Іменем України
20 листопада 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/13462/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Підприємство з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" (далі - позивач, ПІІ «АМІК») звернулося до суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач), в якому просить:
-визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №№0008630703, 0008640703 від 08.12.2021.
В обґрунтування позову зазначено, що 13 грудня 2021 року позивачем отримано два податкових повідомлення-рішення винесених центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, а саме:
1. № 0008630703 від 08.12.2021, згідно акту перевірки № 24353/15-32-09-02/30603572 від 08.11.2021, на АЗС № 16-19, м. Одеса, вул. Дальницька, 49, встановлено порушення п. 230.1.3. ст. 230 ПК України , сума штрафу 6000,00 грн;
2. № 0008640703 від 08.12.2021, згідно акту перевірки № 24339/15-32-09-02/30603572 від 08.11.2021, на АЗС № 16-11, м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 65, встановлено порушення п. 230.1.3. ст. 230 ПК України, сума штрафу 6000,00 грн.
Актами перевірки зафіксовано один вид порушення на АЗС ПП «АМІК УКРАЇНА», а саме: в порушення підпункту 230.1.3, пункту 230.1, статті 230 ПКУ, пункту 21 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ та п.5, п.6, п.7 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів- лічильників і рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 року №891 (із змінами та доповненнями), ПІІ "АМІК УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 30603572) несвоєчасно передані до реєстру дані, передбачені ПКУ та даним Порядком (щоденні дані обігу пального), з витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу.
Не погодившись із висновками Актів перевірок, Підприємство звернулося до ГУ ДПС у Одеській області із запереченнями вих. №№ 2177, 2178 від 11.11.2021.
Розглянувши вказані заперечення, ГУ ДПС в Одеській області листом від 18.11.2021 15582/КПР/15-32-09-02-06 повідомило про відмову у задоволенні заперечень ПП«АМІК».
Не погодившись із висновками Акту перевірки та ППР, позивач звернувся зі Скаргою (вих. № 2537 від 16.12.2021) до ДПС України.
У відповідності із рішенням про результати розгляду від 10.08.2022 № 8929/6/99-00- 06-03-02-06 ДПС України скаргу залишило без задоволення, а ППР без змін.
Позивач не погоджується із податковими повідомленнями-рішеннями №№0008630703, 0008640703 від 08.12.2021, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 вересня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва 27.09.2022 надіслав відзив, в якому зазначив наступне.
Головним управлінням ДПС в Одеській області було проведено фактичну перевірку підприємства АЗС «Амік Україна» розташованої за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 65. АЗС № 16-11 та АЗС № 16-19 - Одеська обл., м. Одеса, вул. Дальницька, 49.
За результатом перевірки АЗС складено акти від 08.11.2021 № 24339/15-32-" 09-02/30603572, № 24353/15-32-09-02/30603572 та встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме:
-п.п 230.1.3, п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 (із змінами та доповненнями) - незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального з урахуванням довідок про дні, в які акцизний склад не працює за 6 днів, відповідальність за дане порушення згідно з п. 128.3 ст. 128 Податкового кодексу тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожен не поданий електронний документ - (1000 грн. *6 - кількість неподаних електронних документів = 6 000 грн.)-АЗС№ 16-11;
-п.п 230.1.3, п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 (із змінами та доповненнями) - незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального з урахуванням довідок про дні, в які акцизний склад не працює за 6 днів, відповідальність за дане порушення згідно з п. 128.3 ст.128 Податкового кодексу тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожен не поданий електронний документ - (1000 грн. *6 - кількість неподаних електронних документів = 6 000 грн.) - АЗС № 16-19.
Щодо не формування та не подання позивачем даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального, відповідач зазначив, що позивач в додатках до позовної заяви надав протоколи, які начебто підтверджують що довідки про зведені дані (обсяги пального) були сформовані та направлені вчасно, а також наголосив, що до ДПС України кожна довідка направлялась тричі або двічі. Однак, в даних протоколах контролюючий орган не вбачає реального відображення та підтвердження того факту, що довідки були надіслані вчасно.
Враховуючи вищевикладене, у контролюючого органу були наявні правові підстави для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п. 128.3 ст.128 Податкового кодексу, а тому податкові повідомлення-рішення від 08.12.2021 № 0008630703 та № 0008640703 не підлягають скасуванню, так як винесені виключно на підставі норм чинного податкового законодавства.
Позивачем через підсистему «Електронний суд» надіслано відповідь на відзив, в якому вказав, що відповідачем не було проаналізовано (вкотре) подані позивачем документи (зокрема протоколи надсилання довідок) на підтвердження того, що Підприємство було забезпечено вчасне подання довідок та не надано ґрунтовних заперечень з цього приводу. Факт наявності чи відсутності вини ДПС не є підставою для притягнення до відповідальності позивача, який повною мірою виконав свої обов'язки із своєчасного формування на направлення добових довідок.
Факт наявності чи відсутності вини ДПС не є підставою для притягнення до відповідальності позивача, який повною мірою виконав свої обов'язки із своєчасного формування на направлення добових довідок.
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року прийнято справу №640/13462/22 до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропоновано сторонам протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали надіслати суду через підсистему "Електронний суд" додаткові письмові пояснення по справі та відповідні докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) іншій стороні копії письмових пояснень та доданих до них документів.
Ухвалу суду від 17.02.2025 сторони отримали в підсистемі "Електронний суд".
Відповідачем через підсистему "Електронний суд" надіслано додаткові пояснення, в яких зазначив, що Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками вважає, що позивачем несвоєчасно подані дані до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівномірів з витратоміра - лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу.
Просив відмовити в задоволенні позовних вимоги.
Позивач через підсистему "Електронний суд" надіслав додаткові пояснення, в яких вказав, що відповідальність розпорядника акцизного складу за несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального наступає виключно за умови наявності вини такого розпорядника акцизного складу.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у задоволенні клопотання Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору у справі на стороні відповідача відмовлено.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року №793/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що Підприємство з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА", код ЄДРПОУ 30603572, 04071, місто Київ, вулиця Верхній Вал, будинок 68. Основний вид діяльності 46.71 оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Головним управлінням ДПС в Одеській області було проведено фактичну перевірку ПП «АМІК Україна» за адресою Одеська область, м. Одеса, вул. Дальницька, буд. 49 - АЗС, з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, контроль за виконанням яких покладений на органи ДПС.
За результатом перевірки АЗС складено акт від 08.11.2021 №24353/15-32-09-02/30603572 про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС, яким зафіксовано порушення пункту № 11 переліку, а саме не забезпечено з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового п. 128-1.3 ст. 128 Кодексу.
Позивачем до Головного управління ДПС в Одеській області направлено заперечення на Акт фактичної перевірки від 08.11.2021 № 24353/15-32-09-02/30603572 №2177 від 11.11.2021, в яких просив прийняти до уваги надані Заперечення до Акту та врахувати їх під час прийняття рішень щодо наявності порушень податкового законодавства України підприємством та не виносити податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій до Підприємства.
08 грудня 2021 року Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, на підставі акту перевірки від 08.11.2021 №24353/15-32-09-02/30603572, винесено податкове повідомлення-рішення №0008630703, яким застосовано до Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6000,00 грн.
Також Головним управлінням ДПС в Одеській області було проведено фактичну перевірку ПП «АМІК Україна» за адресою Одеська область, м. Одеса, вул. Генерала Петрова, буд. 65, з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, контроль за виконанням яких покладений на органи ДПС.
За результатом перевірки АЗС складено акт від 08.11.2021 №24339/15-32-09-02/30603572 про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС, яким зафіксовано порушення пункту № 11 переліку, а саме не забезпечено з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового п. 128-1.3 ст. 128 Кодексу.
Позивачем до Головного управління ДПС в Одеській області направлено заперечення на Акт фактичної перевірки від 08.11.2021 року № 24339/15-32-09-02/30603572 №2178 від 11.11.2021, в яких просив прийняти до уваги надані Заперечення до Акту та врахувати їх під час прийняття рішень щодо наявності порушень податкового законодавства України Підприємством та не виносити податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних санкцій до Підприємства.
08 грудня 2021 року Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, на підставі акту перевірки від 08.11.2021 № 24339/15-32-09-02/30603572, винесено податкове повідомлення-рішення №0008640703, яким застосовано до Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6000,00 грн.
Головним управлінням ДПС в Одеській області розглянуті заперечення від 11.11.2021 №2177 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 17.11.2021 №80305/6) до акту про результати фактичної перевірки від 08.11.2021 №24353/15-32-09-02/30603572 та від 11.11.2021 №2178 (вх. Головного управління ДПС в Одеській області від 17.11.2021 №80304/6) до акту про результати фактичної перевірки від 08.11.2021 №24339/15-32-09-02/30603572 «Про результати проведення фактичних перевірок ППІ "АМІК УКРАЇНА" та зазначено, що за висновком акту порушено: п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 -VI (із змінами), за що передбачена відповідальність згідно п. 128-1.3 ст. 128 цього Кодексу. ПІІ "АМІК УКРАЇНА" до заперечень надано квитанції стосовно відправки щоденних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизних складах пального відповідно яких сформовані фактичні залишки пального на АЗС за адресами: Одеська область, м. Одеса, вул. Дальницька, буд.49 та Одеська область, м. Одеса, вул. Генерала Петрова, буд.65 за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 25.08.2021 та 05.06.2021 фактично подано відповідно 20.12.2020, 04.01.2021, 04.01.2021, 04.01.2021, 05.01.2021 та 27.08.2021. Враховуючи вищевикладене, керуючись Податковим кодексом України, висновки викладені в актах перевірок є обґрунтованими та відповідають вимогам діючого законодавства.
Позивачем було подано до ДПС України скаргу на податкові повідомлення-рішення №№ 0008630703, 0008640703 від 08.12.2021, якою просив їх скасувати.
За результатами розгляду скарги ДПС України винесено рішення від 10.08.2021 №8929/6/99-00-06-03-02-06, яким залишено без змін ППР Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 08.12.2021 №№ 0008630703. 0008640703, а скаргу ПІІ «АМІК УКРАЇНА» - без задоволення.
Позивачем подано до ДПС України скаргу від 06.01.2021 № 25 на бездіяльність у відновленні роботи Єдиного державною реєстру витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.
ДПС України надало відповідь від 05 лютого 2021 року на вищевказане звернення.
Незгода позивача із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями зумовила його звернення до суду із даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законодавством.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Згідно підпункту 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Приписами пункту 230.1. статті 230 ПК України передбачено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
За правилами підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Пунктом 12 підрозділу 5 розділу XX ПК України передбачено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;
акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (далі Порядок № 891, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 2 Порядку № 891- 1) витратомір-лічильник (далі - витратомір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для безперервного вимірювання, запам'ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, що проходить через вимірювальний перетворювач у закритих, повністю заповнених трубопроводах;
2) рівнемір - лічильник рівня пального у резервуарі (далі - рівнемір) - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки, призначений для вимірювання рівня пального, за яким обчислюється об'єм пального, що перебуває у резервуарі, за градуювальною таблицею резервуара;
3) резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці;
4) обіг пального - будь-які операції, що передбачають:
фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції);
фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
Отже, при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
За результатом перевірки АЗС складено акти та встановлено порушення вимог чинного законодавства, а саме: незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального з урахуванням довідок про дні, в які акцизний склад не працює за 6 днів
Таким чином, предметом дослідження судом є вчасність подання позивачем даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального.
Згідно з підпунктом 230.1.3. пункту 230.1 статті 230 ПК України, розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Згідно пункту 1 Порядку № 891 цей Порядок визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.
Пунктами 5, 6 Порядку №891 передбачено, що електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять: зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту.
Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює).
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах.
Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня.
Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру / коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.
Відповідно до пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Таким чином, чинним законодавством України передбачено обов'язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Невиконання цього обов'язку тягне за собою відповідальність у вигляді накладення штрафу за кожний неподаний електронний документ.
При цьому, відповідальність розпорядника складу настає у випадку порушення останнім строку направлення даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального. Останній не несе відповідальності за належну роботу Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, зокрема щодо своєчасності доставлення таких даних до контролюючого органу.
Отже, відповідальність розпорядника акцизного складу за несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального наступає виключного за умови наявності вини такого розпорядника акцизного складу.
Як вбачається з матеріалів справи, ПІІ «АМІК Україна» щодо податкового повідомлення-рішення № 0008630703 від 08.12.2021:
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 18.12.2020 була сформована Підприємством 18.12.2020 та тричі направлялася до ДПС України (підтверджується протоколом), а саме: 1. 19.12.2020 о 17:35:21; 2. 19.12.2020 о 23:23:11; 3. 20.12.2020 о 15:37:46 та була доставлена до серверу ДПС України 20.12.2020 о 15:38:06;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 31.12.2020 була сформована Підприємством 31.12.2020 та тричі направлялася до ДПС України (підтверджується протоколом), а саме: 1. 01.01.2021 о 16:26:55; 2. 01.01.2021 року о 18:15:47; 3. 01.01.2021 о 23:03:57 та була доставлена до серверу ДПС України 01.01.2021 о 16:26:29 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:03:04;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 01.01.2021 була сформована Підприємством 01.01.2021, направлена до ДПС України (підтверджується протоколом) 02.01.2021 о 16:43:01 та доставлена до серверу ДПС України 02.01.2021 о 16:42:34 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:05:58;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 02.01.2021 була сформована Підприємством 02.01.2021, направлена до ДПС України (підтверджується протоколом) 03.01.2021 о 17:56:32 та доставлена до серверу ДПС України 03.01.2021 о 17:56:13 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:08:34;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 03.01.2021 була сформована Підприємством 03.01.2021, направлена до ДПС України (підтверджується протоколом) 04.01.2021 о 19:09:59 та доставлена до серверу ДПС України 04.01.2021 о 19:09:40 та до Центрального рівня ДПС України 05.01.2021 о 08:24:28;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 25.08.2021 була сформована Підприємством 25.08.2021, та двічі направлялася до ДПС України (підтверджується протоколом), а саме: 1. 26.08.2021 о 16:27:29; 2. 26.08.2021 о 19:05:46; та була доставлена до серверу ДПС України 27.08.2021 о 03:32:11 та до Центрального рівня ДПС України 27.08.2021 о 03:33:04.
ПІІ «АМІК Україна» щодо податкового повідомлення-рішення № 0008640703 від 08.12.2021:
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 18.12.2020 була сформована Підприємством 18.12.2020 та тричі направлялася до ДПС України (підтверджується протоколом), а саме: 1. 19.12.2020 о 17:35:25; 2. 19.12.2020 о 23:23:13; 3. 20.12.2020 о 15:37:48 та була доставлена до серверу ДПС України 20.12.2020 о 15:38:17;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 31.12.2020 була сформована Підприємством 31.12.2020 та тричі направлялася до ДПС України (підтверджується протоколом), а саме: 1. 01.01.2021 о 16:26:51; 2. 01.01.2021 о 18:15:45; 3. 01.01.2021 о 23:03:55 та була доставлена до серверу ДПС України 01.01.2021 о 16:26:30 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:03:13;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 01.01.2021 була сформована Підприємством 01.01.2021, направлена до ДПС України (підтверджується протоколом) 02.01.2021 о 16:43:06 та доставлена до серверу ДПС України 02.01.2021 о 16:42:36 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:13:02;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 02.01.2021 була сформована Підприємством 02.01.2021, направлена до ДПС України (підтверджується протоколом) 03.01.2021 о 17:56:36 та доставлена до серверу ДПС України 03.01.2021 о 17:56:17 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:08:39;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 03.01.2021 була сформована Підприємством 03.01.2021, направлена до ДПС України (підтверджується протоколом) 04.01.2021 о 19:10:03 та доставлена до серверу ДПС України 04.01.2021 о 19:09:45 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 19:09:45;
-довідка про зведені дані (обсяги пального) за 25.08.2021 була сформована Підприємством 25.08.2021, та двічі направлялася до ДПС України (підтверджується протоколом), а саме: 1. 26.08.2021 о 16:27:23; 2. 26.08.2021 о 19:05:44; та була доставлена до серверу ДПС України 27.08.2021 о 03:29:42 та до Центрального рівня ДПС України 27.08.2021 о 03:30:35.
З наведеного вбачається, що позивачем зі свого боку здійснено усі необхідні дії щодо вчасного формування та направлення до податкового органу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі.
Отже, ПІІ «АМІК Україна» було виконано зобов'язання, які чинним податковим кодексом України покладено на розпорядника акцизного складу, а саме: 1) в поточну дату сформовані довідки про зведені дані (обсяги пального); 2) у визначені Пунктом 6 Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджених постановою КМУ від 22 листопада 2017 року № 891 строки наступного дня направлені засобами електронного зв'язку до ДПС України.
Суд вказує, що неможливість прийняття Довідок про зведені дані (обсяги пального) сервером ДПС України знаходяться поза межами впливу та регулювання ПІІ «АМІК Україна», і як наслідок позивач не може нести відповідальність за дії органу державної влади.
Несвоєчасна доставка спірної довідки до ДПС України відбулась не з вини платника податків, що виключає протиправність діянь платника податку, та, як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові по справі № 520/7343/2020 від 19 квітня 2022 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач не може нести відповідальність, зокрема, і у вигляді штрафу, за несвоєчасну доставку та прийняття своєчасно надісланої ним довідки до контролюючого органу.
Крім того, у зв'язку з неналежною роботою Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі позивач 06 січня 2021 року звернувся до ДПС України зі скаргою № 25 на бездіяльність у відновленні роботи Єдиного державного реєстру витратомірів- лічильників, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.
У своїй відповіді від 05 лютого 2021 року ДПС України повідомила, що за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки при зведенні за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС відповідальність до такого розпорядника акцизного складу не застосовується.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення №№0008630703, 0008640703 від 08.12.2021 є такими, що підлягають скасуванню.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку про те, що відповідач не довів правомірності свого рішення, а тому позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем при зверненні до суду за платіжним дорученням № 141441214 від 16.08.2022 сплачено судовий збір у розмірі 2481,00грн.
Оскільки позов задоволено, тому суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань вказані вище судові витрати.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 30603572, 04071, місто Київ, вулиця Верхній Вал, будинок 68) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ ВП: 44082145, 04119, місто Київ, вул.Дегтярівська, будинок 11Г) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008630703 від 08.12.2021 про застосування до Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" штрафних санкцій у розмірі 6000 (шість тисяч гривень) 00 копійок, прийняте Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0008640703 від 08.12.2021 про застосування до Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" штрафних санкцій у розмірі 6000 (шість тисяч гривень) 00 копійок, прийняте Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків.
Стягнути на користь Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова