Україна
Донецький окружний адміністративний суд
14 листопада 2025 року Справа№200/6779/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «АГРОТРЕЙДКОЛС» (юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 36, код ЄДРПОУ 42679901) до Державної податкової служби України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зареєструвати податкові накладні,
Приватне підприємство «АГРОТРЕЙДКОЛС» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної податкової служби України. Позивач просить суд: 1) визнати протиправним дії Державної податкової служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної складеної Приватним підприємством «АГРОТРЕЙДКОЛС» від 31.07.2025 року № 1; 2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну складену Приватним підприємством «АГРОТРЕЙДКОЛС» від 31.07.2025 року № 1 датою направлення.
19 вересня 2025 року позивач збільшив свої позовні вимоги, просив суд: 1) визнати протиправним дії Державної податкової служби України щодо зупинення реєстрації податкових накладних складених Приватним підприємством «АГРОТРЕЙДКОЛС» № 1 від 31.07.2025 року, № 1 від 01.09.2025 року; 2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні складені Приватним підприємством «АГРОТРЕЙДКОЛС» № 1 від 31.07.2025 року, № 1 від 01.09.2025 року датами направлення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, Податковим органом протиправно було зупинено реєстрації податкових накладних складених приватним підприємством «АГРОТРЕЙДКОЛС» № 1 від 31.07.2025 року, № 1 від 01.09.2025 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року було відкрито провадження у справі, та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 24 вересня 2025 року, було прийнято до розгляду клопотання про збільшення позовних вимог разом із збільшеним адміністративним позовом від 19.09.2025 року.
Представник відповідача надав суду відзив на позов приватного підприємства «АГРОТРЕЙДКОЛС» в якому зазначив наступне.
Контролюючим органом було надіслано ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» квитанцію від 31.07.2025 року № 9226813168 про зупинення реєстрації податкової накладної від 31.07.2025 року № 1, в якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної від 31.07.2025 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена.
Позивачу також було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку
Так, пунктом 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 (надалі - Порядок 1165), визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно п. 2 Розділу 1 Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затв. Наказом Мінфіну від 06.06.2017 року № 557 (далі - Порядок № 557) перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання.
Згідно п. 2 Розділу 1 Порядок № 557 друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.
Отже, квитанція це лише електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.
Саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування призведе до певних негативних правових наслідків для платника податків, та, вважаючи таке рішення контролюючого органу неправомірним, особа може звернутись до суду за захистом своїх прав.
Тобто, зупинення реєстрації податкових накладних має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу податкового органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, що передбачений п. 5 Порядку № 520, і лише ненадання платником податку відповідних письмових пояснень та запитуваних копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування є підставою для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до Порядку № 1165 квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної є первісною по відношенню до рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Порядок № 1165, Порядок № 520 не пов'язують підстави для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної з підставами зупинення реєстрації податкової накладної.
Зупинення реєстрації відбувається автоматично системою Моніторингу, яка перевіряє податкову накладну, направлену на реєстрацію, на предмет відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій. На етапі направлення податкової накладної на реєстрацію в ЄРПН не передбачається надання будь-яких інших документів, пояснень, окрім власне самої податкової накладної. Контролюючий орган не може наперед знати, які саме документи наявні у платника податку, адже перелік документів, що супроводжують ту чи іншу господарську операцію, може змінюватися залежно від її особливостей.
Отже, відповідач зазначає, що саме по собі зупинення реєстрації податкової накладної не створює для платника негативних наслідків у вигляді відмови в реєстрації податкової накладної.
Платнику надано можливість, за умови подання достатнього пакету документів, повністю реалізувати своє право на реєстрацію податкової накладної.
Крім того, відповідач зазначив, що станом на 18.09.2025 року платником відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за № 1245/34216, не надано копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН / РК у Реєстрі.
Крім того, згідно з даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС (далі - ІКС ДПС) ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» (стара назва підприємства - ПРИВАТНЕ ПIДПРИЄМСТВО «НАУКОВО ВИРОБНИЧА ФІРМА «КОЛС ТЕМП») контролюючим органом 23.12.2021 року і наразі включено до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі того, що контролюючим органом виявлено ймовірно фіктивного правочину, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином.
За результатами розгляду інформації та документів платника комісією регіонального рівня прийнято рішення від 01.06.2022 року за № 22397 про відповідність платника критеріям ризиковості у відповідності до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з тих самих підстав.
Відповідач вказує, що ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» з 09.07.2020 року по 09.04.2021 року вже перебувало в переліку ризикових платників податку, але було виключено згідно з рішенням суду від 13.10.2020 року у справі № 340/3239/20).
Відповідно до даних ІКС ДПС основним видом діяльності ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» є оптова торгівля молочними продуктами яйцями харчовими оліями та жирами. Для здійснення господарської діяльності платник орендує офіс та склад в м. Кропивницький. Проте, згідно з даними ІКС ДПС платник в фінансовій звітності за 2024 рік не відображає вартість основних засобів.
Водночас податковий орган зазначає, що згідно з даними ІКС ДПС на підприємстві протягом 2024-2025 років лише в липні 2025 року працювала 1 особа - керівник ОСОБА_1 , якій не нараховується та не виплачується заробітна плата.
Згідно з даними Реєстру товариство протягом 2023-2025 років придбає томати, послуги щодо оптової торгівлі, послуги щодо складування тощо (за кодом товару/ послуги згідно з УКТЗЕД/ДКПП 2002, 46, 52 тощо) на загальну суму (без врахування ПДВ) 78,5 млн гривень; реалізує нікель необроблений, скло, насіння соняшнику, прутки, бруски та профілі з міді тощо (за кодом товару згідно з УКТЗЕД 7502, 7007, 1206, 7003, 7407 тощо) на 96,8 млн гривень.
При цьому, ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» впродовж 2023 року здійснює придбання томатної пасти, послуг щодо оптової торгівлі (комісійна плата) (за кодом товару/послуги згідно з УКТЗЕД/ДКПП 46.18, 2002) на 15,6 млн грн ПДВ у суб'єктів господарювання, стосовно яких контролюючим органом прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, зокрема, ТОВ «ВЕССЕЛ-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 42850975), ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО «АГРОЦЕНТР УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 41960570).
Згідно з даними Реєстру за період з 01.01.2017 року по 16.09.2025 року станом на 17.09.2025 року ліміт реєстрації податкових накладних (далі - сума ліміту) ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» складає 18584 тис грн, який сформовано переважно в 2021 році.
Зазначена сума ліміту сформована за рахунок сум ПДВ по операціям з імпорту продуктів харчування (риби та рибних продуктів, арахісу), придбання цукру, кока-коли, печива, цукерок, курчат-бройлера, сиру тощо в значній кількості.
Інформація щодо реєстрації в Реєстрі податкових накладних на придбання товару (нікелю, скла листового, прокату латунного, прутків тощо), на постачання якого виписана податкова накладна від 31.07.2025 року № 1 ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС», за період з 01.01.2017 року по 16.09.2025 року у Реєстрі відсутня (баланс підприємства додається). Крім того, платник в податковій декларації з податку на додану вартість не відображає придбання товару (нікелю, скла листового, прокату латунного, прутків тощо) та необоротних активів на митній території України з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість, зазначеного на реалізацію в податковій накладній товариства від 31.07.2025 року № 1.
Водночас відповідач зазначає, що згідно з ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 01.03.2024 року (вх. ДПС № 26397/5 від 05.03.2024) посадові особи ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» є фігурантами у справі № 761/7955/24.
Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України під процесуальним наглядом Офісу генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000110000102 від 26.10.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що група осіб за попередньою змовою ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 тощо) та службові особи ТОВ «Простір-А» (код ЄДРПОУ 36999323), діючи на території України та використовуючи реквізити ТОВ «Панда» (код ЄДРПОУ 31189253), організували схему ухилення від сплати податків, яка полягає у документальному відображенні господарських операцій з реалізації цукру в адресу підконтрольних «ризикових» підприємств, в т. ч. ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» без фактичного їх настання, у результаті чого, службові особи ТОВ «Панда» ухилились від сплати податку на прибуток за період 2021-2023 років на суму 60,8 млн гривень.
Крім того відповідач звертає увагу, що позивач вводить суд в оману зазначаючи, що, на момент направлення податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН, позивач не відповідав і не відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, а податкова накладна не відповідала критеріям ризиковості здійснення операцій, що б давало ДПС право на зупинення її реєстрації.
Дійсно, рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.04.2022 року у справі № 340/11190/21 визнано протиправним та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області № 53216 від 23.12.2021 року про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, прийняте щодо приватного підприємства «Науково-виробнича фірма «Колс Темп».
01 червня 2022 року комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 22397 про відповідність приватного підприємства «Науково-виробнича фірма «Колс Темп» критеріям ризиковості платника податку.
Вказане рішення не було оскаржене Позивачем і наразі є діючим. Враховуючи вищезазначене, ПП «АГРОТРЕЙДКОЛС» на момент направлення податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН та наразі відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.
Також відповідач зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства повноваження ДПС щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Представник приватного підприємства «АГРОТРЕЙДКОЛС» надав суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що позивачем дійсно було направлено повідомлення від 28.02.2022 року № 5 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку (далі - Повідомлення), яке не було розглянуто у строк визначений Порядком № 1165 і рішення за результатами його розгляду було прийнято лише через 3 місяці.
Оскільки рішення від 01.06.2022 року № 22397 не відмінило відповідність Позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, свою чинність (дію) продовжило саме рішення від 23.12.2021 року № 53216, яке у подальшому було скасовано рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.04.2022 року у справі № 340/11190/21.
Позивач зазначає, що станом на час направлення на реєстрацію спірних податкових накладних незважаючи на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.04.2022 року у справі № 340/11190/21 чинним було саме рішення від 23.12.2021 року № 53216, що підтверджується витягом із розділу «Відповідність критеріям ризиковості» та яке залишається «чинним» по сьогоднішній день.
Рішення від 01.06.2022 року № 22397 ніколи не діяло і не могло діяти з урахуванням норм визначених порядком № 1165.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - Приватне підприємство «АГРОТРЕЙДКОЛС» є юридичною особою, зареєстроване як юридична особа 07.12.2018 року та є включеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 42679901, юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 36. Основним видом діяльності позивача є за КВЕД: 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами. Інші види діяльності: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур; 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів; 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами; 46.34 Оптова торгівля напоями; 46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами; 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; 46.41 Оптова торгівля текстильними товарами; 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям; 81.21 Загальне прибирання будинків; 82.19 Фотокопіювання, підготування документів та інша спеціалізована допоміжна офісна діяльність; 82.30 Організування конгресів і торговельних виставок; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами; 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.79 Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 52.24 Транспортне оброблення вантажів; 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; 62.03 Діяльність із керування комп'ютерним устаткованням; 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 66.22 Діяльність страхових агентів і брокерів; 69.20 Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 71.20 Технічні випробування та дослідження; 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; 33.19 Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устатковання.
Позивач перебуває на обліку у ГУ ДПС у Донецькій області (Краматорська ДПІ) з 07.12.2018 року та є платником податку на додану вартість з 01.01.2020 року.
Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено податкова накладна № 1 від 31.07.2025 року та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Втім, реєстрацію податкової накладної № 1 від 31.07.2025 року зупинено.
Підставою для зупинення реєстрації відповідних податкових накладних зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.07.2025 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ІПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено податкова накладна № 1 від 01.09.2025 року та відправлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Втім, реєстрацію податкової накладної № 1 від 01.09.2025 року зупинено.
Підставою для зупинення реєстрації відповідних податкових накладних зазначено: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 01.09.2025 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ІПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 року.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами 1-3 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Абзацом 5 пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до абзаців 9-10 пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац 15 пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246, в редакції, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 14 Порядку № 1246 визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
При цьому пунктом 3 Порядку № 1246 закріплено, що операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Згідно з пунктом 15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
У разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (п. 17 Порядку № 1246).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 (далі - Порядок № 1165, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пунктів 7-8 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пунктами 10-11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Отже, з вищенаведених норм вбачається, що після надсилання платником податку складеної ним податкової накладної (розрахунку коригування) до ДПС України, в автоматизованому режимі (тобто без участі працівників контролюючого органу) проводиться перевірка відповідності цієї податкової накладної (розрахунку коригування) критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Суд зазначає, що законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що у правовідносинах, які є предметом судового розгляду, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій.
Так, відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (пп. 62.1.2 п. 62.1 ст. 62 ПК України), що є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій (п. 71.1 ст. 71 ПК України).
Суд звертає увагу, що позивач фактично незгоден із квитанцію про зупинення реєстрації розрахунку коригування, яка не є рішенням податкового органу в розумінні ПК України.
У постанові від 20.11.2019 року у справі № 480/4006/18 Верховний Суд в аналогічній за змістом справі підкреслив, що обов'язковою ознакою дій/бездіяльності/рішень суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
Зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є дискреційними повноваженнями податкового органу і не є рішенням про відмову у реєстрації розрахунку коригування, яке може потягти за собою порушення прав позивача та його контрагента.
Натомість дії податкового органу щодо зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки виключно за наслідками розгляду пояснень і доданих до них документів контролюючий орган приймає рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
Аналіз положень Порядку № 1165 свідчить про те, що платник податків має оскаржити в адміністративному або судовому порядку саме рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з дня набрання таким рішенням чинності.
Аналогічного висновку дійшов Шостий апеляційний адміністративний суд у постанові № 640/28948/20 від 29 травня 2023 року.
Отже, як підкреслив Верховний Суд у постанові від 03.03.2020 року у справі № 240/3665/19, законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю, що в правовідносинах, які розглядаються, визначений у формі перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій. А тому, саме рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН призведе до певних негативних правових наслідків для платника податків, та, вважаючи рішення контролюючого органу неправомірним, особа може звернутись до суду за захистом прав, (свобод) та інтересів від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, і в межах цього спору підставами позову, серед іншого, можуть бути доводи щодо неправомірності дій контролюючого органу щодо зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.
Суд зазначає, що чиним законодавством не визначено порядок оскарження процедурних рішень податкового органу з питань реєстрації ПН/РК, які оформлені квитанціями та в даному випадку юридичні наслідки для позивача матимуть лише рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, які, в свою чергу, є рішеннями суб'єкта владних повноважень, а не квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних.
Відтак, суд прийшов до висновку, що позивач, звернувшись до суду із позовом про оскарження дій із винесення проміжного рішення податкового органу, обрав такий спосіб захисту своїх прав, який суперечить закону.
Отже, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
У відповідності до положень частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «АГРОТРЕЙДКОЛС» (юридична адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, бульвар Машинобудівників, 36, код ЄДРПОУ 42679901) до Державної податкової служби України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зареєструвати податкові накладні - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко