18 листопада 2025 рокусправа № 380/17941/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області до ТзОВ «Вейпорс» про стягнення заборгованості,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області, в якій позивач просить суд:
-стягнути в дохід бюджету заборгованість на суму 680 783,44 гри з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вейпорс» (код ЄДРПОУ 44686004).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у відповідача виник податковий борг перед бюджетом, який виник на підставі порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки, про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами.
Ухвалою суду від 03.09.2025 залишено позовну заяву без руху. 10.09.2025 на адресу надійшло клопотання на виконання вимог ухвали.
Ухвалою суду від 12.09.2025 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою від 21.10.2025 виправлено описку в ухвалі Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2025.
Відповідачем на день розгляду справи відзиву на позовну заяву не було подано.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ТзОВ «Вейпорс» перебуває на обліку як платник податків, що зобов'язує його, зокрема, дотримуватись чинного законодавства у сфері оподаткування.
Згідно з довідкою про борг за платежами заборгованість, що підлягає стягненню з відповідача в судовому порядку становить 680 783,44 грн., а саме:
сума боргу по адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (по Калуській ТГ) становить 25 190,30 грн згідно:
-податкового повідомлення-рішення форми «С» від 21.05.2025 року №014017/0901, що винесене на підставі акта №389/09-19-09-01/44686004 від 02.05.2025 у сумі 7 220,00 грн;
-податкового повідомлення-рішення форми «С» від 04.06.2025 року №015341/0901, що винесене на підставі акта №405/09-19-09-01/44686004 від 12.05.2025 у сумі 17 970,20 грн;
сума боргу по адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (по Івано-Франківській ТГ) становить 655 593,14 грн згідно:
- податкового повідомлення-рішення форми «С» від 21.05.2025 року №014023/0901, що винесене на підставі акта №386/09-19-09-01/44686004 від 01.05.2025 року у сумі 408 686,00 грн;
- податкового повідомлення-рішення форми «С» від 28.05.2025 року №014663/0901, що винесене на підставі акта №390/09-19-09-01/44686004 від 02.05.2025 року у сумі 194 429,96 грн;
- податкового повідомлення-рішення форми «С» від 28.05.2025 року №014662/0901, що винесене на підставі акта №391/09-19-09-01/44686004 від 05.05.2025 року у сумі 52 477,18 грн.
На виконання вимог ст. 59 податкового кодексу України відповідачу надіслано податкову вимогу форми «Ф» №0006585-1302-0919 від 22.04.2025.
Вважаючи, що суми грошових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу, контролюючий орган звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - Податковий кодекс) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно до статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 41 Податкового кодексу контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи доходів і зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язанням та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Сума податкового боргу 680 783,44 грн. є узгодженою, однак у встановлені строки до бюджету не сплачена.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ф" №0006585-1302-0919 від 22.04.2025 року.
Погашення податкового боргу платників податків регулюється главою 9 Податкового кодексу.
Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95).
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу, стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Матеріалами справи підтверджується наявність у Товариства з обмеженою відповідальністю “Вейпорс» податкового боргу у розмірі 680 783,44 грн.
Ураховуючи викладене в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ Пенсійного фонду в Івано-Франківській області, які підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 27 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.
Таким чином, оскільки позивачем не надано суду доказів понесення інших судових витрат, ніж сплата судового збору, підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1.Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області (м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності,20, 76018, ЄДРПОУ 43968084) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вейпорс» ( м. Львів, вул. Ткацька, 29, офіс 1, ЄДРПОУ 44686004) про стягнення заборгованості- задовольнити повністю.
2.Стягнути в дохід бюджету заборгованість на суму 680 783,44 гри з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вейпорс» (код ЄДРПОУ 44686004).
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяГрень Наталія Михайлівна