Рішення від 20.11.2025 по справі 520/20516/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

20 листопада 2025 року Справа № 520/20516/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6,м. Київ,03049, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України оформлене Витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 2/в від 26.01.2024 в частині відмови в призначенні одноразової грошової допомоги батьку померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, молодшого сержанта ОСОБА_3 , Позивачу 1, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та Позивачу 2, ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити одноразову грошову допомогу Позивачам, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), відповідно до Постанови КМУ № 975 від 25.12.2013 про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

З матеріалів справи вбачається, що Позивачі є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

ОСОБА_3 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_4 .

Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 , виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Так, молодший сержант ОСОБА_3 помер внаслідок захворювання - «Серцево-судинна недостатність. Постінфарктний кардіосклероз.».

Разом з цим, відповідно до листа Комунального закладу охорони здоров'я «Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи Балаклійське відділення КЗОЗ ХОБСМЕ» № 06 від 19.06.2023, адресованого Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_7 полковнику ОСОБА_4 , зазначено, що при судово-медичній експертизі крові ОСОБА_3 , 1980 р.н., виявлений етиловий спирт в кількості - 1,69‰.

Метиловий, ізопропіловий, н-пропіловий, ізобутиловий, н-бутиловий, ізоаміловий спирти не виявлені. (з висновку експерта № 16/9325-Дм/22 відділення судово- медичної токсикології КЗОЗ ХОБСМЕ від 11.11.2022р., СМЕ токсиколог ОСОБА_5 , отримано 05.12.22р.).

Смерть молодшого сержанта ОСОБА_3 настала за місцем дислокації відділення охорони НОМЕР_6 окремого радіолокаційного взводу військової частини НОМЕР_7 .

Відповідно до Витягу з Протоколу засідання 12 Регіональної військово-лікарської комісії №392 від 28.02.2023 року захворювання молодшого сержанта ОСОБА_3 «Серцево-судинна недостатність. Постінфарктний кардіосклероз.», яке призвело до смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНЕ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.

Отже, 18.05.2023 року Позивачі звернулись через ІНФОРМАЦІЯ_8 із Заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю їх сина, ОСОБА_3 .

На підставі поданих Заяв та зібраних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 був поданий до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України Висновок №62/975/ОГД від 12.07.2023 року щодо питання наявності права у Позивачів на отримання одноразової грошової допомоги для розгляду Комісією Міноборони.

26.01.2024 року рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія Міноборони), викладеним у Протоколі №2/в (п.15), батьку та матері було відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги на підставі ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», адже відповідно до ст. 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення адміністративного правопорушення або дій у стані алкогольного сп'яніння.

Не погоджуючись з вказаним, позивачі звернулися до суду.

Надаючи оцінку спіним відносинам , суд зазначає наступне.

Абзацом 3 пункту 2 Постанови КМУ від 25.12.13р. №975 (в редакції станом на дату смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) визначено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до абзацу 2 п. 3 Порядку №975 (також в редакції станом на час смерті ОСОБА_3 ), днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 23.11.2022, виданого на ім'я ОСОБА_3 , останній помер ІНФОРМАЦІЯ_9 , а тому при вирішенні питання щодо призначення Позивачу одноразової грошової допомоги необхідно керуватися законодавством, що діяло станом на цю дату, а саме Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядком №975 в редакції станом на 09.11.2022 року.

Так, відповідно до п.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

При цьому, відповідно до пп.2 п.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Вказана норма законодавства повною мірою кореспондується з пп.2 п.4 Порядку №975, відповідно до якого одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, якщо смерть настала у період проходження військовослужбовцем військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.

Разом з тим, відповідно до підпункту «а» та «б» п.1 ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком, зокрема вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння.

В свою чергу пунктом 19 Порядку №975 також передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком, зокрема вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння.

При цьому, як вже зазначалося, відповідно до листа Комунального закладу охорони здоров'я «Харківське обласне бюро судово-медичної експертизи Балаклійське відділення КЗОЗ ХОБСМЕ» № 06 від 19.06.2023, адресованого Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_7 полковнику ОСОБА_4 , зазначено, що при судово-медичній експертизі крові ОСОБА_3 , 1980 р.н., виявлений етиловий спирт в кількості - 1,69‰.

Разом з цим, суд наголошує, що відповідно до ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння - є адміністративним правопорушенням.

Таким чином, враховуючи те, що на час смерті за місцем тимчасової дислокації військової частини молодший сержант ОСОБА_3 вживав алкогольні напої, перебував у стані алкогольного сп'яніння середнього ступеня, то останнім фактично було вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-20 КУпАП.

У зв'язку зі смертю ОСОБА_3 відповідний протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складався та не міг бути складений за відсутності суб'єкта вчинення правопорушення.

При цьому, суд наголошує на тому, що на факт не притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності є недоречним, оскільки норми підпункту «а» п.1 ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 19 Порядку №975 містять дві окремі умови, саме вчинення адміністративного правопорушення, а не умову притягнення до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення, а також вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння.

Між тим, є всі підстави вважати, що при такому наявному серцево-судинному захворюванні вчинення ОСОБА_3 дій щодо вживання спиртних напоїв у стані алкогольного сп'яніння сприяло настанню смерті та прискорило її.

Отже, враховуючи вищевикладене, на підставі ст.16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», за даних обставин слід дійти до висновку про відсутність у Позивачів права на отримання одноразової грошової допомоги, а звідти, комісією було прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, через що вимоги Позивачів є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку що позовні вимоги слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6,м. Київ,03049, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.