Рішення від 19.11.2025 по справі 140/11362/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/11362/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лозовського О.А.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій ДСНС, відповідач-1), Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі- ГУ ДСНС у Волинській області, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування наказу №810 від 27.08.2025 Державної служби України з надзвичайних ситуацій в частині звільнення зі служби цивільного захисту ОСОБА_1 ; визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області №267 від 28.08.2025; поновлення ОСОБА_1 на службі цивільного захисту; стягнення з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 27.08.2025 наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій його, полковника служби цивільного захисту, начальника Ковельського районного управління Головного управління ДСНС України у Волинській області, відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено зі служби цивільного захисту за підпунктом 4 пунктом 176 (у зв'язку із скороченням штату). Відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області № 267 від 28.08.2025 позивача знято з усіх видів забезпечення та виключено з кадрів ДСНС 31.08.2025.

Вказані накази позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки роботодавцем порушено обов'язок працевлаштування працівника у зв'язку із проведенням організаційно-штатних заходів.

У зв'язку з наведеним просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Представник відповідача ДСНС у відзиві на позовну заяву від 22.10.2025 заявлені позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову. Свої заперечення обгрунтовує тим, що 27.06.2025 позивача ознайомлено із наказом ГУ ДСНС у Волинській області від 27.06.2025 № 226 «Про здійснення організаційно-штатних заходів». В той же час, 13.08.2025 позивач подав рапорт на ім'я Голови ДСНС про звільнення зі служби цивільного захисту у зв'язку зі скороченням штатів. Водночас позивач стверджує, що нібито не мав реального наміру звільнятися зі служби цивільного захисту, а рапорт був поданий під примусом. Також позивач розраховував, що йому запропонують рівнозначні посади відповідно до законодавства, чого зроблено не було. З даного приводу відповідач звертає увагу, що жодних доказів щодо застосування примусу, позивачем не надано. Тим більше необґрунтованими є твердження позивача про те, що після написання рапорту про звільнення йому буде запропоновано посаду. Відтак, посилання позивача на те, що після подання рапорту про звільнення він сподівався на пропозицію посади, відповідач-1 вважає суперечливим.

Крім того, зазначає, що актом Головного управління від 13.08.2025 ОСОБА_1 була запропонована посада начальника Ковельського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління, а не посада, яка вимагала б від нього зміни організації (або корегування) особистого життя. Позивач Акт підписав, при цьому відповіді не надав і того ж дня подав рапорт на звільнення зі служби. Позивач був ознайомлений із наказом Головного управління від 27.06.2025 № 226 «Про здійснення організаційно-штатних заходів» саме 27.06.2025. Відтак, позивачу, який обіймав посаду начальника Ковельського районного управління Головного управління, у зв'язку з проведенням організаційно-штатних заходів була запропонована посада начальника Ковельського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління, яка є рівнозначною його попередній посаді. Позивач Акт підписав і жодних зауважень чи незгоди до нього не висловив.

Також відповідач-1 звертає увагу на те, що правова позиція, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.08.2025 № 641/1334/23, на яку посилається позивач в позові, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин у цій справі.

Відповідач-1 вважає безпідставними твердження позивача щодо неналежного виконання відповідачем своїх обов'язків, а саме пропозицію усіх вакансій, які були (з'явилися) на підприємстві, аж до моменту його звільнення, оскільки позивачеві у зв'язку з організаційно-штатними заходами була запропонована рівнозначна посада у тій самій місцевості (а саме: начальника Ковельського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління) від якої ОСОБА_1 відмовився, підписавши Акт пропозиції без зауважень і, що є ключовим, самостійно подав рапорт на звільнення зі служби цивільного захисту у зв'язку зі скороченням штатів, що свідчить про відсутність реального наміру продовжувати службу на запропонованих умовах та бажання скористатися підставою для звільнення через скорочення штатів. Таким чином, у даному випадку звільнення відбулося не лише у зв'язку із проведенням організаційно-штатних заходів, але й, насамперед, за особистим бажанням позивача, висловленим у поданому ним рапорті. Відтак, усі його наступні посилання на недотримання процедури пропозиції вакансій, що нібито перешкодило йому продовжити службу, є безпідставними та спрямовані на оскарження власного добровільного рішення.

Представник відповідача-1 зазначає, що організація роботи з підготовки документів у сфері роботи з персоналом передбачена Переліком документів, які подаються до ДСНС для прийняття на службу цивільного захисту, призначення, переміщення, звільнення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, присвоєння спеціальних звань та інших питань у сфері роботи з персоналом, затвердженим наказом ДСНС від 07.08.2025 №НС-986 «Про деякі питання у сфері роботи з персоналом». Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Переліку документів для звільнення зі служби цивільного захисту (роботи) керівниками (начальниками) органів та підрозділів цивільного захисту до ДСНС подаються такі документи: рапорт (заява); подання; копія аркуша бесіди; копія пам'ятки при звільненні зі служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС (ознайомлення з вимогами статей 26, 45 Закону України «Про запобігання корупції»); інші документи залежно від підстав звільнення.

До ДСНС 15.08.2025 від ГУ ДСНС у Волинській області надійшли документи на полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника Ковельського районного управління Головного управління щодо звільнення його зі служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штатів. З яких вбачається, що позивач виявив бажання звільнитися зі служби цивільного захисту. Надані документи відповідали Переліку документів, а саме подано: рапорт ОСОБА_1 від 13.08.2025 (з клопотанням начальника Головного управління ОСОБА_2 ); подання до звільнення зі служби цивільного захисту у зв'язку з скороченням штатів, підписане начальником Головного управління ОСОБА_2 ; акт Головного управління, в якому ОСОБА_1 було запропоновано посаду начальника Ковельського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління, в якому ОСОБА_1 відповіді не надав, але даний акт підписав та подав рапорт на звільнення зі служби; аркуш бесіди перед звільненням від 13.08.2025; лист ознайомлення до наказу Головного управління від 27.06.2025 № 226 «Про здійснення організаційно-штатних заходів», з яким ОСОБА_1 27.06.2025 був ознайомлений.

Таким чином, відповідач-1 наказ про звільнення позивача вважає правомірним. Просить у задоволенні позову відмовити повністю (а. с. 21-24).

ГУ ДСНС у Волинській області у відзиві на позовну заяву від 23.10.2025 заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 заперечило повністю.

В обгрунтування своєї позиції вказує, що ОСОБА_3 проходив службу в органах та підрозділах МВС, МНС та ДСНС в період з 01.10.1999 до 31.08.2025.

Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27.08.2025 № 810 «Про звільнення» полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника Ковельського РУ ГУ ДСНС України у Волинській області звільнено із служби цивільного захисту за підпунктом 4 пункту 176 (у зв'язку із скороченням штату), з правом носіння форменого одягу. Підстава: подання начальника ГУ ДСНС України у Волинській області ОСОБА_2 , наказ ДСНС від 23.06.2025 №708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», лист ознайомлення 27.06.2025, рапорт ОСОБА_1 . Згідно з наказом ГУ ДСНС у Волинській області від 28.08.2025 № 267 «Про виключення з кадрів ДСНС» полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника Ковельського РУ ГУ ДСНС України у Волинській області, якого наказом ДСНС від 27.08.2025 № 810 «Про звільнення» звільнено зі служби цивільного захисту відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено із служби цивільного захисту за підпунктом 4 пункту 176 (у зв'язку із скороченням штату) визнано таким, що припинив виконання обов'язків за посадою, знято з усіх видів забезпечення та виключено з кадрів ДСНС 31.08.2025.

Відповідач-2 зазначає, що позивач, укладаючи 30.06.2023 контракт №248/23 про проходження служби цивільного захисту, взяв на себе відповідні зобов'язання, яких повинен дотримуватися під час проходження служби та підстав звільнення зі служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 «Про затвердження Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов КМУ» затверджено Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (далі - Положення №593).

У підпункті 4 пункту 176 Положення №593 вказано, що: « 176. Контракт припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту: 4) у зв'язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці;».Також пунктом 182 цього Положення передбачено наступне: « 182. Контракт про проходження служби цивільного захисту може бути розірвано достроково з ініціативи ДСНС, яку представляє керівництво органу чи підрозділу цивільного захисту, і особу рядового чи начальницького складу може бути звільнено із служби цивільного захисту у випадках, передбачених підпунктами 2-4, 6-9,11-16 пункту 176 і абзацом першим пункту 178 цього Положення.».

Як зазначає відповідач-2, підставою для застосування положень підпункту 4 пункту 176 Положення №593 (що і було підставою для звільнення з посади) є здійснення організаційно-штатних заходів (відповідно до наказу ДСНС від 25.06.2025 №708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», згідно якого Ковельське районне управління реформовано у Ковельське управління цивільного захисту та превентивної діяльності), рапорт полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 про звільнення із служби у зв'язку із скороченням штатів від 13.08.2025, який написаний власноруч. Відтак Відповідачем 2 не було допущено порушення чинного законодавства при складанні наказу ГУ ДСНС України у Волинській області від 28.08.2025 №267 «Про виключення з кадрів ДСНС», згідно якого Позивача знято з усіх видів забезпечення та виключено з кадрів ДСНС 31.08.2025. Таким чином, ГУ ДСНС України у Волинській області не погоджується з позовними вимогами ОСОБА_1 та вважає їх безпідставними, оскільки звільнення Позивача проведено з дотриманням вимог законодавства про проходження служби цивільного захисту.

Крім того, представник відповідача-2 зауважує, що відповідно до наказу ДСНС від 25.06.2025 №708 «Про здійснення організаційно- штатних заходів в організаційних структурах ДСНС» районні управління ГУ ДСНС України у Волинській області були реорганізовані в районні управління цивільного захисту та превентивної діяльності, в тому числі Ковельське районне управління реформовано у Ковельське управління цивільного захисту та превентивної діяльності. Відповідно до пункту 63 Положення №593 в інтересах служби для більш доцільного використання за фахом та досвідом практичної роботи Позивачу було запропоновано призначення на посаду начальника Камінь-Каширського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності ГУ ДСНС України у Волинській області. Позивач погодився на пропозицію. Надалі в рамках виконання наказу ДСНС від 23.06.2025 №708 та на виконання резолюції Голови ДСНС від 26.06.2025 №84/20125 до доповідної записки першого заступника Голови ДСНС від 25.06.2025 №02-640/263-2, позивача було направлено на розгляд Консультативної комісії апарату ДСНС у сфері роботи з персоналом для вивчення його ділових, професійних та особистих якостей, рівня професійної підготовки для призначення на посаду начальника Камінь-Каширського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності. Згідно з наказом ГУ ДСНС України у Волинській області від 14.07.2025 №206 ОСОБА_4 відряджений до Державної служби України з надзвичайних ситуацій 16.07.2025у для участі у Консультативній комісії. За результатами розгляду Консультативна комісія не рекомендувала його до призначення на посаду начальника Камінь-Каширського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності. 13.08.2025 позивачу було запропоновано рівнозначну посаду начальника Ковельського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності. Пропозиція була зроблена під час проведення бесіди та зафіксована в аркуші бесіди, який підписано Позивачем, однак останній не погодився на призначення, чим фактично підтвердив відмову від працевлаштування, після чого подав рапорт про звільнення зі служби цивільного захисту. Відмова від запропонованої посади також підтверджується актом Головного управління від 13.08.2025, який позивач підписав, при цьому відповіді не надав.

Таким чином, 13.08.2025 ОСОБА_1 власноруч подав рапорт на ім'я Голови ДСНС України з проханням звільнити його зі служби цивільного захисту у зв'язку зі скороченням штату. Будь-яких доказів примусу до подання цього рапорту позивачем не надано. Крім цього, позивач доповів рапортом начальнику ГУ ДСНС України у Волинській області про те, що передав усі справи та припинив виконання обов'язків за посадою начальника Ковельського районного управління з 31.08.2025, що стало однією з підстав виключення з кадрів ДСНС.

Відповідач-2 зауважує, що звільнення ОСОБА_1 здійснено законно, з дотриманням вимог Положення №593, пропозиції рівнозначних посад були надані, але позивач від них відмовився, примус або порушення його прав під час звільнення відсутні.

З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову повністю. Крім того посилається на пропуск позивачем місячного строку звернення з даним позовом до суду (а. с. 81-89).

У відповіді на відзив від 27.10.2025 представник позивача - адвокат Плечук О.П. підтримав обгрунтування позовних вимог, викладених у позовній заяві з аналогічних підстав. Додатково вказав, що внаслідок суперечливих і непослідовних дій ДСНС, а також відсутності письмового рішення консультативної комісії, ОСОБА_1 опинився в ситуації психологічного та адміністративного тиску. Позиція відповідачів, висловлена у відзивах підтверджує відсутність визначеності у пропонуванні вакансій. Так, представник ДСНС заперечує факт пропонування позивачу посади начальника Камінь-Кащирського районного управління. Проте, ГУ ДПС України у Волинській області підтверджує те, що позивачу було запропоновано вищевказану посаду, а також те, що на таку пропозицію ОСОБА_1 погодився, однак в подальшому не отримав погодження Консультативної комісії. Після цього, лише в день подання рапорту на звільнення позивачу запропоновано посаду начальника Ковельського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління. При цьому, повідомлялося, про вимогу ДСНС щодо ротації начальницького складу. Також від позивача вимагалося подати рапорт на звільнення саме 13.08.2025, тобто за два тижні до запланованої дати звільнення. Крім того, наголосив, що до працівників ДСНС застосовуються положення Кодексу законів про працю України, але з урахуванням специфіки їхньої служби, яка регулюється зокрема, Кодексом цивільного захисту України та Порядком проходження служби, затвердженим постановою КМУ від 11.07.2013 №593. Це означає, що загальні норми трудового законодавства поширюються на працівників ДСНС, але їхня службова діяльність має особливості, пов'язані з дисципліною, режимом праці та соціальним захистом (а. с. 123-125).

У письмових запереченнях на відповідь на відзив від 28.10.2025 представник ДСНС заперечує доводи представника позивача, викладені у відповіді на відзив з наступних підстав.

Зокрема, факт пропонування позивачу рівнозначної посади начальника реорганізованого Ковельського РУ документально підтверджено Актом Головного управління від 13.08.2025, який підписаний позивачем без зауважень. У Акті чітко зазначено, що Позивачу запропоновано вказану посаду, проте відповіді він не надав, таким чином не виявив волевиявлення щодо подальшого проходження служби цивільного захисту на запропонованій посаді. Запропонована посада начальника реорганізованого Ковельського РУ є рівнозначною посаді начальника Ковельського районного управління, яку Позивач обіймав до реорганізації. Обидві посади є керівними посадами в управлінні одного й того ж району (Ковельського), в тій самій місцевості, з аналогічним колом обов'язків та відповідним штатним розписом і спеціальним званням («полковник служби цивільного захисту»). Позивача було належним чином повідомлено про організаційно-штатні заходи ще 27.06.2025, що підтверджується його підписом на листі ознайомлення до наказу ГУ ДСНС у Волинській області від 27.06.2025 №226. Відтак, він був обізнаний про реорганізацію та можливі кадрові зміни задовго до 13.08.2025. Щодо обговорення кандидатури на посаду начальника Камінь-Каширського РУ, то це свідчить лише про розгляд різних варіантів працевлаштування в межах процедури, пов'язаної з організаційно-штатними заходами. Непогодження кандидатури Позивача Консультативною комісією ДСНС на цю посаду не означає відсутності інших пропозицій або порушення процедури. Навпаки, після цього йому було запропоновано рівнозначну посаду в Ковелі. Також, в аркуші бесіди відсутні зауваження позивача та будь-які скарги на дії посадових осіб Головного управління до ДСНС не надходили, не є предметом оскарження у цій справі чи судах. Позивач 13.08.2025 подав рапорт про звільнення зі служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штатів. Цей рапорт був поданий в той самий день, коли йому було офіційно запропоновано рівнозначну посаду начальника реорганізованого Ковельського РУ, що зафіксовано в Акті. Подання рапорту про звільнення є одностороннім, добровільним волевиявленням особи припинити службові відносини. Фактично, позивач, не надавши відповіді на пропозицію посади (що зафіксовано в Акті), одразу подав рапорт на звільнення. Така послідовність дій свідчить про його небажання продовжувати службу на запропонованій посаді та свідоме обрання звільнення за підставою скорочення штатів.

