79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
20.11.2025 Справа № 914/2825/25
Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., розглянувши матеріали справи за позовом: Львівського обласного центру зайнятості, м. Львів;
до відповідача: ОСОБА_1
про стягнення мікрогранту
Представники сторін не викликалися.
Заяв про відвід не поступало.
Розгляд справи судом.
На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Львівського обласного центру зайнятості, місто Львів до ОСОБА_1 Львівська область, м. Дрогобич про стягнення мікрогранту в розмірі 250 000,00грн. Ухвалою суду від 22.09.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику представників сторін.
Відповідачем письмового відзиву не подано, причин не подання відзиву чи доказів не повідомлено, хоча судом належно виконано обов'язок, щодо повідомлення усіх учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, зокрема відповідача, шляхом надіслання ухвал суду за адресою зазначеною у позовній заяві та за місцезнаходженням відповідача зазначеному у ЄДРПОУ, на електронну адресу, які зокрема вказані відповідачем у заяві про отримання гранту, а також ухвали суду оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Ухвали суду повернулись на адресу суду із відміткою поштового відділення зв»язку за закінченням терміну зберігання.
Відповідно до частини третьої та сьомої ст.120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Заяв про зміну відповідачем місцезнаходження не поступало.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду викладеної у постанові від 15.05.2018 у справі № 904/6063/17 отримання поштової кореспонденції залежить від волевиявлення особи і на неї, як на суб'єкта господарської діяльності покладається обов'язок належної організації отримання поштової кореспонденції пов'язаної із здійснюваною господарською діяльністю. Сам лише факт неотримання скаржником кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу (аналогічна позиція викладена в постановах КГС ВС від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17, від 10.09.2018 у справі № 910/23064/17, від 24.07.2018 у справі № 906/587/17).
За змістом статті 2 Закону України “Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. (Постанова Верховного Суду від 11.12.18р. у справі № 921/6/18).
Як вбачається із матеріалів справи, ухвали надіслано відповідачу поштовою рекомендованою кореспонденцією, на електронну адресу зазначену відповідачем у заяві про отримання гранту, також ухвали суду було оприлюднено в електронній формі в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Отже, судом виконані всі необхідні та можливі заходи, щодо сповіщення усіх учасників справи про час та місце судового засідання.
Відповідно до ч. 9 ст.165, ч. 1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. З врахуванням належного виконання обов'язку суду, щодо повідомлення про час та місце проведення судового розгляду усіх учасників судового процесу, судом забезпечено учасникам судового процесу рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, та те, що неявка представників сторін не перешкоджає розгляду спору по суті, а також враховуючи строки розгляду спору, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Позиції учасників справи.
Позиція позивача.
Позовні вимоги позивача обгрунтовані тим, що на виконання укладеного 27.11.2023 Договору між Державним центром зайнятості та ФОП Плісенко А.О. (заява про приєднання до Договору про надання мікрогранту від 27.11.2023), 28.12.2023р. були зараховані банком на рахунок отримувача кошти в сумі 250 000,00 грн .
Пунктом 1 розділу XIII Договору чітко встановлюється, що цей Договір укладається виключно суб'єктом господарювання щодо якого Державним центром зайнятості прийнято рішення про надання мікрогранту та який відповідно може набути прав та обов'язків отримавача, передбачених цим договором. Абзацом 12 п. 8 Порядку, зазначається, що отримувачем може бути фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність і бере на себе зобов'язання зареєструватися фізичною особою-підприємцем протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту.
Відповідно до абз.11 пункту 8 Порядку отримувачем мікрогранту може бути фізична особа - підприємець або юридична особа. Відповідно до п.3 розділу IV Договору Отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому. Абзацами 29, 30 п.20 Порядку чітко встановлено: «У разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства.
Враховуючи положення вказаних норм, реєстрація Плісенка А.О. 22.11.2023 фізичної особи - підприємця (номер запису в єдиному реєстрі 2010350000000454629), є юридичним фактом, настання якого є обов'язковою передумовою виникнення права на отримання та використання коштів мікрогранту. Відсутність даного статусу або його припинення, припиняє право користування коштами мікрогранту.
Таким чином, у зв'язку з порушенням умови договору в частині припинення фізичною особою статусу підприємця, а саме, встановлення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП Плісенко А.О. 17.10.2024 за особистим рішенням підприємця, Львівським обласним центром зайнятості на виконання пп. 20, 21 Порядку, 25.12.2024 видано наказ № 190 про повернення ФОП Плісенком А.О. коштів мікрогранту у сумі 250 000,00 грн (двісті п'ятдесят тисяч гривень 00 коп.) та скеровано претензійну вимогу №12.2-1918/25 від 19.05.2025 про повернення коштів мікрогранту, однак, листи повернулися у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Враховуючи дані обставини позивач просить стягнути з відповідача кошти мікрогранту в розмірі 250 000грн.
Письмового відзиву чи заперечень від відповідача не подано.
Обставини, встановлені судом.
З допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг “Дія», з метою отримання коштів мікрогранту, Плісенко Андрієм Олександровичем (надалі - отримувач) було подано до уповноваженого банку заяву №0461WZ від 02.10.23р. За результатами перевірки відомостей вказаних в заяві, оцінки ділової репутації уповноваженим банком та проведеної співбесіди Львівським обласним центром зайнятості, Державним центром зайнятості прийнято рішення про надання мікрогранту в розмірі 250 000,00 грн.
27.11.2023 між Державним центром зайнятості та ФОП Плісенко А.О. було укладено Договір про надання мікрогранту (Заява про надання гранту №0461WZ від 02.10.23р., заява про приєднання до Договору про надання мікрогранту від 27.11.23р.)
Відповідно до витягу із наказу №191 від 14.11.23р. та додатку 10 відповідачу (заява №0461WZ) погоджено рішенням комісії ДЦЗ видачу мікрогранту в розмірі 250000грн.
28.12.2023р. кошти у сумі 250 000,00 грн. були зараховані банком на рахунок отримувача Плісенко А.О. згідно платіжної інструкції №447-15137 від 28.12.23р..
Відповідно до п.1 розділу V Договору (https://www.dcz.gov.ua/people/micro), обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок утримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного п. 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як на 24 місяці. Дана вимога також закріплена в абз. 3, 7, 8 п. 20 Порядку - “Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту.
17.10.24р., відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесено запис про припинення ФОП за рішенням Плісенко Андрія Олександровича.
Відповідно до абз. 11 пункту 8 Порядку отримувачем мікрогранту може бути фізична особа - підприємець або юридична особа.
Відповідно до п.3 розділу IV Договору отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому абзацом 29,30 п.20 Порядку чітко встановлено: “У разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства Суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.»
У відповідності до п.20 Порядку - відповідні рішення про повернення приймається регіональними центрами зайнятості. Неповернуті Отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Враховуючи вищезазначене, на виконання п.20, п.21 Порядку, Львівським обласним центром зайнятості 25.12.2025 видано наказ №190 про повернення коштів мікрогранту у сумі 250 000,00 грн.
Позивач скерував на адресу відповідача претензію в якій просив повернути мікрогрант в розмірі 250000грн, однак претензія повернулась на адресу відправника.
Станом на день звернення до суду відповідач кошти мікрогранту добровільно не повернув, що і стало підставою для звернення до суду.
Оцінка суду.
Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.
Правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України шляхом подання відповідачем 27.11.23р. заяви про приєднання до договору про надання мікрогранту.
Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом (частина 3статті 16 Господарського кодексу України).
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
Частинами 1, 2 статті 12 Закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» передбачено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
Відповідно до статті 16 Закону України “Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Відповідно до пункту 1 Порядку №738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, цей Порядок визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою “Надання грантів для створення або розвитку бізнесу» для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант).
Згідно з пунктом 2 Порядку №738 головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Відповідно до абз. 12 п. 8, п. 17 Порядку, рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку (згідно п.6 Порядку АТ “Ощадбанк»), яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей зазначених у заяві отримувача, а також, на основі висновків та оцінки співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Отримувачем може бути фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність і бере на себе зобов'язання зареєструватися фізичною особою -підприємцем або створити юридичну особу протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту.
Відповідно до п. 21 Порядку, п.8 розділу IV Договору Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку.
Матеріалами справи підтверджується факт надання позивачем відповідачу 250 000,00 грн мікрогранту.
17.10.2024 внесено запис до ЄДРПОУ про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ФОП Плісенко А.О, підстава для внесення від 17.10.24р номер запису 2010350060001454629 є припинення ФОП за його рішенням.
У зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця Плісенко А.О. встановити факт цільового використання нею коштів мікрогранту немає можливості.
Відповідно до абз. 11 пункту 8 Порядку отримувачем мікрогранту може бути фізична особа - підприємець або юридична особа.
Відповідно до п.3 розділу IV Договору Отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому. Абзацом 29,30 п.20 Порядку чітко встановлено: “У разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства Суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.».
У відповідності до п.20 Порядку - відповідні рішення про повернення приймається регіональними центрами зайнятості. Неповернуті Отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 1 розділу XIII Договору чітко встановлюється, що цей Договір укладається виключно суб'єктом господарювання щодо якого Державним центром зайнятості прийнято рішення про надання мікрогранту та який відповідно може набути прав та обов'язків отримувача, передбачених цим договором.
На виконання пп. 20, 21 Порядку, Львівським обласним центром зайнятості 25.12.24р видано наказ № 190 про повернення ФОП Плісенко А.О. коштів мікрогранту у сумі 250 000,00 грн (двісті п'ятдесят тисяч гривень 00 коп.).
Відповідно до пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, у разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства. Суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.
Таким чином, у зв'язку з припиненням фізичної особи - підприємця Плісенко А.О. 17.10.2024 за особистим рішенням підприємця, сума мікрогранту у розмірі 250 000, 00 грн підлягає поверненню.
З огляду на наведені вище норми, відповідачкою допущено грубе порушення законодавства та умов договору про надання мікрогранту, що є підставою для задоволення позовних вимог повністю.
Судові витрати.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на зазначене, на відповідача покладається 3000грн. витрат на оплату судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 10, 12, 20, 46, 73, 74, 75, 76, 79, 123, 129, 191, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 247-252 ГПК України, суд
Позовні вимоги задоволити.
Стягнути з Плісенка Андрія Олександровича (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Львівського обласного центру зайнятості (79039, м. Львів, вул. Бортянського, буд. 11 А, код ЄДРПОУ 03491180) /за наступними реквізитами: Отримувач АТ «Ощадбанк», код отримувача: 00032129 Рахунок отримувача: НОМЕР_2 Призначення платежу: повернення суми мікрогранту Плісенко А.О. РНОКПП НОМЕР_1 / 250 000,00 грн суми мікрогранту та 3000 грн судового збору.
Наказ видати згідно ст. 327 ГПК України.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 20.11.2025
Суддя Іванчук С.В.