Паляничко Д. Г.
Справа № 644/11024/25
Провадження № 3/644/2442/25
про повернення протоколу про адміністративні правопорушення
на доопрацювання для належного оформлення
20 листопада 2025 р. Харків
Індустріальний районний суд м. Харкова у складі:
головуючої судді Паляничко Д.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Костильова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення Індустріального районного суду м. Харкова справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , начальника комплексу, молодшого сержанта, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за скоєння військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП,
19 листопада 2025 року на адресу Індустріального районного суду м. Харкова з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України надійшов адміністративний матеріал за вих. № 6295 від 18.11.2025 про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України, стосовно військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі за текстом - ОСОБА_1 ) (а.с. 15).
Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями у автоматичному режимі від 19.11.2025 справа № 644/11024/25 визначена на розгляд судді Паляничко Д.Г. (а.с. 16).
Зі змісту протоколу А1262 від 10.11.2025 про військове адміністративне правопорушення вбачається, що 03.11.2025 близько о 18 год 00 хв у зоні виконання завдань за призначенням, який знаходиться, за адресою: АДРЕСА_2 , під час перевірки позиції, заступник командира роти з психологічної підтримки персоналу старший лейтенант ОСОБА_2 , помітив, що військовослужбовець ОСОБА_1 знаходиться з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: сильний запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, сплутана мова. У з в'язку з тим, що у військовій частині НОМЕР_1 відсутній спеціальний технічний засіб, який використовується під час огляду на стан алкогольного сп'яніння, молодшому сержанту ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд у ІНФОРМАЦІЯ_2 з використанням технічних засобів, для виявлення стану алкогольного сп'яніння. Молодший сержант ОСОБА_1 у присутності 2 свідків, а саме: сержанта ОСОБА_3 та молодшого сержанта ОСОБА_4 відмовився від проходження огляду у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після чого молодшому сержанту ОСОБА_1 запропоновано пройти медичний огляд в комунальному некомерційному підприємстві «Шевченківська центральна районна лікарня» Шевченківської селищної ради, але молодший сержант ОСОБА_1 у присутності 2 свідків, а саме: сержанта ОСОБА_3 та молодшого сержанта ОСОБА_4 відмовився від проходження огляду, про що був складений відповідний акт.
Таким чином, 03.11.225 близько 18 год 00 хв молодший сержант ОСОБА_1 , являючись військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , перебуваючи у зоні виконання завдань за призначенням, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП
За приписами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення розглядає певні питання, в тому числі чи правильно складений протокол або інші матеріали справи про адміністративні правопорушення, чи підсудний даний адміністративний протокол розгляду саме цьому суду.
У випадку якщо при підготовці до розгляду адміністративного матеріалу будуть виявлені недоліки в протоколі або в інших матеріалах справи, то такі документи направляються до органу, який склав такий матеріал про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За приписами ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обов'язкових реквізитів, зазначається, зокрема, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення. Також вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення викладені в Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення затвердженій наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329 (надалі за текстом - Інструкція).
Так, відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння (ч. 1 ст. 172-20 КУпАП), а також участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів (ч. 2 ст. 172-20 КУпАП), вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП є суспільні відносини у сфері військової дисципліни, належне несення військової служби.
Згідно з вимогами ч.4 ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Суд зауважує, суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, оскільки містить зокрема й декілька кваліфікуючих ознак, таких як повторність та особливий період, в умовах якого особою були вчинені дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті.
За нормою статті 172-20 ч.3 КУпАП суб'єкт правопорушення є спеціальним (військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами), час, місце та період (під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, виконання ними обов'язків військової служби), а тому в протоколі обов'язково повинні бути відображені ознаки спеціального суб'єкту з посиланням на відповідні докази об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, які додаються до протоколу.
Як вбачається з протоколу А1262 від 10.11.2025 документом, що посвідчує особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено військовий квиток № НОМЕР_2 , виданий ІНФОРМАЦІЯ_3 24.04.2019, натомість, матеріали справи не містять зазначеного документа, що унеможливлює встановити відповідність дійсності цього факту та встановити особу правопорушника. Крім цього, з протоколу про адміністративне правопорушення, складеному стосовно ОСОБА_1 суд вбачає, що останній знаходиться з явними ознаками алкогольного сп'яніння у зоні виконання завдань за призначенням за адресою: АДРЕСА_2 , що не дає достеменно встановити подію правопорушення, зокрема: чи ОСОБА_1 перебував на території військової частини чи виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані, що також не підтверджено відповідними доказами та відповідало б диспозиції статті 172-20 КУпАП.
З урахуванням викладеного вище, суд звертає увагу, що у разі притягнення до військової адміністративної відповідальності військовослужбовця, факт проходження військової служби повинен підтверджуватись відповідними доказами із зазначенням інформації щодо місця, часу та наказу проходження військової служби, із зазначенням відповідності його критерію військовослужбовця, зокрема такому, який виконує обов'язки військової служби чи перебував на території військової частини в нетверезому стані. У той же час, до протоколу про адміністративне правопорушення, повинні бути додані докази виконання обов'язків військової служби або перебування на території військової частини.
Крім того, ч. 3 ст.172-20 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами 1 або 2 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Так, з викладених в протоколі А1262 обставин вбачається, що 10.03.2025 Дергачівським районним судом Харківської області ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, проте, всупереч вимогам законодавства, додані до протоколу про адміністративне правопорушення документи не містять підтвердження притягнення ОСОБА_1 раніше до військової адміністративної відповідальності. Окрім цього, не зазначено у період якого особливого стану ОСОБА_1 опинився на військовій службі, у зв'язку з чим суд позбавлений можливості встановити обставини, які підтверджують, що дане адміністративне правопорушення вчинено повторно протягом року або в умовах особливого періоду.
Під час дослідженні матеріалів справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 судом установлено, що до протоколу А1262 від 10.11.2025 додано витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) № 408 «Про уповноваження командирів підрозділів військової частини НОМЕР_1 для складання протоколів про військові адміністративні правопорушення» від 13.09.2025, проте зазначений документ не має підпису уповноваженої особи, ні печатки військової частини НОМЕР_1 , що не відповідає нормам чинного законодавства, правилам діловодства, ставить під сумнів його походження та відповідність дійсності змісту.
Згідно п. 7 Розділу 2 Інструкції до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол. що дане адміністративне правопорушення вчинено повторно протягом року або в умовах особливого періоду, що не відображено в самому протоколі, а суд позбавлений можливості встановлювати додатково обставини вчиненого адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 3 п. 3 Розділу ІІІ Інструкції кожен документ у справі повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достатню інформацію щодо вчиненого військового адміністративного правопорушення та відповідати вимогам законодавств.
Крім цього, судом установлено, що згідно обставин адміністративного правопорушення 03.11.225 близько 18 год 00 хв молодший сержант ОСОБА_1 , являючись військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 , перебуваючи у зоні виконання завдань за призначенням, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, у зв'язку з чим 10 листопада 2025 року складено протокол А1262.
Положення абз. 3 ч. 1 Розділу ІІ Інструкції визначено, що уповноважена посадова особа складає протокол не пізніше 24 годин з моменту виявлення військовослужбовця (військовозобов'язаного), що вчинив військове адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається військовослужбовцю (військовозобов'язаному), який притягується до адміністративної відповідальності.
Із урахуванням викладено суд бере до уваги, що протокол про адміністративне правопорушення складено 10.11.2025, на 6 днів пізніше визначеного Інструкцією строку.
Заразом, суд звертає увагу, що згідно супровідного листа № 6295, справу про адміністративне правопорушення вчинене військовослужбовцем служби за контрактом в/ч НОМЕР_1 молодшим сержантом ОСОБА_1 направлено до суду 18 листопада 2025 року, що суперечить положенню ч. 5 Розділу ІІІ Інструкції, яке регламентує, що справа не пізніше ніж у триденний строк з дати складання протоколу із супровідним листом, підписаним командиром (начальником) військової частини (начальником органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ), надсилається до суду.
Вище зазначені недоліки, допущені під час складанні та оформленні адміністративного матеріалу не можуть бути усунуті у суді та позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст. 245 КУпАП, і, як наслідок, здійснити розгляд справи про військове адміністративне правопорушення по суті та прийняти законне і обґрунтоване рішення.
Враховуючи наведене, суд дійшов переконання про доцільність повернення матеріалів адміністративного правопорушення за вих. № 6295 від 18.11.2025 складених стосовно молодшого сержанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скоєння військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, до військової частини НОМЕР_1 на доопрацювання для належного оформлення.
Приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, суд враховує позицію Верховного Суду України за якою визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14), а також висновки ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладені у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно яких норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329 «Про затвердження Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення», ст. 254, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Матеріали адміністративної справи за протоколом А1262 про військове адміністративне правопорушення від 10.11.2025, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України за вих. № 6295 від 18.11.2025 про притягнення до військової адміністративної відповідальності молодшого сержанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за скоєння військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, повернути на доопрацювання для належного оформлення до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: http://og.hr.court.gov.ua /sud2029/.
Суддя Д.Г. Паляничко