Щодо доводів про порушення вимог КЗпП України стосовно одночасності попередження та пропонування посад, відповідач-1 зазначає, що правовідносини проходження служби особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту мають спеціальний характер та регулюються передусім Кодексом цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) та Положенням №593, пункт 176 якого передбачає попередження про можливе звільнення у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів за два місяці. Цю вимогу було дотримано (ознайомлення 27.06.2025). Пункт 63 Положення №593 передбачає можливість переміщення на рівнозначні посади у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів. Відповідач-2 запропонував Позивачу таку посаду, яка є рівнозначною в тій самій місцевості. Подання ж Позивачем рапорту про звільнення до завершення процедури узгодження інших можливих варіантів свідчить про його власний вибір припинити службу. Тому твердження позивача про неналежне пропонування посади та формальність процедури є безпідставними. Йому було запропоновано рівнозначну посаду, від якої він відмовився не подавши рапорт про призначення на запропоновану посаду та подавши рапорт про звільнення за власним бажанням у зв'язку зі скороченням штатів. Крім того, вказує, що особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу цивільного захисту в тих органах і підрозділах цивільного захисту і в тих місцях, де це викликано інтересами служби (пункт 31 Положення № 593)

Щодо твердження позивача, що його не було ознайомлено з наказом ДСНС №810 від 27.08.2025 в день звільнення (31.08.2025), чим порушено статтю 47 КЗпП України, відповідач-1 вказує, що застосування норм КЗпП України до службових відносин є обмеженим. Положення №593 не містить прямої норми, аналогічної ст. 47 КЗпП України щодо обов'язку ознайомлення з наказом про звільнення саме в день звільнення. Процедура звільнення включає видання наказу по особовому складу, проведення розрахунку, виключення з кадрів ДСНС. Наказ ДСНС №810 від 27.08.2025 видано в м. Києві на підставі подання начальника ГУ ДСНС у Волинській області від 15.08.2025, до якого було долучено рапорт Позивача від 13.08.2025. На виконання цього наказу ДСНС начальником ГУ ДСНС у Волинській області було видано наказ від 28.08.2025 №67 «Про виключення з кадрів ДСНС», яким позивача виключено з кадрів з 31.08.2025. Крім цього, позивач доповів рапортом начальнику ГУ ДСНС України у Волинській області про те, що передав усі справи та припинив виконання обов'язків за посадою начальника Ковельського районного управління з 31.08.2025, що стало однією з підстав виключено з кадрів ДСНС.

Також зауважує, що спеціальне законодавство, що регулює службу цивільного захисту, не вимагає вручення окремого документа з назвою «Повідомлення про можливе звільнення», якщо суть попередження доведена до відома особи під підпис через ознайомлення з відповідним наказом. З наведених підстав просить відмовити в задоволенні позову (а. с. 128-131).

22.10.2025 представником відповідача-1 подано клопотання про залишення позовної заяви безе розгляду (а. с. 61-63).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду відмовлено (а. с. 145).

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Не є спірним, що ОСОБА_1 проходив службу в органах та підрозділах МВС, МНС та ДСНС в період з 01.10.1999 до 31.08.2025.

30.06.2023 між ОСОБА_3 та Державною службою України за надзвичайних ситуацій укладено контракт №248/23 про проходження служби цивільного захисту строком на три роки (а. с. 91-92).

Пунктом 5 Контракту, серед іншого, передбачено, що контракт може бути припинено (розірвано) достроково з ініціативи ДСНС, а особа рядового і начальницького складу, яка проходить службу цивільного захисту за контрактом, звільняється зі служби, зокрема у зв'язку із скороченням штату - у разі неможливості проходження служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штату або проведенням організаційних заходів (а. с. 91 зворот).

23.06.2025 ДСНС України прийняла наказ №НС-708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», яким у межах визначених кошторисних призначень на оплату праці організаційних структур ДСНС, внесено зміни до штатів:

- №03/155 «Головне управління ДСНС України у Волинській області» воєнного часу;

- №03/132 «Головне управління ДСНС України у Волинській області» мирного часу, згідно з додатками (а. с. 99-118).

Відповідно до переліку змін до штату Головне управління ДСНС України у Волинській області» воєнного часу №03/155 воєнного часу та штату мирного часу №03/132, вилучено в повному складі Ковельське районне управління включено до штату Ковельське районне управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління ДСНС у Волинській області.

На виконання вимог наказу ДСНС від 23.06.2025 №708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС» та з метою забезпечення належного виконання службових завдань, ГУ ДСНС у Волинській області прийнято наказ №НС-226/48 від 27.06.2025, яким введено в дію зміни до штату Головного управління ДСНС України у Волинській області, оголошені наказом ДСНС від 23.06.2025 №708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС»:

№03/132 «Головне управління ДСНС України у Волинській області» мирного часу;

№03/155 «Головне управління ДСНС України у Волинській області» воєнного часу.

Вказаним наказом попереджено особовий склад, посади яких скорочуються, про наступне вивільнення з 31.08.2025 (а. с. 10).

Тобто, матеріалами справи підтверджується, що позивач попереджений за два місяці про наступне вивільнення, як того вимагає пункт 176 Положення №593.

Як вбачається з листа ознайомлення до наказу ГУ ДСНС у Волинській області від 27.06.2025 №226 «Про здійснення організаційно-штатних заходів» ОСОБА_1 з наказом №НС-226/48 від 27.06.2025 ознайомлений 27.06.2025 (а. с. 32).

В подальшому, наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27.08.2025 №810 «Про звільнення» полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника Ковельського районного управління Головного управління ДСНС України у Волинській області, відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено із служби цивільного захисту за підпунктом 4 пункту 176 (у зв'язку із скороченням штату), з правом носіння форменого одягу (копія витягу з наказу наявна в матеріалах справи). Підстава: подання начальника Головного управління ДСНС України у Волинській області ОСОБА_2 , наказ ДСНС від 23.06.2025 №708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», лист ознайомлення від 27.06.2025, рапорт ОСОБА_1 (а. с. 4)

Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області від 28.08.2025 №267 «Про виключення з кадрів ДСНС» полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника Ковельського районного управління Головного управління ДСНС України у Волинській області, якого наказом ДСНС від 27.08.2025 №810 «Про звільнення» звільнено зі служби цивільного захисту відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено із служби цивільного захисту за підпунктом 4 пункту 176 (у зв'язку із скороченням штату) визнано таким, що припинив виконання обов'язків за посадою, знято з усіх видів забезпечення та виключено з кадрів ДСНС 31.08.2025 (а. с. 5).

Позивач не погодившись з вищевказаними наказами про звільнення, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 43 Конституції України зокрема передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 №137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007, визначає, що кожна людина повинна мати можливість заробляти собі на життя професією, яку вона вільно обирає (пункт 1 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на працю як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій.

Згідно з Положенням №1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відносини, пов'язані з функціонуванням державної системи цивільного захисту врегульовані Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI.

Частиною першою статті 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Згідно з частиною другою статті 101 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593 затверджено Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (далі - Положення №593), яким визначається порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюються питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту.

Згідно з пунктами 2, 3, 4 Положення №593 служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.

Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС.

На службу цивільного захисту із зарахуванням до кадрів ДСНС приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни з повною загальною середньою освітою, які досягли 18-річного віку, відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я виконувати службовий обов'язок (пункт 33 Положення №593).

Відповідно до пунктів 11, 12 Положення №593 служба цивільного захисту закінчується у разі звільнення особи рядового чи начальницького складу із служби цивільного захисту в запас Збройних Сил або у відставку, загибелі (смерті), визнання її судом безвісно відсутньою або оголошення померлою.

Останнім днем проходження служби цивільного захисту вважається день виключення особи рядового і начальницького складу з кадрів ДСНС.

Пунктом 173 Положення №593 передбачено, що звільнення осіб рядового і начальницького складу із служби цивільного захисту здійснюється, зокрема, у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) - якщо звільнені особи не досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», і за станом здоров'я придатні до військової служби.

Як передбачено підпунктом четвертим пункту 176 Положення №593, контракт про проходження служби цивільного захисту припиняється (розривається), а особи рядового і начальницького складу звільняються із служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штатів - у разі неможливості використання на службі у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційно-штатних заходів, про що особи рядового і начальницького складу попереджаються за два місяці.

Водночас, згідно з пунктами 182, 183 Положення №593 Контракт про проходження служби цивільного захисту може бути розірвано достроково з ініціативи ДСНС, яку представляє керівництво органу чи підрозділу цивільного захисту, і особу рядового чи начальницького складу може бути звільнено із служби цивільного захисту у випадках, передбачених підпунктами 2-4, 6 і 8, 10-10-4, 11 пункту 176 і абзацом першим пункту 178 цього Положення.

Також, з ініціативи особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту контракт може бути розірвано достроково у випадках, передбачених підпунктами 2-5 і 7, 10, 10-1, 10-4-11 пункту 176 цього Положення.

З аналізу викладених норм Положення №593 слідує, що умовою припинення служби цивільного захисту з підстав, передбачених підпунктом 4 пункту 176 Положення №593, є скорочення штатів, в якому проходить службу особа, або внаслідок організаційно-штатних заходів, про що особа рядового і начальницького складу попереджається за два місяці. Водночас, приписами Положення №593 передбачено дострокове розірвання контракту як за ініціативи ДСНС, так і за ініціативи особи з дотриманням вимог, встановлених Положенням №593.

При цьому, згідно з пунктом 175 Положення №593 перед звільненням особи рядового і начальницького складу із служби цивільного захисту (крім осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, призначення (звільнення) яких здійснюється Кабінетом Міністрів України) безпосередні або прямі керівники (начальники) проводять з нею індивідуальну бесіду.

У ході бесіди роз'яснюється порядок звільнення, уточнюються підстави та строк звільнення, соціальний і правовий захист особи, можливість укладення контракту про перебування в резерві служби цивільного захисту, визначається територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого буде направлено особу після звільнення для взяття на військовий облік. При цьому враховуються прохання особи, даються необхідні пояснення з питань, пов'язаних із звільненням, та в разі потреби видається направлення до лікарсько-експертної комісії для обстеження.

Зміст проведеної бесіди відображається в аркуші бесіди, що підписується особою, яка проводила бесіду, особою, яка звільняється, а також особами, які були присутні під час бесіди.

У разі відмови особи рядового і начальницького складу підписати аркуш бесіди складається акт про таку відмову, який підписується особою, яка проводила бесіду, та особами, які були присутні під час бесіди.

Аркуш бесіди долучається до матеріалів щодо звільнення та зберігається в особовій справі.

У разі коли під час бесіди особа, яка звільняється, порушує питання, що належать до повноважень прямих керівників (начальників), керівник (начальник), який проводив бесіду, доповідає про них старшому прямому керівникові (начальникові).

Як уже встановлено судом, 23.06.2025 ДСНС України видано наказ №НС-708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», яким у межах визначених кошторисних призначень на оплату праці організаційних структур ДСНС, внесено зміни до штатів: №03/155 «Головне управління ДСНС України у Волинській області» воєнного часу; №03/132 «Головне управління ДСНС України у Волинській області» мирного часу, згідно з додатками, згідно з яким вилучено в повному складі Ковельське районне управління ГУ ДСНС у Волинській області, та відповідно, скорочено посаду начальника Ковельського районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області, яку займав позивач.

Згідно листа ознайомлення до наказу ГУ ДСНС у Волинській області від 27.06.2025 №226 «Про здійснення організаційно-штатних заходів» ОСОБА_1 з вказаним наказом ознайомлений під підпис 27.06.2025 (а. с. 32).

Однак, 13.08.2025 ОСОБА_5 подано рапорт, в якому просив звільнити його із служби цивільного захисту у зв'язку із скороченням штатів (а. с. 29 зворот).

На виконання пункту 175 Положення №593, 13.08.2025 начальником ГУ ДСНС України у Волинській області ОСОБА_2 проведено з ОСОБА_1 бесіду, на якій роз'яснено порядок звільнення, підстави та строк звільнення.

Також, згідно аркуша бесіди вбачається, що підставою для звільнення зі служби цивільного захисту є проведення організаційно-штатних заходів; строк звільнення 27.08.2025. Також зазначено про те, що ОСОБА_1 пропонувались посади для призначення.

З аркушем бесіди ОСОБА_1 ознайомлений, про що свідчить його власноручно поставлений підпис (а. с. 31).

При цьому, суд звертає увагу, що від підпису аркуша бесіди позивач не відмовлявся. Будь-яких питань, зауважень, претензій, пропозицій під час бесіди позивач не порушував.

Під час бесіди позивача також ознайомлено з пам'яткою при звільненні посадових осіб публічного права ДСНС України від 13.08.2025, про що свідчить підпис позивача на ній (а. с. 32 зворот - 34).

З урахуванням змісту заданих питань на зазначеній бесіді та відповідей на них, а також враховуючи підписи позивача на вищенаведених документах про ознайомлення, варто зазначити, що ОСОБА_1 бажав звільнитися саме з 27.08.2025.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами відповідачів, що ними дотримано у повному обсязі порядок, визначений чинним законодавством, під час звільнення позивача з посади начальника Ковельського районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області на підставі підпункту 4 пункту 176 Положення №593.

Натомість, позивач не надав суду жодних доказів на підтвердження протиправності дій чи рішень відповідачів, в тому числі, що рапорт на звільнення був написаний під тиском.

Суд не бере до уваги доводи позивача про те, що він змушений був підписати рапорт про звільнення під примусом та розраховував, що йому запропонують рівнозначну або нижче посаду, оскільки як вбачається із матеріалів справи, зокрема, листа бесіди, позивачем жодним чином не було проявлено бажання щодо продовження служби.

При цьому, суд звертає увагу, що згідно акту від 13.08.2025 ГУ ДСНС України у Волинській області ОСОБА_1 була запропонована посада начальника Ковельського районного управління цивільного захисту та превентивної діяльності Головного управління ДСНС України у Волинській області. Позивач акт підписав, при цьому відповіді не надав і того ж дня подав рапорт на звільнення зі служби (а. с. 38).

Суд також вважає безпідставним посилання позивача на ту обставину, що йому пропонувалась посаду начальника Камінь-Каширського РУ, оскільки кандидатура ОСОБА_1 на цю посаду не була погоджена Консультативною комісією ДСНС , що підтверджується матеріалами справи (а. с. 94, 98).

Суд також не приймає доводи позивача щодо порушення відповідачами трудових гарантій та процедури, передбачені положеннями КЗпП України, зокрема статтею 49-2, якою визначений порядок вивільнення працівників.

У контексті викладеного, суд звертає увагу, що Верховний Суд сформував сталу практику застосування КЗпП України до відносин проходження публічної служби, відповідно до якої у відносинах публічної служби пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство необхідно застосовувати у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться в спеціальному законі (постанови від 23.11.2022 у справі №160/20449/21, від 28.09.2022 у справі №540/1820/21, від 12.05.2022 у справі №400/2741/19, від 22.02.2022 у справі №380/3547/20 та ін.).

Суд зазначає, що порядок проходження служби цивільного захисту регулюється Положенням №593, а тому положення КЗпП України до спірних правовідносин не застосовуються.

Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 19.01.2023 у справі № 640/8027/19.

Суд зазначає, що підставою для видачі оскаржуваного наказу про звільнення є наказ ДСНС від 23.06.2025 №708 «Про здійснення організаційно-штатних заходів в організаційних структурах ДСНС», який є чинним та не скасованим; подання начальника ГУ ДСНС України у Волинській області ОСОБА_2 , а також рапорт позивача про звільнення, який не був відкликаним.

З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 звільнено з посади начальника Ковельського районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області на підставі підпункту 4 пункту 176 Положення №593 у спосіб та з дотриманням порядку, визначеному чинним законодавством, тому наказ ДСНС України про звільнення ОСОБА_1 від 27.08.2025 №810, а також похідний від нього наказ ГУ ДСНС України у Волинській області від 28.08.2025 №267 «Про виключення з кадрів ДСНС» є правомірними та скасуванню не підлягають.

З огляду на наведене, оскільки позовні вимоги про поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від вимог про скасування оскаржуваних наказів, підстави для їх задоволення також відсутні.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачі належними та допустимими доказами довели правомірність прийняття оскаржуваних наказів, які прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Згідно статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд також враховує, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).

Також, пункт 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи вищевикладене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вулиця Олеся Гончара, 55-а, місто Київ, 01054, код ЄДРПОУ 38516849), Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (вулиця Електроапаратна, 6, місто Луцьк, Волинська область, 43020, код ЄДРПОУ 38592652) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.А. Лозовський