Рішення від 27.12.2024 по справі 240/10104/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року м. Житомир справа № 240/10104/23

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому у нарахуванні та виплаті з 01.02.2022 в повному розмірі доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести йому нарахування та виплату пенсії із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.02.2022, з урахуванням виплачених сум.

На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно не виплачує йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», чим порушує його права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 20.04.2023 провадження в адміністративній справі №240/10104/23 за позовом ОСОБА_1 було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Однак, після відкриття провадження судом було встановлено, що позов подано до суду не у строк, встановлений статтею 122 КАС України.

У зв'язку з цим суд, керуючись ч. 13 ст. 171 КАС України, виніс ухвалу від 27.07.2023, якою залишив позовну заяву ОСОБА_1 без руху та встановив позивачу строк для усунення недоліків шляхом надання до суду клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску в частині позовних вимог, які стосуються виплати йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн за період за період з 01.02.2022 по 13.10.2022.

На виконання вимог вищезазначеної ухвали ОСОБА_1 подав до суду клопотання, розглянувши яке, суд дійшов висновку, що причини пропущення позивачем строку звернення до суду з даним позовом в частині позовних вимог, які стосуються виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн за період з 01.02.2022 по 13.10.2022, є неповажними.

З огляду на зазначене, ухвалою від 26.12.2023 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог, які стосуються виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн за період з 01.02.2022 по 13.10.2022, було залишено без розгляду.

Крім того, ухвалою від 26.12.2023 продовжено розгляд адміністративної справи №240/10104/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог, які стосуються виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн за період з 14.10.2022.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти задоволення заявлених позовних вимог. Аргументуючи таку позицію відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" встановлено виплачувати з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 pоку, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. У разі коли пенсія особам, зазначеним, зокрема, в абзаці першому вищевказаної постанови, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягла 2000 гривень, щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Водночас, ОСОБА_1 пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була призначена з 01.02.2022, тобто після 01.03.2018, а тому права на доплату до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбачену Постановою №713 він не має. З огляду на вищезазначене, відповідач стверджує, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законами України, а тому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до положень ст.ст. 257, 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 від 13.01.2016.

Згідно довідки Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.02.2017 №243 ОСОБА_1 з 07.02.2017 отримував пенсію за віком, як учасник бойових дій, передбачену пунктом 4 статті 115 Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Однак, після призначення вищезазначеної пенсії за віком ОСОБА_1 перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 .

Наказом командира НОМЕР_3 окремої ремонтно-відновлювального полку оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 20.12.2021 №45-РС ОСОБА_1 було звільнено з військової служби та на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 28.12.2021 №267 виключено із списків особового складу частини та з усіх видів грошового забезпечення з 26.12.2021.

Після звільнення з військової служби ОСОБА_1 з 01.02.2022 була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про виплату йому передбаченої цією постановою щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень.

Розглянувши вказану заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало позивачу листа, в якому повідомило доплата до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" йому не нараховується. оскільки пенсія відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому призначена після 01 березня 2018 року.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не виплати йому щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх прав до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

14 липня 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова №713), пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалась (перераховувалась) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, який виключає виплату доплати, повинен бути обумовлений саме підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, тобто проводитись на підставі нормативно-правого акта компетентного органу. У такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Відтак із наведених приписів слідує, що Постановою №713 для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018, встановлено з 01.07.2021 щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було призначено з 01.02.2022. При цьому, наявним у матеріалах справи протоколом призначення пенсії підтверджується, що розмір пенсії визначався позивачу із грошового забезпечення станом на 26.12.2021 - дату його звільнення з військової служби.

Таким чином, з наведеного вбачається, що позивачу пенсія по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ була призначена після 01.03.2018, і розмір його пенсії обчислено з грошового забезпечення, визначеного на момент звільнення зі служби (26.12.2021), тобто також після 01.03.2018.

Суд зауважує, що Постановою №713 імперативно визначено, що щомісячна доплата в сумі 2000 гривень виплачується лише тим особам, яким пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначено до 01 березня 2018 року. Виключення становлять лише ті особи, яким пенсію було призначено пенсію після 1 березня 2018 року, однак розмір пенсії яких обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати.

За таких обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав для здійснення позивачу доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, оскільки пенсію йому призначено після 01.03.2018 і розмір його пенсії обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 26.12.2021, тобто також після 01.03.2018.

У зв'язку із цим, суд вважає, що не Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло правомірно, відмовляючи позивачу у встановленні щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713.

Враховуючи те що, відповідачем надано суду докази на підтвердження правомірності своїх дій, то суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та, як наслідок, відсутність підстав для їх задоволення.

У силу приписів статті 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович