Ухвала від 18.11.2025 по справі 380/22402/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/22402/21

УХВАЛА

з питань призначення експертизи

18 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши клопотання ОСОБА_1 про призначення експертизи у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовною заявою до Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області (відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення IX - сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 179 від 02.06.2021 року “Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 04369682) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 площею 0,0400 га ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 у приватну власність.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 позов задоволено:

- Визнано протиправним та скасувати рішення IX - сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області № 179 від 02.06.2021 року “Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 .

- Зобов'язано Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 1, с.Сокільники, Львівська область, 81130; ЄДРПОУ 04369682) прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 площею 0,0400 га ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) для ведення особистого селянського господарства та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 у приватну власність.

- Стягнуто на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )за рахунок бюджетних асигнувань Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: вул.Січових Стрільців, 1, с.Сокільники, Львівська область, 81130; ЄДРПОУ 04369682) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2022 року рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.07.2025 касаційну скаргу Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2022 року у справі № 380/22402/21 скасовано, справу № 380/22402/21 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючою суддею визначено суддю Морську Г.М.

Ухвалою від 21.07.2025 прийнято до провадження адміністративну справу, визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 15.09.2025.

Протокольною ухвалою підготовче засідання відкладено до 13.10.2025.

Протокольною ухвалою від 13.10.2025 розгляд справи відкладено до 05.11.2025.

Відповідач в судове засідання не прибув.

Із матеріалів справи судом встановлено, що Верховний Суд у постанові від 09.07.2025 зазначив "...Підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно оскаржуваного рішення стало те, що розташування запроектованої земельної ділянки не відповідає генеральному плану с. Басівка.

Проте судами попередніх інстанцій не надано оцінку зазначеній у спірному рішенні підставі відмови.

Закон України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі також Закон № 3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно із пунктом 2 статті 1 Закону № 3038-VI генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Своєю чергою за приписами пункту 7 статті 1 Закону № 3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Статтею 17 Закону № 3038-VI визначено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Отже, у разі виникнення питання щодо погодження та затвердження документації із землеустрою на предмет її відповідності містобудівній документації необхідно при оцінці обставин справи застосовувати разом із Земельним кодексом України приписи Закону № 3038-VI.

Судами попередніх інстанцій не з'ясовувались та не встановлювались обставини щодо відповідності документації із землеустрою містобудівної документації, до якої відноситься і генеральний план населеного пункту.

В цьому аспекті суди попередніх інстанцій обмежились лише загальним покликанням на ЗК України, без встановлення та дослідження відповідності документації із землеустрою містобудівній документації...".

У зв'язку із цим суд хвалою від 16.09.2025 зобов'язав Сокільницьку сільську раду Львівського району Львівської області надати до суду письмові пояснення (з наданням відповідних доказів у якісних копіях) на підтвердження того, що запроектована земельна ділянка не відповідає генеральному плану села Басівка.

На виконання вимог ухвали надав письмові пояснення у яких вказує, що «…Оскільки зазначена частина спірної земельної ділянки відповідно до Генерального плану с.Басівка належить до території зелених насаджень спеціального призначення, Сокільницька сільська рада не має законних підстав для прийняття позитивного рішення щодо її відведення для особистого селянського господарства.

Разом із тим із наданих відповідачем фотокопій фрагментів генерального плану с.Басівка , не можливо встановити, що розташування земельної ділянки, проект відведення якої просить затвердити позивач, відповідає/не відповідає генплату села Басівка.

Позивач у судовому засіданні зазначив про необхідність проведення у справі експертизи.

Ухвалою від 05.11.2025 надано сторонам час для надання пропозицій щодо експерта або експертної установи для доручення проведення експертизи та питань, які необхідно поставити перед експертом.

ОСОБА_1 13.11.2025 надіслав клопотання, у якому просив призначити у справі комплексну будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу на вирішення якої поставити наступні питанні:

- чи відповідає фактичне місце розташування земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03) площею 0,0400 га розробленого ФОП ОСОБА_2 .?

- чи відповідає фактичне місце розташування земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 генеральному плану с.Басівка, Пустомитівського р-ну, Львівської області станом на 02.06.2021 року?

Позивач просив проведення судової експертизи доручити Товариству з обмеженою відповідальністю «СУДОВЕ ЕКСПЕРТНО-РОЗРАХУНКОВЕ БЮРО» (код ЄДРПОУ 38821262, місцезнаходження: 79020, м. Львів, вул.Варшавська, 133 кв. 2 тел. 096 526 86 60) .

14.11.2025 Сокільницька сільська рада надіслала заяву, у якій зазначила, що у разі призначення судової експертизи винести на розгляд судового експерта питання:

- чи відповідає рішення IX-сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області №179 від 02.06.2021 року «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 , вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - Генеральному плану с.Басівка, затвердженому рішенням Годовицько-Басівської сільської ради №2525 від 03.10.2019 року?

