Ухвала від 19.11.2025 по справі 211/13265/25

Справа № 211/13265/25

Провадження № 1-кп/211/2055/25

УХВАЛА

Іменем України

19 листопада 2025 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2

з участю:

прокурора ОСОБА_3

захисника ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_5

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Кривому Розі в режимі відеоконференції кримінальне провадження № 42025132610000017 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кременчук, громадянина України, одруженого, проходить військову службу у розпорядженні командира військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні солдат, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимого: 22.09.2017 Автозаводським районним судом міста Кременчук, за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 186 КК України, вид покарання позбавлення волі строком на 4 роки, на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік 6 місяців; - 06.11.2018 Автозаводським районним судом міста Кременчук, за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 186 КК України, вид покарання позбавлення волі строком на 4 роки, на підставі ст. 71 КК України частково приєднаний до покарання Автозаводським районним судом міста Кременчук від 22.09.2017 і визначене покарання у вигляді 4 роки позбавлення волі і направлено до місця позбавлення волі, на підставі ст. 75 з іспитовим строком 1 рік 6 місяців; - 26.04.2019 Автозаводським районним судом міста Кременчук, за ч. 2 ст. 185 КК України, вид покарання позбавлення волі строком на 3 роки. На підставі ч. 4 ст. 70 КК України частково приєднаний до покарання Автозаводським районним судом міста Кременчук від 06.11.2018 і визначене покарання у вигляді 4 роки 3 місяці позбавлення волі; - 06.11.2023 Автозаводським районним судом міста Кременчук, за ч. 4 ст. 185 КК України, вид покарання позбавлення волі строком на 5 роки, на підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. ст. 190 ч. 2, 407 ч. 5 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до обвинувального акту 30.06.2024 наказом командира військової частини НОМЕР_1 за № 550 ОСОБА_5 зараховано до списків особового складу на посаду номера обслуги 1 мінометного взводу 5 мінометної батареї 3 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «солдат» та він вважається таким, що приступив до виконання обов'язків за вказаною посадою.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року за № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, відповідними Указами Президента України, правовий режим воєнного стану в Україні продовжувався та діє до теперішнього часу. Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.

Будучи військовослужбовцем військової служби по мобілізації, солдат ОСОБА_5 згідно з вимогами ст. ст. 9, 11, 16, 28, 30, 37 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 3, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим та виявляти повагу до командирів (начальників), беззастережно, неухильно точно та у встановлений строк виконувати їх накази, знати та виконувати свої обов'язки, додержуватися вимог військових статутів, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

В свою чергу, солдат ОСОБА_5 , достовірно знаючи свої обов'язки, передбачені зазначеним вище законодавством, яке регламентує порядок виконання військового обов'язку і проходження військової служби, маючи можливість належно їх виконувати, свідомо допустив їх порушення, вчинивши військовий злочин за наступних обставин.

17.07.2024 приблизно о 08:00 годині, солдат ОСОБА_5 , в умовах воєнного стану, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з метою тимчасового ухилення від військової служби, самовільно залишив місце служби, а саме розташування підрозділів військової частини НОМЕР_1 у АДРЕСА_3 , свої службові обов'язки не виконував, час проводив на власний розсуд, про своє місцезнаходження до органів командування, в органи військового та цивільного управління не повідомляв та незаконно перебував за межами місця служби.

У судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_5 , адвокат ОСОБА_4 заявила клопотання про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, на підставі ч.5 ст. 401 КК України, а провадження у справі у цій частині закрити, оскільки він ОСОБА_5 бажає продовжувати військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , а також просить скасувати запобіжний захід.

Обвинувачений ОСОБА_5 клопотання свого захисника підтримав.

Прокурор у судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 , адвоката ОСОБА_4 та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.407 КК України, відповідно до ч.5 ст. 401 КК України та закриття кримінального провадження у цій частині, а також і не заперечував щодо скасування запобіжного заходу.

Суд, вислухавши думку учасників судового провадження, приходить до висновку, що клопотання адвоката ОСОБА_4 підлягає задоволенню із наступних підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Як вбачається з ч. 2 ст. 286 КПК України, у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

Відповідно до ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов'язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов'язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

Судом встановлено, що 24 лютого 2022 року Президентом України було видано Указ №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, який було затверджено Законом України 2102-IX від 24.02.2022 Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні, у відповідності до якого в Україні введено воєнний стан. Також Президентом України було видано Указ № 69/2022 Про загальну мобілізацію, яким постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 за № 550 від 30.06.2024 року, солдата за за призивом по мобілізації ОСОБА_5 , призначено на посаду номера обслуги 1 мінометного взводу 5 мінометної батареї НОМЕР_3 механізованого батальйону та з 30 червня 2024 року останній приступив до виконання службових обов'язків.

З письмової згоди командира військової частини НОМЕР_2 полковника ОСОБА_6 вбачається, що ОСОБА_5 бажає продовжити військову службу. Командування військової частини НОМЕР_2 надає згоду на продовження військової служби ОСОБА_5 у військовій частині НОМЕР_2 на посаді оператора 2 відділення безпілотних літальних комплексів безпілотних авіаційних комплексів 3 взводу безпілотних авіаційних комплексів роти безпілотних авіаційних комплексів 2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 .

Щодо обвинувачення яке ставиться ОСОБА_5 у провину за ст. 190 ч. 2 КК України, то дане кримінальне правопорушення є нетяжким, за що передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до 3 років.

Відповідно до ст. 331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати, обрати або продовжити запобіжний захід щодо обвинуваченого.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до трьох років, виключно у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що, перебуваючи на волі, ця особа переховувалася від органу досудового розслідування чи суду, перешкоджала кримінальному провадженню або їй повідомлено про підозру у вчиненні іншого злочину.

Слід вважати, що у судовому засіданні не встановлено, що обвинувачений ОСОБА_5 переховувався від органу досудового розслідування, прокурора і суду, або чинив перешкоди кримінальному провадженню, при цьому, ОСОБА_5 нових підозр та обвинувачень не пред'явлено за час внесення відомостей про це кримінальне провадження до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Зважаючи що обвинувачений ОСОБА_5 раніше до кримінальної відповідальності за статтями 407, 408 КК України не притягувався, добровільно висловив своє бажання продовжити військову службу у військовій частині, факт звернення обвинуваченого до військової частини також підтверджується письмовою згодою командира військової частини НОМЕР_2 , в якій зазначено про бажання ОСОБА_5 продовжити проходити військову службу , суд приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 407 КК України, та закриття кримінального провадження у цій частині.

При цьому судом з'ясовано, що обвинувачений ОСОБА_5 розуміє підстави та наслідки закриття провадження відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, безумовної можливості судового розгляду провадження з його вирішенням по суті.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовослужбовці, стосовно яких судом постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності на підставі, передбаченій частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, зобов'язані невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до вказаних в ухвалі військових частин (місць проходження військової служби) для продовження проходження військової служби. З дня прибуття до військових частини (місць проходження військової служби), але не пізніше набрання такою ухвалою законної сили, для таких військовослужбовців військова служба та дія контракту продовжуються, поновлюються виплата грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України.

Відповідно до ст. 203 КПК України ухвала про застосування запобіжного заходу припиняє свою дію після закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, ухвалення виправдувального вироку чи закриття кримінального провадження або винесення ухвали про скасування запобіжного заходу в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно ч.3 ст. 534 КПК України судове рішення, що звільняє обвинуваченого з-під варти, виконуються в цій частині негайно після їх проголошення в залі судового засідання.

Інкримінове діянняОСОБА_5 за ст. 190 ч. 2 КК України та дані про обвинуваченого не відповідають вимогам ч. 2 ст. 183 КПК України та виключають застосування до нього запобіжного заходу у виді тримання під вартою, а тому є підстави для скасування даного запобіжного заходу.

Таким чином враховуючи вищенаведене, відповідно до положень ст.203 КПК України дія ухвали слідчого судді Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 01.10.2025 рокупро обрання відносно ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді тримання під вартою строком до 28.11.2025 року, припиняє свою дію, а останній підлягає негайному звільненню з-під варти в силу вимог ч.3 ст.534 КПК України.

Враховуючи, що дана ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в частині закриття кримінального провадження , підготовче судове засідання слід відкласти.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч. 5 ст.401 КК України,ст.ст.203,284,285,286,288,314 -316, 370,371,372 КПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відкласти підготовче судове засідання по кримінальному провадженню відносно ОСОБА_5 на 09-10 год. 04 грудня 2025 року.

Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_5 , адвоката ОСОБА_4 про звільнення від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, задовольнити.

Звільнити ОСОБА_5 , від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.407 КК України в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 401 КК України, для продовження проходження військової служби.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025132610000017 від 19 лютого 2025 року за обвинуваченням ОСОБА_5 в частині вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, закрити.

Запобіжний захід, застосований щодо ОСОБА_5 , у вигляді тримання під вартою - скасувати.

Звільнити ОСОБА_5 , з-під варти в залі суду негайно.

Зобов'язати ОСОБА_5 невідкладно, але не пізніше 72 годин після набрання ухвалою законної сили, прибути до військової частини НОМЕР_2 для продовження проходження військової служби.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 після набрання ухвалою законної сили забезпечити продовження проходження військової служби ОСОБА_5 у військовій частині НОМЕР_2 .

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом семи днів з дня її оголошення в частині закриття кримінального провадження. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.

Суддя: ОСОБА_1

Повний текст ухвали складено 19.11.2025 р. о 14-45 год.

Попередній документ
131931428
Наступний документ
131931430
Інформація про рішення:
№ рішення: 131931429
№ справи: 211/13265/25
Дата рішення: 19.11.2025
Дата публікації: 24.11.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); Самовільне залишення військової частини або місця служби
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (04.02.2026)
Дата надходження: 14.11.2025
Розклад засідань:
04.12.2025 09:10 Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу
13.01.2026 16:00 Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу
28.01.2026 11:00 Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу
02.03.2026 10:40 Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу