Ухвала від 19.11.2025 по справі 160/12039/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 листопада 2025 року Справа №160/12039/25

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., розглянувши заяву представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/12039/25,

установив:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025р. позов ОСОБА_1 задоволено, а саме:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 р. на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Дніпропетровській та Запорізькій областях від 11.04.2025 р. № 31/29/30-172.

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 р. на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Дніпропетровській та Запорізькій областях від 11.04.2025 р. № 31/29/30-172, з урахуванням раніше виплачених сум.

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду 04.09.2025 р. надійшла заява від представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/12039/25.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.09.2025р. призначено заяву представника ОСОБА_1 , яка подана у порядку статті 382 КАС України у справі № 160/12039/25 до розгляду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2025р. заяву про встановлення судового контролю у справі №160/12039/25 задоволено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №160/12039/25.

23 жовтня 2025 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду у справі №160/12039/25 у якому просить прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 по адміністративній справі № 160/12039/25. 2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 по адміністративній справі № 160/12039/25. 3. У разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 по адміністративній справі № 160/12039/25 продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від від 19.06.2025 по адміністративній справі № 160/12039/25.

В обгрунтування звіту відповідач зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 по адміністративній справі № 160/12039/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Дніпропетровській та Запорізькій областях від 11.04.2025 № 31/29/30-172, з урахуванням раніше виплачених сум. Доплата за період з 01.10.2019 по 31.10.2025 становить 359516,01 грн. Відповідно до статті 8 Закону № 2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 19.05.2014 № 8-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913, затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України (далі - Порядок), яким встановлено механізм складання, розгляду, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, бюджетів головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та планів доходів і видатків управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах. Відповідно до статті 8 Закону № 2262-ХІІ, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, суми на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, за якими органи Пенсійного фонду України є відповідачами, повинні бути внесені в окремий напрямок Державного бюджету України. Відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Отже, чинним законодавством визначено, що виплата пенсій є функцією, яка покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить Позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2025 рік доводиться Пенсійним фондом України згідно з Планом доходів та видатків Головного управління на 2025 рік. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено 17.09.2025. План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на 2025 рік затверджений Головою правління Пенсійного фонду України 22.09.2025. Також зазначаємо, що листом від 16.10.2025 № 0400-010408-5/195629 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/12039/25 ОСОБА_1 14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень?, пунктами другим та третім якої передбачено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності за вказаною постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування та Пенсійному фонду доручено не пізніше ніж до 01.09.2025 забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

06 листопада 2025 року від представника позивача надійшло заперечення на звіт відповідача, в якому зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 по адміністративній справі № 160/12039/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Дніпропетровській та Запорізькій областях від 11.04.2025 № 31/29/30-172, з урахуванням раніше виплачених сум (копія розпорядження про перерахунок пенсії додається). Однак, вказане розпорядження жодним чином не підтверджує виплату позивачу пенсії, зокрема відсутнє платіжного доручення про виплату позивачу пенсії у розмірі 16484, 04 грн. або відомості про те, у якому саме місяці позивачу буде виплачена оновлена перерахована пенсія. У даному конкретному випадку самого протоколу перерахунку пенсії є недостатньо. При цьому позивач стверджує, що він жодного разу з моменту набрання рішенням законної сили таку пенсію не отримував. Також, відсутня будь-яка інформація з приводу погашення заборгованості у сумі 359516,01 грн., яка виникла у відповідача перед позивачем в період з 01.10.2019 по 31.10.2025., або хоча б частини такої заборгованості. Таким чином, вищенаведене не свідчить про виконання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/12039/25 від 19.06.2025 навіть в частині перерахунку та виплати поточної пенсії.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.

З 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Відповідно до норм ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

У поданому звіті відповідач зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 по адміністративній справі № 160/12039/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Дніпропетровській та Запорізькій областях від 11.04.2025 № 31/29/30-172, з урахуванням раніше виплачених сум. Доплата за період з 01.10.2019 по 31.10.2025 становить 359516,01 грн.

Також, відповідач зазначив, що нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2025 рік доводиться Пенсійним фондом України згідно з Планом доходів та видатків Головного управління на 2025 рік. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено 17.09.2025. План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на 2025 рік затверджений Головою правління Пенсійного фонду України 22.09.2025. Також відповідач зазначає, що листом від 16.10.2025 №0400-010408-5/195629 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України із запитом щодо можливості фінансування доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/12039/25 ОСОБА_1 .

Отже, відповідач зазначає, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України на погашення заборгованості за рішеннями суду.

Таким чином, станом на дату розгляду звіту відповідача, доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії, які необхідні для його виконання, відповідачем не надано.

Разом з тим, суд звертає увагу, що сам факт здійснення перерахунку пенсії не є тотожним її виплаті, а тому не може сам по собі свідчити про виконання рішення суду.

Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом враховується той аргумент, що фактична невиплата нарахованих пенсійних виплат зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.

З урахуванням наведеного, а також зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу перерахованої пенсії, суд дійшов висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт відповідача про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.

Враховуючи, що судове рішення стосується здійснення виплат заборгованості та відповідачем надано докази які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень (тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на І квартал 2025 року) та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань (лист "Про виділення коштів" від 16.10.2025), суд вважає необхідним звільнити відповідача від сплати штрафу, оскільки вважає, що на момент розгляду звіту подані відповідачем докази є достатніми і вичерпними.

Враховуючи викладені норми, а також зміст звіту про виконання судового рішення, суд вважає, що відповідачем наведені достатні факти та обставини, що підтверджують вжиття ним певних заходів з метою виконання зазначеного рішення суду.

З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що рішення суду залишається частково не виконаним, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання судового рішення на дев'яносто днів з дня отримання цієї ухвали суду.

Як зазначає представник позивача, після перевірки особистого кабінету в ЕСІТС їй стало відомо про те, що відповідач 23.10.2025 надав до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №160/12039/25. При цьому, належним чином оформленою копії такого звіту ні позивач ні його представник у будь-який спосіб не отримували.

Суд зазначає, що 23.10.2025р. відповідачем надано докази направлення звіту на адресу представника позивача засобами поштового зв'язку, що підтверджується описом вкладення наданим відповідачем.

Керуючись ст. ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №160/12039/25 - відмовити.

Встановити Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області строк у 90 днів для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 19.06.2025 у справі №160/12039/25.

Звільнити керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі №160/12039/25.

Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Савченко