Рішення від 20.11.2025 по справі 420/23067/25

Справа № 420/23067/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 14.07.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом № 19/зм від 30.08.2024 року, викладене у пункті 15 Протоколу Комісії;

2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 кошти, призначені для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , в сумі 15000000 грн (п'ятнадцять мільйонів гривень), але не отримані ним у зв'язку із смертю ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі свідоцтва про спадщину за законом НТО 010980 від 13.11.2024 року, по спадкові справі № 251/2024, перерахувати доньці - ОСОБА_1 в сумі 15000000 грн (п'ятнадцять мільйонів гривень), згідно порядку, встановленому пунктом 1.10. «Порядку та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45.

Ухвалою судді від 21.07.2025 постановлено позовну заяву залишити без руху, встановивши 10-денний строк для усунення недоліків, шляхом надання до суду позовної заяви з вимогами викладеними у відповідності до ч. 1 ст. 5 КАС України, шляхом визначення в ній, які саме протиправні, на її переконання, рішення, дії та бездіяльність, кожного з відповідачів призвели до порушення її прав та оскаржуються ним до суду.

04.08.2025 до суду від представника позивача надійшла заява (вх. №ЕС/78697/25) про усунення недоліків, шляхом приєднання в якості додатку позовної заяви в новій редакції, в якій позовні вимоги викладені наступним чином:

1. Визнати протиправним та скасувати пункт 15 рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, Оформленого Протоколом № 19/зм від 30.08.2024 року.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . На підставі заяви ОСОБА_1 до Саратської державної нотаріальної контори було заведено спадкову справу 251/2024, що підтверджується витягом №78409654 від 19.09.2024 року. ОСОБА_2 реалізував своє право на отримання вказаної одноразової грошової допомоги звернувшись у лютому 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Одноразова грошова допомога у розмірі 15.000.000 (п'ятнадцять мільйонів) гривень була призначена ОСОБА_2 рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладеним у пункті 67 протоколу №130/168 від 21.06.2024 року), яку він не встиг отримати за життя. Вказані кошти, у вигляді одноразової грошової допомоги, які стали складовою спадкової маси належали спадкодавцю згідно довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.10.2024 року № 943/21418. ІНФОРМАЦІЯ_6 за вихідним від 21.12.2024 №943/3ВГ/1508 та від 26.05.2025 №943/10681 надіслано запити (інформація) до Саратської державної B нотаріальної контори Одеської області щодо скасування (внесення змін) свідоцтво про право на спадщину за законом серія НТО №010980 від 13.11.2024, зареєстроване в реєстрі за №1047, як таке що складене на підставі помилкової інформації, що не відповідає дійсності, оформленої довідкою від 10.10.2024 №943/21418.» Із вказаної відповіді вбачається, що представниками ІНФОРМАЦІЯ_7 невірно визначено статус ОСОБА_1 , як «сестри загиблого ОСОБА_3 , із визначенням даної особи утриманкою військовослужбовця ОСОБА_3 », що спотворило підставу та порядок розгляду поданих нею заяви та додаткових документів. Таким чином, подальше рішення про повернення до ІНФОРМАЦІЯ_7 комплекту документів відносно ОСОБА_1 грунтувалось на помилковому визначенні її статусу, який не дає ОСОБА_1 права на отримання коштів ОГД.

Крім того у вказаній заяві просить відстрочити сплату судового збору за позовом до моменту ухвалення рішення.

Ухвалою судді від 08.08.2025 постановлено відстрочити сплату судового збору на строк до ухвалення рішення по справі з дня відкриття провадження у справі; прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрити провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; витребувати від Міністерства оборони України належним чином засвідчені копії всіх документів, за результатами розгляду яких було прийнято рішення у формі протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 30.08.2024 № 19/зм, а також повний текст такого протоколу комісії.

15.09.2025 від представника МОУ надійшов відзив (вх. №ЕС/96029/25), в якому заявник просить суд поновити строк для надання відзиву, а також надання доказів по справі; у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 18.09.2025 постановлено задовольнити клопотання представника відповідача Міністерства оборони України (вх. №ЕС/96029/25 від 15.09.2025) щодо поновлення строку на подання відзиву та витребуваних судом доказів; поновити Міністерству оборони України строк для подання до суду відзиву та доказів у справі №420/23067/25.

У зазначеному відзиві відповідач проти позовних вимог заперечує та вказує, що на момент прийняття рішення Комісії МОУ згідно п.67 від

21.06.2024 №130/168 у Комісії МОУ була відсутня інформація про те, що заявник ( ОСОБА_2 ), який звернувся із заявою від 07.02.2024 про отримання одноразової грошової допомоги, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто до прийняття Комісією МОУ рішення про виплату йому одноразової грошової допомоги. А тому після виявлення факту смерті ОСОБА_2 , ще до прийняття рішення, Комісія МОУ переглянула раніше прийняте нею рішення (п.67 Протоколу засідання комісії МОУ від 21.06.2024 №130/168) і ухвалила нове рішення (п.15 Протоколу №19/зм від 30.08.2024), яким скасувала попереднє своє рішення. Вже після скасування рішення про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в серпні2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_8 помилково і безпідставно було надано Саратськійдержавній нотаріальній конторі довідку від 10.10.2024 №943/21418 про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі - 15,0 млн. гривень, яка була призначена рішенням Комісії МОУ (п.67 Протоколу №130/168 від 21.06.2024), але при цьому не було враховано, що зазначене рішення в подальшому вже було скасоване Комісією МОУ (п.15 Протоколу №19/зм від 30.08.2024 р.). А тому підстав для надання такої довідки нотаріусу у ІНФОРМАЦІЯ_7 не було. По даному факту в ІНФОРМАЦІЯ_9 було проведено службове розслідування і виконавець листа від 10.10.2024 №943/21418, який готував відповідь на запит нотаріуса і помилково вказав недостовірну (неперевірену) інформацію, щодо прийнятих рішень Комісією МОУ, за результатами службового розслідування був притягнутий до дисциплінарної відповідальності (наказом керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 12.05.2025 №249). Після цього ІНФОРМАЦІЯ_8 кілька разів (вих.№943/ЗВГ/1508 від 21.12.2024 та вих.№943/10681 від 26.05.2025) звертався до Саратської державної нотаріальної контори з листами про скасування (внесення змін) в видане свідоцтво про право на спадщину за законом серія НТО №010980 від 13.11.2024, але нотаріусом вказані клопотання ІНФОРМАЦІЯ_7 залишені без задоволення.

Міністерство оборони України вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заявлених до Міноборони, так як Комісія МОУ риймаючи рішення викладене у п.15 Протоколу №19/зм від 30.08.2024 р. діяла законно і самостійно виправила помилкове своє рішення (п.67 Протоколу №130/168 від 21.06.2024) після з'ясування того, що на момент його прийняття Комісії МОУ не було відомо, що заявник ( ОСОБА_2 ) помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

29.09.2025 від представника позивача надійшла заява (вх. №ЕС/101375/25), в якій заявник просить суд поновити строк для подання відповіді на відзив.

06.10.2025 суд ухвалив у задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Павленка А.Л. (вх. №ЕС/101375/25 від 29.09.2025) щодо поновлення строку на подання відповіді на відзив - відмовити.

Станом на дату розгляду справи, інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов, наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено такі факти та обставини.

ОСОБА_3 , відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , є сином ОСОБА_2 .

ОСОБА_3 , відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 26.12.2023 №371, смерть ОСОБА_3 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби із захисту Батьківщини.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (протокол №130/168 від 21.06.2024 п.67), розглянувши подані документи, комісія прийшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до п.2 постанови КМУ №168 від 28.02.2022, батьку загиблого ІНФОРМАЦІЯ_11 у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_10 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 25.04.2024 №321/КЦ/4192 - в сумі 15000000,00 грн.

ОСОБА_2 , відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 скерував на адресу Саратської державної нотаріальної контори в Одеській області лист від 10.10.2024 №943/21418 у якому повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», ОСОБА_2 рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (протокол №130/168 від 21.06.2024 п.67) призначена сума одноразової грошової допомоги у розмірі 15000000,00 грн, на яку померлий має право у зв'язку із загибеллю його сина ОСОБА_3 та яка не була отримана ним за життя.

ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про народження № НОМЕР_5 є донькою ОСОБА_2 .

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченим державним нотаріусом Саратської державної нотаріальної контори в Одеській області (спадкова справа №251/2024, зареєстровано в реєстрі за №1047), спадкоємцем майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_12 , є його дочка ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво складається з суми одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум у розмірі 15000000,00 грн, на яку померлий мав право у зв'язку із загибеллю його сина ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_11 , які належали спадкодавцю на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 10.10.2024 №943/21418.

Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (протокол №19/зм від 30.08.2024 п.15), у зв'язку з уточненням кола осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги та виправленням описок прийняті рішення:

«п.15 Згідно з п.67 рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 21.06.2024 №130/168 одноразову грошову допомогу призначено батьку загиблого солдата ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 25.04.2024 №321/КЦ/4192 - в сумі 15000000,00 грн.

Батько загиблого ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Допомога була призначена, оскільки даних про смерть батька на час призначення допомоги не було.

Згідно висновку ІНФОРМАЦІЯ_7 мати загиблого померла у 2022 році, інших осіб, які мають (можуть мати) право на одноразову грошову допомогу не встановлено.

У зв'язку з цим пункт 67 протоколу засідання Комісії від 21.06.2024 №130/168 скасувати».

Вважаючи спірне рішення протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи дану справу, суд виходить з такого.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі здійснює Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно з п.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до підпунктів 1-3 п.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;

3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Згідно з ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Відповідно до п.3 ст.16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Згідно з п.п.9 і 10 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

28.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (надалі - Постанова № 168, в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абз.1-3 п.2 Постанови № 168 сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 (надалі - Порядок № 975, в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.10 Порядку № 975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

- витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

- витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповідно до п.13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Матеріалами справи стверджується, що батько загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , звернулася із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.

Згідно витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (протокол №130/168 від 21.06.2024 п.67), розглянувши подані документи, комісія прийшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до п.2 постанови КМУ №168 від 28.02.2022, батьку загиблого ІНФОРМАЦІЯ_11 у період дії воєнного стану солдата ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_10 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 25.04.2024 №321/КЦ/4192 - в сумі 15000000,00 грн.

В подальшому вказане рішення було скасовано відповідачем, оскільки на час його прийняття батько загиблого помер, через що він не міг бути суб'єктом отримання спірної допомоги.

Суд враховує, що фактичними обставинами стверджується, що ОСОБА_2 реалізував своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку з чим йому таку допомогу було призначено.

Однак про факт смерті ОСОБА_2 відповідач повідомлений не був, що не оспорюється позивачем, тому рішення ухвалювалося на підставі тих матеріалів, які містилися у справі.

При цьому, відповідно до частини першої статті 24 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.

У статті 25 ЦК України передбачено, що здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи.

За правилами частин другої та четвертої цієї статті цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті.

У статті 26 ЦК України вказано, що всі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов'язки. Фізична особа здатна мати усі майнові права, що встановлені цим Кодексом, іншим законом. Фізична особа здатна мати інші цивільні права, що не встановлені Конституцією України, цим Кодексом, іншим законом, якщо вони не суперечать закону та моральним засадам суспільства. Фізична особа здатна мати обов'язки як учасник цивільних відносин.

Оскільки на момент смерті ОСОБА_2 у останнього не виникло право на отримання одноразової грошової допомоги за рішенням комісії Міністерства оборони України (якого на той час навіть не існувало) і відповідні суми йому не належали за життя, тому і право на їх отримання не може бути набутим.

Правовідносини, які стались між ОСОБА_2 та комісією Міністерства оборони України жодного правонаступництва не допускають.

Підсумовуючи наведене, суд не вбачає спірне рішення про скасування допомоги ОСОБА_2 протиправним з огляду на вищевикладене.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість вимог даного позову.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до приписів ст.139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 );

Відповідач - Міністерство оборони України (03168, м. Київ-168, просп. Повітряних сил України, 6, код ЄДРПОУ 00034022);

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА

.