Ухвала від 13.11.2025 по справі 405/6532/25

Справа № 405/6532/25

провадження № 1-кс/405/2829/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.11.2025 м. Кропивницький

Слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю слідчого ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заступника начальника слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про які внесені 01.10.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань №22025120000000129 відносно

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Куйбишев Куйбишевської області СРСР, громадянина Російської Федерації, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України, -

встановив:

до Подільського районного суду міста Кропивницького від заступника начальника слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області ОСОБА_3 надійшло клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_6 .

Мотивуючи клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий вказав, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні та проведенням бойових дій та існуванням достатніх підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на території Російської Федерації, обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, слідчий з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 206 (8131) від 09.10.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 13.10.2025, 14.10.2025, 15.10.2025 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22025120000000129 від 01.10.2025, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, допиту в якості підозрюваного.

Жодного разу у призначений час ОСОБА_6 до слідчого не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Постановами слідчого від 16.10.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у всеукраїнський та міжнародний розшук.

Наведені обставини, на думку слідчого унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, де переховується від органів досудового розслідування, а тому з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, слідчий просить надати дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав

Захисник просила відмовити у задоволенні клопотання слідчого, оскільки при спеціальному досудовому розслідування можуть бути порушені права підозрюваного, оскільки він зокрема не зможе надавати докази, заявляти клопотання, тощо.

Вивчивши клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_6 та матеріали, якими слідчим його обґрунтовує, заслухавши доводи слідчого, думку захисника, слідчий суддя дійшов таких висновків.

Слідчим суддею встановлено, що слідчими слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про які внесені 01.10.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань №22025120000000129 за підозрою ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України.

Слідчим суддею також встановлено, що за матеріалами, які надані слідчим ОСОБА_6 по теперішній час знаходиться на території країни агресора, тобто рф.

В газеті «Урядовий кур'єр» № 206 (8131) від 09.10.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик ОСОБА_6 на 13.10.2025, 14.10.2025, 15.10.2025 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22025120000000129 від 01.10.2025, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 110-2 КК України, допиту в якості підозрюваного.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

09.10.2025 слідчим складено відносно ОСОБА_6 письмове повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України, відповідно до якої: з листопада 2021 року представники влади та ЗС РФ, з метою підготовки до повномасштабного нападу на Україну, організували перекидання підрозділів ЗС та інших військових формувань РФ до кордонів України, що пояснювалося запланованими спільними російсько-білоруськими навчаннями «Союзна рішучість-2022», які розпочалися 10 лютого 2022 року.

Станом на 8 лютого 2022 року вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій України зосереджено 140 тис. військових РФ, включаючи повітряний та морський компонент.

З метою створення приводів для ескалації воєнного конфлікту і здійснення спроби виправдання своєї агресії перед громадянами Російської Федерації та світовою спільнотою, представниками влади та ЗС РФ розроблено окремий план, який передбачав вчинення дій, спрямованих на введення в оману і залякування громадян РФ та мешканців тимчасово окупованих територій України, а також вчинення провокацій, які полягали у імітації нападів і вогневих ударів, вчинених нібито підрозділами ЗС України по території РФ та тимчасово окупованим територіям України.

Одночасно із зазначеним передбачалося визнання керівництвом РФ «Донецької народної республіки» і «Луганської народної республіки» незалежними державами та отримання від них звернення з запитом про надання військової підтримки, яка викликана нібито агресією Збройних Сил України.

На виконання зазначених намірів, 15 лютого 2022 року Державна Дума Російської Федерації звернулася до Президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність «самопроголошених Донецької та Луганської народних республік».

18 лютого 2022 року керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей повідомлено про проведення евакуації місцевого населення тимчасово окупованих територій України до Ростовської області, що пояснювалося вигаданими застереженнями про те, що Збройні Сили України мають намір атакувати тимчасово окуповані території та здійснити їх силове повернення під контроль України.

19 лютого 2022 року вказаними особами було оголошено так звану загальну мобілізацію жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.

В цей же день, Президент Російської Федерації скликав позачергове засідання Ради безпеки Російської Федерації, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності Донецької та Луганської народних республік.

Службові особи з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу Ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення Державної думи РФ та заявили про необхідність визнання Президентом РФ незалежності «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».

Цього ж дня Президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.

22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною думою та Радою Федерації РФ.

В цей же день Президент Російської Федерацію, реалізуючи злочинний план, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до Ради Федерації РФ звернення про використання Збройних Сил РФ за межами РФ, яке було задоволено.

23 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента Російської Федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих Донецької та Луганської народних республік.

24 лютого 2022 року о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні.

В подальшому цього ж дня Збройними Силами РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, віроломно здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань РФ здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року Законом України № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та на всій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який, в подальшому, був неодноразово продовжений та триває на момент складання даного процесуального документу.

У період з 5 години 24 лютого 2022 року та щонайменше до часу складання даного процесуального документу (включно), підрозділи ЗС та інших військових формувань РФ здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до загибелі людей, у тому числі дітей, та інших тяжких наслідків у вигляді отримання людьми тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.

У свою чергу, т.в.о. голови уряду Самарської області, перший віце-губернатор Самарської області ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи представником влади РФ, діючи умисно, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість загибелі людей, зокрема й цивільного населення, та настання інших тяжких наслідків, розуміючи, що він порушує встановлений ст.ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на недоторканість та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та державного кордону, а також розширення впливу РФ, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю Російської Федерації над політичними та економічними процесами в Україні, здійснив фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, якщо вони призвели до інших тяжких наслідків.

Так, 21.06.2025, ОСОБА_6 , будучи т.в.о. голови уряду Самарської області, першим віце-губернатором Самарської області, особисто передав до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_1 ОМСБр, в/ч НОМЕР_2 ), яка виконує бойові задачі на території Донецької області проти сил оборони України, автомобілі (позашляховики), чим здійснив фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України. Вказані умисні протиправні дії ОСОБА_6 призвели до ескалації збройного конфлікту та нарощування військової могутності армії Російської Федерації, що, в свою чергу, нанесло шкоду силам оборони України та обороноздатності Держави, призвело до окупації с-ща Велика Новосілка, с-ща Роздольне, с-ща Розлив, с. Улакли, с-ща Бурлацьке, с. Веселе, с. Вільне Поле, с. Дніпроенергія, с. Запоріжжя, с. Федорівка Волноваського району Донецької області; Курахівської міської територіальної громади (за винятком с. Берестки, с. Веселий Гай, с. Вовченка, с. Вознесенка, с. Ганнівка, с. Гігант, м. Гірник, с-ща Гостре, с. Дальнє, с. Зоря, с. Кремінна Балка, с. Ізмайлівка, с-ща Іллінка, с. Костянтинопольське, с-ща Курахівка, с. Новодмитрівка, с. Новоселидівка, с-ща Острівське, с. Сонцівка, с-ща Старі Терни, с. Степанівка, с. Трудове, с. Успенівка, с. Янтарне) Покровського району Донецької області; с. Гнатівка, с-ща Зоря Краматорського району Донецької області, значних економічних втрат для держави та її громадян, руйнування об'єктів критичної інфраструктури, що впливає на життєдіяльність населення, тобто призвели до інших тяжких наслідків.

04.07.2025, ОСОБА_6 , будучи т.в.о. голови уряду Самарської області, першим віце-губернатором Самарської області, особисто передав до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_1 ОМСБр, в/ч НОМЕР_2 ), яка виконує бойові задачі на території Донецької області проти сил оборони України, FPV-дрони, ручні комплекси боротьби з БПЛА, квадрокоптери типу DJI Mavic 3 Classic, бронеавтомобіль «ЛАДОГА», вантажний бронеавтомобіль «ЧЕКАН», чим здійснив фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України. Вказані умисні протиправні дії ОСОБА_6 призвели до ескалації збройного конфлікту та нарощування військової могутності армії Російської Федерації, що, в свою чергу, нанесло шкоду силам оборони України та обороноздатності Держави, призвело до окупації с. Веселе, с. Запоріжжя, с. Федорівка Волноваського району Донецької області; Курахівської міської територіальної громади (за винятком с. Берестки, с. Веселий Гай, с. Вовченка, с. Вознесенка, с. Ганнівка, с. Гігант, м. Гірник, с-ща Гостре, с. Дальнє, с. Зоря, с. Кремінна Балка, с. Ізмайлівка, с-ща Іллінка, с. Костянтинопольське, с-ща Курахівка, с. Новодмитрівка, с. Новоселидівка, с-ща Острівське, с. Сонцівка, с-ща Старі Терни, с. Степанівка, с. Трудове, с. Успенівка, с. Янтарне) Покровського району Донецької області; с. Гнатівка, с-ща Зоря Краматорського району Донецької області, значних економічних втрат для держави та її громадян, руйнування об'єктів критичної інфраструктури, що впливає на життєдіяльність населення, тобто призвели до інших тяжких наслідків.

Всього у невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_6 , будучи т.в.о. голови уряду Самарської області, першим віце-губернатором Самарської області, особисто передав до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_1 ОМСБр, в/ч НОМЕР_2 ), яка виконує бойові задачі на території Донецької області проти сил оборони України, 350 FPV-дронів, 60 ручних комплексів боротьби з БПЛА «Палтус», 50 квадрокоптерів типу DJI Mavic 3 Classic, транспортні засоби, маскувальні сітки, засоби зв'язку та РЕБ на загальну суму 220 млн. рублів, чим здійснив фінансування дій, вчинених з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України. Вказані умисні протиправні дії ОСОБА_6 призвели до ескалації збройного конфлікту та нарощування військової могутності армії Російської Федерації, що, в свою чергу, нанесло шкоду силам оборони України та обороноздатності Держави, призвело до окупації населених пунктів, значних економічних втрат для держави та її громадян, руйнування об'єктів критичної інфраструктури, що впливає на життєдіяльність населення, тобто призвели до інших тяжких наслідків.

Згідно з ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до вимог ст. 177 КПК України, підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може перешкоджати кримінальному провадженню чи вчинити інше правопорушення.

Так, діючий Кримінальний процесуальний Кодекс України встановлює обов'язок розглядати обґрунтованість підозри, що за визначенням ЄСПЛ «є необхідною умовою законності тримання під вартою» («Нечипорук і Йонкало проти України», no. 42310/04, §219, 21 квітня 2011 року).

Рішенням ЄСПЛ у справі "Кавала проти Туреччини" (заява №28749/18) встановлено відсутність потреби, щоб особі, яку затримали, в кінцевому рахунку було пред'явлено обвинувачення або представлено перед судом. Метою затримання є подальше розслідування кримінальної справи шляхом підтвердження або зняття підозр, які є підставою для затримання. Таким чином, факти, які викликають підозру, не повинні бути такого ж рівня, як ті, які необхідні для обґрунтування обвинувального вироку або навіть притягнення до відповідальності, що настає на наступному етапі процесу кримінального розслідування.

Разом із тим, "обґрунтованість" підозри, на якій засновується арешт, є важливою частиною гарантії, встановленої у п. 1 (с) ст. 5. Слова "обґрунтована підозра" означають наявність фактів чи відомостей, які б задовольняли об'єктивного спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила правопорушення. Однак те, що може бути визнано "розумним", залежить від усіх обставин. Відповідно, оцінюючи обґрунтованість підозри, необхідно встановити, чи забезпечена сутність гарантії, передбаченої п. 1 (с) ст. 5. Отже, повинні існувати факти чи відомості про те, що заарештовану особу обґрунтовано підозрюють у вчиненні передбачуваного злочину.

Обґрунтованість підозри, на якій має ґрунтуватися арешт, складає суттєву частину гарантії від безпідставного арешту і затримання, закріпленої у статті 5 §1(с) Конвенції». За визначенням ЄСПЛ «обґрунтована підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у статті 5 §1(с) Конвенції, передбачає наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила певний злочин» («K.-F. проти Німеччини», 27 листопада 1997, §57).

Термін "обґрунтованість" також означає поріг, який підозра повинна подолати, щоб задовольнити об'єктивного спостерігача щодо ймовірності звинувачень.

Надані стороною обвинувачення докази, а саме: відповідь на доручення слідчого від 29.09.2025; протокол огляду від 08.09.2025; протокол огляду від 09.09.2025; відповідь на доручення слідчого від 29.09.2025; протокол огляду від 29.09.2025; відповідь на доручення від 06.10.2025; висновок експерта від 24.09.202 за результатами проведення портретної експертизи, в своїй сукупності свідчать про обґрунтованість підозри про яку повідомлено ОСОБА_6 за ч.4 ст.110-2 КК України.

Постановою слідчого від 16.10.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у всеукраїнський та міжнародний розшук.

Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Кропивницького від 27.10.2025 задоволено клопотання слідчого та обрано підозрюваному ОСОБА_6 запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Враховуючи викладене, слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_6 перебуває на території країни агресора, тобто рф, переховується від слідства, на виклик до слідчого не з'явився, обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України.

За наведених обставин, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для його задоволення.

Керуючись ст. ст. 297-1 - 297-4, 309 КПК України, -

постановив:

Клопотання заступника начальника слідчого відділу УСБУ в Кіровоградській області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_6 - задовольнити.

Здійснювати спеціальне досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про які внесені 01.10.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань №22025120000000129, відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.110-2 КК України.

Якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з'явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

Копію ухвали суду надіслати прокурору, слідчому та захиснику.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_7