20 листопада 2025 р. № 400/6698/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВійськової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,
прозобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить суд: зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує,що відповідач виконувати Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2025 року та скасовувати наказ командира ВЧ НОМЕР_1 № 221 від 18.07.2024 року про призначення ОСОБА_1 на посаду номера обслуги 2 гранатометного відділення гранатометного взводу вогневої підтримки 2 десантно-штурмового батальйону НОМЕР_2 (бригада ДШВ) та зарахування його до списків особового складу командування частини не має наміру з посиланням на той факт, що наказ командира військової частини НОМЕР_1 №221 від 18.07.2024 про призначення ОСОБА_1 на посаду номера обслуги 2 гранатометного відділення гранатометного взводу вогневої підтримки 2 десантно-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 вичерпав свою дію фактом його виконання, оскільки є актом індивідуальної дії разового застосування та наразі відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 3 від 02.01.2025 солдата ОСОБА_1 зараховано у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 .
05.06.2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду позвачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення в порядку ст. 382 КАС України.
Захист порушеного права особи на отримання безумовного виконання судового рішення гарантується державою відповідно до статті 129-1 Конституції України. Заява в порядку судового контролю підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
На дату звернення до суду з даним позовом заяву позивача не розглянуто, у зв'язку із чим позивач з метою ефективного поновлення своїх порушених прав, свобод і законних інтересів вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 01.07.2025 року по справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін
Представник відповідача подав відзив на адміністративний позов зі змістом позовних
вимог не погоджується, наполягає на правомірності дій відповідача оскільки позивач після призову на військову службу під час мобілізації набув статусу військовослужбовця, а оскаржувані накази є актами одноразового застосування, які станом на час вирішення справи вичерпали свою дію внаслідок призову позивача на військову службу по мобілізації, тому їх скасування не має наслідком звільнення позивача з військової служби є протиправними та такими, що порушують право позивача на ефективний судовий захист свого прушеного права.
Згідно до ст. ст.262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 , в якій просив: визнати незаконним та скасувати наказ т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 №127 від 08 травня 2024 року про призов на військову службу за мобілізацією ОСОБА_1 ; визнати незаконним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про призначення ОСОБА_1 на посаду номера обслуги 2 гранатометного відділення гранатометного взводу вогневої підтримки 2 десантно-штурмового батальйону (бригада ДШВ) та зарахування його до списків особового складу.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2025 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року скасовано та ухвалено постанову про задоволення позовних вимог, а саме вирішено: визнати протиправним та скасувати наказ т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 Ю. № 127 від 08.05.2024 року про призов на військову службу за мобілізацією ОСОБА_1 ; визнати протиправним та скасувати наказ командира ВЧ НОМЕР_1 № 221 від 18.07.2024 року про призначення ОСОБА_1 на посаду номера обслуги 2 гранатометного відділення гранатометного взводу вогневої підтримки 2 десантно-штурмового батальйону НОМЕР_2 (бригада ДШВ) та зарахування його до списків особового складу.
Постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 05.03.2025 року.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, військова частина НОМЕР_1 звернулася з касаційною скаргою на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 400/9081/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача акціонерне товариство "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект" про визнання протиправними та скасування наказів.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду від 11.04.2025 року касаційну скаргу повернуто особі, яка її подала.
20.03.2025 року представник ОСОБА_1 , звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з заявою щодо видачі виконавчих листів у справі № 400/9081/24.
Листом від 24.03.2025 року у видачі виконавчих листів було відмовлено з посиланням на те, що резолютивна частина постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2025 року не передбачає заходів примусового виконання.
Представник позивача звернулася з адвокатськими запитами щодо виконання рішення апеляційного суду у справі № 400/9081/24 до відповідачів: ІНФОРМАЦІЯ_3 та військової частини НОМЕР_1 .У відповідь на запит ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив, що на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2025 року по справі № 400/9081/24 скасувано пункт 1 наказу тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 08 травня 2024 року № 127 про призов на військову службу під час оголошення загальної мобілізації в Україні матроса ОСОБА_1 , 1977 р.н.до військової частини НОМЕР_3 , як нереалізований.
Військовою частиною НОМЕР_1 надано відповідь, що виконувати Постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2025 року та скасовувати наказ командира ВЧ
НОМЕР_1 № 221 від 18.07.2024 року про призначення ОСОБА_1 на посаду номера обслуги 2 гранатометного відділення гранатометного взводу вогневої підтримки 2 десантно-штурмового батальйону НОМЕР_2 (бригада ДШВ) та зарахування його до списків особового складу командування частини не має наміру з посиланням на той факт, що наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 221 від 18.07.2024 про призначення ОСОБА_1 на посаду номера обслуги 2 гранатометного відділення гранатометного взводу вогнево'і підтримки 2 десантно-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 вичерпав свою дію фактом його виконання, оскільки є актом індивідуальної дії разового застосування та наразі відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 3 від 02.01.2025 солдата ОСОБА_1 зараховано у розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 .
05.06.2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду позвачем подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення в порядку ст. 382 КАС України.
Захист порушеного права особи на отримання безумовного виконання судового рішення гарантується державою відповідно до статті 129-1 Конституції України
Заява в порядку судового контролю підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання не розглянуто, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 листопада 2022 року за № 1407/38743, затверджено Інструкцію з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, яка визначає організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України.
Відповідно до п.1, п.3 Розділу XII Інструкції № 280 облік особового складу в особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців щодо прихованої мобілізації або з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, ведеться у порядку, установленому на мирний час, та з урахуванням особливостей, викладених у цьому розділі.
Військовослужбовці військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період зараховуються в день прибуття до списків особового складу військової частини в порядку, установленому пунктами 13 і 14 розділу II цієї Інструкції.
Первинне призначення на посади військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також призначення (переміщення) військовослужбовців, які перебувають на військовій службі, відповідно до їх мобілізаційного призначення за мобілізаційним планом, здійснюються наказом командира військової частини по стройовій частині до закінчення заходів від мобілізування незалежно від номенклатури посад для призначення.
Пунктом 14 Розділу ІІ Інструкції встановлено, що зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу (або прийому на роботу працівників) здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.
Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків
військової частини (про прийом на роботу працівника) є, зокрема, для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.
З вказаних норм у їх сукупності слідує, що організація обліку та призову громадян в особливий період, в тому числі щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу, покладена на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Разом з тим, зарахування до штату військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини. Відповідне зарахуванням здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно пункту 15 розділу ІІ Інструкції № 280, виключення із списків особового складу військової частини проводиться наказом по стройовій частині в такі строки: військовослужбовців, звільнених з військової служби, призначених для проходження військової служби до інших військових частин (у тому числі на посади національного контингенту, як національного персоналу, що не входить до складу національного контингенту, до багатонаціональних органів військового управління, до дипломатичних представництв України, а також направлених на навчання (для підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації) за кордоном та в інших цілях передбачених законами строком понад один рік), зарахованих на навчання до військових навчальних закладів, обраних народними депутатами України, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі, а також направлених для проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) - з дня вибуття.
Згідно з п.17 Інструкції № 280 забороняється зараховувати до списків особового складу військової частини наказом по стройовій частині осіб, які прибули без документів.
Отже, у відповідності до п.14 Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового здійснюється наказом командира військової частини по стройовій частині у день їх прибуття (прийому на роботу) до військової частини.
Судом встановлено, що відповідачем на адвокатський запит надана відповідь де вказано, що позивач ОСОБА_1 продовжує перебувати в списках особового складу 2 десантно - штурмового батальону частини, хоча і переведений в розпорядження командира за станом здоров'я.
При виданні наказу про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини військова частина НОМЕР_1 не мала підстав піддавати сумніву, що направляючи позивача до військової частини районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки здійснив всі передбачені законом заходи, спрямовані на встановлення наявності/відсутності законних підстав для його мобілізації на військову службу.
Суд бере до уваги, що в судовому порядку вже було встановлено, що ОСОБА_1 було незаконно мобілізовано наказом т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 № 127 від 08.05.2024 року на військову службу, а чинним законодавством щодо проходження військової служби не передбачено, що скасування документів з оформлення процедури мобілізації має наслідком скасування наказу про зарахування особи до складу військової частини та виключення такої особи зі складу військової частини, куди її направлено відповідним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, суд приходить до висновку, що наявні всі правові підстави щодо зобов'язання військової частини НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини з дня набрання Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2025 року у справі № 400/9081/24 законної сили як незаконно мобілізованого.
З огляду на вищевикладене, суд обираючи належний спосіб захисту порушеного права
позивача, з метою його ефективного захисту, приходить до висновку що своїми протиправними діями відповідач призводить до не виключення позивача зі списків особового складу військової частини та саме визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання про виключення позивача зі списків особового складу буде відповідатиме об'єкту порушеного права у спірних правовідносинах та буде достатнім та необхідним і в повній мірі забезпечить повне припинення порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено суду правомірність спірних правовідносин.
Позов задовольнити.
Судовий збір розподіляється відповідно ст. 139 КАС України та підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 968,96 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Військової частини щодо не виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати в розмірі 968,96 грн.
4. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко