Справа № 932/7231/24
Провадження № 2-а/932/170/24
10 листопада 2025 року м. Дніпро
Шевченківський районний суд міста Дніпра в складі головуючого - судді Потоцької С.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Адвокат Мисечко К.О. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 06.08.2024 № 1409 про накладення адміністративного стягнення за частиною третьою ст. 210 КУпАП та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Позов обґрунтований тим, що 06.08.2024 позивач затриманий на вулиці та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 . До цього затримання повісток не отримував взагалі. Після затримання позивач пройшов ВЛК, після чого йому дали підписати якісь папери, які він не читав та надали реквізити для сплати штрафу у розмірі 25500 грн. Ніякої постанови та протоколу при цьому позивачу не дали. Позивач не знає за якою статтею його визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення та накладення штрафу у розмірі 25500 грн. Позивач звернувся до адвоката, який зробив відповідний запит та просив надати копію постанови та протоколу про адміністративне порушення, а також повідомити про підстави притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Але на запит від 12.08.24 відповідач відмовився надати будь-яку відповідь.
Вважає, що постанова від 06.08.24 є протиправною, винесена з порушенням норм процесуального та адміністративного права, а тому підлягає скасуванню з огляду на таке:
Доказів того, що позивач отримував виклик або повідомлення про необхідність явки до ТЦК не існує, що свідчить про те, що йому не були роз'яснені прав та обов'язків визначених ст. 268 КУпАП; невідомо коли було складено протокол, можливо після спливу 24 год. з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, що свідчить про порушення ч.2 ст.254 КУпАП. Крім цього, невідома кваліфікація дій позивача для законної можливості розгляду свого протоколу адміністрація ІНФОРМАЦІЯ_2 повинна була впевнитись в отриманні особою, яка притягується до адміністративної відповідальності повідомлення про дату та час розгляду протоколу. Відтак, є порушення з боку відповідача, прав позивача, передбачених ст.268 КУпАП.
Ухвалою від 28.08.2025 позов залишений без руху, позивачу наданий строк на усунення недоліків позову.
Позивач усунув недоліки у встановлений судом строк.
Ухвалою від 02.09.2024 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначений у порядку письмового провадження на 11.09.2024, витребувані у ІНФОРМАЦІЯ_3 матеріали, які стали підставою винесення постанови від 06.08.2024 відносно ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
На дату розгляду справи матеріали, які стали підставою винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу суду не надійшли.
У зв'язку з чим, ухвалою від 12.09.2024 повторно витребувані матеріали, які стали підставою винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 та судове засіданні відкладено.
Ухвала суду відповідачем не виконана, витребувані матеріали не надані.
Ухвалою від 02.07.2025 витребувані у Першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) матеріали виконавчого провадження № 76131956 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (РНКОПП НОМЕР_1 ) стягувач Держава в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подав, витребувані судом докази на виконання ухвали суду, до суду не надав. Ухвала про відкриття провадження та адміністративний позов доставлений відповідачу в його електронний кабінет, а також засобами поштового зв'язку.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 06.08.24 начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та виніс постанову № 1409, у якій зазначив, що ОСОБА_1 після отримання повістки для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 своєчасно не з'явився в установлений строк для уточнення (оновлення) облікових даних, чим порушив вимоги абз. 5 ч. 10 ст.1, п.2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Враховуючи, що вищезазначені дії (бездіяльність) (скоєні) особою в умовах особливого періоду, то ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення , передбачене частиною третьою ст. 210 КУпАП. Постановою № 1409 на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 25500 грн (а.с.62).
Частиною першою ст. 210 КУпАП передбачено, що порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною третьою статті 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період, яка тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом оскаржуваної постанови кваліфікуючою ознакою вчиненого адміністративного правопорушення є порушення правил військового обліку в особливий період.
За визначенням у Законі України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 з оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на теперішній час.
ІНФОРМАЦІЯ_6 є державними службовцями і на них поширюється дія Закону «Про державну службу». Стаття 8, ч. 1 Закону України «Про державну службу» визначає основні обов'язки державного службовця, зокрема: 1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Правила військового обліку визначені у Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Підпунктом 2 пункту 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Порядку № 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів
Процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі- Постанова № 560).
Відповідно до п. 21 Постанови № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Відповідно до п.30 Постанови № 560 повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Проте відповідачем не надані докази, які підтверджують формування повістки у порядку передбаченому Постановою № 560.
Відповідно до пункту 34 Постанови № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
У разі не уточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого / задекларованого місця проживання».
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення».
За приписами п.41 Постанови № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного(міського)територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до п. 82, 85 Правил надання послуг поштового зв'язку, затвер. постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270, передбачено, що рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). Рекомендовані листи з позначками «Повістка ТЦК», «Вручити особисто» підлягають врученню особисто адресатам.
У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».
Якщо ж протягом 3 робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.
Для висновку щодо правомірності оскаржуваної постанови № 1409 необхідно встановити як факт формування повістки, так її надсилання та отримання позивачем задля необхідності з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до вимог ст. 77 ч. ч. 1, 2 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Ця норма права по своїй юридичній природі повністю кореспондується та доповнює загальний принцип, визначений ст. 63 Конституції України, котрий декларує відсутність обов'язку в особи доводити свою невинуватість у правопорушенні та стверджує про те, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже, відповідач у справі зобов'язаний довести правомірність свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, довести факт вчинення позивачем порушення вимог абз. 5 ч. 10 ст.1, п.2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» відповідними доказами.
Проте докази формування повістки, її відправлення засобами зв'язку відповідачем, отримання позивачем повістки відповідачем не надані.
За таких обставин, спростовується факт порушення позивачем правил військового обліку та наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою ст. 210 КУпАП.
Крім того, стороною відповідача на виконання вимог ухвал суду від 02.09.2024, 12.09.2024 не надані матеріали, адміністративного провадження відносно ОСОБА_1 на підставі яких винесено постанову від 06.08.2024 № 1409, а відтак у суду відсутня можливість встановити наявність викладених у постанові від від 06.08.2024 № 1409 зазначених відповідачем підстав притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Отже, суд вважає, що позивач не був належно оповіщений про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 72 КАС України).
Статтею 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до практики ЄСПЛ, справи про адміністративні правопорушення є кримінальними для цілей застосування Конвенції. Отже, в силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Отже, відповідачем не надано належних доказів на підтвердження наявності в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою ст. 210 КУпАП. Відсутність обізнаності позивача про виникнення певного обов'язку не може свідчити про умисне невиконання такого обов'язку. Крім того, відповідачем не доведена наявність обов'язку позивача з'явитися за викликом ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи, що відповідачем не надано допустимих, достовірних та достатніх доказів, які могли би підтвердити правомірність оскаржуваного позивачем рішення, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача.
Розподіл судових витрат
Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи
За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що за подачу цього позову розмір судового збору складає 605, 50 грн, тому необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що був відповідачем у справі суму судового збору у розмірі 605, 50 грн
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття справи- задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) від 06.08.2024 № 1409 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за частиною третьою ст. 210 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 50 коп.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНКОПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .
Представник позивача: Мисечко Катерина Олександрівна, РНКОПП НОМЕР_3 , адреса АДРЕСА_3
ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 )
Суддя С.С.Потоцька