Рішення від 20.11.2025 по справі 460/15829/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року м. Рівне №460/15829/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

02.09.2025 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за заявою ОСОБА_1 від 17 липня 2025 року та про зобов'язання внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до постанови Військово-лікарської комісії оформленої у вигляді Довідки №Пр175 від 02.11.2022 та інформації у військовому квитку серії НОМЕР_1 .

Ухвалою від 03.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/15829/25 та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з позовною заявою, вимоги ґрунтуються на тому, що ОСОБА_1 проходив військову службу в складі Збройних Сил України з 01.08.1987 по 30.09.2011. Наказом Командувача Повітряних Сил ЗС України №646 від 21.09.2011 відповідно до ч.6 ст.26 п.«б» (за станом здоров'я) Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» - звільнений в запас. Постановою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформленої у вигляді Довідки Пр 175 від 02.11.2022 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за ст.38 (а), 40 (а) гр. ІІІ Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України №402/2008, про що т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 зроблена відповідна відмітка у військовому квитку. В червні 2025 року, з метою перевірки та уточнення даних, ОСОБА_1 зареєструвався в мобільному додатку «Резерв +» та виявив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 були внесені неправильні дані про те, що ОСОБА_1 є "військовозобов'язаним". З цього приводу позивач звертався до відповідача і просив внести відповідні зміни, однак отримав відмову. Вважаючи дії відповідача протиправними, просив в судовому порядку зобов'язати його до вчинення відповідних дій.

ІНФОРМАЦІЯ_5 своїм правом на подання відзиву не скористався.

Дослідженими по справі доказами суд встановив таке.

За даними військового квитка НОМЕР_1 ОСОБА_1 , особистий № НОМЕР_2 , має військову освіту (закінчив Калінінградське військове авіаційно-технічне училище з дипломом техніка в 1990 році по ВОС-491200), військову присягу прийняв: 12.12.1993, військове звання: капітан (присвоєне наказом Ком.14АК №05 від 29.01.1999) ВОС №461700, найменування профілю: інженерно-технічний, запас: 1 розряду; військову службу проходив з 01.08.1987 по 30.09.2011; участі в бойових діях не приймав; звільнений в запас відповідно до ч.6 ст. 26 п. «б» Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» наказом Командувача Повітряних Сил ЗСУ №646 від 21.09.2011. На сторінці 26 військового квитка в графі «19.Відмітка про виключення з військового обліку» зазначено: «02 листопада 2022 р. Виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі ст. 38а, 40а графи ІІІ Розкладу хвороб - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

За даними Довідки військово-лікарської комісії Пр 175 від 02.11.2022, що видана ІНФОРМАЦІЯ_5 02.11.2022 за №5506, капітану ОСОБА_1 02.11.2022 проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 . В графі «Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва)» вказано: «ІХС: Стенокардія напруги, ФК ІІІ (прогрес з 04.08.22) стабільна з 30.08.2022, вазоспастична стенокардія, часті напади, кардіосклероз, дифуз. та рубцев., недостатність МК., ТК.» Далі вказано, що на підставі статті 38а, 40а графи ІІІ Розкладу хвороб: «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

За даними військово-облікового документу, сформованого позивачем 01.09.2025 через застосунок «Резерв+», не зважаючи на запис ро постанову ВЛК «Непридатний з виключенням з військового обліку» 02.11.2022, ОСОБА_1 має статус військовозобов'язаного та перебуває у розшуку через порушення правил військового обліку.

У відповідь на вимогу внести зміни до військово-облікових даних, ІНФОРМАЦІЯ_5 листом №9551 від 30.07.2025 повідомив ОСОБА_1 про те, що запис у його військовому квитку про виключення з військового обліку на підставі довідки ВЛК № 5506 від 02 11.2022 зроблено помилково. Зауважив, що згідно п. 3.7 глави 3 розділу II та п. 22.3 глави 22 розділу II наказу МОУ №402/2008, на офіцерів запасу, визнаних постановою ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається свідоцтво про хворобу, і таке свідоцтво підлягає розгляду та затвердженню штатною ВЛК. Що стосується довідки, то вона не була і не є належною підставою для виключення офіцера запасу з військового обліку за станом здоров'я. Відповідач визнав, що ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 оформила Свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 за №175/3623, яке скерувала до штатної ВЛК, однак 16-та Регіональна ВЛК його не затвердила, повернувши з резолюцією про необхідність проведення повторного огляду хворого ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 з прийняттям експертного рішення за новим протоколом відповідно до результатів вивчення документів та обстеження. Відповідно до цього, позивачу було скеровано повістку №376121 про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 10 год. 16.06.2025 для подальшого проходження ВЛК. Оскільки позивач за повіткою не прибув, то в АІТС «ОБЕРІГ» 24.06.2025 внесено інформацію про порушення правил військового обліку. У підсумку, відповідач рекомендував позивачу прибути після завершення лікування з метою врегулювання відповідних проблемних питань.

Не погодившись з позицією ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зауважує на такому.

Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992. Ним також визначаються загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно з частиною сьомою статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, у тому числі: проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено на території України воєнний стан, який триває і на даний час.

А Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII, з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Згідно з положеннями пункту 1.1. Положення №402 (у редакції, що діяла на час проходження позивачем ВЛК) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, і ВЛК територіального центру комплектування (ВЛК ТЦК). Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей. До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону. Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК. (підпункти 2.6.1. - 2.6.4. пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

В свою чергу, до вищих штатних ВЛК належать Центральна військово-лікарська комісія ( ЦВЛК) та ВЛК регіону. ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування. На ВЛК регіону покладається, зокрема, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; контроль за організацією та проведенням лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, обстеженням та медичним оглядом призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, надання методичної та практичної допомоги органам та закладам охорони здоров'я України та військовим комісаріатам у цій роботі. ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК (пункти 2.2, 2.3, 2.4. глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

Розділом II Положення №402 у відповідній редакції визначено правила проведення медичного огляду. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності. Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Пунктом 1.4 цього розділу визначено, що медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Таблицею, в свою чергу, визначено, осіб, які підлягають медичному огляду, якою ВЛК проводиться медичний огляд та графи Розкладу хвороб, ТДВ, за якими проводиться медичний огляд.

Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби затверджений у Додатку 1 до Положення №402.

На момент виникнення спірних правовідносин стаття 38 цього додатку включала такі хвороби системи кровообігу (I00-I99), їх наслідки: некоронарогенні хвороби серця (перикарда, міокарда, ендокарда, клапанного апарату), легеневе серце і порушення легеневого кровообігу (легенева емболія, усі форми легенево-серцевої недостатності, хвороби легеневих судин), усі форми кардіоміопатії, порушення серцевого ритму та провідності, дегенерація (дистрофія) міокарду, пролапс мітрального клапана та інші ураження клапанів серця, наслідки хірургічних втручань з приводу вроджених або набутих вад серця I00-I09, I26-I52, що супроводжуються серцевою недостатністю. Придатність і непридатність для всіх, або для відповідних категорій за даною статтею розмежовувалася в залежності від стадії серцевої недостатності:

а) із серцевою недостатністю II-Б-III стадії - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку (для усіх категорій);

б) із серцевою недостатністю II-А стадії - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (для громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби); непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально (для громадян, військовослужбовців, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) та для осіб офіцерського складу);

в) із серцевою недостатністю I стадії - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (для громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби); придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально (для громадян, військовослужбовців, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) та для осіб офіцерського складу);

г) за наявності об'єктивних даних без серцевої недостатності - придатні (для усіх категорій).

Стаття 40 цього ж Додатку включала такі хвороби системи кровообігу (I00-I99), їх наслідки: ішемічна хвороба серця I20-I25 (усі форми стенокардії, гострий та повторний інфаркт міокарда, їх ускладнення); хронічна ішемічна хвороба серця (атеросклеротична хвороба серця, аневризма серця, коронарної артерії, наслідки хірургічних втручань на судинах серця, імплантації штучного водія ритму та інші, що супроводжуються серцевою недостатністю). Придатність і непридатність для всіх, або для відповідних категорій за даною статтею також розмежовувалася в залежності від стадії серцевої недостатності:

а) із серцевою недостатністю II-Б-III стадії - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку (для усіх категорій);

б) із серцевою недостатністю II-А стадії (для громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби); непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально (для громадян, військовослужбовців, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) та для осіб офіцерського складу);

в) із серцевою недостатністю I стадії- непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (для громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби); придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально (для громадян, військовослужбовців, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) та для осіб офіцерського складу).

Медичний огляд військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період було врегульовано нормами глави 3 розділу II Положення №402.

Згідно з пунктом 3.2. цього розділу, військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення. Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.

За правилами пункту 3.3. - військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

В силу вимог пунктів 3.5- 3.7, на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу крім відомостей з із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів, з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання, подаються для вивчення у ВЛК також їх особові справи. Картка їх обстеження та медичного огляду зберігається у їх особових справах постійно. Якщо офіцери запасу раніше служили у Збройних Силах України або інших військових формуваннях, тоді військовий комісаріат у направленні на огляд вказує, коли і з якої причини вони були звільнені у запас і на звільнених із військової служби за станом здоров'я у ВЛК обов'язково подається Свідоцтво про хворобу (додаток 11) або його копія.

За правилами пункту 3.13. розділу II Положення №402 у відповідній редакції, громадяни, які звільнені з військової служби у запас або у відставку без проведення медичного огляду ВЛК або не згодні з постановою ВЛК про ступінь придатності до військової служби на період фактичного звільнення та ставлять питання про перегляд цієї постанови, оглядаються ВЛК госпіталів за узгодженням зі штатною ВЛК регіону за направленням військового комісара. Цей медичний огляд проводиться незалежно від причини звільнення, але не пізніше ніж через п'ять років після звільнення. У разі коли після звільнення пройшло більше п'яти років, медичний огляд ВЛК проводиться в облікових цілях із визначенням ступеня придатності до військової служби на теперішній час, при цьому причинний зв'язок захворювання, наслідків травми не встановлюється. У спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.

В силу вимог пункту 22.1. розділу II Положення №402 у відповідній редакції, дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:

а) на військовослужбовців - у медичну книжку, за необхідності - у довідку ВЛК;

б) на кандидатів на навчання у ВВНЗ, з числа осіб: цивільної молоді - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ, Картку медичного огляду того, хто вступає до ВВНЗ, який здійснює підготовку льотного складу (додаток 20); військовослужбовців - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ та в медичну книжку;

в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу;

г) на кандидатів на військову службу за контрактом, військовослужбовців, які залучаються до участі у ММО, - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, у довідку ВЛК та в медичну книжку;

ґ) на членів сімей військовослужбовців - у довідку ВЛК або Свідоцтво про хворобу;

д) на працівників Збройних Сил України - у довідку ВЛК, а тих, які працюють з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, - у медичну картку амбулаторного хворого або медичну книжку.

За правилами ж пункту 22.5. Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:

на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;

на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.

Відповідно до пункту 22.6. - Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню:

а) у мирний час: на генералів (адміралів), військовослужбовців запасу та у відставці, які оглянуті згідно з пунктом 3.13 розділу II Положення; на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ; на військовослужбовців та членів їх сімей, за наявності медичних протипоказань до направлення за кордон - ЦВЛК; на всіх військовослужбовців, членів їх сімей, курсантів, учнів військових ліцеїв - ВЛК регіону;

б) у воєнний час: на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).

Як встановлено судом і не заперечується стороною позивача, ОСОБА_1 проходив військову службу в складі Збройних Сил України, звільнений в запас наказом Командувача ПС ЗСУ №646 від 21.09.2011, і є офіцером запасу (1 розряд).

Всупереч наведеним вище вимогам, 02.11.2022, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 за результатами медичного огляду ОСОБА_1 , де прийнято постанову про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, на офіцера запасу було складено довідку, а не свідоцтво про хворобу, і як наслідок відповідне рішення, що прийняте у воєнний час, не було затверджене ВЛК регіону.

За наведеного, постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку визнана відповідачем такою, що не набула юридичної сили.

Відповідач у відповіді на звернення позивача повідомляв, що ним в подальшому замість довідки №5506 оформлено свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 №175/3623, яке скероване до ВЛК регіону. В той же час 16-та Регіональна ВЛК не затвердила таке свідоцтво, і повернула його з резолюцією про необхідність проведення повторного огляду. Відповідно до цього, ІНФОРМАЦІЯ_4 і пропонував ОСОБА_1 після закінчення лікування прибути до нього та врегулювати всі проблемні питання.

Відповідач має статус позаштатної постійно діючої ВЛК, яка підпорядковується ВЛК регіону.

Згідно з Положенням №402 у разі незгоди із постановами штатних (позаштатних) ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.

У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Дії/бездіяльність чи рішення ВЛК регіонів можуть бути оскаржені у ЦВЛК або у судовому порядку.

Разом з тим, суд не може надавати оцінку діям ВЛК регіону, оскільки такі позивачем в межах даної справи не оскаржуються.

Аналогічним чином, не є предметом спору і не оцінюються судом дії ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , зокрема і в частині неналежного оформлення постанови про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку, що спричинило негативні наслідки для позивача.

Відповідно до п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» №2232-XII в редакції, що діяла на момент здійснення процедури виключення з військового обліку позивача, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016, який діяв на момент здійснення процедури виключення з військового обліку позивача, Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: … здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ст.7 Закону №1951-VIII До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: … 17) відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.

Стаття 8 Закону №1951-VIII визначає, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про виконання ним військового обов'язку та військово-облікові ознаки, перелік яких визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим володільцем Реєстру.

Частинами 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже, Закон №1951-VIII визначає певні права та обов'язки районних (об'єднаних районних), міських (районних у місті, об'єднаних міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо ведення Реєстру, зокрема, обов'язок вносити відомості про військовозобов'язаного та забезпечувати актуальність таких відомостей.

Як слідує із досліджених судом доказів, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервистів, були внесені відомості про постанову ВЛК «непридатний з виключенням з військового обліку» за датою «02.11.2022».

Такі ж дані внесені і у військовий квиток позивача.

Разом із тим актуальний витяг із інформаційної системи «Резерв+» містить інформацію про те, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним.

При цьому, як встановлено судом підставою для надання позивачу такого статусу слугувало те, що постанова позаштатної постійно діючої ВЛК від 02.11.2022 на офіцера запасу не була оформлена у відповідності до вимог Положення №402, і як наслідок не була затверджена ВЛК регіону.

Відповідно до цього на сьогоднішній день позивач, як військовозобов'язаний, що перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 може бути виключений з військового обліку лише із дотриманням існуючої процедури.

Суд констатує, що наразі суттєво змінились правові норми, які регулюють порядок визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Так відповідно до пунктів 79, 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: … організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; … здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; .. проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; … Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, в редакції на час звернення позивача до суду передбачено, що Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п'ятиденний строк з дня повернення.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.

Відтак станом на сьогодні існує процедура перевірки постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних.

Враховуючи встановлені обставини та наведені правові норми, суд дійшов висновку про відсутність станом на час звернення позивача до суду підстав для зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення позивача з військового обліку без дотримання процедури, передбаченої пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

ОСОБА_1 в позові до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку за заявою ОСОБА_1 від 17 липня 2025 року та про зобов'язання внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до постанови Військово-лікарської комісії оформленої у вигляді Довідки №Пр175 від 02.11.2022 та інформації у військовому квитку серії НОМЕР_1 , - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 20 листопада 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Суддя Н.В. Друзенко