Справа № 600/2765/25-а
іменем України
20 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. В обґрунтування позову зазначає, що він звернувся до відповідача з заявами про надання йому відстрочки від призову на військову службу, однак відповіді на свої звернення не отримав.
Відзив на позовну заяву відповідач не подав, надавши матеріали, що стосуються розгляду заяв позивача.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 23.04.2025 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" вказавши підставою, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
До заяви позивач додав: паспорт серії НОМЕР_1 ; довідку РНОКПП ОСОБА_1 , роздруківку із застосунку "Резер+", нотаріально-завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , нотаріально-завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 НОМЕР_3 , копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_4 , акт обстеження матеріально-побутових умов №15 від 21.04.2025, довідку №15 від 18.04.2025, видану ОСОБА_1 про те, що він опікується своїми дітьми, відомості про зареєстрованих у житловому приміщені осіб №250 від 11.04.2025, документ про повноваження представника.
01.05.2025 на адресу відповідача представником позивача рекомендованим листом з описом вкладення та на електронну скриньку був направлений адвокатський запит щодо результатів розгляду заяви позивача від 23.04.2025 та надання відповіді щодо прийнятого рішення, з зазначенням причини відмови у наданні відстрочки від військової служби під час мобілізації або наданням довідки про відстрочку.
Не отримавши відповіді про результати розгляду звернення від 23.04.2025, позивач 05.05.2025 повторно направив засобами поштового зв'язку на адресу відповідача заяву, в якій просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". До заяви додав усі доменти, які він надсилав попередньою заявою.
12.05.2025 на адресу відповідача представником позивача рекомендованим листом з описом вкладення та на електронну скриньку був направлений адвокатський запит щодо результатів розгляду заяви позивача від 05.05.2025 та надання відповіді щодо прийнятого рішення, з зазначенням причин відмови у наданні відстрочки від військової служби під час мобілізації, або наданням довідки про відстрочку.
Не отримавши відповіді про результати розгляду його заяв, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Згідно із частиною 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Частиною 3 статті 1 Закону №2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та триває до цього часу. Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні регулюються Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію №3543-XII (далі - Закон України №3543-XII. Відповідно до ст.1 Закону №3543-XII мобілізація - мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно зі ст. 22 Закону України №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Статтею 23 даного Закону визначено перелік військовослужбовців, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації та яким може бути надана відстрочка від військової служби.
Станом на час розгляду справи суду не надані належні докази того, що заяви позивача від 23.04.2025 та від 05.05.2025 були належним чином розглянуті ІНФОРМАЦІЯ_2 . Доказів протилежного відповідач суду не надав, отже ніяк не спростував протиправну бездіяльність в частині не розгляду заяв позивача від 23.04.2025 та від 05.05.2025.
Суд не надає окремо оцінку тим документам, які заявник надав уповноваженому органу, оскільки відповідач ще не здійснив повний та всебічний розгляд його заяв з урахуванням усіх наданих позивачем документів.
З огляду на це, ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідно зобов'язати розглянути заяви ОСОБА_1 від 23.04.2025 та від 05.05.2025 з урахуванням усіх документів, які були ним отримані, і в межах наданих повноважень вирішити питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задоволити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у нерозгляді заяв ОСОБА_1 від 23.04.2025 та від 05.05.2025.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяви ОСОБА_1 від 23.04.2025 та від 05.05.2025 з урахуванням усіх документів, які були отримані, і в межах наданих повноважень вирішити питання/прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за наявності визначених законом підстав.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 листопада 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 )
Головуючий суддя І.С. Козачок