Справа № 503/2482/24
№ 1-кп/505/655/2025
11 листопада 2025 року м. Подільськ
Подільський міськрайонний суд Одеської області в складі колегії суддів:
судді-доповідача: ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
представника потерпілих ОСОБА_6 та ОСОБА_7 - адвоката ОСОБА_8
обвинувачених: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ,
захисників: ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання про направлення на медичне обстеження обвинуваченого ОСОБА_15 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12023161180000646 від 02 липня 2023 року стосовно обвинувачених:
ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 187, ч.3 ст. 289, ч.3 ст. 146, ч.5 ст. 185, ч.3 ст. 15, ч.5 ст. 186 КК України,
ОСОБА_15 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 187, ч.3 ст. 289, ч.3 ст.146 КК України,
ОСОБА_14 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.187, ч.3 ст.146 КК України,
ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 185, ч.3 ст. 15, ч.5 ст. 186 КК України,
ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 185 КК України,
ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 27, ч.5 ст. 185, ч.1 ст. 263 КК України,
ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбачених ч.3 ст. 15, ч.5 ст. 186 КК України,
В провадженні Подільського міськрайонного суду Одеської області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12023161180000646 від 02 липня 2023 року.
28 жовтня 2025 року через систему «Електронний суд» надійшло клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_15 - ОСОБА_19 , яка діє в інтересах обвинуваченого ОСОБА_15 , про доручення завідувачу Одеської міської медичної частини №21 та начальнику ДУ «Одеської слідчий ізолятор №21» організувати та забезпечення медичного обстеження стану здоров'я обвинуваченого ОСОБА_15 , в КНП «Міська клінічна лікарня №10» ОМР за адресою: вул. Олексія Вадатурського, 61А, Одеса, Одеська область, 65000, з покладанням витрат за медичне обстеження на самого обвинуваченого та його родину. Зокрема, в обґрунтування клопотання, захисник зазначила, що у обвинуваченого ОСОБА_15 доволі часто виникають проблеми зі здоров'ям, належної допомоги у місці його перебування, обвинувачений отримати не може через відсутність для цього необхідного обладнання, а тому необхідно провести обстеження в умовах КНП «Міська клінічна лікарня №10» ОМР.
В судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_15 - ОСОБА_19 подане клопотання підтримала, просила його задовольнити.
Обвинувачений ОСОБА_15 підтримав зазначене клопотання та зазначив, що за словами лікаря допомогу може надати йому лише КНП «Міська клінічна лікарня №10» ОМР, а для цього має суд надати дозвіл.
Прокурор заперечив проти задоволення клопотання, зазначив, що вирішення таких питання відноситься до повноважень керівництва СІЗО, зокрема, щодо направлення хворого на лікування до обраного закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку або залучення відповідного лікаря-фахівця закладу охорони здоров'я та не відноситься до компетенції суду. Зазначений порядок регламентовано Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10.02.2012 № 239/5/104 .
Заслухавши учасників процесу, дослідивши клопотання та додані документи, суд доходить висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 206 КПК України визначено загальні обов'язки суду щодо захисту прав людини.
Відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Як зазначив ЄСПЛ у справі «Коваль проти України», незважаючи на те, що стаття 3 Конвенції не може тлумачитись як така, що закріплює загальний обов'язок звільнення затриманих у зв'язку зі станом здоров'я, вона покладає на державу обов'язок захищати фізичне здоров'я осіб, позбавлених волі, наприклад, шляхом надання їм необхідної медичної допомоги.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону України «Про попереднє ув'язнення», медичне обстеження, а також лікувально - профілактична і протиепідемічна робота в місцях попереднього ув'язнення організуються і проводяться відповідно до законодавства про охорону здоров'я. Порядок надання ув'язненим медичної допомоги, використання з цією метою не підпорядкованих органам, що здійснюють попереднє ув'язнення, державних та комунальних закладів охорони здоров'я, залучення їх медичного персоналу та проведення медичних експертиз визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 49 Конституції України передбачено, що кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10.02.2012 № 239/5/104 затверджено Порядок взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, яке дозволяє проведення медичного огляду обвинувачених (далі Порядок).
Пунктом 2.3 зазначеного Порядку передбачено, що медичне обстеження осіб, узятих під варту, здійснюється у разі їх звернення зі скаргою на стан здоров'я за ініціативою лікаря медичної частини СІЗО або адміністрації СІЗО.
Під час медичного обстеження особи, узятої під варту, з метою встановлення діагнозу лікар медичної частини СІЗО використовує дані анамнезу, медичної документації, яка долучена до особової справи, результати огляду, дані лабораторних, рентгенологічних і функціональних методів дослідження. За необхідності керівництво СІЗО подає запит до закладу охорони здоров'я, який надавав медичну допомогу особі, узятій під варту, щодо результатів диспансерного, амбулаторного, стаціонарного нагляду або лікування.
У випадках, коли лікарі медичної частини СІЗО не можуть самостійно встановити діагноз, начальник медичної частини СІЗО подає запит до керівництва СІЗО щодо направлення хворого на лікування до обраного закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку або залучення відповідного лікаря-фахівця закладу охорони здоров'я.
Керівництво СІЗО забезпечує допуск відповідного лікаря-фахівця чи направлення хворого на лікування до обраного начальником медичної частини СІЗО закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Поряд із цим, відповідно до п. 2.6 зазначеного Порядку особа, узята під варту, має право на вільний вибір лікаря. У разі звернення особи, узятої під варту, до лікаря медичної частини СІЗО з проханням про допуск обраного лікаря-фахівця лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров'я та запит до керівництва СІЗО.
Керівництво СІЗО забезпечує допуск обраного особою лікаря-фахівця.
Пунктом 2.7 Порядку передбачено, що у разі необхідності в додаткових лабораторних обстеженнях, які не можуть бути проведені в медичних частинах СІЗО (наявним обладнанням, лабораторіями та обсягом медико-санітарної допомоги не передбачено проведення цих обстежень), вони проводяться на базі закладів охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Про необхідність проведення обстеження, яке потребує вивезення особи, узятої під варту, до закладу охорони здоров'я, лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров'я та запит до керівництва СІЗО.
Керівництво СІЗО забезпечує своєчасне направлення особи, узятої під варту, на обстеження до обраного лікарем медичної частини СІЗО закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Разом тим, оскільки відповідно до клопотання про призначення медичного обстеження обвинуваченому ОСОБА_15 , він потребує відповідного медичного обстеження для надання професійної медичної допомоги, суд вважає, що необхідне доручити начальнику ДУ «Одеській слідчий ізолятор №21» організувати та забезпечити медичне обстеження стану здоров'я обвинуваченого ОСОБА_15 , відповідно до порядку взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10 лютого 2012 р. № 239/5/104.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.350, 372, 376, 392 КПК України, суд -
У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_19 в інтересах обвинуваченого ОСОБА_15 відмовити.
Доручити начальнику ДУ «Одеській слідчий ізолятор №21» організувати та забезпечити медичне обстеження стану здоров'я обвинуваченого ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до порядку взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10 лютого 2012 р. № 239/5/104.
Витребувати з ДУ «Одеській слідчий ізолятор №21» інформацію про фізичний стан обвинуваченого ОСОБА_15 : відомості про наявність чи відсутність обставини необхідності надання медичної допомоги, яка не може бути надана в місці триманні під вартою ДУ «Одеській слідчий ізолятор №21».
Витребувану інформацію надіслати до Подільського міськрайонного суду Одеської області у п'ятнадцятиденний строк з часу отримання ухвали.
Копію ухвали направити начальнику ДУ «Одеській слідчий ізолятор №21» для виконання.
Заперечення проти ухвали суду можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Суддя-доповідач ОСОБА_1
Судді ОСОБА_2
ОСОБА_3