Справа №: 343/2279/25
Провадження №: 2-а/343/49/25
про передачу адміністративної справи
18 листопада 2025 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Тураш В. А., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення -
До Долинського районного суду Івано-Франківської області 18.11.2025 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що вищевказаний адміністративний позов підлягає направленню за підсудністю до іншого суду з таких підстав.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Згідно з ч.1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної особи, вирішуються адміністративним судом за вибором позивача: судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або судом за місцем знаходження відповідача.
Як вбачається із матеріалів справи, місце проживання позивача ОСОБА_1 , вказано за адресою: АДРЕСА_1 , про що зазначено самим позивачем у адміністративному позові.
Місце знаходження відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачем зазначено АДРЕСА_2 .
Звертаючись до Долинського районного суду Івано-Франківської області з даним адміністративним позовом, позивач скористався правилами альтернативної підсудності .
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Ч. 3 ст. 19 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» місцевими загальними судами є окружні суди, які утворюються в одному або декількох районах чи районах у містах, або у місті, або у районі (районах) і місті (містах).
Пунктом 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих
судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Аналогічної позиції дотримується і Рада суддів України, у листі якої від 22 липня 2020 року № 9рс-466/20-вих, адресованому головам місцевих та апеляційних загальних судів, зазначено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Селище Брошнів-Осада Калуського району Івано-Франківської області знаходяться в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою, а саме: в межах Рожнятівського району.
З огляду на вказане, на вищезгадану територію (смт Брошнів-Осада Калуського району, Івано-Франківської області (раніше Рожнятівського району) продовжує поширюватися юрисдикція Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області.
За таких обставин, справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Долинського районного суду , та підлягає розгляду за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача - Рожнятівським районним судом Івано-Франківської області.
Ч. 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Виходячи з наведеного, беручи до уваги, що інститут територіальної юрисдикції розмежовує підсудність справ, суд приходить до висновку, що матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення, слід передати на розгляд за підсудністю до належного суду , яким є Рожнятіський районний суд Івано-Франківськорї області, що знаходиться за адресою: вул.Шкільна,15, смт Рожнятів, Калуського району, Івано-Франківської області, 77600 до територіальної юрисдикції якого належить смт Брошнів-Осада, Калуського району, Івано-Франківської області.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 25,29,171,294 Кодексу адміністративного судочинства України-
Адміністративну справу №343/2279/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови за справою про адміністративне правопорушення- передати за підсудністю до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області (вул.Шкільна,15, смт Рожнятів, Калуського району, Івано-Франківської області, 77600 ).
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним адміністративним судом.
Суддя Долинського районного суду В. А. Тураш