Справа № 420/6027/25
18 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження питання про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до П'ятого апеляційного адміністративного суду, третя особа Державної судової адміністрації України про визнання протиправним та скасування наказу від 10.01.2025 № 72-ос/а, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до П'ятого апеляційного адміністративного суду, третя особа Державної судової адміністрації України, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2025 року №72-ос/а «Про встановлення надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 »;
- зобов'язати П'ятий апеляційний адміністративний суд здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2025 року надбавки за вислугу років на державній службі ОСОБА_1 відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу», а саме на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Розглядаючи питання про зупинення провадження по справі, суд виходить з наступного.
Суд встановив, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.11.2024 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 240/7215/24.
У цій ухвалі Верховний Суд визначив такі ознаки типової справи:
1) позивач - державний службовець місцевого загального суду;
2) відповідачі - місцевий загальний суд та територіальне управління ДСА, відповідальне за забезпечення фінансування та функціонування місцевих загальних судів, де працюють позивачі;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними і тими самими нормами права, а саме: у зв'язку з встановленням позивачам з 01 січня 2024 року надбавки за вислугу років, обчисленої з урахуванням вимог пункту 12 розділу "Прикінцеві положення" Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік" (на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу), положення якого, на думку позивачів, суперечать спеціальному Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу", відповідно до якого вказана надбавка має обчислюватися на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків;
4) позивачами заявлені аналогічні за суттю вимоги:
- визнати протиправним і скасувати наказ в частині встановлення з 01 січня 2024 року надбавки за вислугу років на державній службі на рівні 2 % посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік служби, але не більше 30 % посадового окладу;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести нарахування та виплату надбавки за вислугу років з 01 січня 2024 року відповідно до статті 52 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на рівні 3 % посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 % посадового окладу.
Відповідно до частин першої, другої статті 291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Згідно з приписами п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Адміністративна справа № 420/6027/25 має ознаки типової справи, що прийнята до розгляду Верховним Судом як зразкова адміністративна справа, оскільки спір між сторонами у цій справі виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одним й тими ж нормами права, та має подібний предмет.
З огляду на те, що спірні правовідносини у цій справі та справі № 240/7215/24 є подібними, а справу № 240/7215/24 передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність правових підстав, визначених пунктом 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, для зупинення провадження у даній адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 240/7215/24.
Зупинити провадження в адміністративній справі №420/6027/25 за позовом ОСОБА_1 до П'ятого апеляційного адміністративного суду, третя особа Державної судової адміністрації України про визнання протиправним та скасування наказу від 10.01.2025 № 72-ос/а, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату надбавки за вислугу років на державній службі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/7215/24.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України.
Суддя О.Я. Бойко