ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"17" листопада 2025 р. справа № 300/173/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду в Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Воронкова О.І., звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду в Львівській області відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 08.11.2024 №913050143883 щодо відмови в призначені та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.11.2024; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити призначення та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01.11.2024.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки. За результатом розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно прийняло рішення від 08.11.2024 про відмову у переведенні позивача із пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 на пенсію за віком на загальних підставах згідно із Законом № 1058. Просить позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у відзиві на позовну заяву щодо задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах (за Списком № 1), призначеної відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 01.11.2024 позивач звернувся із заявою про переведення на інший вид пенсії, а саме на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону № 1058. За результатами розгляду заяви позивача та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення від 08.11.2024 № 913050143883 про відмову у переведенні на інший вид пенсії через відсутність правових підстав щодо застосування при переведенні показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення. Стверджує, що у разі призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Вважає, що показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовують під час переведення лише з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (за умови, якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який вона набула після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності, незалежно від перерв у роботі. Іншого чинним законодавством не передбачено. Просить у задоволенні позову відмовити (а. с. 30).
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у відзиві на позовну заяву також щодо задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що 01.11.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки. 08.11.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії щодо переходу з пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV на пенсію за віком згідно із статтею 26 Закону № 1058-IV, з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки. Стверджує, що відповідно до норм законодавства, що діяли на момент призначення пенсії, пенсія за віком на пільгових умовах призначалась за наявності віку та стажу, які передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення» (№ 1788-XII), а розмір пенсії призначається згідно із Законом № 1058-IV. Вважає, що нормами чинного законодавства не передбачено переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, з урахуванням віку та наявного пільгового стажу роботи за Списком № 1, передбачених статтею 13 Закону № 1788-XII, на пенсію за віком згідно зі статтею 26 Закону № 1058-IV після досягнення 60 років та застосування при цьому показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки. Показник середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки застосовується у разі переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (якщо її призначають вперше) і за наявності в особи 24 місяців страхового стажу, який набуто після призначення (попереднього перерахунку) пенсії по інвалідності, незалежно від перерв у роботі. Просить у задоволенні позову відмовити (а. с.44).
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими учасники справи обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 27.06.2001 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до п. 2 ч. 1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (робота за Списком №1) із застосуванням показників середнього заробітку за 2014 - 2016 роки (а.с.18-20).
01.11.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, згідно із Законом № 1058-IV, що сторонами визнається (а. с. 17).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 08.11.2024 №18185/03-16 ЕПС №913050143883 у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пільгових умовах (по Списку №1) на пенсію за віком на загальних підставах з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки відмовлено. Зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058 заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а в 2018 році - за 2016 та 2017 роки. Цей розрахунок застосовується лише при первинному призначенні пенсії та, за дотримання певних умов, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Оскільки ОСОБА_1 вже отримує пенсію за віком, перейти на цей самий вид пенсії із застосуванням інших параметрів розрахунку розміру пенсії підстав немає (а.с.17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно з п. “а» ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Так, призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон № 1058-IV, в редакції, станом на час спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з пунктом 2 розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058-IV (у редакції, чинній на дату прийняття) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (36-2003-п), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" ( 1788-12 ).
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Тобто, пенсії на пільгових умовах згідно з п. “а» ч. 1 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» призначаються за нормами Закону №1058-IV.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Розмір пенсії за віком визначається за правилами статті 27 Закону №1058-IV. Частина перша цієї статті дає для визначення пенсії наступну формулу: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Водночас, згідно з частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Отже, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
У випадку переведення на інший вид пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Суд зазначає, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника).
Як встановлено судом, позивач з 27.06.2001 отримує пенсію за віком відповідно до п. 2 ч. 1 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (робота за Списком №1) із застосуванням показників середнього заробітку за 2014 - 2016 роки.
При цьому, в умовах призначення пенсії враховано розділ ХV Прикінцеві положення Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого, положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовано в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах.
Тобто, зважаючи на те, що пенсія за віком на пільгових умовах обчислюється в тому ж порядку та розмірі, що і пенсія за віком, то позивач звернувшись 01.11.2024 до територіального органу Пенсійного фонду України фактично просив обчислити йому той самий вид пенсійного забезпечення, який йому виплачується (пенсію за віком).
Відтак, є необґрунтованими доводи позивача про те, що йому пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки матеріалами пенсійної справи позивача підтверджується, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовано в частині визначення права на пенсію.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 06.12.2021 у справі №185/951/17, від 17.05.2021 у справі №185/1473/17, від 18.06.2024 в справі №280/4122/23, від 22.10.2024 в справі №300/5450/23, від 07.08.2025 у справі № 160/17075/24.
Правові висновки, на які позивач покликається у позовній заяві не є релевантними до обставин цієї справи.
За таких обставин, з врахуванням того, що заява позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, стосувалась призначення того самого виду пенсії - пенсії за віком, та призначення пенсії на підставі того самого Закону - № 1058-ІV, відсутні підстави для призначення та виплати пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, оскільки такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно на підставі положень одного й того ж Закону №1058-ІV.
Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 08.11.2024 №18185/03-16 (№913050143883) є правомірним.
У спірних правовідносинах пенсійним органом не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено, тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018),
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівська область, 79016).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.