12 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9196/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НВ "ДОЛИНА" до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю "НВ "ДОЛИНА" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, в якому просить: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 16.06.2025 №00082480407 та №00082500407.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що під час застосування штрафних санкцій Головним управлінням Державної фіскальної служби в Полтавській області порушено п. 38.2. ст. 38 Прикінцевих та перехідних положень Податкового кодексу України, що передбачає зупинення нарахування штрафних санкцій за несвоєчасне погашення визначених станом на 14.04.2014 грошових зобов'язань на період проведення антитерористичної операції для підприємств, місцезнаходженням яких станом на 14.04.2014 була тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів на лінії зіткнення і які станом на 01.01.2017 не змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із зазначених територій на іншу територію України.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому до суду відзиві. За змістом викладеного у відзиві, вказує, що в період з 18.03.2020 по 30.06.2023, строк давності, передбачений статтею 102 ПК України, був зупинений з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а в період з 17.03.2022 по 01.08.2023 - у зв'язку з дією правового режиму воєнного, надзвичайного стану. ТОВ «НВ «ДОЛИНА» податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2013 рік було подано до Лисичанської ДПІ (Жовтневий район м.Луганська) ГУ ДПС у Луганській області - 03.03.2014 рік № 9091162024, відповідно до якої доходи платника складали 31944880 грн, узгоджена сума щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, відповідно до розрахунку авансового внеску з податку на прибуток (р. 23 податкової декларації з податку на прибуток підприємства) - 23157,0грн. Під час проведення камеральної перевірки, за наслідком якої складено акт № 6978/16-31-04-07-11/34721115 від 23.05.2025, відповідачем встановлено несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток. 16.06.2025 на підставі висновків акту податковим органом прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "НВ "ДОЛИНА", є юридичною особою, зареєстрований та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, громадських формувань за кодом 34721115.
ТОВ "НВ "ДОЛИНА" змінено податкову адресу з ГУ ДПС у Луганській області (Лисичанська ДПІ (Жовтневий район м.Луганська)) до ГУ ДПС у Полтавській області (Полтавська державна податкова інспекція), як платник податків за основним місцем обліку - 04.08.2023 року.
ТОВ "НВ "ДОЛИНА" податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2013 рік було подано до Лисичанської ДПІ (Жовтневий район м.Луганська) ГУ ДПС у Луганській області - 03.03.2014 рік № 9091162024, відповідно до якої доходи платника складали 31944880 грн, узгоджена сума щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, відповідно до розрахунку авансового внеску з податку на прибуток (р. 23 податкової декларації з податку на прибуток підприємства) - 23157,0грн.
Була проведена камеральна перевірка ТОВ "НВ "ДОЛИНА", за наслідком якої складено акт № 6978/16-31-04-07-11/34721115 від 23.05.2025
Дані камеральної перевірки по ТОВ "НВ "ДОЛИНА" свідчать про порушення законодавчо встановлених термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання щомісячних авансових внесків з податку на прибуток ТОВ "НВ "ДОЛИНА" по податковій декларації з податку на прибуток за 2013 рік у розмірі 23157,0грн з граничним терміном сплати протягом 10 календарних днів, що настають за останніми днем відповідного граничного строку для місячного податкового періоду відповідно до п. 57.1 ст.57 та п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Кодексу у редакції що діяла станом на 01.01.2014 року, а саме:
- по граничному терміну сплати - 30.06.2014 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 23142,0грн сплачені 01.07.2014 відповідно до платіжної інструкції № 65074 із затримкою сплати 1 календарний день,
- по граничному терміну сплати - 30.07.2014 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 23142,0грн сплачені 27.10.2014 відповідно до платіжної інструкції № 356 із затримкою сплати 89 календарних днів,
- по граничному терміну сплати - 30.08.2014 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 23157,0грн сплачені 27.10.2014 відповідно до платіжної інструкції № 357 із затримкою сплати 58 календарних днів,
- по граничному терміну сплати - 30.09.2014 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 23157,0грн сплачені 27.10.2014 відповідно до платіжної інструкції №358 із затримкою сплати 27 календарних днів,
- по граничному терміну сплати - 30.10.2014 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 21554,7грн сплачені 20.11.2014 відповідно до платіжної інструкції №16 із затримкою сплати 21 календарних днів та у розмірі 1602,3грн сплачені 29.12.2014 відповідно до платіжної інструкції №163 із затримкою сплати 60 календарних днів,
- по граничному терміну сплати - 30.11.2014 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 21356,3грн сплачені 29.12.2014 відповідно до платіжної інструкції №163 із затримкою сплати 29 календарних днів та у розмірі 1800,7грн сплачені 30.01.2014 відповідно до платіжної інструкції №215 із затримкою сплати 61 календарних днів,
- по граничному терміну сплати - 30.12.2014 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 21037,55грн сплачені 30.01.2015 відповідно до платіжної інструкції №215 із затримкою сплати 31 календарний день та у розмірі 2119,45грн сплачені 20.02.2015 відповідно до платіжної інструкції №862 із затримкою сплати 52 календарних дні,
- по граничному терміну сплати - 30.01.2015 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 20697,3грн сплачені 20.02.2015 відповідно до платіжної інструкції №862 із затримкою сплати 21 календарний день та у розмірі 2459,7грн сплачені 26.02.2015 відповідно до платіжної інструкції №594-20 із затримкою сплати 27 календарних дні,
- по граничному терміну сплати - 28.02.2015 авансові внески з податку на прибуток у розмірі 375,7грн сплачені 03.03.2015 відповідно до платіжної інструкції №267 із затримкою сплати 3 календарних дні чим порушено п.57.1 ст.57 Кодексу.
З урахуванням викладеного, ГУ ДПС у Полтавській області прийняті податкові повідомлення - рішення від 16.06.2025 № 00082480407 та № 00082500407, відповідно до якого донараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, відповідно до розрахунку авансового внеску з податку на прибуток (р. 23 податкової декларації з податку на прибуток підприємства) у червні-грудні 2014 року, січні-лютому 2015 року на загальну суму 12923,05 грн, в тому числі:
- 5% за затримку на 1 календарний день по строку нарахування 30.06.2014 року на суму 1157,10 грн;
- 10% за затримку на 89 календарних дні по строку нарахування 30.07.2014 року на суму 2314,20 грн;
- 10% за затримку на 58 календарних днів по строку нарахування 30.08.2014 року на суму 2315,70 грн;
- 5% за затримку на 27 календарних днів по строку нарахування 30.09.2014 року на суму 1157,85 грн;
- 5% за затримку на 21 календарних днів по строку нарахування 30.10.2014 року на суму 1077,74 грн;
- 10% за затримку на 60 календарних днів по строку нарахування 30.10.2014 року на суму 160,23 грн;
- 5% за затримку на 29 календарних днів по строку нарахування 30.11.2014 року на суму 1067,82 грн;
- 10% за затримку на 61 календарних днів по строку нарахування 30.11.2014 року на суму 180,07 грн;
- 10% за затримку на 31 календарних днів по строку нарахування 30.12.2014 року на суму 2103,76 грн;
- 10% за затримку на 52 календарних днів по строку нарахування 30.12.2014 року на суму 211,95 грн;
- 5% за затримку на 21 календарних днів по строку нарахування 30.01.2015 року на суму 1034,87 грн;
- 5% за затримку на 27 календарних днів по строку нарахування 30.01.2015 року на суму 122,98 грн;
- 5% за затримку на 3 календарних днів по строку нарахування 28.02.2015 року на суму 18,78 грн.
Позивач, вважає вказані податкові повідомлення-рішення протиправними та звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) (тут - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 57.1 Податкового кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пункт 57.1. статті 57 Податкового кодексу України згідно із Законом № 5083-VI від 05.07.2012 доповнений абзацами, що передбачали сплату авансових внесків платниками податку на прибуток.
Цим пунктом передбачалося, що платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань. При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного (податкового) року по лютий наступного звітного (податкового) року включно.
Наведений абзац був виключений Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909 VIII від 24.12.2015.
Положення щодо відповідальності платників податків за податкові порушення визначені главою 11 Податкового кодексу України.
Статтею 116 Податкового кодексу України передбачено, що у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення. За одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідальність за порушення правил сплати податків передбачена статтею 126 Податкового кодексу України. Згідно цієї статті у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" № 1797-VІІІ від 21.02.2016 підрозділ 10 Інші перехідні положення Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнений пунктом 38. Зазначеним пунктом встановлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, які станом на 14.04.2014 мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Відповідно до пункту 38.1 Інші перехідні положення Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України тимчасово окупована територія - територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 38.2 підрозділу 10 Інші перехідні положення Розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України передбачено, що на період проведення антитерористичної операції для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких станом на 14.04.2014 була тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів на лінії зіткнення і які станом на 01.01.2017 не змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із зазначених територій на іншу територію України: 1) зупиняється нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за несвоєчасне погашення визначених станом на 14.04.2014 грошових зобов'язань; 2) зупиняється застосування норм статей 59, 60 (в частині податкових вимог), 87 - 101 цього Кодексу.
В подальшому Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23.11.2018 № 2628-VIII до цього абзацу внесені зміни, абзац після слів "На період проведення антитерористичної операції" доповнено словами "та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об'єднаних сил (ООС)".
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02.09.2014 прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 №1669-VII (далі Закон №669-VII), згідно зі статтею 1 якого період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Підставою застосування штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням від 16.06.2025 №00082480407 та №00082500407 визначено статтю 126 Податкового кодексу України, якою передбачено застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань.
Як вбачається з акту перевірки та відзиву відповідача, відомостей в облікових рахунках позивача з податку на прибуток за 2014-2015 роки, застосуванню до позивача штрафних санкцій передувало відображення в КОРі погашення податкових зобов'язань. Будь-яких відомостей щодо фактичної сплати позивачем визначених ним в декларації з податку на прибуток за 2013 рік авансових внесків, які мають сплачуватися в період 2014 по 2015 акт перевірки не містить, в матеріалах справи відсутні платіжні доручення на сплату позивачем авансових внесків, визначних в декларації з податку прибуток за 2013 рік.
Передумовами для застосування п.п. 38.2 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України є: 1) місцезнаходження платника податків станом на 14.04.2014 і до 01.01.2017 включно на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів що розташовані на лінії зіткнення; 2) грошові зобов'язання мають бути визначені станом на 14.04.2014.
Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 № 254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р затверджено Перелік населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення та Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Місто Луганськ, що є місцезнаходженням ТОВ "НВ "ДОЛИНА" включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Грошові зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток визначені декларацією з податку на прибуток за 2013 рік, наданою 03.03.2014, з огляду на що суд встановлює відповідність задекларованих позивачем зобов'язань вимозі п. 38.2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно якої грошові зобов'язання мають бути визначеними станом на 03.03.2014.
З огляду на наведене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про порушення відповідачем п 38.2 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України під час прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, що свідчить про наявність підстав для задоволення вимог про визнання їх протиправними та скасування.
Таким чином, із врахуванням викладеного вище, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Із врахуванням задоволення заявлених позивачем вимог, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 2270,00 грн.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Податкового кодексу України та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "НВ "ДОЛИНА" (вул.Небесної Сотні, 13, оф. 511, м.Полтава, код ЄДРПОУ 34721115) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м.Полтава, код ЄДРПОУ 44057192) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 16.06.2025 №00082480407 та №00082500407.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "НВ "ДОЛИНА" (вул.Небесної Сотні, 13, оф. 511, м.Полтава, код ЄДРПОУ 34721115) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м.Полтава, код ЄДРПОУ 44057192) судові витрати в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Г.В. Костенко