Справа № 204/11282/25
Провадження № 2-о/204/260/25
про залишення заяви без руху
18 листопада 2025 року суддя Чечелівського районного суду м. Дніпра Чапала Г.В., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , поданою у її інтересах представником - адвокатом Мерешко Михайлом Леонідовичем, заінтересована особа: Дніпровський відділ ДРАЦС у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про оголошення фізичної особи померлою, -
У провадження Чечелівського районного суду м. Дніпра за допомогою системи «Електронний суд» надійшла заява ОСОБА_1 , подана у її інтересах представником - адвокатом Мерешко Михайлом Леонідовичем, заінтересована особа: Дніпровський відділ ДРАЦС у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про оголошення фізичної особи померлою, у якій заявник просить оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померлим.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд приймає до уваги, що згідно п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року, при вирішенні питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, визначеним спеціальною нормою.
Ознайомившись із зазначеною заявою, судом встановлено, що вона не відповідає вимогам статей 175, 177 ЦПК України, з наступних підстав.
В силу вимог ч. 1 ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Частиною 1 статті 29 ЦК України визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Із заяви про оголошення померлим вбачається, що місцем проживання заявника вказано - АДРЕСА_1 .
З метою з'ясування зареєстрованого місця проживання (перебування) судом було направлено запит до Єдиного державного демографічного реєстру, щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 , згідно відповіді на який, за вказаними параметрами особу не знайдено.
Також зазначено, що останнім відомим місцем проживання її чоловіка ОСОБА_2 є: АДРЕСА_1 . З метою перевірки вказаних обставин судом було також направлено запит до Єдиного державного демографічного реєстру, щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_2 , згідно відповіді на який, за вказаними параметрами особу не знайдено.
Заява не містить відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків ОСОБА_2 або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Окрім того, з додатків до поданої заяви вбачається, що заявниця є громадянкою Вірменії, у той час як жодних даних щодо громадянства ОСОБА_2 не зазначено.
Згідно отриманої судом відповіді №2020370 щодо реєстрації ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків - особа з такими реєстраційними даними в ДРФО не зареєстрована.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про міжнародне приватне право» від 23 червня 2005 року № 2709-IV, підстави та правові наслідки визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою регулюються останнім з відомих особистих законів цієї особи.
Згідно ст. 16 вказаного закону, особистим законом фізичної особи вважається право держави, громадянином якої вона є. Якщо фізична особа є громадянином двох або більше держав, її особистим законом вважається право тієї з держав, з якою особа має найбільш тісний зв'язок, зокрема, має місце проживання або займається основною діяльністю. Особистим законом особи без громадянства вважається право держави, у якій ця особа має місце проживання, а за його відсутності - місце перебування.
Таким чином вказані обставини мають істотне значення для визначення правових підстав та порядку розгляду вимог заявниці, проте до заяви не додано жодних документів на підтвердження того, що ОСОБА_2 мав останнє відоме місце проживання на території України, зокрема відомостей щодо реєстрації місця проживання, або права користування/ власності щодо житла за адресою: АДРЕСА_1 , власне як і відомостей про громадянство ОСОБА_2 .
Також, частиною 1 ст. 307 ЦПК України передбачено, що суд до початку розгляду справи встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме, а також запитує відповідні організації за останнім місцем проживання відсутнього (житлово-експлуатаційні організації, органи реєстрації місця проживання осіб або органи місцевого самоврядування) і за останнім місцем роботи про наявність відомостей щодо фізичної особи, місцеперебування якої невідоме.
Заявницею зазначено, що оголошення її чоловіка померлим є необхідним для вступу у спадщину його спадкоємців, які зможуть оформити право власності на квартири в порядку спадкування, якими є власне ОСОБА_1 , а також його повнолітні діти.
При цьому у заяві відсутні конкретні дані, які б дозволили суду визначити коло таких заінтересованих осіб, відомості щодо засобів зв'язку із ними, що позбавляє суд можливості повідомити їх про розгляд даної справи.
Також суду не надано жодної інформації відносно об'єктів права власності, зокрема нерухомості (місцезнаходження, реєстраційні відомості), які належать ОСОБА_2 , та можуть увійти до складу спадщини у випадку задоволення поданої заяви.
З роз'яснень, які містяться в п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», слідує, що суддя при проведенні підготовчих дій зобов'язаний з'ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи та підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог.
За правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини.
Виходячи з цього, заінтересованими особами у даній справі мають бути усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада, та орган державної реєстрації актів цивільного стану, який є реєстратором рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою чи померлою, тощо. В заяві також має бути зазначено власником якого саме майна є особа, яка визнається померлою.
Заявниця звернулась до Чечелівського районного суду м. Дніпра, зазначивши в якості заінтересованої особи Дніпровський відділ ДРАЦС у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), проте як слідує з заяви, останнім відомим місцем проживання ОСОБА_2 вказує адресу: АДРЕСА_1 , що перебуває на території Чечелівського району м. Дніпра, а отже відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану є Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Новокодацькому та Чечелівському районах у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Таким чином, заявнику необхідно:
- вказати осіб, які можуть бути віднесені до кола спадкоємців у разі оголошення особи померлою: дітей, батьків, сестер, братів чи інших родичів, про яких їй відомо, із зазначенням даних про ім'я (прізвище, ім'я та по батькові), їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
- визначити їх процесуальний статус та процесуальний статус інших органів у справі;
- надати відомості щодо майна, яке належить на праві власності чоловіку - ОСОБА_2 ;
- надати наявні відомості, які можуть підтвердити останнє відоме місце проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , та відомості про його громадянство, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, статті 177 ЦПК України протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 ст. 185 ЦПК України передбачено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ч.ч.1,2 ст. 185 ЦПК України,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Дніпровський відділ ДРАЦС у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про оголошення фізичної особи померлою - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви протягом десяти днів після отримання копії ухвали та попередити, що згідно вимог ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо заявник не усуне недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя