Ухвала від 19.11.2025 по справі 200/6053/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про зміну способу та порядку та виконання рішення суду

19 листопада 2025 року Справа №200/6053/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши заяву позивача про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24

за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про: визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправною бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки ГСЦ МВС регіональний сервісний центра ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097 про розмір грошового забезпечення згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»,

- зобов'язання з 01.12.2019 року здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки ГСЦ МВС регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі №200/6053/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097, зобов'язання з 01.12.2019 року здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії та з урахуванням раніше виплачених сум задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.12.2019 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії та з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набрало законної сили 17 грудня 2024 року.

20 грудня 2025 року судом видано виконавчий лист.

07 листопада 2025 року позивач звернувся до суду із заявою про заміну способу і порядку виконання рішення суду на стягнення з відповідача заборгованості з пенсії у розмірі 272 534,64 грн.

Ухвалою суду від 10 листопада 2025 року прийнято до розгляду заяву позивача про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом п'яти днів з дня отримання ухвали надати суду письмову думку з приводу заяви позивача про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24

Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області пояснення щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24.

У встановлений судом строк Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив на заяву позивача, у якому відповідач заперечував проти заміни способу виконання рішення у цій справі з наступних підстав.

Протягом 2025 року відповідно до Порядку № 821 Головним управлінням проведено позивачу виплату коштів на погашення заборгованості в межах бюджетних призначень у жовтні 2025 року - в розмірі 187,35 грн. Залишок пенсійних виплат нарахованих згідно Рішення суду за минулий період станом на 18.11.2025 складає 272347,29 грн. Таким чином, виплата доплати пенсії за Рішенням суду за період з 01.12.2019 по 31.12.2024 у загальній сумі 272347,29 грн буде здійснено в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до Порядку № 821.

Зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими судом. Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, однак не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.

Означене рішення виконується Головним управлінням і в частині виплати заборгованості, а саме проведено виплату в жовтні 2025 року та планується виплата в листопаді 2025 року.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічні положення містяться у ст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, […].

У постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17 Верховний Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.ст. 14 та 370 КАС України.

Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, висловленим в постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа № 140/279/21.

Суд наголошує, що в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Зазначений висновок узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Як встановлено судом з наданих відповідачем доказів, станом на дату розгляду заяви відповідачем здійснено позивачу розрахунок заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.12.2019 по 31.12.2024 у розмірі 272534,64 грн.

Суд вказує, що відповідач частково виконує рішення суду у цій справі, про що свідчить виплата заборгованості з пенсії у розмірі 187,35 грн у жовтні 2025 року.

Таким чином, залишок невиплаченої заборгованості становить 272347,29 грн.

Відповідно до пп. 4 п. 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат).

Згідно з п. 5 Порядку № 21-2 видатки бюджету Пенсійного фонду класифікуються за такими основними групами: видатки за рахунок власних доходів (коштів); видатки за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України та з інших джерел, визначених законодавством.

Пунктом 4 Порядку № 21-2 встановлено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на: […] погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду;

Згідно з п. 7 Порядку № 21-2 за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету.

Відповідно до ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24 в частині виплати заборгованості, що утворилась, не виконано відповідачем протягом 11 місяців з моменту набрання ним законної сили.

Частиною 1 та абз. 1 ч. 3 ст. 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

При цьому абзацем 2 ч. 3 ст. 378 КАС України встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З аналізу наведених приписів слідує, що факт не виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення щодо, зокрема, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців (та більше) з дня набрання законної сили судовим рішенням є окремою самостійною підставою (без додаткових умов) для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення на стягнення із зазначеного суб'єкта владних повноважень (відповідача по справі) відповідних виплат.

При цьому під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти визначення судом нових заходів для реалізації судового рішення суду (в частині захисту порушеного права) у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Враховуючи наведене вище, суд висновує про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24 в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.12.2019 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії та з урахуванням раніше виплачених сум - шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 нарахованої пенсії за період з 01.12.2019 по 31.12.2024 в сумі 272347,29 грн.

Таким чином, заява позивача підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статями 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну порядку та способу виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24 - задовольнити частково.

Замінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від суду від 24 жовтня 2024 року по справі № 200/6053/24 із «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) з 01.12.2019 року здійснити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії на підставі довідки Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 24.07.2024 року № 31/78-2097 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії та з урахуванням раніше виплачених сум.» на «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) нараховану пенсію за період з 01.12.2019 по 31.12.2024 в сумі 272347 (двісті сімдесят дві тисячі триста сорок сім) грн 29 коп.»

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Повний текст ухвали складено та підписано 19 листопада 2025 року.

Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Суддя В.В. Олішевська