18 листопада 2025 рокуСправа №160/16198/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - ГУ ПФУ в Чернівецькій області, відповідач-2), в якій позивач просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 щодо відмови в зарахуванні в пільговому обчислені із розрахунку один місяць служби за три до страхового стажу військову службу в складі діючої армії в період бойових дій, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України, а саме період з 07.09.2022 по 04.10.22 та з 18.11.2022 по 31.12.2022;
- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №912490169570 від 20.05.2025 про відмову в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 з 07.09.2022 по 04.10.2022 безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв?язку з військовою агресією російської федерації проти України антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України до страхового стажу із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 з 18.11.2022 по 31.12.2022 безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв??язку з військовою агресією російської федерації проти України антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України до страхового стажу із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). 13.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до відповідача-1 із заявою про здійснення перерахунку пенсії, зарахувавши позивачу до страхового стажу один місяць служби за три відповідні періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Рішенням ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 20.05.2025 №912490169570 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за віком та зазначено, що нормами Закону №1058-IV пільгове обчислення за період безпосередньої участі особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення не передбачено. Вважаючи протиправним рішення відповідача-2, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 09.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
25.06.2025 до суду від представника ГУ ПФУ в Чернівецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, призначену та обчислену відповідно до Закону №1058- ІV. 13.05.2025 на адресу відповідача-2 надійшла заява ОСОБА_1 про перерахунок пенсії. За результатами розгляду даної заяви, ГУ ПФУ в Чернівецькій області прийнято рішення №912490169570 від 20.05.2025 про відмову в перерахунку пенсії, в обґрунтування якого вказано, що відповідно до статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків передбачених цим Законом (зокрема, пільгове обчислення стажу застосовується для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і за вислугу років). Враховуючи, що нормами Закону №1058-IV пільгове обчислення за період безпосередньої участі особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення не передбачено, правові підстави для врахування такого періоду в кратності відсутні. Отже, враховуючи зазначене, пенсія позивача обчислена та виплачується у відповідності до норм чинного законодавства України, відтак підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
01.07.2025 до суду від представника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 проти задоволення позову заперечує, зазначаючи, що правом на пільгове обчислення часу проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час або брала участь в антитерористичній операції (один місяць служби за три місяці) мають особи, які користуються правом на призначення пенсії за вислугу років виключно відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до наявних матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до відповідача-1 із заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах відповідно до частини першої статті 115 Закону №1058-IV. З наведеного вбачається, що на пільгових умовах час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час або брала участь в антитерористичній операції зараховується із розрахунку - один місяць служби за три місяці, до вислуги років. Отже, для зарахування періодів проходження служби, протягом яких ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, на пільгових умовах (один місяць за три) згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 та Наказу Міноборони України від 14.08.2014 №530, для призначення (перерахунку) пенсії на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону №1058-ІV немає законних підстав.
Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком за нормами Закону №1058-ІV.
13.05.2025 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, зарахувавши позивачу до страхового стажу один місяць служби за три відповідні періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Рішенням ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 20.05.2025 №912490169570 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії за віком на підставі Закону №1058-IV. В обґрунтування рішення вказано, що відповідно до статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків передбачених цим Законом (зокрема, пільгове обчислення стажу застосовується для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і за вислугу років). Враховуючи, що нормами Закону №1058-IV пільгове обчислення за період безпосередньої участі особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення не передбачено, правові підстави для врахування такого періоду в кратності відсутні.
Позивач, не погодившись з рішенням відповідача-2 про відмову у перерахунку пенсії за віком згідно із Законом №1058-IV, звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У розумінні приписів частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-XII (далі Закон №2011-ХІІ), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
На підставі пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці:
участь у бойових діях у воєнний час;
час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії;
час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих;
час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року;
час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки";
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення;
час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 30 "Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН" (зі змінами);
час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей;
інші періоди, зазначені в підпункті "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".
Спірним у цій справі є не зарахування до страхового стажу позивача у потрійному розмірі періодів безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони у України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 07.09.2022 до 04.10.2022, з 18.11.2022 до 31.12.2022.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 09.09.2023 №2977 про безпосередньою участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України ОСОБА_1 в період з 07.09.2022 до 04.10.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи у Херсонській області, Бериславському районі.
Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 09.09.2023 №2976 про безпосередньою участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України ОСОБА_1 в період з 18.11.2022 до 31.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи у Дніпропетровській області, Томаківському районі.
Суд критично оцінює посилання відповідача-2 в оскаржуваному рішенні на те, що положеннями Закону №1058-IV не передбачено пільгового обчислення періодів безпосередньої участі особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях.
Натомість, нормами чинного законодавства передбачено можливість пільгового зарахування відповідних періодів такої безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, до страхового стажу.
Суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування відповідних періодів безпосередньої участі у зазначених заходах саме до страхового стажу, оскільки такі періоди є складовою виконання державних завдань у сфері національної безпеки та оборони та підлягають врахуванню відповідно до чинного законодавства.
За викладених обставин, суд вважає за необхідне періоди військової служби позивача з 07.09.2022 до 04.10.2022, з 18.11.2022 до 31.12.2022 зарахувати до страхового стажу в кратному обчисленні - один місяць служби за три місяці.
На підставі частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вказані критерії суд приходить до висновку, що рішення відповідача-2 винесено необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, рішення ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 20.05.2025 №912490169570 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за віком, є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд звертає увагу, що саме ГУ ПФУ в Чернівецькій області як структурний підрозділ органу, що мав розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії за віком, визначено засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відповідно до пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, є суб'єктом владних повноважень, який має зарахувати відповідні періоди до страхового стажу позивача та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії.
Викладене свідчить, що у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до приписів зазначеного Порядку №22-1 відсутні повноваження щодо зарахування відповідних періодів до страхового стажу позивача, а відтак, відсутні протиправні дії з боку відповідача-1.
Враховуючи викладене, наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», а у матеріалах справи відсутні докази понесення ним інших судових витрат, розподіл судових витрат не проводиться.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (адреса: площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58602; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 40329345) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №912490169570 від 20.05.2025 про відмову в здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 07.09.2022 до 04.10.2022 (включно), 18.11.2022 до 31.12.2022 (включно), із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці служби та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.05.2025 про здійснення перерахунку пенсії.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар