Постанова від 10.11.2025 по справі 909/182/23

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2025 р. Справа № 909/182/23

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,

Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,

за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,

та представників:

від позивача - Григорський З.М. (в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду)

від відповідача (скаржника) - Оприск Л.Є.

від третьої особи - не з'явився

розглянувши апеляційну скаргу Калуської районної ради, вих.№7/01-36/08 від 17 січня 2025 року

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2024 року (повний текст підписано 23.12.2024), суддя Рочняк О.В.

у справі № 909/182/23

за позовом Долинської міської ради, м. Долина, Івано-Франківська область

до відповідача Калуської районної ради, м. Калуш, Івано-Франківська область

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю “Планета Здоров'я-Т», м. Долина, Івано-Франківська область

про скасування рішення Калуської районної ради “Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради» від 24.05.2022 №162-9 та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно

встановив:

23 лютого 2023 року Долинська міська рада звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до відповідача - Калуської районної ради про:

-скасування рішення Калуської районної ради “Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради» від 24.05.2022 № 162-9;

-скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно: стоматологічну поліклініку по вул. Хмельницького, 2 в м. Долина Калуського району Івано-Франківської області.

Ухвалою суду від 06 березня 2023 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю “Планета Здоров'я-Т».

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2024 року у справі № 909/182/23 позов задоволено в повному обсязі. Суд вирішив: скасувати рішення Калуської районної ради "Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради" від 24.05.2022 №162-9; скасувати державну реєстрацію права власності за Калуською районною радою на нерухоме майно: стоматологічну поліклініку по вул. Хмельницького, 2 в м. Долина Калуського району Івано-Франківської області.

Рішення суду мотивоване тим, що відповідач протиправно, у граничний строк, встановлений Законом (до 01.07.2021), не здійснив передачу у комунальну власність Долинської територіальної громади приміщення стоматполіклініки, чим порушив абзац 4 пункту 10 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а в силу цього положення тільки позивач є єдиною особою, яка після 1 липня 2021 року може володіти на праві комунальної власності спірним майном в аспекті закріпленого в законі принципу територіальної приналежності. Суд дійшов висновку про скасування рішення Калуської районної ради "Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради" від 24.05.2022 №162-9, відповідно до якого будівлю стоматполіклініки, що знаходиться у м. Долина, по вул. Б. Хмельницького, 2, передано Калуській районній раді, як такий, що не відповідає вимогам ч.2 ст.10, ч.8 ст.60 абз.3 п.10 Розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", чим порушено майнове право позивача на об'єкт спільної власності Долинської ОТГ. Суд у рішенні зазначив, що матеріалами справи підтверджено, що станом на дату прийняття відповідачем оспорюваного рішення, йому було відомо про те, що Долинська міська рада претендує на спірне майно спільної власності територіальної громади, яке розташовано на території м. Долина та необхідне для задоволення колективних потреб ОТГ, тому, приймаючи рішення, Калуська районна рада діяла всупереч приписів абз.3 п.10 Розділу V Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні". Судом встановлено, що спірне приміщення не використовується для медичного обслуговування, водночас позивач вказує на те, що вказане приміщення знаходиться на балансі лікарні та необхідне йому для задоволення колективних потреб ОТГ, на доказ чого надав лист (довідку) №73/01-14/05 17.02.2023, акти про розподілену електричну енергію, листи №178/01-18/05 від 02.09.2022, №972/05-20/22в від 14.09.2022 та довідку КНП "Центр первинної допомоги" №68/01-18/05 від 01.06.2023.

Щодо обраного позивачем способу захисту, суд зазначив, що рішення органу місцевого самоврядування, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства. З огляду на те, що вимога про скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно є похідною від позовної вимоги про скасування рішення районної ради, оскільки саме на підставі вказаного рішення проводилася державна реєстрація права власності за Калуською районною радою на стоматологічну поліклініку, суд дійшов висновку, що така також належить до задоволення. Місцевий суд відхилив посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 14.05.2024 у справі № 914/2949/22, оскільки правовідносини у вказаній справі та у справі, що розглядається не є релевантними, відрізняються предметом позову, предметом доказування та фактичними обставинами у справах.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач - Калуська районна рада звернулася до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2024 року у справі № 909/182/23 та ухвалити нове про відмову в позові. Зокрема, зазначає, що позивачем обрано неналежний та неефективний спосіб захисту у цій справі. Крім цього, наголошує, що в обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказував на невиконання приписів абз.4 п.10 розділу V Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", однак, відповідно до п.6-2 вказаного розділу районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом, а видані районними радами ліквідованих районів нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб і можуть бути змінені, визнані такими, що втратили чинність, або скасовані актом відповідної районної ради, правонаступником яких вона є. Відтак наголошує, що Калуська районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад Калуського району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Долинської районної ради. Зауважує, що спірне приміщення належало до спільної власності територіальних громад Долинського району в особі Долинської районної ради, яку було реорганізовано шляхом приєднання до Калуської районної ради, яка є її правонаступником, відтак, вважає прийняте радою оспорюване рішення таким, що відповідає ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", а підстави для його скасування - відсутні. Водночас вважає, що задоволивши позовні вимоги у цій справі, судом не вирішено спір по суті, а навпаки створено ситуацію правової невизначеності, оскільки речове право на спірний об'єкт до набуття права власності на нього відповідачем було зареєстровано за Долинською районною радою, яка станом на час подання апеляційної скарги не припинена. Також відповідач звертає увагу, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами те, що спірний об'єкт задовольняє колективні потреби виключно тієї територіальної громади, на території якої він знаходиться, як обов'язкової умови прийняття рішень відповідно до абз.3 п.10 Розділу V Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки спірне приміщення перебувало в оренді третьої особи у цій справі.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, зазначає, що в Законі визначено обов'язок районної ради передати майно до конкретної дати - 1 липня 2021 року, та не міститься застережень щодо права районної ради розпорядитися таким майном у інший спосіб, ніж встановлено Законом, окрім вчинити дію з передачі вказаного майна; норми закріплені у пункті 10 розділу V Прикінцеві та Перехідні положення ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» носять імперативний характер, позбавляючи районну раду можливості відмовити міській територіальній громаді у здійсненні передачі відповідних об'єктів чи майна. Наголошує, що в даному випадку, наявність чинного, не скасованого в судовому порядку рішення Калуської районної ради "Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради" від 24.05.2022 №162-9, фактично унеможливлює реалізацію спеціальної імперативної норми закону, за якою відповідач повинен був прийняти не пізніше 1 липня 2021 року інше (законне) рішення про передачу спірного майна у власність громади м. Долини. Щодо обраного способу захисту зазначає, що позивач в особі Долинської міської ради не позбавлений права, з урахуванням преюдиційності, звернутись до суду з позовними вимогами про витребування майна з незаконного володіння чи зобов'язання вчинити дії щодо передачі такого майна.

Судові засідання з розгляду справи в суді апеляційної інстанції проводилися в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, на підставі відповідних клопотань представника позивача та ухвал суду.

Представник відповідача (скаржника) в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив такі задоволити в повному обсязі: скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2024 року у справі № 909/182/23 та ухвалити нове про відмову в позові, з підстав, наведених в апеляційній скарзі.

Представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у відзиві на апеляційну скаргу.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч.12 ст.270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Оскільки явка представника третьої особи в судове засідання не визнавалась обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.

Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно індексний номер 22666879 від 05.06.2014 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 05.06.2014 (індексний номер витягу 22667072) право власності (власність територіальних громад) на об'єкт нерухомого майна - стоматологічна поліклініка, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська області, Долинський район, м. Долина, вул. Хмельницького, будинок 2, зареєстровано за Долинською районною радою (код ЄДРПОУ 04054398).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 714-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Івано-Франківської області, відповідно до якого утворено зокрема: Долинську територіальну громаду з адміністративним центром у м. Долина, куди увійшли: Долинська, Белеївська, Великотур'янська, Геринська, Гошівська, Грабівська (Рожнятівський район), Княжолуцька, Лоп'янська (Рожнятівський район), Малотур'янська Надіївська, Новичківська, Оболонська, Підберезька (м. Болехів), Рахинянська, Солуківська, Тростянецька, Тяпчанська, Яворівська територіальні громади; Калуську територіальну громаду з адміністративним центром у м. Калуш, куди увійшли: Калуська, Боднарівська, Вістівська, Голинська, Копанківська, Кропивницька, Мостищенська, Пійлівська, Ріп'янська, Сівко-Калуська, Студінська, Тужилівська територіальні громади.

Згідно з пп.9 п.3 постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" у Івано-Франківській області ліквідовано Богородчанський, Верховинський, Долинський, Калуський, Галицький, Коломийський, Городенківський, Рогатинський, Рожнятівський, Косівський, Надвірнянський, Снятинський, Тисменицький, Тлумацький райони.

Водночас, у відповідності до пп.9 п.1 вказаної постанови в Івано-Франківській області утворено Калуський район (з адміністративним центром у місті Калуш) у складі територій Болехівської міської, Брошнів-Осадської селищної, Верхнянської сільської, Вигодської селищної, Витвицької сільської, Войнилівської селищної, Долинської міської, Дубівської сільської, Калуської міської, Новицької сільської, Перегінської селищної, Рожнятівської селищної, Спаської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

22.12.2020 Калуською районною радою прийнято рішення № 34-2 "Про передачу до комунальної власності Долинської міської ради КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області", яким вирішено: передати безоплатно у комунальну власність Долинської міської ради об'єкт, будівлі, споруди та приміщення згідно додатку 1, а також рухоме майно, яке закріплено за ними; вийти із складу засновників комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області (ЄДРПОУ 01993457) та передати повноваження засновника Долинській міській раді.

У переліку об'єктів та будівель та споруд, приміщень, що передаються до комунальної власності Долинської міської ради, який є додатком до рішення районної ради від 22.12.2020 №34-2, вказано найменування об'єкта, що передається до комунальної власності - комунальне некомерційне підприємство "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 01993457, юридична адреса м. Долина, вул. О. Грицей, 15) та перелік будівель та споруд, приміщень, що передаються до комунальної власності Долинської міської ради - стаціонарне відділення (двоповерховий корпус), стаціонарне відділення (чотирьохповерховий корпус), частина поліклінічного та стаціонарного відділення (двоповерховий корпус), інфекційне відділення, двоповерхова будівля, інші будівлі (двоповерхова господарська споруда, гараж), лабораторія, пральня-кухня, що знаходяться за адресою - м. Долина, вул. О. Грицей, 15) та будівля дитячої лікарні з господарською спорудою, яка знаходиться за адресою - м. Долина, вул. О. Антоновича, 23.

Листом № 80/05-11/17в від 16.01.2021 Долинська міська рада просила Калуську районну раду здійснити державну реєстрацію прав власності на усі об'єкти нерухомого майна (об'єкти, споруди, будівлі та приміщення) спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території Долинської територіальної громади, в особі районної ради, та передати у комунальну власність Долинської територіальної громади, у термін згідно чинного законодавства (не пізніше 01.07.2021).

Листом № 43/01-23/13 від 04.02.2021 Калуська районна рада повідомила міського голову м. Долина про те, що відповідно рішення районної ради від 22.12.2020 №34-2 "Про передачу до комунальної власності Долинської міської ради КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської міської ради Івано-Франківської області", повноваження засновника передано Долинській міській раді та рекомендовано утворити комісію із прийняття-передачі майна, зазначеного у додатках до вказаного рішення.

18.03.2021 розпорядженням Калуської районної ради № 30-к створено комісію з представників районної ради та КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» Долинської районної ради Івано-Франківської області» з метою підготовки та належного розгляду питання щодо прийняття на баланс районної ради приміщення по вулиці Хмельницького, 2 в м. Долина, що належить до спільної власності територіальних громад району та його ефективного використання.

23.03.2021 за результатами роботи вказаної комісії складено та підписано відповідний протокол, в якому зафіксовано такі висновки: приміщення по вул. Хмельницького, 2 в м. Долина знаходиться у задовільному стані, придатне до використання, в тому числі для надання в оренду; вказане приміщення за цільовим призначенням не використовувалося з 2019 року, у зв'язку з припиненням діяльності стоматологічного відділення лікарні та відсутності у потребі його використання для інших цілей балансоутримувачем; матеріальні цінності (рухоме майно), що знаходяться в такому приміщенні, є власністю КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" і питання про його використання буде вирішено найближчим часом.

23.04.2021 Калуська районна рада прийняла рішення № 70-5 "Про прийняття на баланс приміщення по вул. Хмельницького, 2 в м. Долина", згідно з яким прийняла з балансу КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області на баланс Калуської районної ради будівлю стоматологічної поліклініки (м. Долина, вул. Хмельницького, буд. 2).

У відповідь на звернення заступника директора Департаменту розвитку громад та територій, дорожнього, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури обласної державної адміністрації № 609/10-01 від 09.04.2021 Голова Калуської районної ради листом № 129/01-43/03 від 30.04.2021 повідомив, що приміщення стоматполіклініки є власністю Калуської районної ради; приміщення за цільовим призначенням не використовувались з 2019 року у зв'язку із припиненням стоматологічного відділення лікарні та відсутності у потребі його використання для інших цілей; приміщення стоматполіклініки не є частиною цілісного майнового комплексу КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» (вул. О. Грицай) та знаходиться в різних частинах міста і не пов'язані з виробничим процесом чи комунікаціями; відповідно до Ліцензійних умов та договору, підписаного КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» з НЦЗУ, місцем надання медичних послуг є приміщення розміщені за адресою м. Долина вул. О. Грицай, 15 та м. Долина вул. Антоновича, 23; відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій» в п.6.2 п.10 «Правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 01.11.2021, зобов'язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України»; даний об'єкт не включений у перелік, оскільки його не застосовувалося відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України.

Рішенням Долинської міської ради № 405-10/2021 від 25.05.2021 вирішено: увійти до складу засновників КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області та прийняти повноваження засновника; перейменувати КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області на КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської міської ради Івано-Франківської області; затвердити статут КНП "Долинська багатопрофільна лікарня".

Рішенням Долинської міської ради № 407-10/2021 від 25.05.2021 вирішено: прийняти безоплатно у комунальну власність Долинської міської ради об'єкти, будівлі, споруди та приміщення, а також рухоме майно, яке закріплене за КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області; затвердити акти приймання-передачі об'єктів, будівель, споруд та приміщень, а також рухомого майна - транспортних засобів, яке закріплене за КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області; у місячний термін після проведення державної реєстрації передати, зокрема, в оперативне управління КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської міської ради Івано-Франківської області об'єкти нерухомого майна: дитячу лікарню з господарськими будівлями за адресою: вул. Омеляна Антоновича, 23, м. Долина та частину приміщень Долинської центральної районної лікарні, яка знаходиться за адресою: вул. О. Грицей, 15, м. Долина.

Долинська міська рада звернулась Калуської районної ради із листом № 39/05-11/2525 від 29.07.2021 про необхідність невідкладного прийняття на черговій сесії рішення про передачу всіх об'єктів та рухомого майна, зокрема Долинської стоматологічної поліклініки із спільної власності Калуської районної ради у комунальну власність Долинської територіальної громади.

Рішенням Калуської районної ради № 106-6 від 18.08.2021 затверджено акти приймання-передавання будівель, споруд, приміщень КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради та рухомого майна (в тому числі транспортних засобів) закріпленого за ними, відповідно до яких, до комунальної власності територіальної громади в особі Долинської міської ради передано: Долинську центральну районну лікарню, яка знаходиться за адресою: вул. О. Грицей, 15, Долинський р-н, Івано-Франківська обл. та дитячу лікарню з господарськими будівлями, які знаходяться за адресою: вул. Омеляна Антоновича, 23, Долинський р-н, Івано-Франківська обл.

У відповідь на звернення Долинського міського голови № 52/05-19/17в від 11.01.2022, Калуська районна рада листом № 86/01-38/23 від 03.05.2022 повідомила, що останньою на виконання вимог п. 10 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» станом на 01.07.2021 прийняті рішення та передано до комунальної власності Долинської територіальної громади всі об'єкти, що належали до спільної власності територіальних громад Долинського району, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України. Також вказала, що серед інших, приміщення стоматполіклініки не підпадає під вимогу, визначену Бюджетним кодексом щодо розмежування видатків між бюджетами (тобто фінансування об'єкта тією територіальною громадою, на території якої знаходиться певний об'єкт).

Також судом встановлено, що Долинська міська рада зверталася до Міністерства розвитку громад та територій України, народного депутата України Матусевича О.Б., Департаменту розвитку громад та територій дорожнього, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА до Калуської районної ради, Івано-Франківського РВ АМУ та до Калуської районної державної адміністрації із листами №795/05-14/37в від 06.07.2021, №1634/05-11/20в від 19.11.2021, №52/05-19/17в від 11.01.2022, в яких повідомила про те, що незавершеною є передача майна із спільної власності ліквідованих районів, правонаступником яких є Калуська районна рада, що знаходиться на території Долинської територіальної громади, а саме не передано серед іншого стоматологічну поліклініку, яка знаходиться за адресою: м. Долина, вул. Хмельницького, 2 та просить звернути увагу Калуській районній раді на необхідність невідкладного прийняття нею рішень на черговій сесії про передачу в т.ч. Долинської стоматологічної поліклініки, координації процесу передачі цих об'єктів та рухомого майна із спільної власності Калуської районної ради у комунальну власність Долинської територіальної громади.

24.05.2022 Калуською районною радою прийнято рішення № 162-9 "Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради", яким затверджено передавальний акт № 4 комісії з реорганізації Долинської районної ради згідно з додатком, відповідно до якого, Калуська районна рада внаслідок реорганізації Долинської районної ради шляхом приєднання до Калуської районної ради є правонаступником майна, активів та зобов'язань Долинської районної ради, а саме: будівлі стоматологічної поліклініки по вул. Хмельницького, 2, м. Долина. Згідно з додатком № 1 до передавального акту, в переліку основних засобів, нематеріальних активів (м. Долина, вул. Хмельницького, 2) зазначено будівля стоматологічної поліклініки (реєстраційний номер 378735826220), яка введена в експлуатацію 1992 року. В додатку № 2 до передавального акту вказано перелік документів: технічний паспорт на будівлю, витяг від 05.06.2014 (індексний номер витягу 22667072) та свідоцтво про право власності від 05.06.2014 (індексний номер 22666879).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно станом на 08.02.2023, за реєстраційним номером 378735826220 зареєстровано стоматологічну поліклініку, яка знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, Долинський р-н, м. Долина, вул. Хмельницького, будинок, 2. Право власності на об'єкт нерухомого майна зареєстровано за Калуською районною радою на праві комунальної власності 13.07.2023. Підстава для державної реєстрації: рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 162-9, виданий 24.05.2022, видавник: Калуська районна рада; передавальний акт, серія та номер:4, виданий 24.05.2022, видавник: затверджений рішенням районної ради №162-9 від 24.05.2022.

Листом № 123/01-41/31 від 25.08.2022 Калуська районна рада повідомила КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» що відповідно до рішення Калуської районної ради № 70-05 від 23.04.2021 будівлю стоматологічної поліклініки передано з балансу КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» на баланс Калуської районної ради. Жодних рішень про передачу вказаного приміщення на баланс чи в будь-яке інше користування КНП «Долинська багатопрофільна лікарня» Калуською районною радою не приймалося. Також повідомила, що реалізуючи правомочності власника відповідно до ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» головним бухгалтером виконавчого апарату Калуської районної ради 23.08.2022 обліковано на балансі районної ради будівлю стоматологічної поліклініки за адресою вул. Хмельницького, 2 в м. Долина та просила врахувати даний факт для внесення необхідних змін у документах бухгалтерського обліку.

23.09.2022 між Калуською районною радою (орендодавець) та ТОВ "Планета здоров'я -Т" (орендар) укладено договір оренди майна - частини приміщення загальною площею 522,6 кв.м. в будівлі стоматологічної поліклініки, по вул. Б. Хмельницького, 2 м. Долина, Калуський район, строком на 15 років.

Листом № 1103/05-19/39в від 25.10.2022 Долинська міська рада просила Калуську районну раду вирішити питання та прийняти рішення про повну передачу майна у комунальну власність Долинської міської територіальної громади, яке перебувало у спільній власності територіальних громад ліквідованого Долинського району та знаходиться на території міста Долина в т.ч. Стоматологічна поліклініка, яка знаходиться за адресою: м. Долина, вул. Хмельницького, 2.

У лютому 2023 року Долинська міська рада звернулася до суду з цим позовом до Калуської районної ради про: скасування рішення Калуської районної ради “Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради» від 24.05.2022 № 162-9; скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно: стоматологічну поліклініку по вул. Хмельницького, 2 в м. Долина Калуського району Івано-Франківської області.

Як зазначено вище, місцевий господарський суд задоволив позовні вимоги в повному обсязі, проте, колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, з огляду на таке:

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст.16 ЦК України).

Під способами захисту суб'єктивних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника. Тобто це дії, спрямовані на запобігання порушенню або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу, і такі способи мають бути доступними й ефективними.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Це право чи інтерес суд має захистити у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Відповідно до ст.5 ГПК України здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19, Верховного Суду від 06.04.2021 у справі № 915/1890/19).

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1, 3 ст.140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до п.п.1, 2 ст.10 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Пунктами 1-4 ст.60 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об'єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби. Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

За змістом статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Конституційний Суд України в пункті 3 мотивувальної частини рішення від 16.04.2009 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу положень п.10 розділу V "Прикінцеві та Перехідні положення" ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу (абз.2).

Згідно з абз.3 п.10 розділу V "Прикінцеві та Перехідні положення" ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" за пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Правонаступник районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року, зобов'язаний передати у комунальну власність територіальних громад усі об'єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України (абз.4 п.10).

Бюджетним кодексом України (пункт 39 Розділу VІ "Прикінцеві та перехідні положення") визначено, що районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність сільських, селищних, міських територіальних громад установ та закладів, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного цим Кодексом.

Верховний Суд у постанові від 07.06.2023 у справі № 917/183/21 виснував про те, що з системного аналізу приписів пункту 10 розділу V названого ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається два випадки передачі об'єктів спільної власності територіальних громад району у комунальну власність територіальних громад: 1) за заявницьким принципом, тобто, за пропозицією сільських, селищних, міських рад рішенням, зокрема, районної ради (абзац 3 пункту 10 розділу V Закону); 2) на виконання зобов'язання, встановленого Законом, правонаступником районної ради району, ліквідованого Верховною Радою України, після припинення відповідних районних рад як юридичних осіб, але не пізніше 1 липня 2021 року (абзац 4 пункту 10 розділу V Закону).

Верховний Суд вказав, що за своїм змістом приписи абзаців 3 та 4 пункту 10 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" мають імперативний характер, позаяк у співвідношенні з частиною 8 статті 60 цього Закону встановлюють два випадки обов'язкової передачі районною чи обласною радою об'єктів спільної власності територіальних громад на користь конкретної територіальної громади району чи області незалежно від наявності згоди інших територіальних громад району чи області на передачу вказаних об'єктів.

Як встановлено судом вище, рішенням Калуської районної ради від 22.12.2020 № 34-2 "Про передачу до комунальної власності Долинської міської ради КНП "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області" вирішено: передати безоплатно у комунальну власність Долинської міської ради об'єкт, будівлі, споруди та приміщення згідно додатку 1, а також рухоме майно, яке закріплено за ними; вийти із складу засновників комунального некомерційного підприємства "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області та передати повноваження засновника Долинській міській раді. При цьому, у переліку об'єктів, будівель та споруд, приміщень, що передаються до комунальної власності Долинської міської ради, який є додатком до вказаного рішення районної ради, зазначено найменування об'єкта, що передається до комунальної власності - комунальне некомерційне підприємство "Долинська багатопрофільна лікарня" Долинської районної ради Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 01993457, юридична адреса м. Долина, вул. О. Грицей, 15) та перелік будівель та споруд, приміщень, що передаються до комунальної власності Долинської міської ради - стаціонарне відділення (двоповерховий корпус), стаціонарне відділення (чотирьохповерховий корпус), частина поліклінічного та стаціонарного відділення (двоповерховий корпус), інфекційне відділення, двоповерхова будівля, інші будівлі (двоповерхова господарська споруда, гараж), лабораторія, пральня-кухня, що знаходяться за адресою - м. Долина, вул. О. Грицей, 15) та будівля дитячої лікарні з господарською спорудою, яка знаходиться за адресою - м. Долина, вул. О. Антоновича, 23.

Водночас оспорюваним рішенням Калуської районної ради від 24.05.2022 № 162-9 "Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради" затверджено передавальний акт № 4 комісії з реорганізації Долинської районної ради згідно з додатком, відповідно до якого, Калуська районна рада, внаслідок реорганізації Долинської районної ради шляхом приєднання до Калуської районної ради, є правонаступником майна, активів та зобов'язань Долинської районної ради, а саме: будівлі стоматологічної поліклініки по вул. Хмельницького, 2, м. Долина. Згідно з додатком № 1 до передавального акту, в переліку основних засобів, нематеріальних активів (м. Долина, вул. Хмельницького, 2) зазначено будівля стоматологічної поліклініки (реєстраційний номер 378735826220). В додатку № 2 до передавального акту зазначено перелік документів: технічний паспорт на будівлю, витяг від 05.06.2014 (індексний номер витягу 22667072) та свідоцтво про право власності від 05.06.2014 (індексний номер 22666879).

Звертаючись до суду з цим позовом, Долинська міська рада просить скасувати рішення Калуської районної ради “Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради» від 24.05.2022 № 162-9, а також скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно - стоматологічну поліклініку по вул. Хмельницького, 2 в м. Долина Калуського району Івано-Франківської області, однак, колегія суддів вважає, що обраний позивачем спосіб захисту є неналежним та неефективним.

Слід зазначити, що в силу положень ч.3 ст.23 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.

Так, згідно з свідоцтвом про право власності на нерухоме майно індексний номер 22666879 від 05.06.2014 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 05.06.2014 (індексний номер витягу 22667072) право власності (власність територіальних громад) на об'єкт нерухомого майна - стоматологічна поліклініка, що знаходиться за адресою: Івано-Франківська області, Долинський район, м. Долина, вул. Хмельницького, будинок 2 було зареєстровано за Долинською районною радою (код ЄДРПОУ 04054398).

Згідно з п.6-2 розділу V "Прикінцеві та Перехідні положення" ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом.

Відтак, у випадку задоволення позовних вимог Долинської міської ради про скасування рішення Калуської районної ради “Про затвердження передавального акта комісії з реорганізації Долинської районної ради» від 24.05.2022 № 162-9 та скасування державної реєстрації права власності на спірне нерухоме майно (стоматологічну поліклініку по вул. Хмельницького, 2 в м. Долина Калуського району Івано-Франківської області) буде поновлено попередній запис щодо права власності Долинської районної ради, яка була реорганізована шляхом приєднання до Калуської районної ради, що не вирішить спір, який виник між сторонами.

Верховний Суд неодноразово зазначав, що обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19, Верховного Суду від 06.04.2021 у справі № 915/1890/19).

Наведеного вище місцевий господарський суд не врахував та дійшов помилкових висновків про ефективність обраного позивачем способу захисту у цій справі та як наслідок задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Статтею 275 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Згідно з ч.1 ст.277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Беручи до уваги все наведене вище, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Враховуючи скасування рішення суду першої інстанції та відмову в задоволенні позову, з позивача на користь апелянта (відповідача-2) слід стягнути 8 052 грн - у відшкодування витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Судовий збір за подання позову слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.ст.129, 236, 270, 275, 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,

ухвалив:

Апеляційну скаргу Калуської районної ради задоволити.

Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2024 року у справі № 909/182/23 скасувати.

Ухвалити нове рішення. У задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Долинської міської ради (77500, Івано-Франківська область, м. Долина, проспект Незалежності, 5; ідентифікаційний код - 04054317) на користь Калуської районної ради (77301, Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Шевченка, 6; ідентифікаційний код - 04054406) 8 052 грн у відшкодування витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

На виконання постанови місцевому господарському суду видати наказ.

Матеріали справи № 909/182/23 повернути до Господарського суду Івано-Франківської області.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку, у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.

Повну постанову складено 17 листопада 2025 року

Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.

Суддя Бойко С.М.

Суддя Бонк Т.Б.