Справа № 947/28491/25
Провадження № 1-кс/947/17406/25
19.11.2025 року м.Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду міста Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , представника особи щодо майна якої вирішується питання про накладення арешту - адвоката ОСОБА_4
розглянувши у судовому засіданні в місті Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 , погоджене з начальником відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 про арешт майна у кримінальному провадженні №12025160000000246 від 12.03.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
Як вбачається з клопотання сторони обвинувачення про арешт майна, слідчим управління Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025160000000246 від 12.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюється відповідно до інформації УСР в Одеській області ДСР НП України щодо розтрати бюджетних коштів шляхом зловживання службовими особами одного з органів місцевого самоврядування Одеської області своїм службовим становищем під час закупівлі послуг у суб'єктів господарювання, в умовах воєнного стану.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що директор Департамент екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради ОСОБА_7 здійснює розтрату бюджетних коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем під час закупівлі послуг з послуг з перевезення та видалення відходів, власник яких не встановлений на території міста Одеса у суб'єктів господарювання, в умовах воєнного стану.
Так, ОСОБА_7 за попередньою змовою зі службовими особами
ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» (код ЄДРПОУ 36796670), використовують злочинну схему щодо розтрати та привласнення бюджетних коштів під час закупівлі послуг
з перевезення та видалення відходів, власник яких не встановлений на території міста Одеса.
Згідно даної незаконної схеми, вищевказані службові особи уклали ряд договорів про надання таких послуг, тоді як у акти виконаних робіт вносяться недостовірні відомості щодо їх обсягу, тобто фактично роботи виконуються не в повному обсязі, чим спричиняються збитки у великих розмірах.
Встановлено, що згідно Положення про Департамент екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради (далі - Департамент), яке затверджено рішенням Одеської міської ради № 3150-VIII від 02.07.2025, Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створений відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Департамент є юридичною особою, має рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, штампи та бланки.
Фінансування видатків Департаменту здійснюється за рахунок бюджету Одеської міської територіальної громади згідно із затвердженим кошторисом видатків.
Серед основних завдань та функцій Департаменту є:
-Здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою з питань охорони навколишнього природного середовища;
-Участь у формуванні та реалізації місцевої політики у сфері управління відходами;
-Розробка та участь у реалізації місцевих планів управління відходами;
-Забезпечення ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ у місті Одесі;
-Участь у виявленні та обліку відходів, власник яких не встановлений на території міста Одеси;
-Розроблення та організація виконання міських цільових програм в галузі охорони навколишнього природного середовища, управління відходами, охорони атмосферного повітря та поводженняз безпритульними тваринами.
Департамент очолює директор, який призначається на посаду
і звільняється з посади міським головою.
Директор Департаменту керує його діяльністю, забезпечує реалізацію завдань та функцій, що на нього покладені, діє від його імені без довіреності, а також, зокрема:
-Забезпечує виконання покладених на Департамент завдань та функцій;
-Здійснює розпорядження майном і коштами Департаменту;
-Укладає в межах своєї компетенції договори про придбання товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для виконання Департаментом його функцій;
-Несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент функцій.
Так, згідно протоколу засідання уповноваженої особи Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради № 38 від 18.04.2025, затверджено зміни до річного плану закупівель на 2025 рік за предметом закупівлі: Код Дк 021:2015: 90510000-5 (Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям) (Виконання послуг з перевезення та видалення відходів, власник яких не встановлений на території м. Одеса), загальна очікувана вартість якого склала 1 238 400,00 грн з ПДВ та вирішено оприлюднити відповідну інформацію в електронній системі закупівель у порядку, передбаченому законодавством.
Крім того, відповідно до протоколу засідання уповноваженої особи Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради № 39 від 18.04.2025, вирішено на підставі Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови КМУ від 12.10.2022 № 1178 провести процедуру закупівлі «відкриті торги (з особливостями)» за предметом закупівлі: Код Дк 021:2015:90510000-5 (Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям) (Виконання послуг з перевезення та видалення відходів, власник яких не встановлений на території м. Одеса) та затвердити тендерну документацію на зазначений предмет закупівлі.
Відповідно до оголошення про проведення відкритих торгів UA-2025-04-18-008016-a, місцем виконання робіт згідно предмету закупівлі визначено наступні адреси: м. Одеса, в районі вул. М. Грушевського та 1-го Травневого провулку до 3-го Травневого провулку та м. Одеса, по вул. Кропивницького, 23А, 25, типом оплати у вигляді післяоплати та очікуваною вартістю 1 238 400 гривень, строком виконання робіт до 31.05.2025.
За результатами розгляду тендерної пропозиції, переможцем закупівлі, згідно протоколу засідання уповноваженої особи Департаменту № 41 від 28.04.2025, визначено єдиного учасника цих торгів - ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР», код ЄДРПОУ 36796670.
05.05.2025 Департаментом, в особі директора ОСОБА_7 , з однієї сторони (Замовник) та переможцем торгів - ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР», в особі директора ОСОБА_8 (Виконавець) укладено договір № 7, предметом якого визначено, що Виконавець зобов'язується виконати послуги з перевезення та видалення відходів, власник яких не встановлений на території м.Одеса, Код Дк 021:2015: 90510000-5 (Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям), КЕКВ 2240, з використанням своїх матеріалів, засобів та фахівців, а Замовник зобов'язується оплатити надані послуги (далі - Договір).
Послуги включають навантаження, збирання, перевезення та видалення відході в м. Одеса, в районі вул. М. Грушевського та 1-го Травневого провулку до 3-го Травневого провулку; м. Одеса, по вул. Кропивницького, 23А, 25.
Калькуляція з надання Послуг перевезення та видалення відходів визначені у Додатку № 2, який є невід'ємною частиною Договору.
Сторони погодили, що обсяг послуг може бути зменшено залежно від реального фінансування Замовника та/або потреби Замовника.
Згідно розділу Ціна договору, загальна вартість послуг за Договором становить: 1 238 400 грн (один мільйон двісті тридцять вісім тисяч чотириста гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 206 400,00 грн. (двісті шість тисяч чотириста гривень 00 копійок) та визначена у Додатку № 1.
Загальна вартість Послуг за Договором визначена з урахуванням усіх витрат Виконавця, які необхідно понести Виконавцю у зв'язку із наданням Послуги, у тому числі, всіх можливих податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Оплата Послуг здійснюється на підставі акту про надані послуги.
Розрахунки за виконані послуги здійснюються на підставі Бюджетного кодексу України по мірі надходження коштів в межах відповідних бюджетних асигнувань, шляхом оплати Замовником наданого та підписаного акту про надані послуги з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 №590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» зі змінами.
Порядок надання та прийняття послуг визначений у розділі 3 Договору, згідно з яким, Виконавець приступає до надання Послуг з наступного дня після підписання Договору.
Виконавець складає товарно-транспортну накладну на підтвердження перевезення відходів, власник яких не встановлений на території м. Одеси та надає її Замовнику.
Передача Замовнику виконаної та належним чином оформленої Послуги здійснюється згідно акту про наданих послуг.
У процесі приймання - передачі надання Послуги Сторони перевіряють відповідність наданої Послуги умовам цього Договору.
Акт про надані послуги готує та подає Замовнику Виконавець.
Замовник, протягом 5 (п'яти) календарних днів з моменту отримання від Виконавця акту проводить його опрацювання та зобов'язаний направити Виконавцю підписаний та скріплений печаткою акт або обґрунтовану відмову від приймання наданої послуги.
Строк дії договору та виконання послуг, визначено у розділі 8, згідно з яким Договір набирає чинності з дати його підписання та скріплення печатками (за наявністю) Сторін і діє до 31 грудня 2025 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань по ньому.
Початок надання Послуги - з моменту підписання цього Договору.
Закінчення надання Послуги - 31.05.2025. Сторони мають право на дострокове виконання послуг.
Невід'ємною частиною Договору є Додатки №№ 1, 2 до нього, а саме Протокол договірної ціни та Калькуляція, де не зазначено об'єм сміття, яке необхідно вивезти.
Того ж дня, а саме 05.05.2025 між Департаментом та ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» укладено додаткову угоду № 1 до Договору № 7, відповідно до якої, на підставі п. 3 ч. 5 ст. 41 ЗУ «Про публічні закупівлі» - покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, до пунктів 9.1, 9.4 та 9.8 розділу 9 Договору № 7 від 05.05.2025р. внесено зміни, а саме: Додаток № 2 викладено у новій редакції.
В новій редакції Додатку № 2 до Договору, а саме Калькуляція послуги з перевезення та видалення відходів, власник яких не встановлений на територіїм. Одеса внесені відомості щодо об'єму сміття, яке необхідно вивезти та видалити в ході надання такої послуги за договором, а саме 1720 м.куб., при цьому вартість за 1 м.куб. зазначено 720 гривень.
Після укладання Договору та додаткової угоди до нього, 08.05.2025 ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» розпочалися роботи на першому об'єкті за адресою: м. Одеса,
вул. М. Грушевського та 1-го Травневого провулку до 3-го Травневого провулку, а вивезення сміття здійснювалося у період з 12.05.2025 по 16.05.2025, при цьому загальний об'єм вивезеного сміття склав 424 м.куб.
З 16.05.2025 розпочалася роботи на об'єкті за адресою: м. Одеса, по
вул. Кропивницького, 23А, 25, а вивезення сміття здійснювалося у період з 16.05.2025 по 25.05.2025, загальний об'єм якого склав 358 м.куб.
За результатами виконання робіт ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» по Договору, загалом з двох об'єктів вивезено 782 м.куб. сміття, тоді як згідно калькуляції такий об'єм мав складати 1720 м.куб.
19.06.2025, згідно Акту про надані послуги № 01 від 10.06.2025 між сторонами по Договору здійснено розрахунок, а саме Департаментом зі свого рахунку НОМЕР_1 перераховано на рахунок ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» НОМЕР_2 грошові кошти у сумі1 238 400 гривень, як за повний об'єм - 1720 м.куб.
Таким чином, службові особи Департаменту та ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» склали Акт про надані послуги № 01 від 10.06.2025 до якого внесли завідомо неправдиві відомості щодо обсягу виконаних робіт, який у подальшому використано для перерахування бюджетних коштів на користь ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР», чим спричинено матеріальну шкоду територіальній громаді міста Одеси, в умовах воєнного стану.
В ході подальшого досудового розслідування проведено ряд обшуків, зокрема, за місцем здійснення діяльності ТОВ «Еко-Лідер», Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради та ТОВ «Кліар Сіті» на сміттєзвалищі «Дальницькі кар'єри», в ході яких у кожній із зазначених установ виявлено та вилучено складені ТОВ «Еко-Лідер» товарно-транспортні накладні на підтвердження вивезення зазначеного обсягу сміття, які мали б бути між собою ідентичними, натомість містять відмінності, як по їхній загальній кількості, так і по змісту, що свідчить про внесення до них недостовірних відомостей.
У подальшому, на адресу органу досудового розслідування надійшла заява ОСОБА_9 щодо долучення до матеріалів кримінального провадження технічного звіту з топографо-геодезичного вишукування земельної ділянки з визначення обсягу (вимірювання площі та об'єму) відходів, який складений ТОВ «Південний інститут грунтів і грунтоведення» на замовлення Департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради та, нібито, передував і став підставою для укладення договору на вивезення сміття.
Так, із тексту заяви та змісту звіту встановлено, що у березні 2025 року ТОВ «Південний інститут грунтів і грунтоведення» проведено комплекс робіт для уточнення топографічних матеріалів, з метою визначення обсягу (вимірювання об'єму) відходів, власник яких не встановлений на території міста Одеси, в районі вул. М.Грушевського та 1-м Травневим провулком до 3-го Травневого провулку, по вул. Кропивницького 23А та по провулку Хвойний, відповідно до якого загальний об'єм відходів за вказаними адресами становив 950+370+400=1720 куб.м.
В ході досудового розслідування допитано в якості свідків працівників ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР», згідно показань яких встановлено, що товарно-транспортні накладні на підтвердження вивезення обсягу сміття складалися безпосередньо на базі підприємства, за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Великий Дальник, вул. Шевченко, буд. 240а, де можуть зберігатися інші речі і документи, які стали підставою для складання таких накладних.
Так, на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду міста Одеси від 05 листопада 2025 року (справа №947/28491/25, провадження №1-кс/947/17047/25), 07 листопада 2025 року в період з 11 години 23 хвилини по 13 годину 31 хвилину проведено обшук за місцем знаходження ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Великий Дальник, вул. Шевченко, буд. 240а. В ході проведення вказаного обшуку було виявлено та вилучено:
-Жорсткий диск НР SSD S750 2.5 256GB із s/n:HASA23371603109;
-Ноутбук НР Laptop 15-fd00524a із s/n:5CD329CCD3 із зарядним пристроєм до нього.
Зважаючи на обставини викладені вище, з метою унеможливлення знищення, спотворення, відчуження вказаного майна, слідчий просить накласти арешт на вищевказане майно вилучене в ході обшуку, яке визнано речовим доказом.
Слідчий звертається з клопотанням про арешт майна з метою збереження речових доказів.
Слідча в судовому засіданні клопотання підтримала, просила його задовольнити посилаючись на доводи викладені письмово, окремо зазначила, що підставою вилучення вищевказаного майна є той факт, що на поточному етапі у слідства є достатньо підстав вважати, що на вилученому ноутбуку та жорсткому диску зберігаються відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а саме відомості про транспортний засіб, об'єм вивезеного сміття, його маршрут слідкування та інше. Водночас під час проведення обшуку на вказаних носіях виявлено файли із проєктами ТТН, які складалися за результатами вивезення сміття.
Представник ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» - адвокат ОСОБА_4 надав письмові заперечення, які підтримав в судовому засіданні, окремо зазначив, що під час обшуку була порушена процедура пакування речових доказів, що унеможливлює надійне збереження вилученого майна. Зауважив, що слідчим не надано будь-яких доказів якими б підтверджувалося доказове значення вилученого майна. Крім того, електронні засоби сторона обвинувачення могла дослідити під час проведення слідчої дії, оглянути спеціалістом на предмет наявності інформації, що може мати доказове значення в рамках даного кримінального провадження. Просив відмовити у задоволенні клопотання та повернути майно власнику.
Вивчивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, письмові заперечення, вислухавши думку слідчого та представника власника майна, вважаю, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.п.1,2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
При цьому, у відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч.1 ст.98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправних шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Розглянувши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до переконання про наявність правових підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, оскільки існує необхідність в забезпечення збереження речових доказів. В свою чергу не накладення арешту на тимчасово вилучене майно може призвести до його знищення, приховання, що в свою чергу призведе до втрати доказів в рамках кримінального провадження та суттєво ускладнить процес встановлення істини по кримінальному провадженні.
Накладення арешту на вилучені електронні носії інформації потрібно для детального огляду, проведення судових експертиз, тому накладення арешту на них необхідно з метою збереження. Відомості, що містяться у них безпосередньо можуть стосуватися предмету досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Аналізуючи викладені обставини, слідчий суддя вважає, що при здійсненні досудового розслідування необхідно провести ряд слідчих дій з метою усестороннього, об'єктивного, неупередженого встановлення всіх обставин кримінального провадження, а тому вважає, що на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують втручання у права та інтереси власника майна, з метою запобігання можливості приховування або знищення майна чи інших негативних наслідків, які можуть перешкоджати всебічному та повному проведенню досудового розслідування.
Зв'язок даного майна із вчиненням злочину, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, підлягає встановленню в процесі здійснення досудового розслідування, а отже арешт даного майна є виправданим.
Що стосується посилання представника власника майна на порушення під час проведення слідчої дії, слідчий суддя зазначає, що таке питання може ініціюватися шляхом подання скарги на дії слідчого до відповідного уповноваженого органу.
З приводу посилання власника майна на те, що відсутні підстави для накладення арешту на майно третьої особи, слідчий суддя звертає увагу, що арешт може бути накладений не лише на майно підозрюваного, але і у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої ст.170 КПК України, на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України.
Відтак, з огляду на фактичні обставини кримінального правопорушення, за фактом імовірного вчинення якого проводиться досудове розслідування, на даній стадії досудового розслідування застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт вищезазначеного майна, є обґрунтованим.
При цьому, слідчий судді зауважує, що накладення арешту на майно не є припиненням права власності на нього або позбавленням таких прав, а носить тимчасовий характер, тому відповідні обмеження є розумними і спів мірними з огляду на завдання кримінального провадження.
Враховуючи наявність правових підстав для накладення арешту на вилучене майно, оскільки існує необхідність в забезпеченні його збереження, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слідчого підлягає задоволенню, й, відповідно захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна підлягає застосуванню.
Керуючись ст.ст.170, 171, 172, 173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 , погоджене з начальником відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_6 про арешт майна у кримінальному провадженні №12025160000000246 від 12.03.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на майно вилучене 07.11.2025 під час обшуку за місцем знаходження ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР» за адресою: Одеська область, Одеський район, с.Великий Дальник, вул. Шевченко, буд. 240а, а саме:
-Жорсткий диск НР SSD S750 2.5 256GB із s/n:HASA23371603109;
-Ноутбук НР Laptop 15-fd00524a із s/n:5CD329CCD3 із зарядним пристроєм до нього,
шляхом заборони будь-кому користуватися та розпоряджатися зазначеним майном до скасування арешту у порядку встановленому КПК України.
Виконання ухвали покласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 .
Відповідно до ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1