Рішення від 18.11.2025 по справі 140/5005/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/5005/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови щодо виплати пенсії з лютого 2024 року по листопад 2024 року включно; зобов'язання здійснити виплату недоплаченої пенсії з лютого 2024 року по листопад 2024 року включно.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по інвалідності, як колишній військовослужбовець, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи довідкою від 21.02.2024 про невизнання інвалідом протиправно позбавило його інвалідності, у зв'язку із чим ГУ ПФУ у Волинській області припинило виплату позивачу пенсії по інвалідності з лютого 2024 року.

В подальшому, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі №140/3819/24 визнано протиправним та скасовано рішення Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи, оформлене довідкою про невизнання інвалідом від 21.02.2024. Зобов'язано Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи повторно провести огляд з метою встановлення стану здоров'я та прийняти відповідне рішення з урахуванням вимог Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» №2961-IV від 06.10.2005, Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03.12.2009.

Після повторного огляду Волинською обласною МСЕК позивачу 13.11.2024 видано довідку про встановлення інвалідності 3 групи, а пенсійним органом з грудня 2024 року відновлено виплату пенсії по інвалідності.

25.02.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про виплату йому недоплаченої пенсії по інвалідності з лютого 2024 року по листопад 2024 року включно, однак відповідач відмовив у такій виплаті.

Вважаючи дії пенсійного органу протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою судді від 19.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до статті 262 КАС України.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 26.07.2025 (а.с.18-22) позовних вимог не визнав та просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.10.2018.

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №194491 ОСОБА_2 вперше було встановлено 3 групу інвалідності (захворювання пов'язане із захистом Батьківщини) з 02.10.2019. На підставі вказаної виписки МСЕК було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Інвалідність вставлена до 01.11.2021.

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №501390 позивачу продовжено 3 групу інвалідності (захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини) до 01.11.2023.

В подальшому, на адресу ГУ ПФУ у Волинській області надійшла довідка від 21.02.2024 за №34/28.24, видана Волинським обласним бюро медико-соціальної експертизи про невизнання ОСОБА_1 інвалідом. На підставі вказаної довідки позивачу правомірно припинено виплату пенсії з 01.03.2024.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі №140/3819/24 ОСОБА_1 з 28.10.2024 було встановлено 3 групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із захистом Батьківщини, що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №877708 від 13.11.2024.

На підставі вказаного, ГУ ПФУ у Волинській області поновлено виплату пенсії позивачу з 28.10.2024 (виплату здійснено 01.01.2025).

Відповідач зазначає, що вимога позивача про виплату пенсії по інвалідності з лютого 2024 року по листопад 2024 року включно є безпідставною, оскільки лише медико - соціальні експертні комісії мають повноваження встановлювати період (з якого по який) особі встановлено інвалідність та визначати відповідну групу інвалідності.

Вважає позовні вимоги безпідставними та необгрунтованими, а дії відповідача щодо непроведення виплати пенсії позивачу (у період коли він не був визнаний інвалідом уповноважений органом) - правомірними та вказує, що ГУ ПФУ у Волинській області діяло на підставі, у спосіб та в межах, визначених нормами чинного законодавства.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.10.2018, що підтверджується протоколом про призначення пенсії по інвалідності від 01.10.2018 за пенсійною справою №0301007335 (а.с.24).

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №768435 ОСОБА_2 вперше було встановлено 3 групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини з 01.10.2018. Інвалідність встановлена до 01.11.2019 (а.с.39-40). На підставі вказаної виписки МСЕК позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №194491 ОСОБА_1 продовжено 3 групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини до 01.11.2021. (а.с.460-47).

Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №501390 позивачу продовжено 3 групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини до 01.11.2023 (а.с.53-54).

Довідкою Волинського обласного бюро MCE від 21.02.2024 за №34/28.24, на підставі проведеного 21.11.2023 обласною МСЕК огляду, ОСОБА_1 не визнано інвалідом (а.с.55).

На підставі довідки Волинського обласного бюро MCE від 21.02.2024 за №34/28.24 ГУ ПФУ у Волинській області припинило виплату позивачу пенсії по інвалідності з 01.03.2024.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі №140/3819/24 визнано протиправним та скасовано рішення Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи, оформлене довідкою про невизнання інвалідом ОСОБА_1 від 21.02.2024. Зобов'язано Волинське обласне бюро медико-соціальної експертизи повторно провести огляд ОСОБА_1 з метою встановлення стану здоров'я та прийняти відповідне рішення з урахуванням вимог Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» №2961-IV від 06.10.2005, Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1317 від 03.12.2009.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 у справі №140/3819/24 ОСОБА_1 з 28.10.2024 встановлено 3 групу інвалідності, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини, що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №877708 від 13.11.2024. Інвалідність встановлена до 01.11.2025 (а.с.58-59).

ГУ ПФУ у Волинській області поновило виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 28.10.2024, що підтверджується довідкою відповідача від 04.06.2025 №0300-0405-8/37147 (а.с.62).

25.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату йому недоплаченої пенсії по інвалідності з лютого 2024 року по листопад 2024 року включно.

Листом від 26.03.2025 ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу у виплаті недоплаченої пенсії по інвалідності, оскільки згідно з випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №877708 від 13.11.2024 ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності з 28.10.2024 (а.с.13).

Не погоджуючись з відмовою у виплаті пенсії, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до ч.1, 2 ст.1 Закону №2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Відповідно до статті 1-1 Закону №2262-ХІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно з статтями 18, 19 Закону 2262-ХІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.

Відповідно до статті 26 Закону №2262-ХІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.

В разі визнання пенсіонера, який не досяг пенсійного віку, працездатним пенсія виплачується йому до кінця місяця, в якому його визнано працездатним, але не довше ніж до дня, по який встановлено інвалідність.

Відповідно до статті 27 Закону №2262-ХІІ з зміною групи інвалідності, що настала після призначення пенсії, відповідно змінюється і розмір пенсії. Якщо при цьому у особи з інвалідністю внаслідок війни здоров'я погіршується у зв'язку із загальним захворюванням, трудовим каліцтвом або професійним захворюванням, пенсія перераховується за новою групою інвалідності із збереженням її причини.

Відповідно до статті 28 Закону №2262-ХІІ в разі порушення особою з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом строку повторного огляду у медико-соціальних експертних комісіях виплата їй пенсії зупиняється, а при визнанні її знову особою з інвалідністю - поновлюється з дня зупинення, але не більш як за один місяць до дня повторного огляду.

Згідно з ч.3 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.

Як вбачається з матеріалів справи, довідкою Волинського обласного бюро MCE від 21.02.2024 за №34/28.24, на підставі проведеного 21.11.2023 обласною МСЕК огляду, ОСОБА_1 не визнано інвалідом.

В подальшому, після судового оскарження, позивачу лише з 28.10.2024 встановлено 3 групу інвалідності, у зв'язку із захворюванням пов'язаним із захистом Батьківщини, що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №877708 від 13.11.2024.

Таким чином, з матеріалів справи слідує, що у період з 21.02.2024 по 28.10.2024 уповноваженими органами медико-соціальної експертизи позивачу група інвалідності не встановлена.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України № 875-ХІІ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 (далі - Закон № 875-ХІІ).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 875-ХІІ особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Згідно зі статтею 3 Закону № 875-XII інвалідність визначається шляхом експертного обстеження органами медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

На підставі частини 2 статті 6 Закону № 875-ХІІ громадянин має право в судовому порядку оскаржувати рішення органів медико-соціальної експертизи про визнання чи невизнання його особою з інвалідністю.

З огляду вищезазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що лише медико-соціальні експертні комісії мають повноваження встановлювати період з якого особі встановлено інвалідність та групу інвалідності.

ГУ ПФУ у Волинській області у період з 01.03.2024 по 27.10.2024 правомірно не виплачувало позивачу пенсію по інвалідності, оскільки уповноваженим органом - відповідною медико-соціальною експертною комісією у вказаний період часу ОСОБА_1 не було встановлено групу інвалідності, а відтак відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

ГУ ПФУ у Волинській області під час розгляду справи належними та допустимими доказами довело, що не виплачуючи позивачу пенсію по інвалідності у період, коли ОСОБА_1 не був визнаний особою з інвалідністю (01.03.2024 по 27.10.2024) діяло правомірно, обгрунтовано та на підставі, у межах повноважень і у спосіб, що передбачений законодавством України.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись статтями 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Т.М. Димарчук