про призначення експертизи
. 19 листопада 2025 рокум. ПолтаваСправа № 440/12234/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Чеснокової А.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про призначення експертизи по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центру оцінювання функціонального стану особи Державнї установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України", в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Центру оцінювання функціонального стану особи ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» щодо ненадання відповіді на скаргу ОСОБА_1 від 18.06.2025р;
зобов'язати Центр оцінювання функціонального стану особи розглянути скаргу ОСОБА_1 та надати мотивовану письмову відповідь;
визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди Центру оцінювання функціонального стану особи від 05.06.2025 р. як таке, що ухвалене з порушенням процедурних норм та на підставі нормативного акта, що втратив чинність;
зобов'язати Центр оцінювання функціонального стану особи провести повторне оцінювання функціонального стану ОСОБА_1 іншою експертною командою, відповідно до Постанови КМУ N? 1338 від 15.11.2024 р., з урахуванням медичних документів Державної установи «Інститут неврології, психіатрії та наркології ім. П.В. Волошина Національної академії медичних наук України» та підтвердженого причинно-наслідкового зв'язку з бойовим пораненням.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
22.10.2025 повторно до суду надійшло клопотання позивача про призначення комісійної судово-медичної експертизи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 витребувано у Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" письмові пояснення щодо доводів позивача, викладених у клопотанні від 22.10.2025 про призначення комісійної судово-медичної експертизи.
Відповідач письмових пояснень щодо призначення комісійної судово-медичної експертизи до суду не надав.
Вирішуючи дане клопотання, суд виходить з наступного.
Як свідчать матеріали справи, позивачем подано до суду клопотання від 22.10.2025, проведення якої доручити Державній спеціалізованій установі "Полтавське обласне бюро судово-медичної експертизи" (вул. Олеся Гончара, будинок 33-Д, м. Полтава, Полтавська область, 36039), на вирішення якої поставити питання:
- Який ступінь тяжкості тілесних ушкоджень має ОСОБА_1 від отриманої вибухової травми (поранення) та її наслідків?
- Який відсоток втрати загальної працездатності має ОСОБА_1 внаслідок цієї травми (поранення)?
- Чи є теперішній стан здоров'я ОСОБА_1 результатом перенесеної вибухової травми (поранення)?
Відповідно до приписів частин 1, 3 - 6 статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також КАС України), суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
З огляду на вищевказані норми КАС України, суд володіє повноваженнями призначати судово-медичну експертизу, і в даній адміністративній справі наявна сукупність підстав для цього, передбачених частиною 1 статті 102 КАС України.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 № 4038-XII, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до абзацу 3 частини 2 статті 7 Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 № 4038-XII, до державних спеціалізованих установ належать науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України.
Згідно з пунктом 1.1 Інструкції про проведення судово-медичної експертизи затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.95р, №6, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 липня 1995 р, за №254/790 (надалі, також Інструкція), судово-медична експертиза проводиться з метою дослідження на підставі спеціальних знань матеріальних об'єктів, що містять інформацію про обставини справи, яка перебуває в провадженні органів дізнання, слідчого, прокурора чи суду.
Відповідно до пункту 1.2 Інструкції, судово-медична експертиза здійснюється на принципах законності, об'єктивності, повноти дослідження та незалежності державними установами - бюро судово-медичних експертиз.
Згідно з підпунктом 1.4.5 Інструкції, до компетенції судово-медичної експертизи належить експертиза за матеріалами кримінальних та цивільних справ. Суд зазначає, що станом на момент прийняття даної інструкції не діяло системи адміністративних судів, а тому матеріали адміністративної справи приріЗгідно з пунктом 4 частини 2 статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів. Враховуючи дослідження судом всіх письмових доказів наявних в матеріалах адміністративної справи та відсутність можливості у продовженні розгляду справи до отримання результатів експертизи, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність призначення у справі судової експертизи, оскільки для з'ясування обставин, що мають значення для справи необхідні спеціальні знання.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України Суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів;
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 48, 173, 183, 223, 236, 256, 293-295 КАС України, суд, -
Призначити у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії комісійну судово-медичну експертизу.
Доручити проведення експертизи Державній спеціалізованій установі "Полтавське обласне бюро судово-медичної експертизи" (вул. Олеся Гончара, будинок 33-Д, м. Полтава, Полтавська область, 36039).
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1. Який ступінь тяжкості тілесних ушкоджень має ОСОБА_1 від отриманої вибухової травми (поранення) та її наслідків?
2. Який відсоток втрати загальної працездатності має ОСОБА_1 внаслідок цієї травми (поранення)?
3. Чи є теперішній стан здоров'я ОСОБА_1 результатом перенесеної вибухової травми (поранення)?
Витрати пов'язані з проведенням експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Зобов'язати ОСОБА_1 надати експерту/експертній установі оригінали первинних документів, які наявні у нього та необхідні для проведення експертизи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків, встановлену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Зупинити провадження у справі на період проведення експертизи до одержання її результатів.
Для проведення експертизи матеріали справи №440/12234/25 надати Державній спеціалізованій установі "Полтавське обласне бюро судово-медичної експертизи" (вул. Олеся Гончара, будинок 33-Д, м. Полтава, Полтавська область, 36039).
Провадження у справі зупинити до одержання судом результатів експертизи.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг.
Суддя А.О. Чеснокова