Справа № 991/10525/25
Провадження 1-р/991/108/25
13 листопада 2025 року м.Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
підозрюваного ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_3 про роз'яснення ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від у кримінальному провадженні № 52024000000000101 від 05.03.2024,
1. Судове рішення, яке просить роз'яснити заявник
Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду (далі - ВАКС) від 10.10.2025 частково задоволено клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ) ОСОБА_4 , погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_5 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15, ч.4 ст.27, ч.4 ст.369 КК України у кримінальному провадженні № 52024000000000101 від 05.03.2024.
Вказаною ухвалою, серед іншого, на підозрюваного покладено обов'язок здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
2. Короткий зміст поданої заяви та позиції учасників кримінального провадження
05.11.2025 до ВАКС надійшла заява ОСОБА_3 про роз'яснення ухвали слідчого судді ВАКС від 10.10.2025, в якій підозрюваний просив роз'яснити порядок виконання ухвали слідчого судді №991/10525/25 та/або постановити нову ухвалу в якій вказати Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (далі - ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області) як відповідний орган державної влади, на який покладено обов'язок зберігати паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
11.11.2025 вказану заяву, відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду, передано слідчому судді ВАКС ОСОБА_1 .
Заява ОСОБА_3 мотивована тим, що на виконання ухвали слідчого судді ВАКС від 10.10.2025 ним було вжиті заходи щодо здачі на зберігання до відповідних органів, паспортів для виїзду за кордон, а саме 24.10.2025 подано заяву до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про можливість прийняття на зберігання паспортів для виїзду за кордон, виданих на його ім'я. Відповіддю ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області було відмовлено у прийнятті документів на зберігання, оскільки в ухвалі слідчого судді ВАКС від 10.10.2025 по справі №991/10525/25 не зазначено відповідний орган державної влади, на який покладено обов'язок зберігати документ, таким чином у ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області відсутні правові підстави для прийняття на зберігання паспортів громадянина України для виїзду за кордон.
У судовому засіданні ОСОБА_3 , вимоги заяви підтримав, просив задовольнити у повному обсязі. Зазначив, що зареєстрований у Київській області та проживає у м. Києві.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Разом із тим, відповідно до ч. 2 ст. 380 КПК, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви про роз'яснення рішення.
3. Право
Положеннями ст. 380 КПК встановлено порядок роз'яснення судового рішення. Зокрема, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою учасника судового провадження чи органу виконання судового рішення, приватного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його зміст.
Отже, здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду.
4. Мотиви слідчого судді
Детективами Національного антикорупційного бюро України (надалі - НАБУ) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) 52024000000000101 від 05.03.2024, у межах якого ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України (далі - КК).
У межах вказаного кримінального провадження слідчим суддею ВАКС постановлено ухвалу від 10.10.2025 по справі №991/10525/25 (провадження №1-кс/991/10611/25), якою задоволено клопотання детектива НАБУ ОСОБА_4 , погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_5 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_3 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.15, ч.4 ст.27, ч.4 ст.369 КК України у кримінальному провадженні №52024000000000101 від 05.03.2024. Серед іншого, вказаною ухвалою слідчого судді на підозрюваного покладено обов'язок здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
З метою виконання зазначеного обов'язку, відповідно до копії заяви від 24.10.2025, ОСОБА_3 звернувся до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області із заявою про здачу паспортів громадянина України для виїзду за кордон ( НОМЕР_1 та НОМЕР_2 ) на зберігання.
Відповідно до листа ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області №Ш-1328/6/8010-25/8010.5/2846-25 від 27.10.2025 вказані паспорти прийнято не було, оскільки в ухвалі слідчого судді ВАКС від 10.10.2025 по справі №991/10525/25 не зазначено ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області як відповідний орган державної влади, на який покладено обов'язок зберігати документ, тому у ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області відсутні правові підстави для прийняття на зберігання вказаних документів.
Таким чином, зміст постановленої ухвали є незрозумілим для осіб, які мають виконувати таку ухвалу в частині прийняття на зберігання паспортів ОСОБА_3 .
Згідно з пп. 10 п. 4 Положення про Державну міграційну службу України (далі - ДМС), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360 (далі - Положення) ДМС відповідно до покладених на неї завдань здійснює оформлення, обмін і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, пересилає, визнає недійсними, вилучає та знищує такі документи в передбачених законодавством випадках.
ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні (абз. 1 п. 7 Положення).
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 16 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом. У разі використання особою документів з метою вчинення кримінального правопорушення на території України чи за кордоном, підроблення або в інших випадках, передбачених законом, уповноважений суб'єкт має право вилучити (у тому числі тимчасово) такі документи.
Оскільки ОСОБА_3 проживає в м. Києві, відповідним органом державної влади, якому ОСОБА_3 зобов'язаний здати на зберігання паспорти громадянина України для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України та в'їзд до України, є ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області.
Отже, заява про роз'яснення ухвали слідчого судді підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 110, 369, 371, 372, 380 КПК, слідчий суддя
Заяву ОСОБА_3 про роз'яснення ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду у кримінальному провадженні №52024000000000101 від 05.03.2024 - задовольнити.
Роз'яснити, що обов'язок, покладений ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 10.10.2025 по справі №991/10525/25 на підозрюваного ОСОБА_3 щодо необхідності здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну полягає у здачі на зберігання ОСОБА_3 свого паспорту (паспортів) для виїзду за кордон, інших документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з дня її оголошення або отримання її копії (якщо ухвала постановлена без виклику осіб) шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1