, буд. 3) надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в сумі 36 000 (тридцять шість тисяч) гривень 00 копійок та 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок судових витрат у справі.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І. Г. Вортоломей