Справа № 215/8542/25
3/215/3007/25
19 листопада 2025 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Науменко Я.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб у Тернівському районі управління з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб департаменту адміністративних послуг виконкому Криворізької міської ради про притягнення до адміністративної відповідальності: неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який раніше не притягався до адміністративної відповідальності, який навчається, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 197 КУпАП,
28.10.2025 о 11:38 год., адміністратор відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб у Тернівському районі управління з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб департаменту адміністративних послуг виконкому Криворізької міської ради, ОСОБА_2 виявила, що 05.04.2024 місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було зняте з реєстрації за адресою: АДРЕСА_2 та станом на 28.10.2025 місце проживання не зареєстроване, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», чим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 197 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, шляхом смс-повідолмення, підпису у протоколі та направлення судової повістки за його місцем проживання, яка повернута на адресу суду з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою»
Дослідивши матеріали адміністративної справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії КРМ-ТР № 000005 від 28.10.2025 (а.с. 2), витяг з реєстру територіальної громади № 2025/015843834 від 28.10.2025 (а.с. 3). Приходжу до висновку, що в діях неповнолітнього ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197 КУпАП.
Відповідно до Глави 21 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, зобов'язана добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Іноземець чи особа без громадянства, які отримали довідку про звернення за захистом в Україні, можуть зареєструвати місце свого перебування в Україні.
Частиною 1 ст. 197 КУпАП, передбачає відповідальність за проживання громадян, зобов'язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України або за недійсним паспортом громадянина України, а також проживання громадян без реєстрації місця проживання.
Відповідно до ст. 13 КУпАП, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, частинами першою, другою і третьою статті 130, статтею 139, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 24-1 КУпАП, за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Дослідивши докази, які додані до протоколу про адміністративне правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який є неповнолітнім, приходжу до висновку про необхідність застосування до нього заходів впливу у вигляді попередження.
Керуючись ст.ст.13, 24-1, 279, 280, 283 КУпАП,
Застосувати заходи адміністративного впливу у вигляді попередження до неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 197 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Суддя