Постанова від 13.11.2025 по справі 909/584/25

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" листопада 2025 р. Справа №909/584/25

Західний апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого судді Кравчук Н.М.

суддів Зварич О.В.

Скрипчук О.С.

секретар судового засідання Копець Х.А.

розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства “Водоканал» Долинської міської ради від 23.07.2025 (вх. №ЗАГС 01-05/2290/25 від 23.07.2025)

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 (повний текст рішення складено 03.07.2025, суддя Горпинюк І.Є.)

у справі № 909/584/25

за позовом: Болехівської міської ради Івано-Франківської області, м.Долина, Калуський р-н, Івано-Франківська обл.

до відповідача: Комунального підприємства “Водоканал» Долинської міської ради (надалі КП “Водоканал» Долинської міської ради), м. Долина, Калуський р-н, Івано-Франківська обл.

про: визнання недійсним договору щодо умов водозабезпечення питною

водою споживачів на території Болехівської територіальної громади

Івано-Франківської області від 28.02.2025,

з участю представників:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: Сливка В.В.

ВСТАНОВИВ:

Болехівська міська рада Івано-Франківської області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до КП “Водоканал» Долинської міської ради про визнання недійсним договору щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025, укладеного між КП "Водоканал" Долинської міської ради та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що умови оспорюваного договору не відповідають жодному з п'яти типових договорів, затверджених постановою КМУ від 05.07.2019 № 690 “Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення». ВК Болехівської міської ради, як і Болехівська міська рада, не є підприємством питного водопостачання, а є підприємством, що безпосередньо користується централізованим питним водопостачанням, а тому не може надавати послуги з централізованого питного водопостачання споживачам. В оспорюваному договорі в цифровому та прописаному значенні містяться різні обсяги питного водопостачання та ціна за надані послуги. Також позивач зауважує, що ВК Болехівської міської ради не є юридичною особою, а Рада не надавала повноважень на укладення даного договору, тобто відсутній обсяг цивільної дієздатності на вчинення правочину. Договір укладено в умовах крайньої необхідності, з метою уникнення порушення прав жителів Болехівської територіальної громади щодо забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб, а також запобігання поширенню інфекційних або масових неінфекційних хвороб. У зв'язку з цим позивач зазначає, що спірний договір укладено під впливом тяжких обставин та на вкрай невигідних умовах

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 у справі № 909/584/25 (суддя І.Є. Горпинюк) позов задоволено частково. Визнано недійсним договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28 лютого 2025 року, укладений між Комунальним підприємством “Водоканал» Долинської міської ради та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області в частині: - другого речення пункту 2 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: “Якщо суб'єкт господарювання не буде визначений, то подача води з 01 травня 2025 року здійснюватиметься Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на умовах цього договору»; - пункту 4 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: “З 01 травня 2025 року Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області приймає на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади»; - пункту 5 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади в частині, що стороною договору про подачу води для Моршинської територіальної громади буде виступати Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області; - Загальних умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади щодо того, що стороною “Споживач» за цією частиною договору виступає Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франкіівської області. Стягнуто з Комунального підприємства “Водоканал» Долинської міської ради на користь Болехівської міської ради Івано-Франківської області - 1 514,00 грн. судового збору, сплаченого за подання позовної заяви.

При ухваленні рішення суд виходив з того, що окремі пункти договору не відповідають вимогам закону та порушують права позивача, зокрема, ті, що передбачають придбання питної води виконавчим комітетом та подальше забезпечення нею кінцевих споживачів, оскільки такі дії є господарською діяльністю підприємства питного водопостачання і не можуть належати до повноважень виконавчого комітету. При цьому суд зауважив, що оспорюваний договір міг бути вчинений і без включення до нього таких незаконних пунктів, оскільки та частина зобов'язань за договором, які, за висновком суду, суперечать закону, виникають лише за умови невиконання виконавчим комітетом іншого зобов'язання щодо визначення виконавчим комітетом відповідного суб'єкта господарювання, то такі не є істотними умовами договору, а тому їх недійсність не має наслідком недійсності усього договору. Отже, суд дійшов висновку, що такі пункти договору визнаються недійсними.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, КП “Водоканал» Долинської міської ради звернулося до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 у даній справі в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Скаржник вважає оскаржуване рішення ухваленим при неправильному застосуванні норм матеріального права та порушенні норм процесуального права, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають дійсним обставинам справи. Зокрема, зазначає, що Виконавчий комітет діє в межах своєї компетенції, забезпечуючи водопостачанням як публічну послугу, а не як суб'єкт господарювання. Умови договору передбачають тимчасові дії Виконавчого комітету у разі відсутності суб'єкта господарювання до 30 квітня 2025 року. Це є необхідним заходом для забезпечення безперебійного водопостачання - критичної публічної послуги для громади. Скаржник наголошує, що витрати на придбання води для водопостачання є законними та необхідними для виконання обов'язків Виконавчого комітету перед громадою. Це не є господарською діяльністю, а частиною управлінської функції органу самоврядування. На думку скаржника, Виконавчий комітет діє в межах своєї компетенції, використовуючи бюджетні кошти для забезпечення життєво важливих послуг, що відповідає законодавству. На переконання відповідача, суд першої інстанції, визнаючи недійсними лише окремі положення договору, не врахував, що ці положення є істотними умовами договору, без яких він не міг би бути укладеним. Також суд не врахував, що договір не передбачає здійснення Виконавчим комітетом господарської діяльності, а лише встановлює перехідні умови для організації водопостачання Болехівської територіальної громади.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти доводів скаржника, вважає апеляційну скаргу необґрунтованою та безпідставною. Зазначає, що надання послуг з централізованого водопостачання є господарською діяльністю, і суб'єкт, що надає такі послуги, виступає суб'єктом господарювання. Вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод, є загальною функцією органу, але її реалізація через договірні механізми підпадає під сферу господарського або цивільного права. Позивач звертає увагу на те, що Виконавчий комітет має повноваження щодо організації надання послуг, але не надає їх самостійно, оскільки не має правового статусу та повноважень суб'єкта господарювання. Наголошує, що жодних виключень для "тимчасових" заходів у сфері централізованого водопостачання закон не передбачає. Тимчасовість не легалізує самовільного виконання функцій ліцензованого постачальника. Наголошує, що на момент укладення договору існувала реальна загроза припинення водопостачання, яку позивач не міг усунути іншим шляхом, окрім як погодитися на укладення договору. Просить рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 у даній справі залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, наведені в апеляційній скарзі.

Позивач не делегував уповноваженого представника в судове засідання 13.11.2025. 11.11.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, в якому просив розгляд справи № 909/584/25 відкласти на іншу дату, у зв'язку з тим, що представник позивача перебуватиме з 12.11.2025 по 19.11.2025 включно у щорічній основній відпустці.

Представник відповідача заперечив проти заявленого позивачем клопотання про відкладення справи.

Колегія суддів, порадившись, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення даного клопотання з наступних підстав.

Західний апеляційний господарський суд неодноразово відкладав (оголошував перерву) розгляд апеляційної скарги з метою забезпечення принципу змагальності судового процесу та рівності його учасників перед законом і судом. Присутні в судових засіданнях 09.09.2025, 14.10.2025 та 04.11.2025 представники позивача надали свої пояснення у справі, які враховані судом апеляційної інстанції.

Згідно з положеннями статті 129 Конституції України, статті 2 Господарського процесуального кодексу України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи те, що явка сторін у справі не визнавалася судом обов'язковою, участь у судовому засіданні є правом, а не обов'язком сторони, колегія суддів прийшла до висновку, що відповідно до частини 12 статті 270 Господарського процесуального кодексу України, справу може бути розглянуто при відсутності уповноваженого представника позивача у справі.

Вивчивши апеляційну скаргу, здійснивши оцінку доказів, що містяться в матеріалах справи, заслухавши пояснення представника відповідача Західний апеляційний господарський суд встановив таке.

Комунальне підприємство “Водоканал» Долинської міської ради здійснює діяльність зі забору, очищення та постачання води (основний вид діяльності). Засновником відповідача є Долинська міська рада.

23.01.2024 Долинською міською радою Калуського району Івано-Франківської області прийнято рішення № 2540-43/2024 “Про умови забезпечення централізованим водопостачанням населених пунктів за межами Долинської територіальної громади Івано-Франківської області», яким рада вирішила:

“1. Передати безоплатно у комунальну власність Болехівській територіальній громаді Івано-Франківської області, Вигодській територіальній громаді Івано-Франківської області, Моршинській територіальній громаді Львівської області відповідну мережу водопроводів та обладнання на цій мережі, що перебувають на територіях цих громад, починаючи від точок розмежування, на яких встановлено вузли обліку води відповідно до рішення Виконавчого комітету Долинської міської ради №799 від 31.10.2023.

2. Комунальному підприємству “Водоканал» Долинської міської ради (Яремків С.Д.):

2.1) до 01.03.2024 забезпечити проведення переговорів із представниками Болехівської міської ради, Вигодської селищної ради, Моршинської міської ради щодо реалізації цього рішення;

2.2) до 01.03.2024 подати на затвердження Виконавчому комітету Долинської міської ради розрахунок тарифу на централізоване водопостачання для споживачів, що є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання з метою забезпечення водою населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад, відповідно до пункту 25 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №869 від 01.06.2011;

2.3) не пізніше, ніж 01.05.2024 забезпечити подачу води до населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад з точок розмежування згідно п. 2 цього рішення лише шляхом її постачання єдиним суб'єктам господарювання, які безпосередньо забезпечуватимуть централізованим водопостачанням споживачів відповідно на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад;

2.4) надання послуг централізованого водопостачання на територіях Болехівської, Вигодської тa Моршинської територіальних громад безпосередньо до споживачів цих послуг здійснювати до 30 квітня 2024 року. Надалі забезпечення водопостачанням цих населених пунктів здійснювати лише через укладення угоди про постачання води єдиним суб'єктам господарювання згідно пп. 3.3. п. 3 цього рішення.».

Згідно з рішенням Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області № 2826-47/2024 від 19.09.2024 внесено зміни до рішення № 2540-43/2024 від 23.01.2024 шляхом викладення підпунктів 2.3 і 2.4 в новій редакції, а саме:

“2.3) не пізніше, ніж 01.11.2024 забезпечити подачу води до населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад з точок розмежування згідно п. 2 цього рішення лише шляхом її постачання єдиним суб'єктам господарювання, які безпосередньо забезпечуватимуть централізованим водопостачанням споживачів відповідно на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад;

2.4) надання послуг централізованого водопостачання на територіях Болехівської, Вигодської тa Моршинської територіальних громад безпосередньо до споживачів цих послуг здійснювати до 31.10.2024 року. Надалі забезпечення водопостачанням цих населених пунктів здійснювати лише через укладення угоди про постачання води єдиним суб'єктам господарювання згідно пп. 2.3. п. 2 цього рішення».

Листом від 01.11.2024 № 467/021-29/24 Болехівський міський голова звернувся до Долинської міської ради та депутатів Долинської міської ради з проханням про відтермінування передачі водопровідних мереж на баланс Болехівської міської ради до 01 березня 2025 року. У листі зазначено, що працівниками Виконавчого комітету Болехівської міської ради розробляється Програма розвитку систем водопостачання та водовідведення Болехівської територіальної громади на 2025-2028 роки, яка спрямована на забезпечення населення якісною питною водою відповідно до Закону України “Про питну воду та питне водозабезпечення». Зазначається про готовність надавати міжбюджетний трансферт бюджету Долинської територіальної громади для КП “Водоканал» на реконструкцію та ремонти діючих систем водопостачання, поліпшення якості питної води, підвищення надійності експлуатації систем водопостачання і водовідведення. Болехівська міська рада висловила готовність до співпраці для забезпечення максимально прозорого і послідовного процесу передачі мереж. Просить надати час до 01 березня 2025 року для створення належних умов щодо забезпечення послугою з централізованого водопостачання мешканців Болехівської територіальної громади.

Протоколом № 5 від 28.02.2025 позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій вирішено, зокрема, наступне: діючи в умовах крайньої необхідності, з метою уникнення припинення надання послуг з водопостачання Комунальним підприємством “Водоканал» Долинської міської ради, рекомендувати міському голові (І.Яцинину) підписати запропонований виконавцем послуг (КП “Водоканал») договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області.

28.02.2025 Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області звернувся до Долинського міського голови та директора КП “Водоканал» із гарантійним листом (за підписом Болехівського міського голови) від 28.02.2025 № 718/021-17/25, у якому просив до 01 травня 2025 року продовжити водопостачання споживачів Болехівської територіальної громади на тих самих умовах, які діяли до цього часу. При цьому, Болехівська міська рада Івано-Франківської області та Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області, гарантують вжити наступних заходів до 01 травня 2025: 1) визначити суб'єкта господарювання, який буде відповідати за водозабезпечення безпосередньо Болехівської територіальної громади; 2) прийняти від Долинської міської ради до комунальної власності Болехівської територіальної громади усі мережі водопроводів, які пролягають на нашій території та які є необхідними для водозабезпечення громади; 3) прийняти на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади; 4) за необхідності забезпечити транзит води до Моршинської територіальної громади. На підтвердження висловлених в цьому листі гарантій Болехівський міський голова зазначив, що готовий від імені Виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області підписати 28 лютого 2025 року договір, який буде врегульовувати дану ситуацію.

28.02.2025 між Комунальним підприємством “Водоканал» (Виконавець) та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області в особі міського голови Яцинина І.В. (Споживач), було укладено договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області.

Даний договір складається з двох частин: “Особливі умови договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади» та “Загальні умови договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади».

Згідно з п. 1 Особливих умов договору до 30 квітня 2025 року (включно) забезпечення водою усіх споживачів Болехівської територіальної громади здійснює КП “Водоканал» Долинської міської ради.

До 30 квітня 2025 року (включно) Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області зобов'язаний визначити суб'єкта господарювання, який буде здійснювати забезпечення водою усіх споживачів Болехівської територіальної громади з яким КП “Водоканал» зобов'язане укласти договір у точній відповідності із загальними умовами цього договору. Якщо суб'єкт господарювання не буде визначений, то подача води з 01 травня 2025 року здійснюватиметься Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на умовах цього договору (п. 2 Особливих умов договору).

Відповідно до рішення Долинської міської ради від 23 січня 2024 року № 2540-43/2024 усі мережі водопроводів, які пролягають на території Болехівської громади та які є необхідними для водозабезпечення громади, можуть бути прийняті Болехівською територіальною громадою у будь-який час до 01 травня 2025 року (п. 3 Особливих умов договору).

Пунктом 4 Особливих умов договору передбачено, що з 01 травня 2025 року Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області приймає на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади.

У разі виникнення потреби щодо водозабезпечення Моршинської територіальної громади, то стороною договору про подачу води для Моршинської територіальної громади буде виступати Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області або визначений ним суб'єкт господарювання (п. 5 Особливих умов договору).

Загальними умовами договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади передбачено, зокрема, такі права та обов'язки сторін.

У відповідності до п. 1.1 договору Виконавець зобов'язується з 01 травня 2025 року передавати Споживачу питну воду (надати послугу водопостачання) для подальшого забезпечення здійснення Споживачем централізованого водопостачання серед своїх абонентів у Болехівській територіальній громаді. Споживач зобов'язується проводити відбір води з відповідної точки розмежування (яка визначена в п. 2.2) на умовах, передбачених цим договором, а також своєчасно оплачувати отриману воду за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.

Облік наданої послуги водопостачання здійснюється засобами обліку Виконавця, які опломбовані, зареєстровані Виконавцем та перелік яких зазначено в п. 2.4 цього договору (п. 2.3 договору).

Згідно з п. 3.1 договору обсяг (договірна величина) послуг водопостачання за цим договором на 2025 рік становить 392 000 (п'ятсот вісімдесят вісім тисяч) кубічних метрів води, що еквівалентно 49 000 (сорок дев'ять тисяч) м. куб води на один календарний місяць.

Тарифи на послуги: з централізованого водопостачання - 13,55 гривень за 1 м3 з ПДВ. Ціна цього договору складає 5 311 600 (сім мільйонів дев'ятсот шістдесят сім тисяч чотириста) грн. з ПДВ (п.п. 4.1, 4.5 договору).

Відповідно до п.5.1 договору розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць (з першого числа до останнього дня кожного календарного місяця).

Споживач зобов'язується проводити оплату за отримані послуги водопостачання шляхом перерахування коштів платіжним дорученням до 5 числа наступного місяця, що йде за розрахунковим 100% вартості послуг водопостачання (п. 5.3 договору).

Пунктами 7.2, 7.3 договору передбачено, що для обмеження (припинення) надання відповідної послуги Споживачу (у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті послуги) Виконавець надсилає Споживачу попередження про те, що у разі непогашення ним заборгованості за спожиті послуги протягом 10 календарних днів з дня направлення попередження, надання йому послуг може бути припинено. У разі непогашення Споживачем заборгованості протягом 10 календарних днів з дня надіслання відповідного попередження, Виконавець має право обмежити (припинити) надання послуг Споживачу.

Особливі умови цього договору набувають чинності 28 лютого 2025 року. Загальні умови цього договору набирають чинності з 01 травня 2025 року та діють до 31 грудня 2025 року, а в частині невиконання грошових зобов'язань - до повного виконання. Якщо за 5 днів до закінчення терміну дії цього договору жодна сторона не заявить про його розірвання, тоді він вважається продовженим на наступний календарний рік (п. 10.1 договору).

05 березня 2025 року Болехівською міською радою Івано-Франківської області прийнято рішення № 54-55/25 “Про прийняття у комунальну власність Болехівської міської ради водопровідних мереж», відповідно до якого міська рада вирішила: - надати згоду на безоплатне отримання у комунальну власність Болехівській міській раді водопровідних мереж КП “Водоканал» Долинської міської ради, які знаходяться на території Болехівської територіальної громади (п. 1); - утворити комісію для прийняття у комунальну власність Болехівської територіальної громади водопровідних мереж (склад комісії додається) (п. 2); - комісії провести роботу щодо прийняття фактичних мереж та підписання акта приймання-передачі водопровідних мереж, який подати на затвердження міській раді до 01.04.2025 (п. 3).

Окрім того, 05 березня 2025 року Болехівською міською радою Івано-Франківської області прийнято рішення № 53-55/25 “Про затвердження статуту Болехівського комбінату комунальних підприємств в новій редакції», яким затверджено статут Болехівського комбінату комунальних підприємств в новій редакції.

Відповідно до нової редакції статуту Болехівського комбінату комунальних підприємств, затвердженого рішенням Болехівської міської ради від 05.03.2025 № 53-55/25, предметом діяльності даного Підприємства є, зокрема, розподілення води водопроводами, транспортом або іншими засобами.

Також, 05.03.2025 Болехівською міською радою Івано-Франківської області прийнято рішення № 55-55/25 “Про безоплатну передачу водопровідних мереж з балансу Болехівської міської ради на баланс Болехівського комбінату комунальних підприємств», відповідно до якого рада вирішила: - передати безоплатно з балансу Болехівської міської ради на баланс Болехівського комбінату комунальних підприємств на праві господарського відання водопровідні мережі згідно з актом приймання-передачі водопровідних мереж (п. 1 рішення); - Болехівському комбінату комунальних підприємств прийняти на баланс майно, визначене актом приймання-передачі, згідно з вимогами чинного законодавства України (п. 2 рішення).

Листом від 02.06.2025 КВ “Водоканал» повідомило Виконавчий комітет Болехівської міської ради, що кінцеві споживачі Болехівської територіальної громади за травень місяць 2025 року, згідно з показами лічильника холодної води, використали питної води в кількості 47420,66 м.куб за ціною 13,35 грн/м3. Отже, вартість наданих послуг КП “Водоканал» для Виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області за травень місяць 2025 року становить 642 549,94 грн. До даного листа долучено розрахунок за водопостачання (рахунок № 1Б від 30.05.2025) та акт від 30.05.2025, за яким сума наданих послуг за травень місяць 2025 року становить 642 549,94 грн., всього спожито 47420,66 м3 питної води. Зазначені документи підписані лише КП “Водоканал».

06.06.2025 КП “Водоканал» попередженням № 246 попередило Виконавчий комітет Болехівської міської ради про можливе обмеження (припинення) надання послуг у разі непогашення в повному обсязі заборгованості перед КП “Водоканал» у розмірі 642 549,94 грн., протягом 10 календарних днів з дня отримання цього попередження, тобто у строк до 16 червня 2025 року (включно).

Відповідно до протоколу № 5 позачергового засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 17 червня 2025 року, комісія, зокрема, вирішила: - директору КП “Водоканал» Долинської міської ради (С. Яремків): невідкладно відновити надання послуг з централізованого водопостачання споживачам Болехівської міської територіальної громади з метою безперебійного життєзабезпечення населення та закладів освіти, охорони здоров'я в умовах правового режиму воєнного стану та недопущення виникнення надзвичайних ситуацій; надати інформацію голові Калуської районної державної адміністрації - начальнику Калуської районної військової адміністрації Жанні Табанець, начальнику Калуського РВ УСБУ в Івано-Франківській області Віталію Гривнаку, начальнику Калуського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області Сергію Харіну про відновлення послуг з централізованого водопостачання споживачам Болехівської територіальної громади; у разі невиконання договірних зобов'язань щодо оплати за надані послуги Болехівською міською радою згідно укладеного договору щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025 спір вирішувати в судовому порядку; - міському голові Болехівської міської ради (І. Яцинину) невідкладно, в межах повноважень визначених законом, вирішити питання водопостачання для населення та погашення заборгованості за надані послуги водопостачання відповідно до укладеного договору.

Однак, в подальшому, Болехівська міська рада дійшла висновку, що укладений договір є незаконним, тому звернулася з позовом про визнання його недійсним.

При ухваленні постанови суд апеляційної інстанції виходив з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Положеннями статті 6 ЦК України встановлено, що сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Свобода договору, яка передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, і свобода підприємницької діяльності, яка полягає у самостійному здійсненні без обмежень будь-якої підприємницької діяльність, не забороненої законом, є ключовими засадами цивільного права та господарського права, закріпленими у статті 3, 627 Цивільного кодексу України.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (ст. 638 ЦК України).

Матеріалами даної господарсько справи підтверджено, що 28.02.2025 між Комунальним підприємством “Водоканал» (Виконавець) та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області в особі міського голови Яцинина І.В. (Споживач), було укладено договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним (пункт 2 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст.204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину визначені положеннями статті 203 ЦК України, зокрема, такі, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності тощо. При цьому відповідно до статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недотримання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Як зазначалося вище, Болехівська міська рада Івано-Франківської області стверджує, що умови оспорюваного договору не відповідають умовам типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; ні виконавчий комітет, ні Болехівська міська рада не наділені повноваженнями надавати послуги з централізованого питного водопостачання споживачам; ВК Болехівської міської ради не є юридичною особою, а Рада не надавала повноважень на укладення такого договору; договір укладено в умовах крайньої необхідності, з метою уникнення порушення прав жителів Болехівської територіальної громади щодо забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб, а також запобігання поширенню інфекційних або масових неінфекційних хвороб; спірний договір укладено під впливом тяжких обставин та на вкрай невигідних умовах

Суд зазначає, що при зверненні з позовом про визнання недійсним правочину, позивач згідно з вимогами статей 13, 74 ГК України повинен довести наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення. Без доведення позивачем обставин недодержання сторонами в момент вчинення оспорюваного правочину конкретних вимог законодавства суд не має підстав для задоволення відповідного позову.

Невідповідність правочину актам законодавства як підстава його недійсності повинна ґрунтуватися на повно та достовірно встановлених судами обставинах справи про порушення певним правочином (чи його частиною) імперативного припису законодавства. Саме по собі відступлення сторонами від положень законодавства, регулювання їх іншим чином не свідчить про суперечність змісту правочину цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Водночас за результатами розгляду такого спору вирішується питання про спростування презумпції правомірності правочину й має бути встановлено не лише наявність підстав недійсності правочину, передбачених законом, але й визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушене та в чому полягає його порушення, оскільки залежно від цього визначається необхідний спосіб захисту порушеного права, якщо таке порушення відбулося.

Щодо покликань позивача на те, що укладений договір не відповідає жодному з типових договорів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 року № 85), колегія суддів зазначає таке.

Постанова № 690 регулює відносини між надавачами послуг з централізованого водопостачання та кінцевими споживачами - фізичними особами (населенням), юридичними особами чи фізичними особами-підприємцями, які отримують воду для власних побутових або господарських потреб. Типові договори, затверджені цією постановою, призначені саме для таких відносин і містять стандартні умови, наприклад, порядок оплати, права та обов'язки споживачів, облік води тощо.

Договір від 28 лютого 2025 року має зовсім іншу правову природу, спірний договір не є договором про надання споживачам послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Оспорюваний договір, в частині прав та обов'язків сторін, що виникають з 01 травня 2025 року, спрямований на постачання питної води стороні “Споживач», який уже, в свою чергу, має надавати послуги централізованого водопостачання споживачам Болехівської територіальної громади відповідно до зазначених Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Зазначеною постановою Кабінету Міністрів України № 690 від 05.07.2019 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85) затверджено Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та типові договори: типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем; типовий індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (без обслуговування внутрішньобудинкових систем); типовий договір з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; типовий договір з колективним споживачем про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; типовий колективний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Типові договори застосовуються з урахуванням вимог Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення

За змістом п. 2 зазначених Правил, їх умови не поширюються на відносини між суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (ліцензіатом, що реалізує/придбаває питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подає стічні води для централізованого водовідведення іншому ліцензіату.

У даному випадку спірний договір, в частині прав та обов'язків сторін з 01 травня 2025 року передбачає саме придбання питної води з метою її подальшої реалізації споживачам.

Водночас, як слушно зауважив суд першої інстанції, статтею 42 Водного кодексу України врегульовано відносини між первинними та вторинними водокористувачами, в тому числі визначено, що вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, які не мають власних водозабірних споруд, отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води у системи таких первинних водокористувачів на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Відтак, спірний договір не опосередковує відносини з надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, і на відносини сторін за оспорюваним договором не поширюються положення Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Виконавчий комітет Болехівської міської ради за цим договором не є ні споживачем, ні колективним споживачем таких послуг в розумінні Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та Закону України “Про житлово-комунальні послуги», а тому оспорюваний договір не мав укладатися відповідно до типових договорів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 № 85), про що судом першої інстанції зроблено правильний висновок.

Щодо тверджень позивача, що ані Виконавчий комітет Болехівської міської ради, ані Болехівська міська рада не є підприємством питного водопостачання, а є підприємством, що безпосередньо користується централізованим питним водопостачанням, суд робить такі висновки.

Згідно зі статтею 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Частиною 2 статті 42 названого Кодексу визначено, що водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.

Первинні водокористувачі - це ті, які мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води, а також отримують воду з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів.

Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, які не мають власних водозабірних споруд, отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води у системи таких первинних водокористувачів на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування.

За приписами статті 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Відповідно до ч. 5 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.

Згідно зі статтею 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Компетенція виконавчих органів місцевих рад визначена главою 2 розділу ІІ Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» (статті 27 -41 Закону).

При цьому зазначені норми надають право виконавчим органам місцевих рад вступати в договірні зобов'язання, укладати договори (пп.7 п. а) статті 28, пп. 2 п. б) статті 32 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»). Однак, такі договори, виходячи з положень ст. 2, 172 ЦК України укладаються, відповідно до компетенції виконавчих органів, в інтересах територіальних громад, оскільки саме останні є учасниками цивільних відносин.

Відповідно до частин 1-3 статті 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.

Як зазначалось вище, 28.02.2025 ВК Болехівської міської ради Івано-Франківської області звернувся до Долинського міського голови та директора КП “Водоканал» із гарантійним листом (за підписом Болехівського міського голови) від 28.02.2025 №718/021-17/25, у якому просив до 01 травня 2025 року продовжити водопостачання споживачів Болехівської територіальної громади на тих самих умовах, які діяли до цього часу. При цьому, Болехівська міська рада Івано-Франківської області та Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області, гарантують вжити наступних заходів до 01 травня 2025: 1) визначити суб'єкта господарювання, який буде відповідати за водозабезпечення безпосередньо Болехівської територіальної громади; 2) прийняти від Долинської міської ради до комунальної власності Болехівської територіальної громади усі мережі водопроводів, які пролягають на нашій території та які є необхідними для водозабезпечення громади; 3) прийняти на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади; 4) за необхідності забезпечити транзит води до Моршинської територіальної громади. На підтвердження висловлених в цьому листі гарантій Болехівський міський голова зазначив, що готовий від імені Виконавчого комітету Болехівської міської ради Івано-Франківської області підписати 28 лютого 2025 року договір, який буде врегульовувати дану ситуацію.

Таким чином, КП «Водоканал» домовилося з Болехівською міською радою в особі її Виконавчого комітету, що до 01 травня 2025 року виконавчий комітет визначить суб'єкта господарювання, який буде розподіляти воду кінцевим споживачам на території Болехівської ОТГ. За результатами цієї домовленості було укладено договір від 28.02.2025 року, який врегульовував, що до 30 квітня 2025 року водопостачання Болехівській громаді здійснює КП «Водоканал», а з 01 травня 2025 року ці функції повинен буде здійснювати суб'єкт, визначений Болехівською міською радою.

При цьому, договір укладено без будь-яких зауважень чи застережень зі сторони Виконавчого комітету Болехівської міської ради. Таким чином, вибір моделі реалізації положень договору (зокрема й щодо оплати чи виконання функції подачі води) покладено на Виконавчий комітет, який може покласти відповідні обов'язки на комунальне підприємство (Болехівський комбінат комунальних підприємств), яке є в структурі Болехівської міської ради або ж залучити іншого суб'єкта, який забезпечуватиме водою кінцевих споживачів на території Болехівської ОТГ.

Отже, в даному випадку вся суть зводиться до того, що у виконавчого комітету були варіанти дій, які він міг обрати для водозабезпечення своєї громади, адже спірний договір укладений Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на виконання його повноважень вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод (пп. 5, п. а) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Законом визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад (стаття 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") та повноваженя виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (статті 27-41 даного Закону). Відтак, при реалізації власної компетенції, саме Болехівська міська рада Івано-Франківської області та її виконавчі органи відповідно до наданої їм законом компетенції зобов'язані вчинити дії, необхідні для забезпечення належного питного водопостачання та водовідведення споживачам на території Болехівської міської територіальної громади.

Дії Виконавчого комітету за договором (подача води, забезпечення водопостачання споживачів Болехівської та Моршинської громад) не є господарською діяльністю у комерційному розумінні, оскільки це прямий обов'язок Виконавчого комітету, передбачений (пп. 5, п. а) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а Виконавчий комітет не виступає як підприємство питного водопостачання, а виконує свої обов'язки щодо забезпечення публічних послуг для територіальної громади, що є його основною функцією.

Відтак, колегія суддів погоджується з доводами скаржника, що в даному конкретному випадку, Виконавчий комітет діє в межах своєї компетенції, забезпечуючи водопостачанням як публічну послугу, а не як суб'єкт господарювання.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що Виконавчий комітет, як орган місцевого самоврядування, не вправі здійснювати господарську діяльність, зокрема виступати як підприємство питного водопостачання, що суперечить Закону № 2918-ІІІ та частині першій статті 8 Господарського кодексу України, в частині умов договору про подачу води, забезпечення водопостачання споживачів Болехівської та Моршинської територіальних громад тощо. Виконавчий комітет діяв в межах своєї компетенції, визначеної законом, забезпечуючи критичні публічні послуги. Спірний договір є законним інструментом реалізації цих повноважень і не становить собою господарську діяльність у комерційному сенсі.

Діяльність Виконавчого комітету не підпадає під визначення господарської діяльності у розумінні статей 1, 14-16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», оскільки не спрямована на комерційні цілі, а на забезпечення потреб громади.

При цьому, колегія суддів зауважує, що умови договору передбачають тимчасові дії Виконавчого комітету у разі відсутності суб'єкта господарювання до 30 квітня 2025 року. Це є необхідним заходом для забезпечення безперебійного водопостачання - критичної публічної послуги для громади.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (статті 27-41 Закону) дозволяє виконавчим органам вживати дії, необхідні для виконання їхніх повноважень, зокрема забезпечення публічних послуг у разі відсутності інших суб'єктів, здатних це зробити.

Придбання води у КП «Водоканал» та її подача споживачам не має комерційної мети (отримання прибутку), а є частиною управлінської діяльності Виконавчого комітету для реалізації його обов'язків.

Отже, тимчасові заходи Виконавчого комітету є законними та обґрунтованими, спрямованими на виконання його функцій, а не на здійснення забороненої для органів місцевого самоврядування господарської діяльності.

Відтак, положення оспорюваного договору, за якими Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області зобов'язався до 30 квітня 2025 року визначити суб'єкта господарювання, який буде забезпечувати водою усіх споживачів Болехівської територіальної громади, і з яким КП “Водоканал» зобов'язане укласти договір на умовах “Загальних умов» (перше речення п. 2 “Особливих умов); Болехівська міська рада у будь-який час до 01 травня 2025 року може прийняти мережі водопроводів, які пролягають на території Болехівської громади та є необхідними для водозабезпечення громади (п. 3 "Особливих умов"), спрямовані на виконання повноважень (як права так і обов'язку) Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, визначеного пп. 5 п. а) статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та усунення аномальної ситуації, за якою втрати від водопостачання споживачів Болехівської територіальної громади покриваються за рахунок місцевого бюджету Долинської територіальної громади, а тому такі умови договору не можуть вважатися вкрай невигідними для позивача.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що недоведеними є і доводи позивача щодо укладення договору під впливом тяжкої обставини.

Матеріалами даної господарської справи підтверджено, що Долинська міська рада ще 23.01.2024 прийняла рішення щодо припинення КП “Водоканал» надання послуг питного водопостачання кінцевим споживачам Болехівської територіальної громади. В дане рішення вносились зміни щодо продовження строків його реалізації. Болехівський міський голова звертався до Долинської міської ради, КП “Водоканал» щодо відтермінування даного рішення, продовження водопостачання на попередніх умовах, і такі його звернення задовольнялись. Натомість, з матеріалів справи не вбачається що протягом 23.01.2024-05.03.2025 Болехівська міська рада Івано-Франківської області, її Виконавчий комітет вчиняли якісь дії задля водозабезпечення Болехівської територіальної громади в умовах, коли КП "Водоканал" не бажає продовжувати надання таких послуг кінцевим споживачам.

Таким чином, тяжкі обставини, щодо можливого відключення споживачів Болехівської територіальної громади від централізованого водопостачання, у даному випадку, є наслідком бездіяльності самого позивача і його небажання брати на себе відповідальність за забезпечення централізованого водопостачання споживачів Болехівської територіальної громади.

Також умовами договору передбачено оплату споживачем з 01 травня 2025 року за передану КП “Водоканал» питну воду для подальшого забезпечення централізованим водопостачанням споживачів усієї Болехівської територіальної громади.

Виконавчий комітет, як орган місцевого самоврядування, управляє коштами місцевого бюджету в межах своєї компетенції для забезпечення публічних послуг, зокрема водопостачання (статті 27-41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Болехівська міська рада, як представницький орган, затверджує місцевий бюджет, але Виконавчий комітет реалізує ці рішення в межах делегованих повноважень.

Витрати на придбання води для водопостачання є законними та необхідними для виконання обов'язків Виконавчого комітету перед громадою. Це не є господарською діяльністю, а частиною управлінської функції органу самоврядування.

Отже, Виконавчий комітет діяв в межах своєї компетенції, використовуючи бюджетні кошти для забезпечення життєво важливих послуг, що відповідає чинному законодавству

Згідно з частинами 1-3 статті 13 ЦК України особа здійснює права в межах, наданих договором або законом, уникаючи порушення прав інших. Дії Виконавчого комітету спрямовані на забезпечення водопостачання. Укладення договору є реалізацією повноважень Виконавчого комітету (стаття 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні») для забезпечення належного водопостачання, що є обов'язком органу самоврядування.

Щодо підстав позову про недійсність договору, у зв'язку з розбіжністю між цифровими та прописними значеннями у п. 3.1 та п. 4.5 “Загальних умов» договору, то, як слушно зауважив суд першої інстанції, хоча такі розбіжності наявні, однак, такі не перешкоджають, шляхом тлумачення умов договору, встановити дійсний зміст домовленості сторін та не перешкоджають його виконанню.

Так, оплата за договором передбачається виходячи з обсягів фактично поставленої води за тарифом 13,55 грн за 1 м3 (п. 4.1 договору), а тому Споживач за цим договором оплачує воду виходячи з фактичного споживання, визначеного показниками лічильника. З урахуванням визначеного у п. 4.1 місячного обсягу постачання води - 49 000 м.куб на місяць, очевидно, що вірним є цифрове, а не прописне значення (з 01 травня 2025 року до кінця року 8 місяців, відповідно обсяг послуг водопостачання на 2025 рік - 392 000 м.куб води (8 х 49 000 м.куб), а ціна договору - 5 311 600,00 грн. (392 000 х 13,55 грн.).

Як зазначено в постанові Верховного Суду від 10.03.2021 у справі № 607/11746/17 урахуванням принципів цивільного права, зокрема, добросовісності, справедливості та розумності, усі сумніви щодо дійсності, чинності та виконуваності договору (правочину) повинні тлумачитися судом на користь його дійсності, чинності та виконуваності.

Оскільки зазначені помилки не перешкоджають у встановленні дійсного змісту договору, не перешкоджають його виконанню, такі не можуть бути підставою для визнання його недійсним чи висновку про його неукладеність.

Щодо підстав позову, пов'язаних з тим, що виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області не є юридичною особою, а Болехівська міська рада Івано-Франківської області не надавала повноважень на укладення даного договору, тобто відсутній обсяг цивільної дієздатності на вчинення правочину, колегія суддів враховує таке.

Як зазначалось вище, компетенція виконавчих органів місцевих рад визначена главою 2 розділу ІІ Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» (статті 27-41 Закону).

При цьому зазначені норми надають право виконавчим органам місцевих рад вступати в договірні зобов'язання, укладати договори (наприклад пп.7 п. а) статті 28, пп. 2 п. б) статті 32 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та інші). Однак, такі договори, виходячи з положень ст. 2, 172 ЦК України укладаються, відповідно до компетенції виконавчих органів, в інтересах територіальних громад, оскільки саме останні є учасниками цивільних відносин.

Відтак, право Виконавчого комітету на укладення договорів передбачене законом і визначається межами його компетенції, а тому наявність у нього статусу юридичної особи не є визначальною для можливості укладення договору.

У даному випадку спірний договір укладений Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на виконання його повноважень вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод (пп. 5, п. а) статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні»).

Договір містить печатку Виконавчого комітету Болехівської міської ради, а також він підписаний міським головою Болехівської міської ради (міський голова - найвища посадова особа будь-якого органу місцевого самоврядування).

Крім того, позивач сам надав протокол позачергового засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 28.02.2025, де йому було рекомендовано підписати договір з КП «Водоканал». Таким чином, рішення про укладення договору було прийнято в межах повноважень і належним чином оформлено.

Підписання спірного договору міським головою з проставлянням печатки Виконавчого комітету Болехівської міської ради кореспондується з приписами, передбаченими Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

У постанові Верховного Суду України від 15листопада 2021 року у справі 388/1298/16-ц суд дійшов висновку про те, що відсутність у договорі однієї чи більше з істотних умов не унеможливила виконання договору і сторони протягом певного часу виконували їх умови, отже незгода позивача з умовами виконаного договорів не може бути підставою для визнання її прав порушеними в момент укладення договорів та визнання їх недійсним з цих підстав.

Виходячи з аналізу вищенаведених норм права та фактичних обставин даної справи, колегія суддів констатує, що договір щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025 є правомірним, оскільки відповідає вимогам щодо форми (наявність підписів, печаток, письмова форма), а дії сторін свідчать про його виконання та конвалідацію. Виконання сторонами своїх зобов'язань за договором (постачання та прийняття води, а також організаційні дії Виконавчого комітету Болехівської міської ради) підтверджує їх волевиявлення та чинність договору, що узгоджується з принципом свободи договору та її межами, визначеними ЦК України.

При цьому колегія суддів враховує, що відповідач неодноразово йшов назустріч позивачу, продовжуючи терміни водопостачання та надаючи можливість для організації власного суб'єкта господарювання (лист від 01.11.2024 № 467/021-29/24, гарантійний лист від 28.02.2025 № 718/021-17/25 та протокол № 5 від 28.02.2025).

Таким чином, суд першої інстанції, визнаючи недійсними лише окремі положення договору, а саме: друге речення пункту 2 Особливих умов, яке передбачає виконання Виконавчим комітетом Болехівської міської ради функцій із водопостачання у разі невизначення суб'єкта господарювання; пункт 4 Особливих умов, який покладає на Виконавчий комітет функцію повного забезпечення водою споживачів Болехівської територіальної громади з 01.05.2025; пункт 5 Особливих умов у частині, що Виконавчий комітет виступає стороною договору про подачу води для Моршинської територіальної громади; Загальні умови в частині, що Виконавчий комітет виступає Споживачем, не врахував, що ці положення є істотними умовами договору, без яких він не міг би бути укладений.

Ці положення становлять основний зміст договору, оскільки визначають обов'язки сторін після перехідного періоду (до 30.04.2025). Без цих положень договір втрачає свою правову та економічну мету, оскільки його основна мета - врегулювання відносин щодо постачання води після 30.04.2025 - стає неможливою.

Суд не врахував, що ці положення є умовними та не є основними умовами договору, оскільки основний обов'язок Виконавчого комітету - визначити суб'єкта господарювання до 30.04.2025 (п. 2 Особливих умов), що відповідає законодавству.

Як зазначалось вище, місцевий господарський суд не врахував, що договір не передбачає здійснення Виконавчим комітетом господарської діяльності, а лише встановлює перехідні умови для організації водопостачання Болехівської територіальної громади.

Зокрема, друге речення пункту 2 та пункт 4 Особливих умов є умовними зобов'язаннями, які виникають лише у разі невиконання Виконавчим комітетом основного обов'язку - визначення суб'єкта господарювання до 30.04.2025. Ці положення спрямовані на забезпечення безперервності водопостачання споживачів Болехівської територіальної громади, що відповідає принципам добросовісності та захисту суспільних інтересів (ст. 3 ЦК України).

Крім того, пункт 5 Особливих умов щодо Моршинської громади не зобов'язує Виконавчий комітет безпосередньо здійснювати господарську діяльність, а лише визначає його як координатора у разі потреби транзиту води, що є організаційною функцією, передбаченою статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Таким чином, визнання цих положень недійсними є помилковим, оскільки вони не порушують законодавство, а спрямовані на виконання повноважень Виконавчого комітету щодо забезпечення водопостачання (пп. 5 п. а) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Відповідно до частини 1 статті 217 Цивільного кодексу України недійсність окремої частини правочину не тягне недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення недійсної частини. Однак, у цьому випадку недійсні положення є ключовими для мети договору - регулювання відносин щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади після 30.04.2025.

Згідно з положеннями частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

За приписами частин 1-5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 1 статті 277 Господарського процесуального кодексу України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

З огляду на вищенаведені норми права та фактичні обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 у справі № 909/584/25 слід скасувати в частині визнання недійсним договору щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28.02.2025 в частині: - другого речення пункту 2 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: “Якщо суб'єкт господарювання не буде визначений, то подача води з 01 травня 2025 року здійснюватиметься виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на умовах цього Договору»; - пункту 4 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: “З 01 травня 2025 року виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області приймає на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади»; - пункту 5 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади в частині, що стороною договору про подачу води для Моршинської територіальної громади буде виступати Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області; - Загальних умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади щодо того, що стороною “Споживач» за цією частиною договору виступає Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франкіівської області та прийняти в цій частині нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Підсумовуючи вищевказане, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - частковому скасуванню.

З огляду на те, що суд задовільняє апеляційну скаргу, судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покладаються на позивача відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись, ст. ст. 269, 270, 275, 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Водоканал» Долинської міської ради задовольнити.

2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 у справі № 909/584/25 в частині визнання недійсним договору щодо умов водозабезпечення питною водою споживачів на території Болехівської територіальної громади Івано-Франківської області від 28 лютого 2025 року, укладеного між Комунальним підприємством “Водоканал» Долинської міської ради та Виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області в частині:

- другого речення пункту 2 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: “Якщо суб'єкт господарювання не буде визначений, то подача води з 01 травня 2025 року здійснюватиметься виконавчим комітетом Болехівської міської ради Івано-Франківської області на умовах цього Договору»;

- пункту 4 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади, за яким: “З 01 травня 2025 року виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області приймає на себе функцію щодо повного забезпечення водою усіх споживачів на території Болехівської територіальної громади»;

- пункту 5 Особливих умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади в частині, що стороною договору про подачу води для Моршинської територіальної громади буде виступати Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франківської області;

- Загальних умов договору щодо водозабезпечення Болехівської територіальної громади щодо того, що стороною “Споживач» за цією частиною договору виступає Виконавчий комітет Болехівської міської ради Івано-Франкіівської області - скасувати. В цій частині прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

3. В решті рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 у справ № 909/584/25 - залишити без змін.

4. Судові витрати за розгляд позовної заяви та апеляційної скарги покласти на позивача.

5. Стягнути з Болехівської міської ради Івано-Франківської області (77202, Івано-Франківська обл., м. Болехів, площа Івана Франка, будинок 12, код ЄДРПОУ 04054270) на користь Комунального підприємства “Водоканал» Долинської міської ради (77500, Івано-Франківська обл., Калуський р-н, м. Долина, вул.Хмельницького, будинок 57, код ЄДРПОУ 03361626) - 4 542,00 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

6. Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку в строки, передбачені ст.ст. 287-288 ГПК України.

7. Справу повернути до Господарського суду Івано-Франківської області.

Веб-адреса судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень: http//reyestr.court.gov.ua.

Головуючий суддя Н.М. Кравчук

Судді О.В. Зварич

О.С. Скрипчук