Рішення від 17.11.2025 по справі 240/17553/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Житомир справа №240/17553/23

категорія 112040201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" про стягнення санкцій та пені,

встановив:

Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 116757,61 гривень.

На обґрунтування заявлених позовних вимог Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зазначило, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк", виходячи із числа його середньооблікової кількості штатних працівників, яка у 2022 році становила 118 осіб, повинне було працевлаштувати 5 осіб з інвалідністю. Однак, в порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" вказане підприємство у 2022 році не виділило і не створило робочих місць для осіб з інвалідністю та відповідно не працевлаштувало жодної особи з інвалідністю, а відтак не виконало нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю. Крім того, підприємство не інформувало Баранівський відділ Звягельської філії Житомирського обласного центру зайнятості за формою №3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", а відтак не виконало господарського зобов'язання щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Внаслідок цього, відповідно до ст. 218 ГК України виникли підстави для притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" до відповідальності у вигляді застосування адміністративно-господарських санкцій. Однак, в строк до 17 квітня 2023 року вказані адміністративно - господарські санкції у розмірі 111494,81 гривень за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю товариство самостійно не сплатило. Внаслідок несплати санкцій товариству було нараховано пеню в розмірі 5262,80 гривень. Оскільки заборгованість в загальній сумі 116757,61 гривень у добровільному порядку відповідачем не погашено, а тому йому було надіслано претензію №200/23 (вих.№05-256/638 від 06.06.2023). Однак, врегулювати спір в досудовому порядку не вдалось. Позивач зазначає, що несплата Товариством з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 116757,61 гривень негативно відображається на формуванні та наповненні Державного бюджету, спричиняє шкоду соціальним інтересам держави при реалізації державної політики в галузі соціального захисту осіб з інвалідністю, а тому Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з даним позовом до суду про стягнення зазначених коштів.

Ухвалою суду провадження в адміністративній справі №240/17553/23 за позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти заявлених позовних у зв'язку з їх безпідставністю. Аргументуючи свою позицію товариство зазначило, що обов'язок із виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році воно виконало. Вказує, що за даними розрахунків підприємства, на підставі первинних документів, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2022 рік складає - 113 осіб , а не 118 осіб, як зазначає позивач у своєму розрахунку, а тому норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить: 113 х 4 % = 4,52, що в заокругленні також дає 5 осіб, як і за підрахунками позивача, через що вказана обставина не має істотного значення для правильного вирішення спору. Крім того зауважує, що у 2022 році у ТОВ "Органік Мілк", крім чотирьох працюючих осіб з інвалідністю на початок 2022 року, також було прийнято на роботу ще одну особу з інвалідністю, і ще одна особа з числа працюючих на підприємстві у 2022 році отримала інвалідність. За даними розрахунків підприємства, на підставі первинних документів, середньооблікова чисельність штатних працівників на протязі 2022 року, яким встановлено інвалідність становила 5 осіб, а не 4 особи як вказує позивач, що відповідає нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році. Товариство зазначає, що вказана розбіжність виникла внаслідок некоректного відображення у звітності даних щодо працівників з інвалідністю, яка усунена поданням уточненої звітності. З огляду на зазначене, відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до положень ст. 257, 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" (код ЄДРПОУ 38107182) є юридичною особою роботодавцем, який, відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зобов'язаний створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів.

У ході перевірки Житомирським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів було встановлено, що у 2022 році середньооблікова кількість штатних працівників Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" становила 118 осіб. Відтак, у 2022 році визначений відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, складав для товариства 5 (п'ять) осіб.

Оскільки, у 2022 році фактична середньооблікова кількість штатних працівників Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк", яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, становила 4 особи, Житомирським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів був зроблений висновок, що у 2022 році норматив стосовно працевлаштування однієї особи з інвалідністю товариство не виконало.

У зв'язку із виявленим порушенням Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів склало та надіслало відповідачу розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, що підлягають сплаті у зв'язку із невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Відповідно до вказаного розрахунку розмір адміністративно-господарської санкції становить 111494,81 гривень.

Так як Товариство з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" не виконало у 2022 році нормативу по працевлаштуванню осіб з інвалідністю та самостійно не сплатило адміністративно-господарські санкції, Житомирське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів склало та надіслало товариству претензію №200/23 (вих.№05-256/638 від 06.06.2023) за невиконання ним нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю у 2022 році.

Однак, у встановлений цією претензією строк відповідач адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю також не сплатив.

Оскільки, в строк до 17 квітня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" не сплатило адміністративно-господарську санкцію в розмірі 111494,81 гривень, за період з 18.04.2023 по 15.06.2023 йому також була нарахована пеня у розмірі 5262,80 гривень за 59 днів прострочення сплати санкцій.

Таким чином, загальна сума заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" перед Житомирським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів з адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання у 2022 році нормативу робочих місць по працевлаштуванню осіб з інвалідністю склала 116757,61 гривень (111494,81 грн + 5262,80 грн) і для її стягнення позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи питання про наявність підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій і пені та, відповідно, перевіряючи наявність у діях відповідача складу правопорушення, за яке передбачена юридична відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій, суд враховує наступне.

Частиною 1 статті 17 Закону України від 21.03.1991 №875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон №875-XII в редакції на момент спірних правовідносин) визначено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю (ч. 2 ст. 17 Закону № 875-XII).

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Так, у частині першій статті 19 Закону № 875-XII визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (ч. 2 ст. 19 Закону № 875-XII).

Згідно з частиною 4 статті 19 Закону № 875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Із системного аналізу вищезазначених законодавчих приписів убачається, що законодавцем чітко визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані:

- виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця;

- створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

- забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;

- надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

Отже, на підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, покладається обов'язок самостійного працевлаштування інвалідів шляхом створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості.

Відповідно до правових норм частин 6 - 12 статті 19 Закону № 875-XII (в редакції на момент спірних правовідносин) Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію: - про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; - необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Порядок контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування, визначається Кабінетом Міністрів України.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.

Відповідно до пунктів 2, 3, 4 Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.03.2023 №14-1 та наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 №17, розрахунок надсилається у формі електронного документа Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за формою, наведеною у додатку. Створені Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю оригінали розрахунків передаються Пенсійному фонду України з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги", "Про публічні електронні реєстри", "Про захист персональних даних", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", інших нормативно-правових актів. Пенсійний фонд України надсилає розрахунки через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України протягом п'яти календарних днів з дня їх одержання від Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.

В силу приписів статті 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.

Відтак, передбачена частиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" юридична відповідальності у вигляді виникнення обов'язку здійснити грошовий платіж (сплатити адміністративно-господарські санкції) на користь Фонду соціального захисту інвалідів настає в разі порушення роботодавцем вимог частини третьої статті 18 та частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", а саме не виділення та не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до встановленого нормативу та не звітування перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, так як саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування інвалідів.

Суд наголошує, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

У контексті наведеного суд відмічає, що, згідно зі частиною першою статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Частиною другою статті 218 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб'єкту господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.

Передбачена частиною 1 статті 20 Закону України №875-XII міра юридичної відповідальності у вигляді виникнення обов'язку здійснити грошовий платіж на користь Фонду соціального захисту інвалідів має наставати або в разі порушення роботодавцем вимог частини 3 статті 18 цього Закону, а саме, не виділення та не створення робочих місць, не надання державній службі зайнятості інформації, не звітування перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, так як саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування осіб з інвалідністю, або в разі порушення роботодавцем вимог частини 3 статті 17, частин 2, 3, 5 статті 19 Закону України №875-XII, що полягає у безпідставній відмові у працевлаштуванні інваліда, який звернувся до роботодавця самостійно чи був направлений до нього державною службою зайнятості.

Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно розробило необхідні заходи по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало особу з інвалідністю з причин незалежних від нього: відсутність таких осіб, відмови від працевлаштування на підприємстві, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню осіб з інвалідністю.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 07 лютого 2018 року у справі №811/693/17, від 06 березня 2018 року у справі №825/695/17, від 21 травня 2020 року у справі №520/3919/19, від 03 серпня 2023 року у справі №120/4975/22.

Матеріали справи свідчать, що визначений відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у 2022 році складав для Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" 5 (п'ять) осіб. Вказані обставини визнаються сторонами.

В свою чергу, як зазначає позивач протягом 2022 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" працювало лише 4 (чотири) особи з інвалідністю.

При цьому, інформацію про кількість осіб з інвалідністю, які перебувають у трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" позивач отримав від Пенсійного фонду України з даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. В свою чергу, до вищезазначеного реєстру інформація була включена на основі поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" звітів - Додатку 1 "Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам" до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого внеску (форма № 1ДФ).

Однак, відповідачем надано до суду пояснення від 14.07.2023 №87, в яких вказано, що у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого та сплаченого на користь платників податку за І квартал 2022 року товариством було некоректно відображено дані по працівниках, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність. У зв'язку із цим, подано уточнюючий звіт по застрахованих особах: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , із відображенням категорії "працююча особа з інвалідністю". Крім того, в податковому розрахунку сум доходу, нарахованого та сплаченого на користь платників податку за II та III квартал 2022 року товариством по застрахованій особі ОСОБА_3 не було відображено категорію "особа з інвалідністю" у зв'язку з нульовою сумою нарахованої їй заробітної плати за червень, липень і серпень 2022 року. Для виправлення помилки подано уточнюючий звіт.

Враховуючи вищезазначене, Товариство з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" стверджує, що протягом 2022 року у нього працювало 5 осіб з інвалідністю, а тому визначений відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" норматив ним був виконаний.

Надаючи оцінку вказаним доводам відповідача, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено та підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, а саме відповідними наказами про прийняття на роботу (наказ від 04.08.2014 №51-К, від 13.09.2017 №145-К, від 06.09.2018 №130-К, від 24.10.2018 №161-К, від 06.10.2021 №179-К, від 22.02.2022 №21-К), що протягом 2022 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" працювали наступні особи, які мають статус осіб з інвалідністю: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 . Наявність у вказаних осіб статусу осіб з інвалідністю підтверджується наявними у справі копіями відповідних довідок до акту огляду МСЕК.

Відтак, загалом кількість осіб з інвалідністю, які протягом 2022 року перебували в трудових відносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" становила 6 осіб.

З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що відповідач вжив всіх необхідних заходів для недопущення порушень вимог Закону №875-ХІІ при здійсненні господарської діяльності, оскільки працевлаштував на підприємство осіб з інвалідністю в кількості, що перевищує встановлений йому норматив робочих місць, що спростовує вину останнього у порушенні норм Закону №875-ХІІ.

З огляду на зазначені обставини, що встановлені під час розгляду справи та підтверджені належними доказами, суд приходить до висновку, що у 2022 році Товариство з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" виконало встановлений для нього норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, який складав 5 осіб, адже у вказаний період на підприємстві працювало 6 осіб з інвалідністю.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач як роботодавець у 2022 році вжив усіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, та виконав свій обов'язок по працевлаштуванню осіб з інвалідністю в кількості нормативу, передбаченого ст. 19 Закону № 875-XII, а тому на нього не може бути покладена відповідальність передбачена ст. 20 вказаного Закону № 875-XII.

Отже, зважаючи на те, що відповідач виконав вимоги, покладені на нього розділом IV Закону №875-XII, суд вважає, що підстави для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені відсутні. Тому в задоволенні позову необхідно відмовити.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 вказаного Кодексу).

За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позов Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" не підлягає задоволенню.

В силу приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати понесені позивачем у вигляді сплати судового збору розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Домбровського, 38, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 38107182) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Органік Мілк" (вул.Звягельська, 139, м. Баранівка, Житомирська область, 12700; код ЄДРПОУ 38107182) про стягнення санкцій та пені.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович