Рішення від 05.11.2025 по справі 914/1286/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.11.2025 Справа № 914/1286/25

м. Львів

за позовом: Виконавчого комітету Луцької міської ради, м. Луцьк

до відповідача: Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів

про визнання недійсним рішення

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

Секретар с/з Надія ВАШКЕВИЧ

Представників сторін:

від позивача: Загоруйко О.С. - представник

від відповідача: Оленюк С.Л.. - представник

1. ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

2. Виконавчий комітет Луцької міської ради звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.02.2025 № 63/7-р/к у справі № 63/4-03-133-2024 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».

3. Ухвалою суду від 05.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 28.05.2025.

4. Рух справи відображено в попередніх ухвалах суду, зокрема протокольною ухвалою суду від 28.05.2025 оголошено перерву до 25.06.2025.Рух справи відображено в ухвалах суду та протоколах судового засідання.

5. 23.05.2025 від відповідача поступив відзив на позовну заяву (вх.№23627/25).

6. 27.05.2025 від позивача поступила відповідь на відзив (вх.№14021/25).

7. Зокрема, ухвалою суду від 25.06.2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

8. Розгляд справи було відкладено з підстав, викладених в ухвалах суду від 09.07.2025 та 20.08.2025 та від 12.10.2025.

9. В судове засідання 05.11.2025 з'явився представник позивача, підтримав позовні вимоги, позов просив задовольнити в повному обсязі.

10. В судове засідання 05.11.2025 з'явився представник відповідача, позовні вимоги заперечив.

11. Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

12. Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст.13 ГПК України, судом створювались учасникам справи необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

13. В судовому засіданні 05.11.2025 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

14. АРГУМЕНТИ СТОРІН

15. Аргументи позивача.

16. 25.02.2025 виконавчим комітетом Луцької міської ради отримано рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.02.2025 № 63/7-р/к у справі № 63/4-03-133 2024.

17. На переконання позивача висновки, викладені у рішенні від 20.02.2025 № 63/7-р/к у справі № 63/4-03-133 2024, не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать нормам чинного законодавства.

18. Статтями 27 - 41 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» визначено основні повноваження виконавчого комітету сільських, селищних, міських рад .

19. Надання дозволу на розміщення реклами, в порядку встановленому законодавством, входить до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (пп.13 п. 1 ч.1 ст.300 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

20. Регулювання відносин, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами, здійснюється відповідно до Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2003 № 2067.

21. З приводу наявних у Порядку вимог до суб'єктів господарювання надати, перед отриманням Дозволу на рекламу, фотокартку місця можливого розташування засобу зовнішньої реклами та фотокартку з макетом засобу зовнішньої реклами, який пропонується встановити на фоні оточуючої забудови, Позивач зазначає, що така вимога необхідна для того, щоб при прийнятті рішення про надання Дозволу, виконавчий комітет міської ради зміг визначити точне місце розташування такого засобу, доцільність його встановлення на цьому місці, естетичну привабливість, суміщення з архітектурним ансамблем зовнішньої забудови тощо.

22. Вважає, що вимога надати фотокартку не є такою, що порушує законодавство про захист економічної конкуренції, оскільки така фотокартка не є дозвільним документом, а також її виготовлення є доступним як в економічному, так і технічному стані.

23. З приводу наявної у Порядку вимоги до суб'єктів господарювання після отримання Дозволу на рекламу надати фотокартку місця розташування із вже встановленим засобом зовнішньої реклами розміром не менше як 10 см х 15 см за формою згідно з додатком 6 до Порядку, у двох примірниках, позивач стверджує, що додатком 3 Типових правил визначено форму Дозволу на рекламу, у якій зазначено обов'язкове поле для вклеювання фотографії розміщеного засобу зовнішньої реклами.

24. На переконання позивача, вимога надати фотографії з місця розташування засобу зовнішньої реклами є прямо передбаченою вищезазначеними Типовими правилами, оскільки такі фотографії є невід'ємною частиною Дозволу на рекламу.

25. Стосовно наявної у Порядку вимоги надання ескізу рекламного засобу з конструктивним рішенням, виконаним саме спеціалізованим підприємством, установою, організацією, що мають відповідних кваліфікованих виконавців, то позивач стверджує, що відповідно до пункту 34 Типових правил, зовнішня реклама повинна розміщуватися з додержанням вимог техніки безпеки, зазначених у пунктах 38 - 41 цих Правил.

26. Пунктом 38 Типових правил передбачено, що розроблення необхідної технічної документації, монтаж (демонтаж) рекламного засобу здійснюється спеціалізованими підприємствами, установами та організаціями.

27. Позивач стверджує, що Типовими правилами не передбачено, яким саме чином необхідно регулювати питання додержанням вимог техніки безпеки, у зв'язку з чим, виконавчим комітетом проведено регуляторну процедуру відповідно до Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», та визначено, що ескізи рекламного засобу з конструктивним рішенням, мають бути виконаними саме спеціалізованим підприємством, установою, організацією, що мають відповідних кваліфікованих виконавців.

28. Щодо наявної у Порядку вимоги надання топогеодезичного знімку місця розташування рекламного засобу, позивач стверджу, що відповідно до пункту 41 Типових правил, розташування рекламних засобів у межах охоронних зон інженерних комунікацій дозволяється за погодженням з утримувачем зазначених комунікацій.

29. Відтак вважає, що є необхідність у проведенні відповідних топографо-геодезичних робіт з метою встановлення наявних мереж та комунікацій на місці можливого розміщення засобів зовнішньої реклами, та відповідно визначити суб'єктів, погодження яких необхідне для надання Дозволу на рекламу в кожному конкретному випадку.

30. За твердженням позивача перед прийняттям виконавчим комітетом Луцької міської ради рішення від 13.03.2024 № 172-1 “Про затвердження Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади у новій редакції», було повністю проведено регуляторну процедуру у відповідності до вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

31. В ході проведення регуляторної діяльності жодних зауважень з приводу вимог щодо надання для отримання дозволу на встановлення засобу зовнішньої реклами фотокарток, топографо-геодезичної зйомки чи ескізу рекламного засобу з конструктивним рішенням, виконаним саме спеціалізованим підприємством, установою, організацією, що мають відповідних кваліфікованих виконавців - не надходило.

32. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем при ухвалені оскаржуваного рішення не враховано вище вказані обставини та норми права, внаслідок чого ухвалено неправомірне рішення.

33. Аргументи відповідача

34. Відповідач з позовом не погоджується, вказує, що наведені у позові твердження є декларативними, підтверджують викладене в Рішення від 20.02.2025 № 63/7-р/к у справі № 63/4-03-133-2024 та не враховують дійсного правового змісту і регулювання сфери розміщення.

35. На переконання відповідача, Виконавчий комітет Луцької міської ради, прийнявши рішення від 13.03.2024 № 172-1, затвердив Порядок розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, який встановлює додаткові вимоги для розповсюджувача зовнішньої реклами, не передбачені Типовими правилами, без виконання яких унеможливлюється отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, що може створити додаткові адміністративні бар'єри доступу суб'єктів господарювання на ринок розміщення зовнішньої реклами в Луцькій міській територіальній громаді, що є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку розміщення зовнішньої реклами в Луцькій міській територіальній громаді.

36. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

37. Розпорядженням адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 17.12.2024 № 63/151-рп/к розпочато розгляд справи № 64/4-03-133-2024 за виявленими ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції Виконавчим комітетом Луцької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04051327), що передбачене пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку розміщення зовнішньої реклами в Луцькій міській територіальній громаді.

38. Листом Відділення від 18.12.2024 № 63-02/5111е Виконавчому комітету Луцької міської ради надіслано копію розпорядження адміністративної колегії Відділення від 17.12.2024 № 63/151-рп/к. Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення № 0690087987902 Виконавчий комітет Луцької міської ради 23.12.2024 отримав копію розпорядження про початок розгляду справи.

39. Відповідно до пункту 1 Розділу VII Порядку розгляду Антимонопольним комітетом України та його територіальними відділеннями заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19 квітня 1994 року № 5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 6 травня 1994 року за № 90/299 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29 червня 1998 № 169-рп, із змінами) 19.12.2024 розпорядження адміністративної колегії Відділення від 17.12.2024 № 63/151-рп/к про початок розгляду справи № 63/4-03-133-2024 було розміщене на офіційному веб-сайті Відділення.

40. У межах розгляду справи № 63/4-03-133-2024 Відділенням було складено подання про попередні висновки у справі від 10.02.2025 № 63-03/59-П (далі - Подання).

41. Листом Відділення від 10.02.2025 № 63-02/1165е на адресу Виконавчого комітету Луцької міської ради було надіслано копію Подання та одночасно повідомлено про засідання адміністративної колегії Відділення. Відповідно до трекінгу поштового відправлення № 0601110981590, лист від 10.02.2025 № 63-02/1165е, адресований Виконавчому комітету Луцької міської ради, 14.02.2025 був вручений за довіреністю.

42. 13.02.2025 на офіційному вебсайті Відділення була розміщена інформація щодо попередніх висновків у справі № 63/4-03-133-2024 та запропоновано Виконавчому комітету Луцької міської ради надати свої міркування, пропозиції або заперечення щодо висновків та пропозицій, викладених у Поданні.

43. Виконавчим комітетом 13.03.2024 прийнято рішення № 172-1 «Про затвердження Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади у новій редакції», яке оприлюднене на вебсайті Луцької міської ради за посиланням http://www.lutskrada.jov.ua/pages/pidpryiemnytsvo-reklama, та згідно з яким послуги в сфері розміщення зовнішньої реклами щодо отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, продовження терміну його дії тощо, надаються через Центр надання адміністративних послуг міської ради (далі - ЦНАП).

44. З інформації, розміщеної на сайті Луцької міської ради за посиланням http://www.lutskrada.jov.ua/pages/pidpryiemnytsvo-reklama виявлено, що для здійснення господарської діяльності щодо розміщення зовнішньої реклами в Луцькій міській територіальній громаді суб'єкти господарювання отримують наступні адміністративні послуги:

- 104/22.2/01 Зміна технологічної схеми рекламного засобу протягом дії дозволу;

- 105/22.2/02 Внесення змін у дозвіл на розміщення зовнішньої реклами у разі зміни містобудівної ситуації;

- 106/22.2/03 Продовження терміну дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами;

- 124/22.2/08 Дозвіл на розміщення тимчасової короткострокової зовнішньої реклами (дозвільна процедура);

- 131/22.2/06Д Переоформлення дозволу на розміщення зовнішньої реклами;

-177/22.2/04 Дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.

45. У п.1.1 Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади зазначено, що він регулює відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, та визначає процедуру видачі (відмови у видачі) дозволу на розміщення зовнішньої реклами, його анулювання, переоформлення, продовження строку дії та внесення змін, механізм сплати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, вимоги до розміщення зовнішньої реклами та процедуру здійснення демонтажу, обліку, зберігання демонтованих засобів зовнішньої реклами, а також процедуру здійснення контролю за дотриманням цього Порядку.

46. Порядок є обов'язковим для виконання всіма учасниками рекламної діяльності - юридичними особами та фізичними особами-підприємцями, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності.

47. Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, порядок розміщення такої реклами та надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, регулюють Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2003 № 2067.

48. Відповідно до пункту 3 Типових правил суб'єкти господарювання розміщують зовнішню рекламу на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до Типових правил.

49. Для регулювання діяльності з питань зовнішньої реклами рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 13.03.2024 № 172-1 затверджено «Порядок розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади» (далі - Порядок).

50. За приписами Розділу 1 цей Порядок розроблено відповідно до законів України «Про рекламу», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про благоустрій населених пунктів», «Про адміністративні послуги», «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 зі змінами (далі - Типові правила), з врахуванням Концептуальних основ порядку розміщення та розвитку зовнішньої реклами в місті Луцьку, затверджених рішенням міської ради.

51. Згідно з абзацом четвертим пункту 2 Типових правил, дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці (далі - Дозвіл).

52. В рішенні Адміністративна колегія ЗМТВ АКУ зазначає, що при аналізі Порядку встановлено, що редакція його окремих розділів зокрема, розділу 2 «Порядок видачі (відмови у видачі), переоформлення, анулювання, продовження строку дії Дозволу та внесення змін у Дозвіл» не відповідає вимогам, встановленим Типовими правилами та іншими нормативно-правовими актами, внаслідок чого можуть створюватися перешкоди в здійсненні підприємницької діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами, що може призвести до обмеження конкуренції на ринку розміщення зовнішньої реклами:

53. Так, зокрема, у розділі 2 Порядку розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади зазначено:

2.2. Заява про надання Дозволу подається юридичною особою або фізичною особою- підприємцем (заявником) робочому органу через адміністратора за формою згідно з додатком 1 до Порядку

До заяви додаються:

- кольорова фотокартка розміром 10см * 15 см місця розташування рекламного засобу та кольорова фотокартка розміром 10см*15см з комп'ютерним макетом рекламного засобу на фоні оточуючої забудови на аркуші формату А4 за формою згідно з додатком 4 до Порядку, належним чином засвідчені суб'єктом господарювання у двох примірниках;

- ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням, виконаний спеціалізованим підприємством, установою, організацією, що мають відповідних кваліфікованих виконавців;

- топогеодезичний знімок місця розташування рекламного засобу (М1:500) з прив'язкою місця розташування рекламного засобу визначений додатком 3 до Типових правил, за формою згідно з додатком 5 до Порядку, засвідчений підписом та печаткою відповідального за топогеодезичне знімання (для наземних ЗЗР - з нанесеними мережами підземних інженерних комунікацій) у двох примірниках

2.22. Після розташування рекламного засобу розповсюджувач ЗР у п'ятиденний строк зобов'язаний подати робочому органу фотокартку місця розташування рекламного засобу розміром не менш як 10 см х 15 см за формою згідно з додатком 6 до Порядку у 2 примірниках.

54. Згідно Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 зі змінами, для розміщення зовнішньої реклами, подаються такі документи, зокрема:

- пункт 9: Для одержання дозволу заяву згідно з додатком 1, до якої додаються: фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.

- пункт 26: Після розташування рекламного засобу розповсюджувач зовнішньої реклами у п'ятиденний строк зобов'язаний подати робочому органу фотокартку місця розташування рекламного засобу (розміром не менш як 6х9 сантиметрів).

55. Як зазначає у рішенні Адміністративна колегія ЗМТВ АКУ, Типовими правилами не передбачено подання кольорової фотокартки розміром 10см* 15см з комп'ютерним макетом рекламного засобу на фоні оточуючої забудови на аркуші формату А4 за формою згідно з додатком 4 до Порядку, належним чином засвідчені суб'єктом господарювання у двох примірниках; ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням, виконаний спеціалізованим підприємством, установою, організацією, що мають відповідних кваліфікованих виконавців; топогеодезичний знімок місця розташування рекламного засобу (М1:500) з прив'язкою місця розташування рекламного засобу визначений додатком 3 до Типових правил, за формою згідно з додатком 5 до Порядку, засвідчений підписом та печаткою відповідального за топогеодезичне знімання (для наземних ЗЗР - з нанесеними мережами підземних інженерних комунікацій) у двох примірниках.

56. Крім того, у рішення відповідач зазначає, що Типовими правилами передбачений вичерпний перелік документів, які необхідно подати для отримання Дозволу, натомість, у випадку розширення органами місцевого самоврядування такого переліку документів, потенційні учасники ринку витрачають більше часу, ресурсів та коштів для підготовки документів для отримання Дозволу (у випадку залучення третіх осіб для виконання документів).

57. В рішенні Адміністративна колегія ЗМТВ АКУ прийшла до висновку, що виконавчий комітет Луцької міської ради Порядком встановив додаткові умови та вимоги до документів, які подаються суб'єктом господарювання для отримання Дозволу на розміщення зовнішньої реклами, ніж це передбачено Типовими правилами, зокрема, заявника зобов'язано подавати додаткові документи: кольорову фотокартку розміром 10см* 15см з комп'ютерним макетом рекламного засобу на фоні оточуючої забудови, належним чином засвідчені суб'єктом господарювання, у двох примірниках; топогеодезичний знімок місця розташування рекламного засобу у двох примірниках; після розташування рекламного засобу - фотокартку місця розташування рекламного засобу розміром не менш як 10 см х 15 см у 2 примірниках, що унеможливлює для розповсюджувача зовнішньої реклами в територіальних (географічних) межах Луцької міської територіальної громади отримання Дозволу без виконання зазначених додаткових вимог та умов, чим створює для суб'єктів господарювання додаткові, не передбачені чинним законодавством, бар'єри та додаткові перешкоди вступу на ринок розміщення зовнішньої реклами.

58. Крім того, у п.56 рішення Адміністративна колегія ЗМТВ АКУ зазначає, що встановлення виконавчим комітетом Луцької міської ради у Порядку додаткових вимог до процедури отримання Дозволу може призвести до обмеження конкуренції на ринку зовнішньої реклами та на ринку товару щодо якого розміщується зовнішня реклама, шляхом зменшення (завдяки антиконкурентній дії органу місцевого самоврядування) її інтенсивності суб'єктом господарювання, який не надав послуг розміщення зовнішньої реклами та суб'єктом господарювання, що не здійснив розміщення зовнішньої реклами з метою стимулювання зацікавленості осіб товаром, який міг рекламуватися даним суб'єктом господарювання (на ринку товару щодо якого виник намір розміщення зовнішньої реклами), а саме: невиконання суб'єктом господарювання вимоги надання додаткових (не передбачених чинним законодавством) документів, може призвести до відмови у видачі Дозволу (за наявності неповного пакету документів заява щодо отримання Дозволу не приймається та не вноситься до внутрішнього реєстру вхідних заяв.

59. Встановлення додаткових вимог у вигляді необхідності отримання суб'єктами господарювання документів, не передбачених Типовими правилами та Законом України «Про рекламу», тощо, може призвести до створення додаткових бар'єрів вступу на ринок (відповідно до Закону України «Про рекламу», доки суб'єкт господарювання не отримає Дозвіл, він не може чинити будь-яких дій щодо реалізації свого права на розповсюдження рекламної інформації із використанням спеціальної конструкції, отже, не може користуватись місцем, виділеним для розміщення зовнішньої реклами) (п.57 рішення).

60. В у п.60 рішення Адміністративна колегія ЗМТВ АКУ стверджує, що сукупність норм Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачає змагання між суб'єктами господарювання, які завдяки, саме, власним досягненням здобувають переваги над іншими суб'єктами господарювання, натомість, антиконкурентні дії органів місцевого самоврядування можуть вплинути на відповідний стан конкуренції шляхом її обмеження, що може полягати у зміні існуючих факторів, які визначають інтенсивність конкуренції, а саме дії зовнішніх факторів, одним з яких можуть бути дії органів місцевого самоврядування, які, внаслідок потенційної можливості негативного впливу на конкуренцію, визнаються антиконкурентними діями органів місцевого самоврядування.

61. Відтак, за результатами розгляду справи справи № 64/4-03-133-2024, Адміністративна колегія ЗМТВ АКУ постановила:

- визнати дії Виконавчого комітету Луцької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04051327) по прийняттю рішення від 13.03.2024 № 172-1, яким затверджений «Порядок розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади», що встановлює додаткові вимоги для розповсюджувача зовнішньої реклами, не передбачені Типовими правилами, без виконання яких унеможливлюється отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, що може створити додаткові адміністративні бар'єри доступу суб'єктів господарювання на ринок розміщення зовнішньої реклами в Луцькій міській територіальній громаді, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, що передбачене пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку розміщення зовнішньої реклами в Луцькій міській територіальній громаді.

- зобов'язати Виконавчий комітет Луцької міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 04051327) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яке зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення. Строк виконання зобов'язання - 2 місяці з дня отримання рішення.

62. Не погоджуючись з означеним рішенням, відповідач звернувся до Господарського суду Львівської області з позовною заявою про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.02.2025 № 63/7-р/к у справі № 63/4-03-133-2024 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».

63. ОЦІНКА СУДУ.

64. Держава, згідно з ч. 3 ст.42 Конституції України, забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція. Як визначено у ст.7 Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики, розвиток конкуренції» як основного чинника підвищення ефективності економіки є однією з основних засад внутрішньої політики в економічній сфері.

65. Правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності врегульовані нормами Закону України "Про захист економічної конкуренції".

66. Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму, здійснення заходів, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється, у тому числі, органами місцевого самоврядування.

67. Відповідно до частин 2, 4, 11 статті 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» до виключних повноважень Антимонопольного комітету України та його територіальних органів належать, зокрема приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження).

68. Статтею 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку; монополізація - досягнення суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, підтримання або посилення цього становища.

69. Частина друга статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначає, що органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

70. Виконання органами місцевого самоврядування зобов'язання щодо сприяння розвитку конкуренції та не вчинення будь-яких дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію, здійснюється шляхом створення умов, за яких здобуття суб'єктами господарювання переваг над іншими суб'єктами господарювання здійснюється завдяки власним досягненням.

71. Здійснення таких заходів забезпечує реалізацію державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму.

72. Проте, недотримання зазначених засад може призводити до нездійснення органами місцевого самоврядування заходів, які сприяють розвитку конкуренції.

73. Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що одним із основних принципів місцевого самоврядування є законність.

74. Отже, реалізація органом місцевого самоврядування покладеного на нього повноважень має здійснюватися з дотриманням вимог законодавства України, в тому числі Закону України «Про захист економічної конкуренції».

75. В територіальних межах Луцької міської територіальної громади повноваження органів місцевого самоврядування здійснюються Луцькою міською радою та Виконавчим комітетом.

76. Відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, міського голови, виконавчого комітету, прийняті в межах своєї компетенції, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

77. Частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

78. Діяльність та дозвільна система на ринку розміщення зовнішньої реклами регулюється, зокрема: Законом України «Про рекламу»; Законом України «Про «місцеве самоврядування в Україні»; Законом України «Про благоустрій населених пунктів»; Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»; Законом України «Про адміністративні послуги»; Законом України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності»; постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами» від 29.12.2003 № 2067; постановою Кабінету Міністрів України «Питання Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та Реєстру адміністративних послуг» від 04.12.2019 № 1137; ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»; ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій».

79. Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України «Про рекламу» зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях-рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг. Засоби, спеціальні конструкції та обладнання зовнішньої реклами відносяться до елементів благоустрою відповідно до пункту 4.5 розділу 4 «Загальні положення» ДБН Б.2.2-5:2011 «Благоустрій територій» та повинні розміщуватися з дотриманням вимог ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень».

80. В статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування; благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста); рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

81. Згідно ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» надання дозволу на розміщення реклами (у порядку, встановленому законодавством) належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

82. У статті 1 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» зазначено , що отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами є обов'язковим.

83. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад є дозвільними органами; дозвіл на розміщення зовнішньої реклами є документом дозвільного характеру (стаття 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»).

84. У ч.1 ст.4 зазначеного Закону виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються зокрема: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності; перелік та вимоги до документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.

85. Законом України «Про рекламу» передбачено розміщення зовнішньої реклами в населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

86. Типові правила розміщення зовнішньої реклами (далі - Типові правила) затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 (із змінами) (далі - Постанова КМУ від 29.12.2003 № 2067). Пунктом 3 вказаної постанови центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування зобов'язано у місячний строк привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.

87. Згідно Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 зі змінами розміщення зовнішньої реклами, зокрема:

- пункт 9: для одержання дозволу заяву згідно з додатком 1, до якої додаються: фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням.

-пункт 26: після розташування рекламного засобу розповсюджувач зовнішньої реклами у п'ятиденний строк зобов'язаний подати робочому органу фотокартку місця розташування рекламного засобу (розміром не менш як 6х9 сантиметрів).

88. Вищезазначений перелік документів для надання дозволу є вичерпним.

89. Як вбачається з матеріалів справи, Виконавчий комітет Луцької міської ради прийнявши рішення від 13.03.2024 № 172-1, затвердив Порядок розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади, у якому встановив додаткові умови та вимоги до документів, які подаються суб'єктом господарювання для отримання Дозволу на розміщення зовнішньої реклами, ніж це передбачено Типовими правилами, зокрема, заявника зобов'язано подавати додаткові документи: кольорову фотокартку розміром 10см*15см з комп'ютерним макетом рекламного засобу на фоні оточуючої забудови, належним чином засвідчені суб'єктом господарювання, у двох примірниках; топогеодезичний знімок місця розташування рекламного засобу у двох примірниках; після розташування рекламного засобу - фотокартку місця розташування рекламного засобу розміром не менш як 10 см х 15 см у 2 примірниках.

90. Включення в Порядок розміщення зовнішньої реклами на території Луцької міської територіальної громади додаткових вимог, на думку суду, унеможливлює для розповсюджувача зовнішньої реклами в територіальних (географічних) межах Луцької міської територіальної громади отримання Дозволу без виконання зазначених додаткових вимог та умов, чим створює для суб'єктів господарювання додаткові, не передбачені чинним законодавством, бар'єри та додаткові перешкоди вступу на ринок розміщення зовнішньої реклами. Відтак, зазначені дії органу місцевого самоврядування можуть вплинути на відповідний стан конкуренції шляхом її обмеження.

91. Як вбачається з інформації долученої до листа виконавчого коммітету Луцької міської ради від 02.09.2024 №1.1-5/3910/2024 на території Луцької міської територіальної громади суб'єкти господарювання (фізичні особи - підприємці , юридичні особи) здійснють діяльність у сфері зовнішньої реклами на 187 рекламних засобах, що свідчить про що ринок зовнінішньої реклами є конкурентним.

92. Органи місцевого самоврядування, зокрема, зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

93. Згідно ч.1 ст.15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентними діями, зокрема органів місцевого самоврядування, є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність, зокрема органів влади, які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

94. Дана норма (у сукупності з нормою пункту 3 статті 50 названого Закону) визнає порушенням законодавства про захист економічної конкуренції вказані в ній дії не лише в разі призведення ними до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції, а й у разі можливості такого призведення.

95. Зазначені дії є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50 та частиною першою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що можуть призвести до обмеження конкуренції на ринку розміщення зовнішньої реклами в Луцькій міській територіальній громаді.

96. Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладення штрафу.

97. Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції", підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації, узгоджених дій відповідно до Закону України "Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

98. Частина 2 статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначає, що порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для зміни, скасування чи визнання недійсним рішення тільки за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.

99. Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

100. Враховуючи вищенаведені норми права, фактичні обставини даної справи, суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач належним чином дослідив всі обставини та правомірно зробив висновки про порушення позивачем вимог законодавства про економічну конкуренцію.

101. Відповідач діяв у відповідності до статті 19 Конституції України, а саме межах та у спосіб, передбачених законодавством України, з урахуванням всіх обставин та об'єктивним дослідженням всіх матеріалів справи.

102. Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

103. У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

104. Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

105. Згідно зі ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

106. У відповідності до ч.ч. 1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

107. Беручи до уваги вищенаведене, проаналізувавши доводи сторін щодо рішення АМКУ, дослідивши та оцінивши наявні докази у справі, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

108. СУДОВІ ВИТРАТИ

109. Судовий збір за подання позову на підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України залишається за позивачем.

З огляду на вищенаведене та керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено та підписано 17.11.2025.

Суддя Щигельська О.І.