Постанова від 18.11.2025 по справі 629/5926/25

Справа № 629/5926/25

Номер провадження 3/629/1273/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.2025 суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Харабадзе К.Ш., розглянувши адміністративний матеріал стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

14.08.2025 о 20 год. 45 хв. ОСОБА_1 в с-щі Краснопавлівка Лозівського району Харківської області, мікрорайон, керував автомобілем ВАЗ 21061, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу з застосуванням приладу Drager ARBL 0481, тест 524, проба позитивна 1,30 ‰, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил Дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності та його представник у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись своєчасно та належним чином, причину неявки суду не повідомили.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Остапенко С.Ю., в заперечення на протокол про адміністративне правопорушення зазначила, що відеозапис з бодікамери поліцейського є некоректним, оскільки із-за сторонніх звуків взагалі неможливо розібрати слова ОСОБА_1 чи працівників поліції. З відеозапису незрозуміло, чи погодився ОСОБА_1 з результатом огляду на стан сп'яніння чи ні, і чи було йому запропоновано перевірку у медичному закладі. Також було порушено право на захист особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки ані акт огляду на стан сп'яніння, ані направлення до медичного закладу не складались у його присутності. Крім цього відеозапис з бодікамери поліцейського свідчить про те, що в цей час, який вказано в направленні, працівники поліції його не складали, а в цей час працівники поліції просто розмовляли. Просила провадження по справі закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, що відповідає приписам ст. 245 КУпАП.

Відповідно до ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод передбачено, що ніщо не перешкоджає особі добровільно відмовитись від гарантій справедливого судового розгляду у однозначний або у мовчазний спосіб. Проте для того, щоб стати чинною з точки зору Конвенції, відмова від права брати участь у судовому засіданні повинна бути зроблена у однозначний спосіб і має супроводжуватись необхідним мінімальним рівнем гарантій, що відповідають серйозності такої відмови. До того ж, вона не повинна суперечити жодному важливому громадському інтересу рішення ЄСПЛ ( Hermi проти Італії, § 73; Sejdovic проти Італії § 86).

Частина 1 статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно п.2.9а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння був проведений на місці пристроєм «Drager», що підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому міститься цифровий показник 1,30 ‰ та результатами тестування за допомогою ALCOTEST 6810, прилад ARВL -0481 (1,30 ‰).

Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Так, судом зауважується, що під час проведення огляду ОСОБА_1 поліцейський застосовував технічні засоби, відеозапис доданий до матеріалів справи, та з якого убачається факт керування водієм ТЗ, що водій пройшов тест на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, не мав необхідності пройти медичний огляд на стан сп'яніння в лікарні, з результатами згоден. Водію роз'яснювалися його права в тому числі право на правову допомогу.

Доводи представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвоката Остапенко С.Ю., про те, що відеозапис з бодікамери поліцейського є некоректним, оскільки із-за сторонніх звуків неможливо розібрати слова ОСОБА_1 чи працівників поліції, а також незрозуміло чи погодився ОСОБА_1 з результатом огляду на стан сп'яніння чи ні, і чи було йому запропоновано перевірку у медичному закладі, та те, що було порушено право на захист, оскільки акт огляду на стан сп'яніння та направлення до медичного закладу не складались у присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, спростовуються відеозаписом, який доданий до матеріалів справи, та з якого убачається факт керування водієм ТЗ, що водій пройшов тест на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів і не висловлював бажання пройти медичний огляд на стан сп'яніння в лікарні, з результатами згоден, що також підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де в графі з результатом згоден, особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, проставлено особистий підпис. Особою, яка склала протокол, було роз'яснено ОСОБА_1 права та обов'язки водія, в тому числі право на правову допомогу, проходження медичного огляду водія на стан алкогольного сп'яніння. Під час здійснення тестування будь-яких зауважень, незгоди з результатами проведення огляду на місці зупинки від ОСОБА_1 не надходило. Під час огляду ОСОБА_2 надавав вільні відповіді на запитання особи, яка складала протокол, про тиск з боку працівників поліції під час цієї дії ОСОБА_1 не заявляв, будь-яких скарг на працівників поліції щодо незаконного з ним поводження, порушення його прав не подавав.

Переконання суду у винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, ґрунтується на досліджених в судовому засіданні матеріалах справи про адміністративне правопорушення, зібраних правоохоронцями доказах.

У рішенні по справі « О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь - яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність судом не встановлено.

При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, майнове положення, відсутність обставини, що обтяжують відповідальність та пом'якшують відповідальність, а тому до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка не містить альтернативи, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Приймаючи до уваги положення ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя вважає необхідним також стягнути на користь держави судовий збір у сумі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись ст. 130, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок на р/р UA168999980313020149000020001, отримувач коштів: ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.

Строк позбавлення права керування транспортними засобами обчислювати з дати вилучення документу, що підтверджує право керування транспортними засобами - посвідчення водія на ім'я ОСОБА_1 .

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу в 15-денний термін з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106) у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання до Лозівського міськрайонного суду Харківської області.

Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