- чи відповідає документація із землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 4623682000:01:001:0663 (Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0400 га розробленого ФОП ОСОБА_2 ), вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - Генеральному плану с.Басівка, затвердженому рішенням Годовицько-Басівської сільської ради №2525 від 03.10.2019 року?

- чи відповідає документація із землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 4623682000:01:001:0663 (Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0400 га розробленого ФОП ОСОБА_2 ), вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - діючій на сьогодні редакції Генерального плану с.Басівка, затвердженій рішенням Сокільницької сільської ради №1321 від 20.12.2024 року «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану с. Басівка Львівського району Львівської області»?

- які обмеження накладаються на земельну ділянку з кадастровим номером 4623682000:01:001:0663 ?

У заяві відповідач заперечує щодо доручення проведення експертизи експертній установі, запропонованій позивачем та просить доручити проведення експертизи Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (м.Львів, вул.Липинського, 54).

Суд зауважує, що під час розгляду справи суд має дослідити відповідність документації із землеустрою містобудівній документації, зокрема, генеральному плану населеного пункту.

Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для призначення експертизи у даній справі.

Відповідно до ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.

При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.

Із урахуванням наведеного суд відхиляє питання відповідача до експерта "- чи відповідає рішення IX-сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області №179 від 02.06.2021 року «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Басівка» ОСОБА_1 , вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - Генеральному плану с.Басівка, затвердженому рішенням Годовицько-Басівської сільської ради №2525 від 03.10.2019 року?", оскільки за правилами ч. 2 ст. 101 КАС України предметом висновку експерта не можуть бути питання права, і надання правової оцінки рішенню IX-сесії 8 демократичного скликання Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області №179 від 02.06.2021 не входить до повноважень експерта.

Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

Відповідно до ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). У разі необхідності суд може заслухати експерта щодо формулювання питання, яке потребує з'ясування, та за його клопотанням дати відповідні роз'яснення щодо поставлених питань. Суд повідомляє учасників справи про вчинення зазначених дій, проте їх неявка не перешкоджає вчиненню цих дій.

В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що клопотання позивача про призначення експертизи слід задовольнити.

Варто зауважити що позивач у клопотанні пропонує доручити проведення судової експертизи Товариству з обмеженою відповідальністю "Судове експертно-розрахункове бюро". Проте, позивач не надав доказів наявності у зазначеної експертної установи відповідної ліцензії чи дозвільних документів для проведення судових експертиз.

Відтак, суд вважає за необхідне доручити проведення комплексної будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи у справі №380/22402/21 судовим експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (79024 м. Львів вул. Липинського, 54).

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі: 4) призначення судом експертизи - до одержання її результатів.

Відтак провадження у даній справі належить зупинити до отримання результатів експертизи.

Керуючись ст.ст. 9, 72, 102, 103, 114, 117, 136, 236, 248, 256, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про призначення експертизи - задовольнити.

Призначити у справі комплексну будівельно-технічну та земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (місце знаходження: 79024, Львівська обл., місто Львів, вулиця Липинського, будинок 54; ідентифікаційний код юридичної особи: 23272864).

Питання, з яких експерт має надати суду висновок при вирішенні судової комплексної будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи:

- чи відповідає фактичне місце розташування земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03) площею 0,0400 га розробленого ФОП ОСОБА_2 .?

- чи відповідає фактичне місце розташування земельної ділянки кадастровий номер 4623682000:01:001:0663 генеральному плану с.Басівка, Пустомитівського р-ну, Львівської області станом на 02.06.2021 року?

- чи відповідає документація із землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 4623682000:01:001:0663 (Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0400 га розробленого ФОП ОСОБА_2 ), вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - Генеральному плану с.Басівка, затвердженому рішенням Годовицько-Басівської сільської ради №2525 від 03.10.2019 року?

- чи відповідає документація із землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 4623682000:01:001:0663 (Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0400 га розробленого ФОП ОСОБА_2 ), вимогам містобудівної документації на місцевому рівні - діючій на сьогодні редакції Генерального плану с.Басівка, затвердженій рішенням Сокільницької сільської ради №1321 від 20.12.2024 року «Про затвердження містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану с. Басівка Львівського району Львівської області»?

- які обмеження накладаються на земельну ділянку з кадастровим номером 4623682000:01:001:0663 ?

Надати Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України для проведення експертизи матеріали адміністративної справи № 380/22402/21.

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

Зобов'язати експерта після проведення комплексної судової почеркознавчої та технічної експертизи невідкладно надіслати на адресу Львівського окружного адміністративного суду висновок експерта та матеріали справи.

Зупинити провадження у даній справі до одержання результатів судової експертизи.

Зобов'язати позивача (відповідача) провести попередню оплату витрат по проведенню експертизи відповідно до виставленого рахунку.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (проголошення).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення (проголошення).

Суддя Морська Г.М.