Справа № 457/1503/25
провадження №2-о/457/67/25
про залишення заяви без руху
27.10.2025 м. Трускавець
Суддя Трускавецького міського суду Львівської області Марчук В.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: самостійного виховання та утримання дитини, заінтересована особа: ОСОБА_2 ,-
ОСОБА_1 звернувся до Трускавецького міського суду Львівської області з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме самостійного виховання та утримання сина, заінтересована особа: ОСОБА_2 . В заяві просить встановити факт самостійного виховання та утримання неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява (заява) за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За приписами ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Заявник звернувся із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення однак, в порушення вимог ст.175 ЦПК України не виконав вимог, які ставляться до заяви при зверненні до суду, які унеможливлюють відкриття провадження по справі.
Зокрема, заявником не залучено до участі у справі заінтересованих осіб, на чиї права та обов'язки може вплинути можливе рішення суду.
Так, коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов'язки. При цьому, заінтересованими особами є особи, що беруть участь у справі та мають юридичну заінтересованість.
З заяви вбачається, що заінтересованою особою заявник вказав - ОСОБА_2 .
Суд звертає увагу, що з метою встановлення відповідного факту, визначаючи коло заінтересованих осіб, заявник повинен зазначити всіх осіб чиїх прав та обов'язків може стосуватись встановлення даного факту та в подальшому вплинути на його реалізацію.
Обґрунтовуючи позовну заяву позивач вказує, що встановлення даного факту є необхідним йому для реалізації права на відстрочку від військової служби.
Згідно із п. 4 ч. 1ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першоїстатті 135 Сімейного кодексу України.
Оскільки на підставі можливого рішення суду у даній справі про встановлення юридичного факту, позивач буде мати підстави звернутися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на обліку в якому він перебуває, з метою отримання відстрочки від призову на військову службу, тому рішення у справі може вплинути на обов'язки відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з оформлення такої відстрочки позивачу.
Проте, у заяві позивач не зазначає, в якому саме територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки він перебуває на обліку та не вказує його як учасника у справі.
Крім цього, заявник просить суд встановити факт самостійного виховання та перебування на утриманні ОСОБА_1 неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За змістом ч. 4, 5 ст. 19 СК України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Однак заявником не залучено як учасника справи відповідний орган опіки та піклування.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Також у постанові Верховного Суду від 15.01.2020 у справі №200/952/18 (провадження №61-14859св19) вказано, що під час вирішення питання про визначення місця проживання дитини участь органу опіки та піклування є обов'язковою, а позивач до заяви про визначення місця проживання дитини повинен надати висновок органу опіки та піклування про доцільність проживання дитини з одним із батьків, характеристики з місця проживання, роботи, місця навчання дитини (гуртків), медичні довідки (суд обов'язково враховує стан здоров'я і батьків, і дитини), довідки про доходи (інші документи, які підтверджують матеріальне становище заявника), акти обстеження житлово-побутових умов, документи, що підтверджують право власності на житло.
Однак, в порушення вказаних норм закону до заяви не надано доказів того чи звертався заявник до органу опіки та піклування із питанням пов'язаним з визначенням місця проживання та забезпечення дитини заявником, які заходи органом опіки та піклування вживались, а також не додано до заяви відповідного висновку про доцільність визначення місця проживання дитини та розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, батька, який бажає проживати з дитиною, а також на підставі інших документів, що стосуються справи, як це передбачено статтею 19 Сімейного кодексу України.
Таким чином, заявнику необхідно усунути вказані недоліки шляхом визначення кола учасників процесу та у випадку залучення заінтересованої особи на виконання вимог п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України вказати реквізити заінтересованої особи і надати копії заяви з додатками відповідно до кількості учасників.
Судом при винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року.
У вказаних рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
У зв'язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист та не можуть вважатися обмеженням права доступу до суду.
З огляду на вищенаведене, суддя приходить до висновку, що подана заява не відповідає вимогам, встановленим законодавством.
Згідно ст.185 ЦПК України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин подана заява підлягає залишенню без руху для усунення вищезазначених недоліків.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.95,175,177,185,258,260,261 ЦПК України, суддя,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: самостійного виховання та утримання дитини, заінтересована особа: ОСОБА_2 залишити без руху.
Надати заявнику строк 10 днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків.
Якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://trm.lv.court.gov.ua/sud1324/
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя: В. І. Марчук