20 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 520/35697/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №520/35697/24 за позовом ОСОБА_1 до Харкiвського окружного адмiнiстративного суду про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням суду від 04 березня 2025 року у справі № 520/35697/24 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Харкiвського окружного адмiнiстративного суду (майдан Свободи, буд. 6, м. Харків, 61022, ідентифікаційний код 34390710) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Харкiвського окружного адмiнiстративного суду стосовно неналежного розгляду запиту ОСОБА_1 на інформацію від 24 грудня 2024 року. Зобов'язано Харківський окружний адміністративний суд надати інформацію на його запит від 24 грудня 2024 року, щодо строків надсилання виконавчих документів за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07 червня 2024 року у справі №520/8399/24 та за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року по справі №520/19198/24 засобами поштового зв'язку рекомендованим відправленням із супровідним листом йому, як стягувачу. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
11 листопада 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення разом з доказами її направлення відповідачеві.
Відповідно до Протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду заяву передано судді Ясиновському І.Г. 11 листопада 2025 року.
Ухвалою суду від 12 листопада 2025 року призначено до розгляду у порядку письмового провадження
Статтею 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з наступних підстав.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно положень частини першої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до частини другої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Та обставина, що у рішенні суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення, не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення. Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.
Звертаючись із заявою про встановлення судового контролю позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо ігнорування рішення суду.
На виконання рішення суду у даній справі представником відповідача надано копію відповіді від 25.06.2025 (вих. № 03-16/21882/25), наданої ОСОБА_1 на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 по справі № 520/35697/24 /зв.а.с. 81-82/.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 року набрало законної сили 18.06.2025 за наслідками прийняття Другим апеляційним адміністративним судом відповідної постанови.
Згідно частини першої статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідь на інформаційний запит має бути надано не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Харківським окружним адміністративним судом на виконання вимог рішення суду у справі № 520/35697/24 надано відповідь заявнику листом від 25.06.2025 року, тобто в строк визначений законодавством.
Суд критично оцінює твердження позивача, що відповідачем фактично відмовлено у виконанні Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року у справі №520/35697/24 листом 25.06.2025 (вих. № 03-16/21882/25), оскільки ним повідомлено, що суд позбавлений можливості направити йому виконавчі листи засобами поштового зв'язку.
Насамперед суд звертає увагу позивача, що предметом спору у справі № 520/35697/24 була протиправна бездіяльність відповідача щодо відмови в задоволені запиту на інформацію на підставі Закону України "Про доступ до публічної інформації" та зобов'язання відповідача надати інформацію на запит, а не зобов'язання відповідача видати (направити, вручити) позивачу виконавчі листі по іншій справі.
В той час, як заявник у заяві про встановлення судового контролю помилково ототожнює вказані поняття.
Суд звертає увагу, заявника, що у справі № 520/35697/24, в якій був предмет спору - розгляд запиту на інформацію, суд не зобов'язував відповідача вчинити дії щодо самої видачі виконавчого листа, а лише зобов'язував розглянути відповідний запит про інформацію та надати відповідну відповідь.
Окрім того, суд повторно наголошує, що рішенням від 04.03.2025 по справі № 520/35697/24 зобов'язано Харківський окружний адміністративний суд надати інформацію на його запит від 24 грудня 2024 року, щодо строків надсилання виконавчих документів за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07 червня 2024 року у справі №520/8399/24 та за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року по справі №520/19198/24 засобами поштового зв'язку рекомендованим відправленням із супровідним листом йому, як стягувачу.
Інших зобов'язань до відповідача рішення суду від 04.03.2025 по справі № 520/35697/24 не містить.
Таким чином, станом на дату розгляду заяви позивача про встановлення судового контролю, відповідачем виконано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 по справі № 520/35697/24 в межах зобов'язання надати інформацію на його запит від 24 грудня 2024 року, щодо строків надсилання виконавчих документів за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07 червня 2024 року у справі №520/8399/24 та за Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року по справі №520/19198/24.
Водночас, сама по собі незгода позивача із змістом відповіді відповідача на публічний запит не є свідченням невиконання відповідачем рішення суду, яким його зобов'язано надати інформацію на запит. Тобто, незгода зі змістом відповіді на запит сама по собі не свідчить про невиконання судового рішення, оскільки судове рішення про надання відповіді зобов'язує надати відповідь у встановлений строк, а не гарантує згоду з її змістом. Невиконанням буде вважатися повна відсутність відповіді або її несвоєчасне надання.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №520/35697/24 за позовом ОСОБА_1 до Харкiвського окружного адмiнiстративного суду про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 166, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №520/35697/24 за позовом ОСОБА_1 до Харкiвського окружного адмiнiстративного суду про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя І.Г.Ясиновський