16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 3-50-01
Справа №730/1647/25
Провадження № 3/730/699/2025
"18" листопада 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни об'єднану справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Недригайлів Роменського району Сумської області, зареєстрованого у АДРЕСА_1 , проживаючого у АДРЕСА_2 , громадянина України, освіта середня спеціальна, вдівця, непрацюючого, за ч.7 ст.121, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи постановою поліцейського від 01.07.2025р. притягнутим до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП, повторно протягом року 08 листопада 2025 року о 13:15:00 год у с. Велика Загорівка по вул. Козацька керував мотоциклом «Yavasaki», безномерний, який не був зареєстрований у встановленому законом порядку в органах МВС, чим порушив вимоги п.30.1 Правил дорожнього руху.
Також ОСОБА_1 , будучи постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 28 липня 2025 року притягнутим до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами строком на 5 років, повторно протягом року 08 листопада 2025 року о 13:15:00 год у с. Велика Загорівка по вул. Козацька керував мотоциклом «Yavasaki», безномерний, не маючи права керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги ч.2, 10 ст.15 Закону України «Про дорожній рух», п.2.1а Правил дорожнього руху.
Також ОСОБА_1 , будучи протягом року двічі за постановами Борзнянського районного суду Чернігівської області від 04 березня 2025 року та 28 липня 2025 року підданим адміністративному стягненню за ч.1 ст.130 КУпАП, ч.2 ст.130 КУпАП, втретє 08 листопада 2025 року о 13:15:00 год у с. Велика Загорівка по вул. Козацька керував мотоциклом «Yavasaki», безномерний, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя); від проходження в установленому законом порядку огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки шляхом застосування спеціального технічного засобу «Акофор 505» та їхати до медичного закладу водій відмовився на бодікамеру, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 в судовому засіданні винним себе у вчиненні зазначених правопорушень визнав повністю і пояснив, що вдень 08 листопада 2025 року в сусіда випив дві чарки горілки, після чого на власному незареєстрованому мотоциклі поїхав у магазин та по дорозі був зупинений працівниками патрульної поліції. Від запропонованого поліцейськими огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці та в лікарні відмовився, оскільки вжите ним спиртне дало б позитивний результат. Обізнаний, що за судовими рішеннями позбавлений прав керування транспортними засобами, але вирішив сісти за кермо мотоцикла, так як до магазину була значна відстань. Попередній штраф за порушення ПДР у сумі 40800 грн не сплатив у зв'язку з відсутністю коштів.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
За змістом вимог ст.7, 9, 245, 252, 280 КУпАП підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак, тобто об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони. Під час судового розгляду справи про адміністративне правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення питання, чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до п.30.1 Правил дорожнього руху власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов'язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
Згідно з ч.7 ст.121 КУпАП адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною шостою цієї статті: керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, його експлуатація без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів, або з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, закритим іншими предметами, у тому числі з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим.
Відповідно до п.2.1а Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Положеннями ч.2 ст.15 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що право на керування транспортними засобами відповідної категорії може бути надано:
- мототранспортними засобами і мотоколясками (категорії A1, A) - особам, які досягли 16-річного віку;
- автомобілями, колісними тракторами, самохідними машинами, сільськогосподарською технікою, іншими механізмами, які експлуатуються на вулично-дорожній мережі, всіх типів (категорії B1, B, C1, C, T), за винятком автобусів, трамваїв і тролейбусів, - особам, які досягли 18-річного віку;
- автомобілями з причепами або напівпричепами (категорії BE, C1E, CE), а також призначеними для перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів, - особам, які досягли 19-річного віку;
- автобусами, трамваями і тролейбусами (категорії D1, D, D1E, DE, T) - особам, які досягли 21-річного віку.
Крім того, згідно з ч.10 ст.15 Закону України «Про дорожній рух» забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами
За приписами ч.5 ст.126 КУпАП відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, а саме:
- керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством (ч.1);
- керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом (ч.2);
- керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (ч.3);
- керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами (ч.4).
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з ч.3 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом положень ч.1-3 ст.266 КУпАП,Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - Інструкція), затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015р. за №1413/27858, Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.02.2008р., при наявності до того підстав огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Винуватість ОСОБА_1 у скоєнні вищевказаних правопорушень, окрім власного зізнання в судовому засіданні, підтверджується:
- протоколами про адміністративне правопорушення від 08.11.2025р. серії ЕПР1 №507025 за ч.7 ст.121 КУпАП, серії ЕПР1 №507018 за ч.5 ст.126 КУпАП, серії ЕПР1 №507015 за ч.3 ст.130 КУпАП, зі змістом яких притягуваний погодився і їх підписав, будь яких зауважень чи заперечень щодо порядку оформлення протоколів працівниками поліції не зазначав, із заявами про неправильність дій чи порушення його прав під час складання протоколів до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких не містять;
- відеозаписом з технічного засобу, де зафіксовано зупинку працівниками патрульної поліції мотоцикла під керуванням ОСОБА_1 , який був без мотошолома і рухався на незареєстрованому в органах МВС транспортному засобі; поліцейський виявив у ОСОБА_1 різкий запах алкоголю з ротової порожнини, на що водій не заперечував факту вживання спиртних напоїв (випив дві чарки горілки); на пред'явлену правоохоронцем вимогу пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці за допомогою алкотестера чи в лікарні ОСОБА_1 відмовився; при цьому, працівником поліції ОСОБА_1 було роз'яснено наслідки такої відмови у виді складення стосовно нього протоколу за ст.130 КУпАП, а також за ч.7 ст.121, ч.5 ст.126 КУпАП; ОСОБА_1 відсторонено від керування транспортним засобом;
- постановою поліцейського ВП №3 (м.Борзна) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області Плюща А.В. серії ЕНА №5117085 від 01.07.2025р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 КУпАП;
- постановою поліцейського ВП №3 (м.Борзна) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області Ворони В.В. серії ЕНА №0991223 від 02.02.2025р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП;
- постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 04 березня 2025 року, яка набрала законної сили 15 березня 2025 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 17000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік (справа №730/137/25);
- постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 28 липня 2025 року, яка набрала законної сили 08 серпня 2025 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 40800 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 років, з оплатним вилученням транспортного засобу - мотоцикла «Yavasaki» (справа №730/995/25);
- довідкою ВП №3 (м.Борзна) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області, згідно якої ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортними засобами не отримував;
З огляду на приписи ст.251 КУпАП зазначені протоколи про адміністративне правопорушення (які є документами, що офіційно засвідчують факт учинення неправомірних дій), письмові документи, відеозапис із технічного засобу та пояснення самого притягуваного є належними й допустимими доказами в справі про адміністративне правопорушення.
Одночасно, суд зазначає, що вимога п.1.3 Правил дорожнього руху зобов'язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
У рішенні в справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007р., Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує транспортними засобами, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання їх є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, враховуючи вищевказані обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що з огляду на стандарт «доведеності вини поза розумним сумнівом» у діях ОСОБА_1 було встановлено наявність складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.7 ст.121, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП,і він підлягає адміністративній відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь яке з вчинених правопорушень.
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд з огляду на приписи ст.33 КУпАП враховує обставини, кількість та характер вчинених правопорушень, ступінь вини порушника, його особу та майновий стан, сплив короткого проміжку часу після скоєння кількох аналогічних проступків, несплату раніше застосованих штрафів (згідно АСВП та реєстру боржників є загальнодоступною інформацією у відкритому доступі), що свідчить про свідоме ігнорування ОСОБА_1 застосованих до нього заходів державного примусу та недієвість впливу на протиправну поведінку правопорушника такого виду адміністративного стягнення як штраф.
Тому, з урахуванням вищевказаних обставин справи, зважаючи, що санкція ч.3 ст.130 КУпАП містить більш суворе стягнення, з метою виховного впливу та запобігання скоєння аналогічних правопорушень у подальшому, до ОСОБА_1 слід застосувати основне адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту з приєднанням додаткового стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
Одночасно суд констатує, що ст.30 КУпАП не перешкоджає застосування судами адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобами навіть щодо осіб, які вже були позбавлені такого права або не мають посвідчення водія, оскільки в законі не вживається поняття наявність посвідчення водія чи його відсутність, мова йде про право керування транспортним засобом, яке набагато ширше від визначення поняття посвідчення водія.
Вищенаведений висновок суду грунтується на правовій позиції, викладеній у постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 04 вересня 2023 року в справі №702/301/20 за схожих правовідносин, яку в силу засади верховенства права можливо застосувати й у справах про адміністративні правопорушення.
Особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права (ч.2 ст.317-1 КУпАП).
Відповідно до ч.2 ст.30 КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Згідно з ч.3 ст.30 КУпАП якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Тому, на підставі ч.3 ст.30 КУпАП та з огляду на систематичне порушення ОСОБА_1 порядку користування правом керування транспортними засобами загальний строк адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами слід обчислювати з урахуванням постанови Борзнянського районного суду Чернігівської області від 04 березня 2025 року, яка набрала законної сили 15 березня 2025 року (справа №730/137/25), постанови Борзнянського районного суду Чернігівської області від 28 липня 2025 року, яка набрала законної сили 08 серпня 2025 року (справа №730/995/25).
Крім того, до ОСОБА_1 підлягає застосуванню й інше додаткове безальтернативне адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.3 ст.130 КУпАП, у виді конфіскації транспортного засобу, який є у приватній власності правопорушника.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню 605,60 грн судового збору.
Крім того, у постанові Верховного Суду від 27 лютого 2023 року у справі №450/205/19 надано оцінку невиконання заборони керування транспортними засобами, особою до якої застосовано адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, її ухилення від виконання постанови суду, що є однією з форм невиконання судового рішення, як підстави для притягнення до кримінальної відповідальності за ч.1 ст.382 КК України.
У даній справі встановлені обставини вказують на можливе вчинення кримінального правопорушення - умисне невиконання судового рішення, оскільки вбачається, що ОСОБА_1 знав про результати розгляду стосовно нього справ №730/137/25 за ч.1 ст.130 КУпАП, №730/995/25 за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП, у яких його було позбавлено права керування транспортними засобами строком на 1 рік і 5 років, відповідно, але в межах терміну цієї судової заборони навмисно її порушив.
Тому, копію постанови суду щодо таких дій ОСОБА_1 необхідно направити прокурору для вирішення питання в порядку ст.214 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.7, 9, 23, 28-30, 33, 36, 40-1, 121, 126, 130, 245, 251, 252, 256, 268, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.7 ст.121, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять) діб, із позбавленням права керування транспортними засобами строком на 10 (десять) років, із конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника - мотоцикла «Yavasaki» б/н, який знаходиться за місцем проживання ОСОБА_1 .
На підставі ч.3 ст.30 КУпАП до даного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами приєднати невідбуту частину такого ж виду адміністративного стягнення, накладеного постановами Борзнянського районного суду Чернігівської області від 04 березня 2025 року та від 28 липня 2025 року (загалом 5 років), й остаточно визначити ОСОБА_1 загальний строк стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами у 15 (п'ятнадцять) років.
Початок строку відбування адміністративного арешту ОСОБА_1 рахувати з часу його фактичного затримання.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Борзнянський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Копію постанови направити до Ніжинської окружної прокуратури для прийняття рішення про реєстрацію в ЄРДР кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець