Ухвала від 19.11.2025 по справі 140/31/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення без задоволення заяви про визнання протиправними дій,

вчинених на виконання рішення суду

19 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/31/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Димарчук Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 у справі №140/31/24 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дії щодо не нарахування та виплати 1% за кожен рік понаднормового стажу.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 у справі №140/31/24 скасовано. Ухвалено нове рішення, яким частково задоволено позовні вимоги. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 03.07.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, з урахуванням проведених платежів.

Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, встановивши надбавку за п'ять років понаднормативного стажу за період з 2017 по 02.07.2023 - залишено без розгляду. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

20.10.2025 до суду, у порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надійшла заява позивача ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених ГУ ПФУ у Волинській області на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №140/31/24.

В обґрунтування заяви вказано, що боржник - ГУ ПФУ у Волинській області на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 у даній справі здійснило перерахунок пенсії не вірно, а відтак рішення суду не виконане. Зокрема, відповідно до протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії доплата за понаднормовий стаж становить 2668,77 грн замість 3212,55 грн (10039,20 грн * 1% * 32 роки). Окрім того, з протоколу вбачається, що місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2025 хоча рішення суду набрало законної сили 08.11.2024.

Ухвалою Волинського окржуного суду від 22.10.2025 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 . Постановлено розгляд заяви здійснювати в порядку письмового провадження. Зобов'язано ГУ ПФУ Волинській області подати до суду письмові пояснення щодо заяви стягувача (у тому числі щодо виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 у цій справі) та їх документальне підтвердження.

У поданих до суду 04.11.2025 та 12.11.2025 поясненнях ГУ ПФУ у Волинській області вказало, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №140/31/24 ОСОБА_1 з 03.07.2023 проведено перерахунок пенсії із її збільшенням на 1 відсоток заробітку за кожен наступний рік роботи понад установлений стаж.

Страховий стаж заявниці становить 47 років 01 місяць 23 дні, понаднормовий стаж - 32 роки (47 - 15 років).

При перерахунку пенсії згідно рішення суду з 03.07.2023 розмір пенсії ОСОБА_1 склав 6709,33 грн, в тому числі: 3926,68 грн - розмір пенсії за віком; 2668,77 грн - доплата за рішенням суду за понаднормативний стаж (розмір доплати за 32 роки понаднормативного стажу, обчисленого як 1% заробітку за кожен рік понаднормового стажу (83,39 грн х 32%); 113,88 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС.

Станом на 03.07.2023 для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 враховано середньомісячний заробіток - 8339,92 грн, який обчислено за період з 01.04.1978 по 31.03.1983 та з 01.07.2000 по 28.02.2023 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 3764,40 грн (за 2014-2016 роки) (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,12625 ).

Оскільки, на виконання рішення суду проводиться перерахунок пенсії лише в частині доплати за понаднормативний стаж, то середньомісячний заробіток ОСОБА_1 для обчислення розміру пенсії становить 8339,92 грн; 1% від 8339,92 грн = 83,39 грн (станом на 03.07.2023).

Фактична виплата перерахованого розміру пенсії буде здійснена в грудні 2025 року. Доплата за період з 03.07.2023 по 31.08.2025 становить 65509,10 грн та буде виплачена у порядку, встановленому чинним законодавством.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Заборгованість з виплат за рішеннями судів існує з об'єктивних причин (відсутність в достатній кількості асигнувань з Державного бюджету України) та її погашення не залежить від управлінських рішень керівника чи інших посадових осіб ГУ ПФУ у Волинській області.

Отже, ГУ ПФУ у Волинській області здійснено всі залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення суду від 08.11.2024 у справі №140/31/24.

Розглянувши вказану заяву, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Згідно із частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

У цій справі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024, яка набрала законної сили, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити з 03.07.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, з урахуванням проведених платежів.

На виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №2646/2025 від 21.04.2025, який стягувачем був поданий для примусового виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

08.07.2025 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Новосадом О.Ю. було відкрито виконавче провадження №78543251 щодо виконання вказаного виконавчого листа.

Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Обов'язковість судових рішення, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України від 02.06.2016 №1402-VІІІ “Про судоустрій і статус суддів».

З системного аналізу вищезазначених норм права можна зробити висновок, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами статті 383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.

Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 КАС України можливе у разі встановлення факту умисного, протиправного невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.

Стягувач ОСОБА_1 у поданій заяві зазначає, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №140/31/24 ГУ ПФУ у Волинській області здійснило перерахунок пенсії не правильно, оскільки при перерахунку пенсії доплата за понаднормовий стаж становить 2668,77 грн (8339, 92 х 1 % х 32 роки) замість 3212,55 грн (10039,20 грн х 1% х 32 роки).

Разом з тим, як вбачається з наданих ГУ ПФУ у Волинській області до заяви пояснень та рішення від 19.08.2025 №907550149196, з метою виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі даній справі, відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 03.07.2023, а для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток - 8339,92 грн, який обчислено за період з 01.04.1978 по 31.03.1983 та з 01.07.2000 по 28.02.2023 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 3764,40 грн (за 2014-2016 роки) (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,12625 ). 1% від 8339,92 грн = 83,39 грн.

Оскільки, на виконання рішення суду проводиться перерахунок пенсії лише в частині доплати за понаднормативний стаж з 03.07.2023, то середньомісячний заробіток ОСОБА_1 для обчислення розміру пенсії (доплати за понаднормативний стаж 32 роки) становить 8339,92 грн (середньомісячний заробіток для обчислення станом на 03.07.2023); 2668,77 грн - доплата за 32 роки понаднормативного стажу (83,39 грн х 32).

З матеріалів справи слідує, що в подальшому рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 19.08.2025 №907550149196, з 01.03.2025 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з врахуванням середньомісячного заробітку - 10039,20 грн, який обчислено за період з 01.04.1978 по 31.03.1983 та з 01.07.2000 по 28.02.2023 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 3764,40 грн (за 2014-2016 роки) (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,12625) з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (індексації пенсії) у 2024 році на 1,0796 та у 2025 році на 1,115.

Перерахований розмір пенсії з 01.03.2025 ОСОБА_1 склав 7509,41 грн з них: 4726,76 грн - розмір пенсії за віком (10039,20 грн х 0,47083); 2668,77 грн - доплата за 32 роки понаднормативного стажу (83,39 грн х 32, розрахована з середньомісячного заробітку станом на 03.07.2023 - 8339,92 грн); 113,88 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 3 категорії ЧАЕС.

Таким чином, середньомісячний заробіток у розмірі 10039,20 грн не брався до уваги ГУ ПФУ у Волинській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 03.07.2023 на виконання Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024, оскільки такий був обчислений за період з 01.04.1978 по 31.03.1983 та з 01.07.2000 по 28.02.2023 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 3764,40 грн (за 2014-2016 роки) (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 1,12625) з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (індексації пенсії) у 2024 році на 1,0796 та у 2025 році на 1,115.

Відтак, станом на липень 2023 року (без урахування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (індексації пенсії) у 2024 році на 1,0796 та у 2025 році на 1,115) середній заробіток для обчислення пенсії стягувачу (і відповідно для обрахунку доплати за понаднормовий стаж) становив 8339,92 грн.

Окрім того, суд зазначає, що доплата за період з 03.07.2023 по 31.08.2025 становить 65509,10 грн та буде виплачена у порядку, встановленому чинним законодавством.

Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік

14.07.2025 прийнято постанову Кабінету Міністрів України від №821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (далі - Порядок № 821). Постанова набрала чинності 14.07.2025.

Пунктом 5 Порядку № 821 визначено, що виплата нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Згідно з пунктом 7 Порядку № 821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Заборгованість з виплат за рішеннями судів існує з об'єктивних причин (відсутність асигнувань з Державного бюджету України) та її погашення не залежить від управлінських рішень керівника чи інших посадових осіб ГУ ПФУ у Волинській області.

З вищенаведеного слідує, що ГУ ПФУ у Волинській області вчинені всі необхідні дії, спрямовані на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №140/31/24.

Відповідно до частини шостої статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, залишити без задоволення.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Т.М. Димарчук