Справа № 501/3352/25
Номер провадження 3/501/898/25
21 листопада 2025 року, м. Чорноморськ
Чорноморський міський суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Яковця Є.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Радіонова К. С.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №1 ОРУП №2 ГУНП в Одеській області про притягнення до відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
16 липня 2025 року о 23:00 год водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом - елекстросамокатом Jet, без реєстраційного номеру, по вул. Парковій в м. Чорноморську Одеського р-ну Одеської обл. з ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови) та в порушення п. 2.5. Правил дорожнього руху від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, зокрема на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу - алкотестера Drager та в закладі охорони здоров'я, відмовився.
З цих підстав щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серія ААД № 931584 від 16 липня 2025 року за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , якому були роз'яснені його права, передбачені ст. 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення, яке йому поставлено в провину, визнав та пояснив суду, що дійсно 16 липня 2025 року о 23:00 год він керував орендованим елекстросамокатом Jet по вул. Парковій в м. Чорноморську Одеського р-ну Одеської обл., їхав по розділовій смузі до вул. Лазурної на побачення та був зупинений працівниками КУ «Муніципальна варта». Останні повідомили, що він перетнув суцільну розділову смугу,але він її не перетинав. Під час розмови з ним працівники КУ «Муніципальна варта» повідомили, що відчувають від нього запах алкоголю та викликали працівників поліції. Поліцейські спочатку спілкувалися з працівниками КУ «Муніципальна варта», а потім запитали у нього чи вживав він алкогольні напої, на що він повідомив, що вживав пиво. Поліцейський пояснив, що він відчуває від нього запах алкоголю і запропонував поїхати до медичного закладу для проходження огляду на стан сп'яніння. Він відмовився. Пройти огляд на стан сп'яніння на місці за допомогою приладу Drager поліцейський йому не пропонував. Працівники КУ «Муніципальна варта» та поліції поводилися чемно, коректно, суперечок, конфліктів у нього з ними не було. Він ніколи не отримував посвідчення водія.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини суд (зокрема, пункт 43 рішення від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» та інші), доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом. Розумним є сумнів, який ґрунтується на певних обставинах та здоровому глузді, випливає зі справедливого та зваженого розгляду всіх належних та допустимих відомостей, визнаних доказами, або з відсутності таких відомостей і є таким, який змусив би особу втриматися від прийняття рішення у питаннях, що мають для неї найбільш важливе значення.
Суд дійшов висновку, що було вчинено правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, і ОСОБА_1 винний в його вчиненні, що підтверджується наступними доказами:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 931584 від 16 липня 2025 року, в якому зазначені обставини адміністративного правопорушення, посвідчення водія не вилучалося, є пояснення ОСОБА_1 : «Ознайомився, згоден»;
- рапорт про надходження повідомлення зі служби «102» про виявлення особи, яка керує електросамокатом на перехресті вулиць Паркової та Захисників України у м. Чорноморську, який виїхав на зустрічну смугу, були виявлені ознаки сп'яніння;
- направлення на огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння щодо ОСОБА_1 ,в якому зазначені ознаки сп'яніння та є запис про його відмову від огляду;
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів щодо ОСОБА_1 , в якому зазначені ознаки сп'яніння та є запис про його відмову від огляду;
- пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які повідомили, що 16 липня 2025 року близько 23:00 год під час службового патрулювання по вул. Парковій помітили особу, яка рухалася на електросамокаті Jet, перетинаючи суцільну лінію дорожньої розмітки. Після чого особу зупинили та відчули різкий запах алкоголю та викликали наряд поліції. Цією особою виявився ОСОБА_4 . Було складено протокол про адміністративне правопорушення;
- відомості з бази даних Національної поліції України щодо ОСОБА_1 ;
- довідка про те, що згідно з базою даних ІПНП «ЦУНАМІ» встановити наявність посвідчення водія на ім'я ОСОБА_1 не вдалося;
- оптичний диск з двома відеозаписами:
-- на першому відеозаписі зафіксовані наступні обставини: ОСОБА_1 стоїть поруч зі службовим автомобілем поліції та електросамокатом; поліцейський повідомляє, що здійснюється відеофіксація; чоловік представляється: ОСОБА_1 та називає дату народження; на запитання поліцейського ОСОБА_1 підтверджує, що керував електросамокатом Jet; на запитання поліцейського ОСОБА_1 повідомляє, що вжив пів літри пива о 17:00 год; поліцейський повідомляє, що у ОСОБА_1 є запах алкоголю - ознака сп'яніння та пропонує ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою алкотестеру Drager, або у медичному закладі, на що ОСОБА_1 відмовляється; поліцейський роз'яснює ОСОБА_1 , що щодо нього буде складено протокол про адміністративну відповідальність за статтею 130 КУпАП, на що ОСОБА_1 повідомляє, що йому це зрозуміло;
-- на другому відеозаписі зафіксовані наступні обставини: поліцейський ознайомлює ОСОБА_1 зі змістом протоколу, ОСОБА_1 вписує свої пояснення, підписує протокол.
З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 підтвердив факт його керування транспортним засобом та не оспорював наявність у нього ознак сп'яніння, повідомив, що вживав алкогольні напої.
Відеозаписом також підтверджено, що поліцейський виявив у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння. Після цього на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального технічного засобу та у закладі охорони здоров'я, ОСОБА_1 відмовився.
Відеозаписом спростовуються пояснення ОСОБА_1 про те, що поліцейський не пропонував йому пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою приладу Drager.
Таким чином, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Враховуючи характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, суд вважає наявними підстави для застосування до нього адміністративного стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами.
Щодо застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, суд зазначає таке.
У Постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, від 4 вересня 2023 року у справі № 702/301/20, ОП ККС ВС зазначила, що особі, яку визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною статей 286, 286-1 КК України, суд може призначити додаткове покарання у вигляді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Об'єднана палата вважає, що правова природа додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами не зводиться виключно до вилучення посвідчення водія та не вичерпується такою дією, а застосовується на певний період, тривалість якого визначається судом відповідно до санкції відповідної частини статей 286, 286-1 КК, і полягає у забороні керувати транспортними засобами.
Так, внаслідок порушення особою, незалежно від наявності чи відсутності у неї посвідчення подія, правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту створюється реальна небезпека для життя і здоров'я інших осіб та спричиняється відповідна шкода, а тому додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами в окремих випадках є необхідним з метою попередження спричинення такою особою шкоди здоров'ю чи навіть смерті іншим особам через порушення нею правил дорожнього руху в майбутньому, а також для дієвого впливу на сприйняття суспільством, у тому числі іншими водіями.
При цьому, слід звернути увагу на підвищену суспільну небезпечність дій осіб, які керують транспортними засобами, не маючи достатніх теоретичних і практичних знань та не отримавши у передбаченому законом порядку посвідчення водія, оскільки вірогідність настання дорожньо-транспортної пригоди у такому випаду є значно вищою, а тому попереджувальна мета додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами у такому випадку набуває особливого значення.
З огляду на викладене, суд вважає можливим застосувати до водія адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, оскільки суд накладає адміністративне стягнення на ОСОБА_1 ,то з нього також підлягає стягненню судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У разі несплати штрафу через п'ятнадцять днів з дня вручення порушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, а в разі розстрочки виконання постанови в частині сплати штрафу - у разі несплати відповідної частини штрафу, а також ненадання порушником до суду у строк визначений судом документу про оплату відповідної частини штрафу, - постанову про накладення штрафу відповідно до статті 308 КУпАП надіслати для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби з метою стягнення подвійного розміру штрафу - 34000,00 грн (в разі розстрочки виконання постанови в частині сплати штрафу - з урахуванням раніше сплачених порушником сум) та витрат на облік зазначених правопорушень.
Реквізити для сплати штрафу: найменування - Одеська область; отримувач - ГУК в Од. обл./м.Чорноморськ/21081300; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код ЄДРПОУ - 37607526; код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA848999980313080149000015001; код класифікації доходів бюджету - 21081300; призначення платежу - адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, платник ___.
Стягнути з ОСОБА_1 судовийзбір на користь держави у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Реквізити для сплати судового збору: ГУК в Од.обл./м.Чорноморськ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37607526; банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA778999980313151206000015750; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *101;РНОКПП; ПІБ, судовий збір, Чорноморський міський суд Одеської області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Чорноморський міський суд Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки, розстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки, розстрочки.
Суддя
Постанова набрала законної сили «__»___________202_ р.