Справа №: 343/2282/25
Провадження №: 3/343/718/25
18 листопада 2025 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Керніцький І. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області адміністративний матеріал, що надійшов від ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працюючого стрілець-санітаром солдата ІНФОРМАЦІЯ_3 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - працюючого стрілець-санітаром солдата ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначеного старшим групи оповіщення громадян про призов на військову службу, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
Правопорушення вчинено при таких обставинах:
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, востаннє Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025, затвердженим Законом України від 15.07.2025 року № 4524-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року на 90 діб, тобто він діє і на даний час.
Відповідно до Указу Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» №2 1932-ХІІ від 06.12.1991 (зі змінами) визначено, що особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу
Рішень про демобілізацію усіх призваних військовослужбовців та переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу Президент України не приймав.
Враховуючи вищевикладене, на даний час на всій території України діє особливий період.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» №1952-V1I від 16.03.2017 (набрав чинності 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 під час проведення перевірки 18.11.2025 у м. Долина дотримання вимог посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 року №532 та Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №56. а також окремого доручення Міністра оборони України від 29.08.2025 року №4351/уд/5, було встановлено, що у солдата ОСОБА_1 , який відповідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.11.2025 №288 призначений старшим групи оповіщення громадян про призов на військову службу встановлені ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме:
Відповідно до невідкладного доручення Міністра оборони України від 29.08.2025 №4351/уд/5 визначено з 01.09.2025 забезпечити здійснення оповіщення громадян про призов на військову службу представниками ТЦК та СП виключно з використанням засобів відофіксації (нагрудних камер) та дотримання вимог іаконодавегва щодо їх застосування.
В ході з'ясування обставин встановлено, що відповідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.11.2025 №288 “Про організацію роботи груп оповіщення на 08.11.2025» солдат ОСОБА_1 призначений старшим групи оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_5 проте, в ході проведення заходів оповіщення громадян на військову службу не використовував технічні засоби, що мають функції фото- та відеофіксації, що суперечить Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 серпня 2024 року №532, а також порушення пунктів 52, 53 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, чим недбало поставився до військової служби.
Також, 08.11.2025 близько 10:00 групою оповіщення під керівництвом солдата ОСОБА_1 для перевірки військово-облікових документів був зупинений громадянин ОСОБА_2 , під час перевірки встановлено, що останній перебуває розшуку, як порушник військового обліку. В подальшому солдата ОСОБА_1 запросив останнього до автомобіля з метою доставки до ІНФОРМАЦІЯ_5 та подальшого направлення ОСОБА_3 на військово-лікарську комісію. Однак під час здійснення вищезазначених заходів не застосував засоби фото- та відеофіксації чим недбало поставився до військової служби.
Також, перевіркою встановлено, що відповідно до Журналу інструктажу алгоритму дій особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо здійснення заходів з оповіщення громадян солдат ОСОБА_1 перед початком здійснення- заходів оповіщення громадян на військову службу 08.11.2025 був проінструктований щодо використання технічних засобів фото- та відеофіксації, що підтверджується підписом вищезазначеного.
Окрім того, відповідно до Журналу обліку видачі, повернення портативного відеореєстратора та карт пам'яті, копіювання інформації солдат ОСОБА_1 08.11.2025 о 06:00 ранку отримав нагрудну відеокамеру №111373825 для здійснення фото- та відеофіксації під час здійснення ним заходів оповіщення.
Враховуючи вище зазначене, відповідно Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 серпня 2024 року №532 солдат ОСОБА_1 з метою застосовування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації був зобов'язаний:
включати портативний відеореєстратор з моменту початку виконання ним службових обов'язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об'єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов'язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважений представник переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу;
попередження, виявлення або фіксування порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку:
фіксувати дії уповноважених представників;
під час здійснення фото- та відеофіксації процесу пред'явлення та перевірки уповноваженими представниками військово-облікових документів портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях або іншим способом, який забезпечує відеозйомку. У випадках, пов'язаних з необхідністю якісної фіксації подій, уповноважені представники можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення.
застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції автоматичної фою- та відеофіксації.
Оскільки під час виконання вищезазначених заходів старший групи оповіщення солдат ОСОБА_1 не здійснив фото та - відеофіксацію за допомогою технічних засобів, останній недбало поставився до військової служби.
Таким чином, за викладених вище обставин солдат ОСОБА_1 . 78.11.2025 будучи старшим групи оповіщення, визначеним наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.11.2025 №288, здійснюючи заходи оповіщення громадян на військову Іслужбу, всупереч вимогам Інструкції, невідкладного доручення Міністра оборони України від Е9.08.2025 № 4351/уд/5, нехтуючи вимогами керівних документів, що регламентували його діяльність, діючи в умовах особливого періоду, маючи реальну можливість для належного виконання службових обов'язків, недбало поставився до військової служби в частині не використання нагрудних відеокамер, у зв'язку з чим такі дії призвели до неможливості здійснення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 належного та об'єктивного контролю за виконанням уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 своїх посадових обов'язків під час оповіщення та перевірки військово- облікових документів військовозобов'язаних та створенню передумов для приховування інформації, тим самим солдат ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення визнав повністю за обставин зазначених у протоколі про адмінітстративне правопорушення.
Крім визнання вини самим ОСОБА_1 , його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами:
- даними протоколу ЛВІ № 224 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП від 18.11.2025, в якому викладена суть вказаного адміністративного правопорушення, вчиненого працюючого стрілець-санітаром солдатом ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначеного старшим групи оповіщення громадян про призов на військову службу ОСОБА_1 ;
- наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.11.2025 року № 288, згідно з яким призначено старшим групи оповіщення громадян про призов на військову службу ОСОБА_1 ;
- копією журналу обліку, видачі, повернення портативного відео реєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації ІНФОРМАЦІЯ_3 , розпочатого 02 листопада 2025 року на 101 аркуші.
Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 правильно квалiфiковано за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки він, будучи військовою службовою особою - працюючого стрілець-санітаром солдата ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначеного старшим групи оповіщення громадян про призов на військову службу, вчинив недбале ставлення до військової служби в умовах особливого періоду.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, є такими, що доповнюють один одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки, у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також зібрані в порядку, встановленому законом та не викликають сумніву в суду.
Накладаючи стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер i ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, його особу та пом'якшуючу відповідальність обставину щире каяття, оскільки обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.
З урахуванням викладеного, а також того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому ним правопорушенню та його особi, в межах санкції ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення, за якою його визнано винним, обравши стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн.
Відповідно до п.12 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
На підставі викладеного, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст. 8, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень).
Штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляцiйного суду через Долинський районний суд.
Суддя: