Справа №461/8787/25
Провадження №3/461/3087/25
18 листопада 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Стрельбицький В.В., за участю представника митного органу Лубоцького Б.І., захисника Бандури Х.Ю., розглядаючи матеріали, які надійшли від Львівської митниці Державної митної служби про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий 30.06.2017, орган, що видав - 5919,
за ч. 3 ст.471 Митного кодексу України,
встановив:
відповідно до протоколу про порушення митних правил № 1429/UA20900/2025 від 05 жовтня 2025 року, 24.08.2025 в зону митного контролю пункту пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці, в напрямку «в'їзд в Україну» прибув транспортний засіб «VOLKSWAGEN CRAFTER» з реєстраційним номером НОМЕР_2 [UA] де як водій слідував громадянин України ОСОБА_1 .
Формою проходження митного контролю громадянка України ОСОБА_1 обрав канал позначений символом зеленого кольору «зелений коридор».
Під час усного опитування громадянина ОСОБА_1 а та огляду транспортного засобу із застосуванням технічних засобів митного контролю (Фотокамера, ліхтарик) встановлено, що він переміщує «Картину на полотні в дерев'яній рамці розміром 115 х 172 з наявним маркуванням в правому нижньому куті «ANDREAS ASPER» та наклейкою на звороті картини з надписом «ASPER Andreas. Geboren den 18.8.1581, gestorben sn Zurich 1638. Mehrere seiner Arbeiten bei Brun von Paul Ganz auf gezahlt, der Asper ausserdem einen Anteil an den zahlreichen ernaltenenfnonymen Zuricher Portrats der ersten halfte des 17.Jhd.zuweist. Literatur: Thime - Becker Kstl.Lex., Brun, SchweizerKstl.Ltx.».
Вказана картина знаходилась у салоні автомобіля серед особистих речей. На момент переміщення через митний кордон України вказаної ікони громадянин України ОСОБА_1 будь-яких дозвільних документів не надав.
З метою перевірки законності переміщення через митний кордон України вказаної ікони, Львівською митницею до Національного музею у м.Львові імені ОСОБА_2 , задля проведення відповідного дослідження на предмет культурної, історичної цінності, а також визначення її вартості (картина була здана на склад митниці згідно квитанції МД-1 № РА.0389899 від 24.08.2025), скеровано лист №7.4/28-03-04/14/21696 від 26.08.2025.
Згідно листа Національного музею у м. Львові імені Андрея Шептицького № 351 від 02.09.2025 ікона із зображенням Євангельської сцени «Апостоли Петро і Павло» створена на початку XVII ст. є музейною та історично-культурною цінністю. Орієнтовна вартість ікони становить 25 000,00 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 05.10.2025 становить - 1 031 910,00 гривень.
Таким чином, згідно протоколу, громадянин України ОСОБА_1 переміщував через митний кордон України вищевказаний товар шляхом недекларування товарів, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
13.11.2025 захисник Бандура Х.Ю. подала клопотання про призначення у справі мистецтвознавчої експертизу, проведення якої просила доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз, що за адресою: м.Одеса, вул. Рішельєвська 8,
На вирішення експертів просить поставити наступні питання:
1.Чи має наданий на дослідження об'єкт картина на полотні в дерев'яній рамці з наявним маркуванням в правому нижньому куті «ANDREAS ASPER» та наклейкою на звороті, культурну цінність?
2.Яка орієнтована вартість наданого на дослідження об'єкта картини на полотні в дерев'яній рамці з наявним маркуванням в правому нижньому куті «ANDREAS ASPER» та наклейкою на звороті?
3.Який орієнтовний час створення наданого на дослідження об'єкта картини на полотні в дерев'яній рамці з наявним маркуванням в правому нижньому куті «ANDREAS ASPER» та наклейкою на звороті?
Захисник в судовому засіданні просила зобов'язати Львівську митницю Державної митної служби України надати для дослідження експертам вилучений товар, згідно протоколу про порушення митних правил № 1429/UA20900/2025 від 05 жовтня 2022 року. Також, зазначила, що стороні захисту відомо про матеріальні особливості призначення експертиз, зокрема її вартості.
Обґрунтовуючи подане клопотання, захисник посилається на те, що листом від аукціону «Аукціонний Дім Люкс» розташованого в м.Кобленц, Німеччина, підтверджено, що ОСОБА_3 придбав лот 1089 за 500 євро плюс 27% премії аукціонного дому на 226-му аукціоні в суботу, 15.03.2025 року. Опис картини: XIX ст., Христос із хрестом у руках, його зустрічають воїни, коні та двоє чоловіків, над хрестом ширяє маленький янгол, олія/полотно. Підпис у правому нижньому куті, закруглена верхня частина, висота 152 см, ширина 92 см, золота рама.
Зазначає, що викладена в листі Національного музею у м. Львові імені Андрея Шептицького №351 від 02.09.2025 інформація є помилковою і дана картина не є по-перше іконою з зображенням Євангельської сцени «Апостоли Петро і Павло», а є картиною з зображенням Христоса із хрестом у руках, його зустрічають воїни, коні та двоє чоловіків, по-друге даний твір відноситься до XIX ст. а не до XVII ст., по- третє вартість картини складає 500 євро, а не 25 000 тис. доларів США., як помилково визначено у дослідженні наданим Львівською митницею. Висновки експертизи викликають сумнів оскільки складені за підписом завідувачки відділу давнього мистецтва, хоча з відкритих джерел мережі інтернет зазначено, що мистецтво 17-19 століть не є давнім, а воно належить до історичного періоду між середньовіччям і новим часом. Це мистецтво розвивалося епоху бароко та класицизму і його часто розглядають як період Відродження.
Окрім того, захисник зазначає, що в наданих Львівською митницею документах відсутнє попередження про кримінальну відповідальність при проведені експертизи та взагалі відсутні дані, що дослідження було проведено атестованим судовим експертом.
Відтак, просить призначити у даній справі мистецтвознавчу експертизу з метою встановлення чи складає картина у справі культурну цінність.
Представник митного органу ОСОБА_4 не заперечив заявлене клопотання.
Дослідивши заявлене клопотання та матеріали справи, заслухавши доводи представника митного органу та захисника, приходжу до наступного висновку.
Дії ОСОБА_1 органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ч. 3 ст. 471 МК України.
Згідно ч. 1, 2 ст. 515 МК України, експертиза призначається, якщо для з'ясування питань, що виникають у справі про порушення митних правил, виникла потреба у спеціальних знаннях з окремих галузей науки, техніки, мистецтва, релігії тощо. Зазначена експертиза не є судовою експертизою. Експертиза проводиться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його відокремлених підрозділів та інших установ або окремими спеціалістами, які призначаються посадовою особою митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. Особа, щодо якої порушено зазначену справу, має право на проведення за її рахунок незалежної експертизи.
Відповідно до ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються:
Такі дані встановлюються:
1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів;
2) поясненнями свідків;
3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності;
4) висновком експерта, висновком правовласника про наявність або відсутність порушення прав інтелектуальної власності;
5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами, транспортними засобами комерційного призначення - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості (п. 3 ч. 1 ст. 8 Митного кодексу України).
У статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення зазначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані установлюються, зокрема, висновком експерта.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 273 КУпАП, експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації.
При цьому, виходжу з того, що сторона захисту має право просити суд вжити заходи для усунення сумнівів в належності та допустимості доказів, оскільки таке право повністю кореспондується з процесуальними правами особи яка притягується до відповідальності та правами захисника (представника) у провадженні.
Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України, товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Згідно ч. 5 ст. 374 МК України, культурні цінності за кодами 9701 21 00 00, 9701 22 00 00, 9701 29 00 00, 9701 91 00 00, 9701 92 00 00, 9701 99 00 00, 9702 10 00 00, 9702 90 00 00, 9703 10 00 00, 9703 90 00 00, 9704 00 00 00, 9705 10 00 00, 9705 21 00 00, 9705 22 00 00, 9705 29 00 00, 9705 31 00 00, 9705 39 00 00, 9706 10 00 00, 9706 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для підприємств.
Приписами статті 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, зокрема: оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва; предмети, пов'язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва; предмети музейного значення, знайдені під час археологічних розкопок.
Згідно висновку завідувачки відділу давнього мистецтва Національного музею у Львові ім. Андрія Шептицького № 351 від 02.09.2025, представлений на експертизу твір АСПЕРА Андреаса, створений на початку XVII ст. «Євангельська сцена» («Апостоли Петро і Павло») має музейну та історику-культурну цінність. Орієнтована вартість близько 25000 дол. США.
Доводи сторони захисту наведені вище є обґрунтованими та не спростовані в ході розгляду клопотання. Відтак, проведення експертного дослідження сприятиме усуненню усіх сумнівів в об'єктивності розгляду справи.
Також, слід відзначити, що проведена в порядку ст. 515 МК України експертиза не є судовою в розумінні ч. 1 цієї статті МК України.
Враховуючи вищенаведені обставини та об'єктивну необхідність проведення експертизи, суд приходить до висновку, що клопотання захисника підлягає задоволенню.
Водночас, вважаю за необхідне звернути увагу експерта на необхідність оперативного проведення дослідження, з метою дотримання розумних строків розгляду справи наскільки це є об'єктивно можливим в умовах воєнного стану.
Керуючись ст. 515 МК України, ст. 273 КУпАП,
постановив:
Клопотання задовольнити.
Призначити у справі № 461/8787/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 471 МК України судову мистецтвознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступне питання:
1. Чи має наданий на дослідження об'єкт картина на полотні в дерев'яній рамці з наявним маркуванням в правому нижньому куті «ANDREAS ASPER» та наклейкою на звороті, культурну цінність?
2. Яка вартість наданого на дослідження об'єкта картини на полотні в дерев'яній рамці з наявним маркуванням в правому нижньому куті «ANDREAS ASPER» та наклейкою на звороті?
3. Який орієнтовний час створення наданого на дослідження об'єкта картини на полотні в дерев'яній рамці з наявним маркуванням в правому нижньому куті «ANDREAS ASPER» та наклейкою на звороті?
Проведення експертизи доручити експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз, що за адресою: м.Одеса, вул. Рішельєвська 8.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Звернути увагу експерта на необхідність додержання розумних строків проведення експертного дослідження.
В розпорядження експерта скерувати справу №461/8787/25 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 471 МК України.
Зобов'язати Львівську митницю Державної митної служби України надати доступ експерту на його вимогу до вилученого товару, згідно протоколу про порушення митних правил №1429/UA20900/2025 від 05.10.2025 р.
Витрати на проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Провадження у справі на час проведення товарознавчої експертизи - зупинити.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Стрельбицький