Справа № 500/5340/25
20 листопада 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через представника - адвоката Поповича Олега Ігоровича звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач), у якій просив:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_1 , виданого 28.02.2023 на ім'я ОСОБА_1 .
Позов обґрунтовано тим, що позивач 28.02.2023 пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ) надалі перейменований у ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 , третя особа), про що йому видано довідку ВЛК від 28.02.2023 № 25/1545, якою ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 64 “а» графи II Розкладу хвороб.
У тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного ОСОБА_1 зроблено запис про те, що він 28.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 за статтею 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Після оновлення даних у застосунку "Резерв+" позивач отримав витяг електронного військово-облікового документу та виявив, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , а відомості про проходження ВЛК та виключення з військового обліку відсутні та наявна дата ВЛК від 21.06.2016. Надалі 09.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив виправити, актуалізувати відомості Реєстру щодо нього відповідно до тих, які вказані у його тимчасовому посвідченні серія НОМЕР_1 та довідці ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 від 28.02.2023 № 25/1545.
У відповіді від 12.06.2025 відповідач з посиланням на Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487) повідомив, що для актуалізації та уточнення військово-облікових даних ОСОБА_1 необхідно особисто прибути з військово-обліковим документом в ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З адвокатським запитом до відповідача звертався і представник позивача Попович О.І. щодо надання інформації про те, чи розглянуто звернення позивача та яке рішення прийнято, у відповідь на який також рекомендовано ОСОБА_1 особисто з'явитися в ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення даних.
Позивач вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення відомостей до Реєстру про виключення його з військового обліку, через що звернувся до суду.
Ухвалою суду від 16.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, призначено у справі судове засідання, встановлено строки для подання заяв по суті справи, витребувано від сторін докази.
Одночасно цією ж ухвалою суду залучено до участі в цій адміністративній справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_7 у наданих до суду поясненнях зазначив, що ОСОБА_1 згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів знаходиться на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 з 21.06.2016. Позивач, маючи намір звернутися до відповідного ІНФОРМАЦІЯ_6 за місцем обліку із заявою про виправлення відомостей у Реєстрі, повинен був особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а не направляти документи Укрпоштою. Обраний спосіб звернення не дає можливості ідентифікувати заявника та ознайомитись з оригіналами документів.
Ще третя особа повідомила, що в ІНФОРМАЦІЯ_9 відсутні документи щодо проходження позивачем медичного обстеження та зняття з обліку, у зв'язку з тим, що всі документи щодо діяльності військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 ( НОМЕР_2 ) за зазначений період були вилучені правоохоронними органами (а.с.43-44).
У поданому до суду відзиві на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_3 проти позову заперечує та зазначає, що відповідно до наданого суду тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 28.02.2023 на один день був взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 , пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_9 та того ж дня 28.02.2023 згідно з записом у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного був виключений з військового обліку, відомості щодо виключення позивача не були внесені до Реєстру. Відповідно до витягу з Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», починаючи з 05.01.2007 ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та відсутні будь-які дані про перебування позивача на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 .
З посиланням на положення Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) вказує, що внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо призовників і військовозобов'язаних покладається на районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Ще відповідач зазначив, що мобілізаційною директивою Генерального штабу Збройних Сил України від 18.06.2018 №321/1167 прийнято відповідні організаційно-методичні вказівки щодо визначення особливостей ведення військового обліку військовозобов'язаних рядового, сержантського та старшинського складу запасу у військових комісаріатах. Згідно з абзацом 4 підпункту 2.7.2 пункту 2.7 розділу ІІІ організаційно-методичних вказівок підставами для виключення військовозобов'язаних з військового обліку у Р(М)ВК для військовозобов'язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, є постанови ВЛК. Відповідно до підпункту 2.7.3 пункту 2.7 розділу III організаційно-методичних вказівок у ході виключення військовозобов'язаних з військового обліку посадові особи Р(М)ВК зобов'язані: перевірити підстави для виключення з військового обліку персонально для кожного військовозобов'язаного, які визначені в підпункті 2.7.2 пункту 2.7 розділу III; вилучити алфавітні картки з картотеки алфавітних карток та знищити їх без складання акта; оформити військово-облікові документи (заповнити відповідний розділ військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаних, підписати у військового комісара НОМЕР_3 та завірити гербовою печаткою); відібрати облікові картки військовозобов'язаних та встановити їх до розділу виключених з військового обліку картотеки облікових карток; повернути військово-облікові документи їх власникам або закласти їх на архівне зберігання. Згідно з підпунктом 2.7.5 пункту 2.7 розділу III організаційно-методичних вказівок у ході виключення з військового обліку військовозобов'язаних, які визнані ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку посадові особи Р(М)ВК, крім заходів, визначених у підпункті 2.7.3 пункту 2.7 розділу III, зобов'язані вилучити постанови ВЛК та долучити їх до справи, яка зберігається встановленим порядком.
Виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій, для здійснення якого Порядком №1487 (до 05.01.2023 Порядком №921) передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_6 , та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного).
Законодавством встановлено, що виключення військовозобов'язаного з військового обліку повинне відбуватися у спосіб, визначений відповідним порядком, що вимагає здійснити відповідні встановлені законодавством дії.
Також Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402), виключно визначає підстави для прийняття відповідного рішення начальником ТЦК ВЛК про придатність або непридатність до служби із подальшим записом у військово-обліковий документ, що потім повинно автоматично переноситись до Реєстру, оскільки Реєстр заповнюється даними лише після прийняття відповідного рішення. Вважає, що відповідальним за завершення процедури виключення позивача з військового обліку та внесення відомостей до Реєстру військовозобов'язаних інформації щодо призовників і військовозобов'язаних про виключення позивача з військового обліку є саме ІНФОРМАЦІЯ_6 , а тому вимоги до ІНФОРМАЦІЯ_4 є безпідставними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Просить у задоволенні позову відмовити (а.с.60-63).
Протокольною ухвалою суду від 04.11.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 продовжено строк для подання відзиву на позов до 29.10.2025.
У судовому засіданні 04.11.2025 ОСОБА_1 повідомив суду про обставини проходження ним військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_11 , позовні вимоги підтримав. Представник позивача також підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у заявах по суті справи.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.
Причини неявки третьої особи суд визнав неповажними та проводив розгляд за відсутності представника ІНФОРМАЦІЯ_12 .
У судовому засіданні 04.11.2025 оголошено перерву для надання можливості учасниками справи подати інші заяви по суті справи, а також додаткові докази.
Учасниками справи інших заяв по суті не подано, додаткові докази також не подавалися.
У судове засідання 20.11.2025 сторони, їх представники, третя особа (її представник) не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, причини неприбуття не повідомили суду.
Враховуючи, що у судовому засіданні 04.11.2025 суд заслухав пояснення сторін та не визнавав обов'язковою явку у судове засідання 20.11.2025, то суд продовжив розгляд справи у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи у судовому засіданні 04.11.2025, перевіривши їх доводи, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , з 03.06.1999 зареєстрований за адресою місця проживання: АДРЕСА_1 (а.с.76).
Матеріали справи містять копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , 28.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.18). За змістом цього тимчасового посвідчення військове звання - відсутнє, у пункті 7 щодо придатності до проходження військової служби за станом здоров'я зазначено: 28.02.2023 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 визнаний непридатний до військової служби із виключенням з військового обліку за статтею 64а графи ІІ наказу МОУ №402-2008 року, у графі 8 вказано, що призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 зарахований у запас за статтею 64а графи ІІ наказу МОУ №402-2008 року, у графі 9 чи підлягає повторному медичному переосвідченню вказано не підлягає, тимчасове посвідчення видано з виключенням з військового обліку (пункт 10).
У пункті 13 «відмітки про військовий облік» у графі «взято на військовий облік» зазначено про взяття на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 28.02.2023, у графі «знято з військового обліку» наявний запис такого змісту: на підставі абзацу третього частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) не підлягає призову під час мобілізації.
Ще тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 містить запис про виключення 28.02.2023 ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 за статтею 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) (а.с.18-19).
Позивачем до позовної заяви долучено копію довідки від 28.02.2023 №25/1545, видану ІНФОРМАЦІЯ_6 , про те, що ОСОБА_1 , 1990 року народження, пройшов медичний огляд ВЛК 28.02.2023, діагноз: розповсюджений остеохондроз хребта ІІІ ст., S-подібний скліоз ГПВХ ІІ ст., циркулярна протрузія L4-L5 з деформацією простору, порушення функцій; постановою військово-лікарської комісії: на підставі статті 64а графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог (додатки до Положення №408) визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку, протокол №24 від 28.02.2023 (а.с.16).
У відомостях військово-облікового документу, сформованого позивачем з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів через застосунок «Резерв+», щодо ОСОБА_1 станом на 28.05.2025 наявні такі відомості: військовозобов'язаний, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , дата уточнення даних 02.09.2024 (а.с.20).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 09.06.2025 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 про внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо встановленої непридатності для проходження військової служби за станом здоров'я з виключенням з військового обліку (а.с.21).
У відповіді від 12.06.2025 відповідач повідомив заявника з посиланням на пункт 79 Порядку №1478, що для актуалізації уточнення військово-облікових даних ОСОБА_1 необхідно особисто прибути з військово-обліковим документом до ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.22).
З такою ж заявою до відповідача звертався 26.06.2025 і представник позивача адвокат Попович О.І., на який також надана відповідь про необхідність прибути особисто ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.23-27).
Аналогічна заява позивача від 09.06.2025 та адвокатський запит від 26.06.2025 направлявся і до ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.28-31). Відповіді на цю заяву позивач не надав суду.
Позивач вважає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення відомостей до Реєстру стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу».
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Приписами частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, чинного з 05.01.2023, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).
Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовані у додатку 2 до Порядку №1487. За змістом пункту 1 цих Правил (в редакції на час звернення позивача до суду з цим позовом) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;
5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон №1951-VIII).
Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (частина 1 статті 1 Закону №1951-VIII).
Згідно частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
За змістом статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII).
За змістом статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону №1951-VIII)
Відповідно до статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
На виконання частини 1 статті 14 Закону №1951-VIII, ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).
Спір у цій справі стосується невідповідності даних паперового військового документа позивача (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного) даним Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і відмові відповідача внести відомості щодо позивача в частині визнання його непридатним до військової служби та виключення з військового обліку.
На час видачі позивачу тимчасового посвідчення (28.02.2023) діяв наведений вище Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, а додаток 1 до цього Порядку містив Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних. Положення цього Порядку та Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних вказують на те, що військовий облік військовозобов'язаних районними (міськими) ТЦК та СП ведеться за за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання місцем проживання особи.
Оскільки, ОСОБА_1 зареєстрований з 03.06.1999 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відомостями з Єдиного державного демографічного реєстру (а.с.76), то відповідно має перебувати на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Позивач з 21.06.2016 взятий на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_4 та відомості занесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с.66).
Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402, тут і надалі в редакції до 25.08.2023, тобто в редакції, що діяла на дату проходження позивачем медичного огляду).
Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК (підпункт 2.6.1 пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення №402).
Пунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу I Положення №402 встановлено, що ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.
Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу II Положення №402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402.
Відповідно до абзацу першого пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення №402 військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.
За змістом пункту 3.3 глави 3 розділу II Положення №402 військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
За нормами пункту 22.1 глави 22 розділу II Положення №402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).
Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:
.
в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.
Отож, виходячи з вимог пункту 3.3 глави 3 розділу II Положення №402 (на час проходження позивачем ВЛК) військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах, постанова ВЛК військового комісаріату оформлена довідкою ВЛК дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду.
За таких обставин, коли позивач пройшов 28.02.2023 медичних огляд військово-лікарською комісією не за місцем проживання (у ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 ) і був визнаний непридатними до військової служби, то він мав повторно бути оглянутий ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Таких дій ОСОБА_1 не вчиняв повторний медичний огляд за місцем проживання не проходив, а враховуючи, що постанова ВЛК військового комісаріату оформлена довідкою ВЛК дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402, то підстав для внесення на даний час відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку на підставі довідки від 28.02.2023 №25/1545, виданої ІНФОРМАЦІЯ_6 , про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби немає.
Також суд зазначає, що такі висновки суду узгоджуються і з відомостями тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 28.02.2023. Так, суд вже зазначав, що у пункті 13 «відмітки про військовий облік» у графі «знято з військового обліку» наявний запис такого змісту: на підставі абзацу третього частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII не підлягає призову під час мобілізації.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 23 (фактично це є пункт 2 частини першої статті 23) Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Підсумовуючи викладене, слід прийти до висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не допущено протиправної бездіяльності в частині невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації стосовно визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Позивачу для виключення з військового обліку потрібно повторно пройти військово-лікарську комісію за місцем проживання. Наявність у позивача довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 від 28.02.2023 про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку не спростовує вказаних висновків суду, оскільки така довідка за приписами чинного законодавства не є на даний час належною підставою для виключення з військового обліку позивача та не створюють юридичних наслідків, зокрема, в частині наявності підстав для актуалізації даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відтак, у задоволенні позову слід відмовити повністю.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено та підписано 20 листопада 2025 року.
Суддя Чепенюк О.В.