13 листопада 2025 року Справа № 160/20302/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Дєєва М.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
11.07.2025 року через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718497 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2021 рік в розмірі 9 299,60 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718482 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2022 рік в розмірі 10 229,57 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718452 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2023 рік в розмірі 11 764,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718382 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2024 рік в розмірі 12 363,96 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718312 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зі сплати земельного податку зобов'язання за податковий період 2025 рік в розмірі 13 847,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправність винесених ГУ ДПС у Дніпропетровській області податкових повідомлень-рішень, оскільки відповідачем невірно застосовано ставку земельного податку 1,0 замість 0,500, здійснено подвійне нарахування зобов'язання, порушено строк винесення спірних податкових повідомлень-рішень, у зв'язку з чим позивач просив суд позовні вимоги задовольнити.
18.07.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.
05.08.2025 року від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що позивачу правомірно нараховано податкові зобов'язання зі сплати земельного податку та сформовані відповідні податкові повідомлення-рішення, оскільки такі рішення сформовані відповідачем в автоматичному режимі та відповідно до норм чинного законодавства. Відповідач вважає податкові повідомлення-рішення правомірними, та такими, що винесено відповідно до вимог діючого законодавства, у зв'язку з чим, підстави для їх скасування відсутні.
13.08.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач зазначив, що відповідачем не спростовано і обґрунтування неправомірного застосування ставки земельного податку 1,0 під час визначення розміру податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за 2021 рік, адже до травня 2021 року цільове призначення за видом використання земельної ділянки відповідало коду КВЦПЗ 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд (присадибна ділянка), за яким була встановлена ставка податку - 0,03. Зміна цільового використання відбулася у травні 2021 року, в той час як податкове зобов'язання зі сплати земельного податку мало б бути нараховано відповідно до п.287.2. ст.287 ПКУ до 1 травня 2021 року. Податкове повідомлення рішення про визначення суми земельного податку на 2025 рік сформовано 30.04.2025, в той час як відповідач при розрахунках керується витягом про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 02.05.2025, тобто сформованим після винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Відповідачем не надано доказів правомірності повторного нарахування плати за землю згідно податкових повідомлень-рішень від 30.04.2025 року №718452-2411-0463 UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання за податковий період 2023 рік та №718382-2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання за податковий період 2024 рік, в той час як платником податків виконано податкове зобов'язання зі сплати земельного податку нараховане контролюючим органом згідно податкових повідомлень-рішень від 10.04.2023 року №614582-2412-0463 про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за податковий період 2023 рік та від 14.03.2024 року №310721-2412-0463-UA12020010000033698 про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за податковий період 2024 рік.
11.11.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду продовжено строк розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 22 березня 2019 року між ОСОБА_2 , з однієї сторони, та ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , з другої сторони, були укладені Договір купівлі-продажу домоволодіння, посвідчений Кучер Я. В., приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за №227, та Договір купівлі-продажу земельної ділянки посвідчений Кучер Я. В., приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу, зареєстрований в реєстрі за №228. За вказаними договорами ОСОБА_1 набув у власність 1/3 частку домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та 1/3 частку земельної ділянки під житловою забудовою з кадастровим номером 1210100000:03:077:0151, площею 0,0588 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням: код КВЦПЗ 02.01. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
26 травня 2021 року Рішенням Дніпровської міської ради №225/7 затверджено проект землеустрою, розроблений ПП «Земельний Ресурс» щодо відведення земельної ділянки (зі зміною її цільового призначення) площею 0,0588 га (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) по АДРЕСА_1 . Вказаним рішенням міської ради змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,0588 га (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) по АДРЕСА_1 , що перебуває у власності гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_4 з «02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд (присадибна ділянка)» на «03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку» та вид використання земельної ділянки з «для будівництва і обслуговування житлового будинку будівель і споруд (присадибна ділянка)» на «для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури».
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- від 30.04.2025 року №718497 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2021 рік в розмірі 9 299,60 грн;
- від 30.04.2025 року №718482 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2022 рік в розмірі 10 229,57 грн;
- від 30.04.2025 року №718452 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2023 рік в розмірі 11 764,00 грн;
- від 30.04.2025 року №718382 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2024 рік в розмірі 12 363,96 грн;
- від 30.04.2025 року №718312 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зі сплати земельного податку зобов'язання за податковий період 2025 рік в розмірі 13 847,64 грн.
Позивач вважає, що вищевказані податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, що і стало підставою для звернення із цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до підпунктів 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
За правилами пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до пункту 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За правилами абзацу першого пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Щодо строку прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд зазначає наступне.
Так, у відповідності до пункту 286.5 статті 286 ПК України нарахуванням фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Суд зауважує, що пункт 287.10 статті 287 ПК України передбачає, що податкове зобов'язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
Згідно з положеннями п. 102.1 ст. 102 ПКУ контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ст. 102 ПКУ, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом.
Водночас, п. 52 прим. 2 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 ПКУ.
При цьому дію п. 52 прим. 2 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ зупинено на період дії воєнного, надзвичайного стану згідно із Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».
Разом з тим, п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
27.05.2022 набрав чинності Закон України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260), яким внесено зміни, зокрема, до п.п. 69.9 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ щодо відновлення перебігу строків проведення перевірок.
Враховуючи викладене строк давності, визначений ст. 102 ПКУ, збільшується на період з дати початку дії карантину до дати набрання чинності Законом № 2260, тобто на строк з 01.03.2020 по 27.05.2022.
Матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами по справі, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем 30.04.2025 року.
Проте, суд звертає увагу, що навіть пропуск податковим органом встановленого абзацом 1 пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України строку (до 1 липня поточного року) нарахування та надсилання податкового повідомлення-рішення не спростовує наявність у позивача податкового обов'язку здійснити сплату відповідних грошових зобов'язань.
Аналогічний висновок наведено в постанові Верховного Суду від 28 лютого 2020 року у справі №804/4231/16 (К/9901//40891/18).
Щодо нарахування земельного податку за податковий період 2021 рік, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 12.3 ст. 12 ПКУ сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
Рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 № 13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», із змінами та доповненнями (далі Рішення №13/27) встановлено ставки земельного податку за видами цільового призначення земель (згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306 (зі змінами)).
Ставки податку за користування земельними ділянками з видом цільового призначення 03.10. (для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку) для фізичних осіб у відсотках від нормативної грошової оцінки складає:- - для будівництва будівель ринкової інфраструктури) - 2,3; для обслуговування будівель ринкової інфраструктури - 3,0.
Згідно п. 2.3 Рішення №13/27 за земельні ділянки, які перебувають у власності юридичних та фізичних осіб та які придбано у власність із земель комунальної власності територіальної громади міста та по яких ставки податку визначена у розмірі більше 0,8, згідно з цим додатком за видами цільового призначення земель 0,8, а інші - 1,0 (п. 2.3.2 цього рішення).
Підпункт 2.3 у редакції рішення Дніпровської міської ради від 18.12.2019 № 9/52, набрав чинності з 01.07.2020 року.
За даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС України (далі ІКС «Податковий блок») ОСОБА_1 є платником земельного податку з фізичних осіб (код платежу 18010700) за земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) площею 0,0196 га (загальна площа складає 0,0588 га).
Згідно з інформацією з державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником земельної ділянки розмір частки 1/3, що складає площу 0,0196 га (загальна площа складає 0,0588 га), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки, серія та номер: реєстровий № 228, виданий 22.03.2019, реєстраційний номер об'єкта 1781817812101.
Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Згідно з п. 289.1 ст. 289 ПКУ для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Так, рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» установлено ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю з 01.01.2018р. згідно Додатку 1 (зі змінами, внесеними рішеннями міської ради: від 21.02.2018 № 8/30; від 23.05.2018 № 5/32; від 19.12.2018 № 6/39; від 23.01.2019 № 7/40; від 20.03.2019 № 4/43; від 19.06.2019 № 5/46; від 24.07.2019 № 7/47; від 24.07.2019 № 8/47; від 27.11.2019 № 6/50; від 18.12.2019 № 8/52 - втратило чинність 21.09.2022; від 18.12.2019 № 9/52 втратило чинність 21.09.2022; від 20.05.2020 № 11/57 - втратило чинність 30.12.2023р.; від 02.09.2020 № 10/60; від 26.05.2021 № 11/7; від 23.02.2022 № 13/16; від 13.07.2022 № 3/24 - рішення діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України та по 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан відповідно до закону; від 21.09.2022 № 2/27; від 21.06.2023 № 5/38; від 20.12.2023 № 9/45; від 31.01.2024 № 9/46; від 19.06.2024 № 5/52 - рішення діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України та по 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан відповідно до закону).
Згідно з витягом № НВ-9961366082025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 02.05.2025 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151), становить 4154291,97 грн. (4154291,97 /0,0588 = 70 651 223,98 грн./га) за 2025 рік.
Відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 367/8 від 21.01.2025 року) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 2021 рік - 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь), 2023 рік - 1,051 та 2024 рік - 1,12.
Так, з матеріалів справи вбачається та зазначено відповідачем, що річний розмір плати за земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 з цільовим призначенням (03.10) встановлено в розмірі 1 відсотка нормативної грошової оцінки починаючи з 01.07.2020 року.
При цьому, судом встановлено, що 26 травня 2021 року Рішенням Дніпровської міської ради №225/7 затверджено проект землеустрою, розроблений ПП «Земельний Ресурс» щодо відведення земельної ділянки (зі зміною її цільового призначення) площею 0,0588 га (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) по АДРЕСА_1 . Вказаним рішенням міської ради змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,0588 га (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) по АДРЕСА_1 , що перебуває у власності гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_4 з «02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд (присадибна ділянка)» на «03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку» та вид використання земельної ділянки з «для будівництва і обслуговування житлового будинку будівель і споруд (присадибна ділянка)» на «для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури».
Тобто, до 26.05.2021 року цільове призначення земельної ділянки площею 0,0588 га (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) по АДРЕСА_1 було 02.01 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд (присадибна ділянка) та повинно було оподатковуватись за ставкою 0,03% та після зміни цільового призначення повинна застосовуватись інша ставка 1%.
При цьому, відповідно до наданого відповідачем розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2021 рік: 3068869,62 грн./1,1 = 2789881,47 грн. (2789881,47 /0,0588= 47446963,78 грн./ га.
Тобто, із зазначеного вбачається, що відповідачем при розрахунку нормативної грошової оцінки земель не враховано той факт, що до травня 2021 року, цільове призначення земельної ділянки було інше та повинно було розраховуватись за іншою ставкою.
Таким чином, з огляду на вказане та враховуючи, те що цільове призначення земельної ділянки було змінено у травні 2021 року, що не було враховано відповідачем при винесенні спірного податкового повідомлення-рішення від 30.04.2025 року №718497 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2021 рік в розмірі 9 299,60 грн, у зв'язку з чим невірно розраховано земельний податок, суд дійшов висновку, що вказане податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо нарахування земельного податку за податковий період 2022 рік, суд зазначає наступне.
Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022 рік: 3529200,06 грн./1,15 = 3068869,62 грн. (3068869,62 /0,0588= 52191660,20 грн./га).
Земельний податок з фізичних осіб розраховується в автоматичному режимі засобами програмного забезпечення ІС «Податковий блок» за наступним формулою:
нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн./га*площа земельної ділянки, га*ставка земельного податку, %. Керуючись п. 286.5 ст. 286 ПКУ, ОСОБА_1 в автоматичному режимі сформовано податкові повідомлення-рішення (форма Ф) щодо суми нарахованого податкового зобов'язання по земельному податку з фізичних осіб (далі - ППР) від 30.04.2025 року, а саме:
- № 718482-2411-0463-UA12020010000033698 на суму 10229,57 грн. за 2022 рік, (Розрахунок 3068869,62 (НГО всієї площі) / 0,0588 (загальна площа)*0,0196 (частка у власності)* 1% (ставка податку).
Таким чином, враховуючи вищевикладене та перевіривши розрахунок нарахування земельного податку, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно розраховано розмір земельного податку за податковий період 2022 рік, а тому, податкове повідомлення-рішення від 30.04.2025 року №718482 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2022 рік в розмірі 10 229,57 грн є правомірним та не підлягає скасуванню.
Щодо нарахування земельного податку за податковий період 2023 рік, 2024 рік та 2025 рік, суд зазначає наступне.
Так, за кодом виду використання земельної ділянки КВЦПЗ 03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку) ставки податку визначаються оремо: для будівництва будівель ринкової інфраструктури; для обслуговування будівель ринкової інфраструктури, що використовують земельну ділянку площею 0,9 га та більше; для обслуговування інших будівель ринкової інфраструктури.
Враховуючи, що земельна ділянка площею 0,0588 га (кадастровий номер 1210100000:03:077:0151) по пров. Шокальського, 34, в місті Дніпрі вільна від забудови, для нарахування плати за землю слід застосовувати ставку податку визначену «для будівництва будівель ринкової інфраструктури».
Отже, ставка земельного податку у 2021 та 2022 роках визначалась Рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 №13/27 в редакції чинній станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 року відповідно до змін, внесених рішенням міської ради від 20.05.2020 № 11/57, яке набрало чинності з 01.01.2021 та втратило чинність 30.12.2023 року, відповідно до п. 2.3. За земельні ділянки, які перебувають у власності юридичних та/або фізичних осіб: 2.3.1.
За земельні ділянки, по яких ставка податку визначена у розмірі менше 0,8, згідно з цим додатком (таблиця) за видами цільового призначення земель. 2.3.2. За земельні ділянки, які придбано у власність із земель комунальної власності територіальної громади міста та по яких ставка податку визначена у розмірі більше 0,8, згідно з цим додатком (таблиця) за видами цільового призначення земель - 0,8. 2.3.3. Інші - 1,0.
Оскільки в Додатку до рішенням міської ради від 18.12.2019 № 9/52 ставка податку за користування земельними ділянками певного цільового призначення (відсотків нормативної грошової оцінки), зокрема, для земельних ділянок з КВЦПЗ 03.10 для будівництва будівель ринкової інфраструктури встановлена ставка 2,3, що є більшою за 0,8, для нарахування земельного податку фізичним особам за 2021 та 2022 роки застосовується ставка 1,0.
Рішенням Дніпровської міської ради від 13.07.2022 №3/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» внесено зміни до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 у частині додатка 1 (ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю) згідно з додатком.
Це рішення набуває чинності з 01.01.2023 та діє тимчасово, протягом дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», зі змінами, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», та 12 місяців після місяця, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан на території України.
Відповідно до пп. 2.3.1 Рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 в редакції чинній станом на 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025 ставка земельного податку становить у відсотках від їх нормативної грошової оцінки, за земельні ділянки, які перебувають у власності юридичних та/або фізичних осіб, за земельні ділянки, по яких ставку податку визначено у розмірі менше 0,78, згідно з цим додатком (таблиця) за видами цільового призначення земель.
Додатком до рішення в редакції станом на 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025 визначено ставку податку за користування земельними ділянками з видом цільового призначення 03.10 для будівництва будівель ринкової інфраструктури - 0,500.
Таким чином, з 2023 року визначено ставку податку за користування земельними ділянками з видом цільового призначення 03.10 для будівництва будівель ринкової інфраструктури - 0,500, при цьому відповідачем протиправно розраховано ставку податку у розмірі 1%.
Крім того, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 10.04.2023 року було сформовано податкове повідомлення-рішення №614582-2412-0463 про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за податковий період 2023 рік в сумі 88,35 грн та 14.03.2024 року було сформовано податкове повідомлення рішення №310721-2412-0463-UA12020010000033698 про визначення суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб за податковий період 2024 рік в сумі 92,86 грн.
За зазначеними податковими повідомленнями-рішенням ОСОБА_1 сплатив суму визначеного податкового зобов'язання 14.02.2025 року.
Позивачем вказано, що інформація про скасування вказаних податкових повідомлень-рішень ОСОБА_1 не надходила, кошти сплачених податків не повертались.
Жодних пояснень, щодо вказаних податкових повідомлень-рішень відповідачем до суду не надано.
Відповідно до пп.54.3.3. п.54.3. ст.54 Податкового кодексу України якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку.
Приписами п.54.5 ст.54 Податкового кодексу України унормовано, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Таким чином, платник податків, який не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування суми грошового зобов'язання, сплатив узгоджене грошове зобов'язання.
Отже, контролюючий орган визначив подвійне податкове зобов'язання: зі сплати земельного податку за 2023 рік - згідно податкового повідомлення-рішення 11.07.2025 від 10.04.2023 року №614582-2412-0463 та оскаржуваного податкового повідомлення рішення від 30.04.2025 року за №718452-2411-0463-UA12020010000033698, зі сплати земельного податку за 2024 рік - згідно податкового повідомлення-рішення від 14.03.2024 за №310721-2412-0463-UA12020010000033698 та оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 30.04.2025 року за №718382-2411-0463 UA12020010000033698.
З огляду на вказане та враховуючи те, що відповідачем невірно розраховано ставку податку за користування земельними ділянками з видом цільового призначення 03.10 для будівництва будівель ринкової інфраструктури у період 2023-2025 роки, а також здійснено подвійне нарахування податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за 2023 та 2024 роки, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 30.04.2025 року №718452 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2023 рік в розмірі 11 764,00 грн, від 30.04.2025 року №718382 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2024 рік в розмірі 12 363,96 грн та від 30.04.2025 року №718312 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зі сплати земельного податку зобов'язання за податковий період 2025 рік в розмірі 13 847,64 грн є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Згідно ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду, за вимоги майнового характеру, в сумі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією №1937-4389-8505-6870 від 11.07.2025 року.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, частина судових витрат пов'язана зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду підлягає стягненню пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в розмірі 995,73 грн., за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул.Сімферопольська, буд.17А, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718497 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2021 рік в розмірі 9 299,60 грн.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718452 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2023 рік в розмірі 11 764,00 грн.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718382 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за податковий період 2024 рік в розмірі 12 363,96 грн.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.04.2025 року №718312 2411-0463-UA12020010000033698, яким визначено суму податкового зі сплати земельного податку зобов'язання за податковий період 2025 рік в розмірі 13 847,64 грн.
У задоволені іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 995,73 грн. (дев'ятсот дев'яносто п'ять гривень сімдесят три копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Дєєв