Справа № 240/18892/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Приходько Оксана Григорівна
Суддя-доповідач - Боровицький О. А.
17 листопада 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Курка О. П. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно з наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 27 серпня 2021 року № 306-С "Про особовий склад" майора ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника штабу прикордонної комендатури швидкого реагування; а згідно з наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 27 червня 2024 року № 568-ОС "Про особовий склад" майора ОСОБА_1 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з місцем дислокації АДРЕСА_1 ) (з бойової та спеціальної підготовки) ІНФОРМАЦІЯ_3 (з місцем дислокації АДРЕСА_2 ), звільненого з військової служби у запас наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 18 червня 2024 року № 530-ОС за підпунктом "б" пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
З 11 березня 2022 року на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 10 березня 2022 року № 36 В дск та бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т, відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 11 березня 2022 року № 89-ВВ майора ОСОБА_1 відряджено в підпорядкування 3 об 14 омбр (Народичі) з метою охорони (прикриття) державного кордону.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 24 червня 2022 року № 212 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях, відсічі і стримування збройної агресії: з 12 березня по 20 квітня 2022 року. Підстава: бойове розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 12 березня 2022 року № 780т/ОКП; бойове розпорядження НОМЕР_4 обр ТрО від 12 березня 2022 року № 31/дск.
Відповідач у відповідь на запит позивача від 17 серпня 2024 року листом від 20 серпня 2024 року № 02.3/ЗПІ-18/15 повідомив позивача про виплату додаткової грошової винагороди відповідно до положень Постанови № 168 та наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 03 березня 2022 року № 179-ос "Про окремі питання виплат військовослужбовцям", від 31 березня 2022 року № 164 "Про реалізацію вимог Постанови № 168".
Так, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 10 березня 2022 року № 99-ОС "Про окремі питання виплати грошового забезпечення за березень 2022 року" позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду із розрахунку 30000 грн пропорційно часу проходження служби під час дії воєнного стану за період з 24 по 28 лютого 2022 року у розмірі 5357,14 грн та з 01 по 25 березня 2022 року у розмірі 24193,55 грн;
відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 15 квітня 2022 року № 166-ОС "Про виплату додаткової винагороди" позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду із розрахунку 30000 грн пропорційно часу проходження служби під час дії воєнного стану за період з 26 по 31 березня 2022 року у розмірі 5806,45 грн;
відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07 травня 2022 року № 195-ОС "Про виплату додаткової винагороди" позивачу нараховано та виплачено додаткову винагороду із розрахунку 30000 грн пропорційно часу проходження служби під час дії воєнного стану за період з 01 по 30 квітня 2022 року у розмірі 30000,00 грн та додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій із розрахунку 70000 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях або заходах у розмірі 11290,32 грн, що підтверджено відомостями з журналу ведення бойових дій та рапортом заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону від 20 квітня 2022 року вх. № 01819, період зазначений у додатку 2 наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07 травня 2022 року № 195-ОС: 24 березня 2022 року, 25 березня 2022 року, 26 березня 2022 року, 28 березня 2022 року, 30 березня 2022 року (5 діб).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Частиною другою статті 2 Закону України » від 04 листопада 1991 року № 1777-XII "Про державний кордон" передбачено, що захист державного кордону України є невід'ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки і полягає у скоординованій діяльності військових формувань та правоохоронних органів держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV "Про Державну прикордонну службу України" (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби.
Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Держприкордонслужби визначаються законодавством.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
У частині другій статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно абзацу першого частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Держприкордонслужба входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.
Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, визначаються Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Держприкордонслужби, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року № 558.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан.
Цього ж дня Указом Президента України № 69/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" Кабінет Міністрів України [зобов'язаний] невідкладно: 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" Кабінету Міністрів України [доручено] забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав Постанову № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
У цій постанові Кабінет Міністрів України визначив перелік військовослужбовців за видами військових формувань, на яких поширено дію цієї постанови, підстави та розмір вищевказаної додаткової винагороди.
Водночас реалізація цитованих приписів указаної постанови вимагала визначення порядку та умов виплати такої додаткової винагороди, виходячи з того, що формулювання "а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах" є нечітким та породжує істотні труднощі у його правозастосуванні, що, насамперед, пов'язано із застосуванням сполучника "або", який має розділовий характер.
Конкретизація умов, визначених цитованим положенням пункту 1 Постанови № 168, залежить від типу військового формування (роду військ), в якому проходить службу військовослужбовець, у зв'язку з чим подальшими змінами, внесеними постановою від 07 липня 2022 року № 793 (застосовується з 24 лютого 2022 року), Постанова № 168 доповнена пунктом 2-1, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
З 01 лютого 2023 року ці питання врегульовані Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 2023 року № 36 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ від 01 вересня 2023 року № 726, яким замість нього затверджені Особливості виплати додаткової винагороди, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) та порядок і умови виплати одноразової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, що із змінами та доповненнями діють і дотепер).
А до того означені порядок та умови визначалися, зокрема (з урахуванням спірного періоду у цій справі), Наказом № 164-АГ, прийнятого на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану" на виконання пункту 2-1 Постанови № 168.
Роль і значення вказаного наказу Адміністрації Держприкордонслужби, який визначив порядок нарахування і виплати військовослужбовцям Держприкордонслужби додаткової винагороди та необхідні документи як умови для виплати підвищеної винагороди, проаналізовані у багатьох постановах Верховного Суду у справах з подібними правовідносинами (зокрема, постанови Верховного Суду від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23, від 30 вересня 2024 року у справах № 200/232/23 та № 200/440/23 та багатьох інших). У вказаних справах Суд сформував правові висновки щодо застосовності у подібних правовідносинах зазначеного наказу Адміністрації Держприкордонслужби з урахуванням фактів відсутності його реєстрації у Міністерстві юстиції України та наслідків для правозастосування в умовах першого року війни. Правові висновки, сформовані Судом у вищевказаних справах, є релевантними до обставин цієї справи, з урахуванням яких суд, вирішуючи спір у цій справі, зазначає про таке.
Як вже йшлося, упродовж періоду, за який позивач просить стягнути підвищену додаткову винагороду [з 12 березня по 20 квітня 2022 року] діяв Наказ № 164-АГ, який уведено в дію з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 2 Наказу № 164-АГ під терміном "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів" (надалі - бойові дії або заходи) слід розуміти виконання військовослужбовцем:
бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі створених (діючих) угрупувань військ (сил) Сил оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України або начальником Генерального штабу Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій;
бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями;
бойових завдань з ведення руху опору на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
завдань з ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки в районі ведення бойових дій або на територіях України, тимчасово окупованих (захоплених) противником;
бойових завдань з відбиття збройного нападу (вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
бойових завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
здійснення заходів з виводу сил та засобів з-під удару противника (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій);
виконання польотів, пов'язаних з евакуацією військовослужбовців, цивільного населення, озброєння та інших матеріальних засобів з районів бойових дій;
виконання бойових завдань кораблями, катерами, морськими суднами в морській, річковій акваторії (у т.ч. поза межами районів ведення бойових дій).
Пунктом 3 Наказу № 164-АГ передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі одного з таких документів:
бойового наказу (бойового розпорядження);
журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл);
рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (додаток 1).
Пунктом 4 Наказу № 164-АГ визначено, що начальники регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 05 числа поточного місяця повідомляють органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах (додаток 2).
Пунктом 5 цього Наказу визначено, що виплату додаткової винагороди здійснюють на підставі наказу начальника (командира) Держприкордонслужби з обов'язковим зазначенням підстав для його видання.
Пунктом 10 цього ж Наказу облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах під час безпосереднього перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій та підготовку проекту наказу про виплату винагороди в розмірі 100 000 грн або 30 000 грн в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу Держприкордонслужби, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій. Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
Як встановлено судом, з 11 березня 2022 року позивач був відряджений у підпорядкування 3 об 14 омбр (Народичі) для охорони (прикриття) державного кордону на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 10 березня 2022 року № 36 В дск та бойового розпорядження начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т.
Визначаючись щодо права позивача на збільшену до 100 000 грн грошову винагороду упродовж спірного періоду у цій справі суд враховує сформовані висновки Верховного Суду щодо застосування положень Наказу № 164-АГ у подібних правовідносинах, зокрема, у постановах від 05 грудня 2024 року у справі № 120/4135/23, від 23 січня 2025 року у справі № 120/6981/23, від 30 січня 2025 року у справі № 120/7088/23 , у яких Суд виснував, що процедура підтвердження участі у бойових діях або заходах відряджених військовослужбовців Держприкордонслужби за пунктом 3 Наказу № 164-АГ здійснюється шляхом видачі останнім довідки (додаток № 1) на підставі одного з визначених документів (бойового наказу (розпорядження), журналу бойових дій, рапорту начальника) без вимоги надання додаткових документів або сукупності інформації.
За правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 21 березня 2024 року у справі № 560/12539/22, від 28 травня 2024 року у справі № 560/1200/23, від 06 червня 2024 року у справі № 200/706/23, від 12 грудня 2024 року у справі № 120/10649/23 підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах може бути довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець. За зміст таких довідок відповідальність несе уповноважений командир (начальник), який її видав.
Втім у постановах від 05 серпня 2024 року у справі № 200/4100/23, від 17 січня 2025 року у справі № 120/7513/23 та інших Верховний Суд зауважив, що розглядаючи дану категорію справ суди повинні перевіряти, чи підтверджує видана довідка участь військовослужбовця у бойових діях у визначений період, розглядаючи її разом з іншими доказами.
У постановах від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23, від 26 червня 2024 року у справі № 200/216/23, від 31 липня 2024 року у справі № 200/625/23, від 05 серпня 2024 року у справі № 200/4100/23, від 28 серпня 2024 року у справі № 200/1310/23, від 04 вересня 2024 року у справі № 280/2228/23, від 30 вересня 2024 року у справах № 200/232/23 та № 200/440/23, від 05 грудня 2024 року у справі № 120/4135/23 та від 17 грудня 2024 року у справі № 120/5140/23 на підставі аналізу положень Наказу № 164-АГ Верховний Суд зазначив, що для відповідача підставою для виплати додаткової винагороди відповідно до пункту 1 Постанови № 168 є саме документальне підтвердження участі позивача як військовослужбовця у бойових діях (заходах) у розумінні пункту 3 цього Наказу (бойовий наказ, журнал бойових дій чи рапорт) та навіть якщо підтверджуючі докази містять формальні недоліки, але засвідчують фактичну участь у заходах, це може бути достатньо для нарахування означеної додаткової винагороди.
Визначаючись у цьому спорі, суд, насамперед враховує, що відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 березня 2022 року № 84, від 30 березня 2022 року № 101, від 01 квітня 2022 року № 102 та від 30 квітня 2022 року № 125 визначено райони ведення воєнних (бойових) дій та, зокрема упродовж спірного у цій справі періоду з 12 березня по 20 квітня 2022 року Житомирську область віднесено до таких районів.
Заперечуючи заявлені позовні вимоги щодо виплати збільшеної до 100 000 грн винагороди за пунктом 1 Постанови № 168, Військова частина НОМЕР_3 , до якої був відряджений позивач, наполягає на тому, що безпосередньої участі у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, позивач не брав.
Натомість, як зазначає Військова частина НОМЕР_3 , упродовж періоду з 12 березня по 20 квітня 2022 року позивач виконував бойові (спеціальні) завдання у період здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а тому, відповідно до наказів начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 99-ОС, від 15 квітня 2022 року № 166-ОС, від 07 травня 2022 року № 195-ОС позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
Щодо періоду з 12 по 31 березня 2022 року.
Відповідачем на виконання вимог ухвали суду від 28 жовтня 2024 року надано рапорт заступника начальника прикордонного загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування від 15 квітня 2022 року начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону, у якому вказано про те, що відповідно до Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Постанови № 168, Наказу № 164, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19 березня 2022 року № 13 "Про визначення районів ведення бойових дій", наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 квітня 2022 року № 102 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій", бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 10 березня 2022 року № 36в дск, бойового розпорядження НОМЕР_2 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т виплатити додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях, забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, зокрема: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 11 березня 2022 року по 31 березня 2022 року військовослужбовцям згідно з доданим списком особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування.
Так, згідно із доданим до цього рапорта списком особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування, який безпосередньо брав участь у бойових діях, забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 11 березня 2022 року по 31 березня 2022 року (Додаток 2), за порядковим № 8 вказано "майор ОСОБА_1 ".
Відповідно до витягу з бойового розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13 березня 2022 року № 9Т, - завдання НОМЕР_2 прикордонного загону: на виконання бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 13 березня 2022 року № 46в дск та з метою посилення охорони (прикриття) державного кордону на напрямку Овруч - Коростень у смузі місцевості Народичі - Поліське перенаправити з підпорядкування начальника 3 мб 14 омбр у підпорядкування командира НОМЕР_4 обр ТрО особовий склад прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 , які пройшли бойове злагодження у кількості 183 військовослужбовців з технікою, штатним озброєнням та майном; заступнику начальника загону - коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування організувати взаємодію на місцевості з керівництвом НОМЕР_4 обр ТрО щодо порядку виконання завдань
Також до рапорта від 15 квітня 2022 року відповідачем додано список дат авіаційних та артилерійських обстрілів підрозділів прикордонної комендатури швидкого реагування та перелік особового складу, який безпосередньо перебував в районі ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 11 березня 2022 року по 31 березня 2022 року, у якому за датами 24, 25, 26, 28, 30 березня 2022 року значиться майор ОСОБА_1 .
Викладене підтверджується відомостями з Витягу з журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 (розпочато 20 лютого 2022 року, зареєстровано 18 лютого 2022 року, інв. № 151). Так, згідно із записом № 1 на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 13 березня 2022 року № 46в ДСК та бойового розпорядження НОМЕР_2 прикордонного загону від 13 березня 2022 року № 9т майора ОСОБА_1 перепідпорядковано до НОМЕР_4 обр ТрО, ділянка застосування: Житомирська область, Коростенський район, у смузі місцевості Народичі - Поліське; згідно із записом № 2 на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 15 березня 2022 року № 64В дск майора ОСОБА_1 направлено до ОУВ "Волинь" м. Малин упродовж 15 - 24 березня 2022 року, озброєння, техніка: АК-74 - 1 од.
Відповідно до розділу ІІ "Облік ведення бойових дій" Витягу з журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 в частині записів щодо позивача:
24 березня 2022 року о 07:10 год. по позиціях 3 прикзас "Ноздрище" та по північній околиці Народичі (місце розташування управління приккшр, прикордонної застави вогневої підтримки, відділення розвідки) ворог наніс масований артилерійський обстріл з БМ-21 "Град" з напрямку "Поліське";
25 березня 2022 року о 08:25 год. по місцю розташування управління приккшр, прикордонної застави вогневої підтримки, відділення розвідки приккшр 9 прикз ворог наніс масований артилерійський обстріл з напрямку "Поліське"; о 21:30 год. по позиціях 1, 2 прикордонних застав, мінометної застави та по їх місцям розташування в районах "Нова Дорогинь", "Яжбрень", "Словенщина" ворог наніс масований артилерійський обстріл з напрямку "Поліське";
26 березня 2022 року об 11:30 год. по позиціям та місцям розташування 2 прикзас та мінометної застави 9 прикз в районі "Залісся", "Славенщина" ворог наніс масований артилерійський удар з артилерії з району "Поліське";
28 березня 2022 року об 11:00 год. по позиціях та місцям розташування 3 прикзас та мінометної застави 9 прикз в районі "Славенщина", " ІНФОРМАЦІЯ_6 ", " ІНФОРМАЦІЯ_7 ) зі сторони "Поліське";
30 березня 2022 року о 08:10 год. ворог наніс масований артилерійський обстріл в районі "Народичі" по місцю розташування управління приккшр, прикордонної застави вогневої підтримки, відділення розвідки.
Щодо періоду з 01 по 20 квітня 2022 року.
Відповідачем надано рапорт заступника начальника прикордонного загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування від 05 травня 2022 року начальнику НОМЕР_2 прикордонного загону, у якому вказано про те, що відповідно до Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Постанови № 168, Наказу № 164, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 19 березня 2022 року № 13 "Про визначення районів ведення бойових дій", наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 30 квітня 2022 року № 125 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій", бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 10 березня 2022 року № 36в дск, бойового розпорядження НОМЕР_2 прикордонного загону від 10 березня 2022 року № 5т виплатити додаткову винагороду за безпосередню участь у бойових діях, забезпечення здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 01 квітня 2022 року по 30 квітня 2022 року військовослужбовцям згідно з доданим списком особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування.
Так, у доданому до цього рапорта списку особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування, який безпосередньо брав участь у бойових діях, забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій: Житомирська область, Коростенський район, в районі Народичі у період з 01 квітня 2022 року по 20 квітня 2022 року (Додаток 1), значиться "майор ОСОБА_1 ".
До цього рапорта від 05 травня 2022 року додано Витяг з журналу службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_2 прикордонного загону (розділ ІІ. Облік ведення бойових дій) (Додаток 2) записи щодо позивача відсутні. Дослідивши зміст витягу з цього журналу суд з'ясував, що поряд із записом «01 квітня 2022 року відбувся обстріл з артилерії ЗС РФ по позиціях НОМЕР_5 прикордонної застави прикордонної комендатури швидкого реагування в районі населеного пункту АДРЕСА_1 з боку Поліське» доєднано список військовослужбовців, які безпосередньо брали участь у бойових діях, забезпечували здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій. Разом з тим, доказам в матеріалах справи підтверджено, що позивач виконував завдання військової служби в районі Народичі Коростенського району Житомирської області.
Вирішуючи цей спір та враховуючи правові висновки Верховного Суду у такій категорії спорів суд виходить з того, що підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах є довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець, відповідальність за зміст якої несе уповноважений командир (начальник), який її видав, а процедура підтвердження участі у бойових діях або заходах відряджених військовослужбовців Держприкордонслужби за пунктом 3 Наказу № 164-АГ здійснюється шляхом видачі довідки на підставі одного з документів: бойового наказу (розпорядження); журналу бойових дій; рапорту начальника, без вимоги надання додаткових документів або сукупності інформації. Водночас суд не відкидає необхідності перевіряти, чи підтверджує видана довідка участь військовослужбовця у бойових діях у визначений період, розглядаючи її разом з іншими доказами.
А тому, визначаючись щодо достатнього та належного документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях та відповідних військових заходах упродовж спірного періоду (з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року), суд бере до уваги, що згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 24 червня 2022 року № 212 майор ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях, відсічі і стримування збройної агресії з 12 березня по 20 квітня 2022 року, яка видана на підставі бойового розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " від 12 березня 2022 року № 780т/РКП та бойового розпорядження НОМЕР_4 обр Тро від 12 березня 2022 року № 31/дск, - бойове завдання: основні зусилля зосередити на напрямку Овруч, Коростень з метою не допустити захвату противником міста Овруч, Коростень, нанести йому максимальних втрат та не допустити його просування в напрямку Коростеня, Житомира; Коростеня, Києва (витяг додано в матеріали справи).
Порівняльний аналіз та зіставлення доводить відповідність підтвердженої довідкою інформації щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях у сукупності з іншими доказами в матеріалах справи, а саме: рапортами від 15 квітня 2022 року та від 05 травня 2022 року та доданими списками особового складу прикордонної комендатури швидкого реагування, який безпосередньо брав участь у бойових діях та заходах; при цьому списками дат авіаційних та артилерійських обстрілів підрозділів прикордонної комендатури швидкого реагування та переліком особового складу, який перебував безпосередньо в районі ведення бойових дій, витягом з бойового розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13 березня 2022 року № 9 підтверджено у конкретні дати ворожі обстріли, що, своєю чергою, відображено у журналі службово-бойових дій прикордонної комендатури швидкого реагування.
Суд враховує, що довідка Військової частини НОМЕР_3 від 24 червня 2022 року № 212 видана на підставі підтверджуючих документів, передбачених пунктом 3 Наказу № 164-АГ, й невідповідність цієї довідки критеріям належності, достовірності та допустимості, визначених статтями 73 - 75 КАС України, судом не встановлено, а відповідачем не доведено.
Тому суд доходить переконання, що довідкою Військової частини НОМЕР_3 від 24 червня 2022 року № 212, рапортами від 15 квітня та 05 травня 2022 року та доданими списками особового складу щодо безпосередньої участі у бойових діях належно підтверджено безпосередню участь позивача у бойових діях/забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії упродовж періоду з 12 березня 2022 року по 20 квітня 2022 року. У таких висновках суд виходить з дослідження комплексу інформації у відповідних документах (рапорти; списки особового складу, безпосередньо задіяного у бойових діях/воєнних заходах; журнали бойових дій; бойові розпорядження) на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах у розумінні Постанови № 168 в аспекті належних підстав для виплати збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди.
Такі ж висновки зроблено Верховним Судом за подібних зі спірними обставин у постановах від 28 квітня 2025 року у справі № 120/8747/23, від 23 червня 2025 року у справі № 120/4972/23.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Боровицький О. А.
Судді Курко О. П. Ватаманюк Р.В.