Справа № 462/8773/25
Іменем України
21 листопада 2025 року м. Львів
Суддя Залізничного районного суду м. Львова Мруць І.С., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, який згідно протоколу проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 21.09.2025 року о 09 год. 30 хв. у м. Львові, по вул. Сяйво, 12 керуючи транспортним засобом «Skoda Fabia» номерний знак НОМЕР_2 не врахував безпечної швидкості, не дотримався безпечного інтервалута допустив зіткнення з автобусом «Богдан А092.02» номерний знак НОМЕР_3 . При ДТП бидва транспортні засоби отримали механічні ушкодження з матеріальними збитками, а водій ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження, чим порушив вимоги п.12.1, 13.1 Правил дорожнього руху, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що свою вину визнає. У день події не справився з керуванням автомобілем. Його швидкість була біля 70 км/год. Водійське посвідчення отримав у 2024 році. На запитання суду зазначив, що раніше притягався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень у сфері безпеки транспорту.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, полягає у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Пунктом 12.1 Правил дорожнього руху передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Пунктом 13.1 Правил дорожнього руху передбачено, що водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, підтверджується:
-протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №497617 від 29.10.2025 року;
-протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди в якому зафіксована дорожня обстановка;
-схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, в якій зафіксована дорожня обстановка і місце розташування транспортних засобів, перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень отриманих внаслідок ДТП.;
-фотографіями з місця події;
-відеозаписом з місця події;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 ;
-поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Також, враховуючи обставини справи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 допустив грубе порушення вимог п.п. 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України.
При обранні виду адміністративного стягнення враховано:
- характер вчиненого правопорушення, яке за своєю суттю є грубим порушення ПДР України, яке несло підвищену загрозу життю та здоров'ю інших учасників дорожнього руху;
- наслідки правопорушення у вигляді суттєвих механічних пошкоджень обох транспортних засобів, а також отримання ушкоджень ОСОБА_1
- означене зіткнення відбулося на ділянці дороги на прямій проїзній частині, відсутні недоліки дорожнього полотна, відсутні об'єкти, які б зменшували оглядовість проїзної частини за напрямком руху; погодні умови сприятливі, без опадів - вказане свідчить про те, що у ОСОБА_1 об'єктивно не було жодних перешкод у належному керуванні та контролюванні руху транспортного засобу, вчасному та належному виконанні вимог ПДР України.
З врахуванням наведених обставин, даних про особу правопорушника, який вже притягувався до відповідальності за вчинення правопорушень у сфері безпеки руху, та ступеня тяжкості вчиненого ним правопорушення, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та обрати йому адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) місяців.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом 10 днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Залізничний районний суд м. Львова.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: І.С. Мруць